FormasyonBilim

Gaz basıncı ne, sıvı ve katı

Zaten antik dünyada, insanlar aslında hava ve sıvıların böyle basıncını şüpheli. Maddenin atomik yapısı hakkında fikir Bazı Şeyler Doğası" Açık şiiri Lucretius bize inmesi ve özelliklerinin basıncı zaten etkili bir şekilde eski Mısır'da kullanılmış olsa da bu, antik dönem. ısıtılmış ve genişletilmiş gaz içinde Rahipler "sihirli" açık kapı tapınaklar ve şarj maddeleri kullanılabilir hidrolik asansör ağır taş blokları.

Günümüzde fiziksel miktar olarak basıncın ne tür bir cevap soru: birim alan başına kuvvet oranıdır. Bu nedenle, hava basıncı, basınç kabı içinde sıvı ve katı gövdenin basınç desteğine - fenomenleri ile ilgilidir. dahil Çünkü kuvvet, basınç işi yapmak için yapılabilir (atılımları ve eski Mısır rahipleri zevk).

Prensip olarak bir destek üzerinde katı vücut baskısı ile, kendi kendini açıklayıcı. Vücut ağırlığı - güçtür ve bir destek gövdesi temas alanına ayrılmıştır. Bununla birlikte, sıvı ve gaz parçacıklar içinde hareketsiz değildir. Onlar her zaman bir hareket ya da dış güçlerin veya sistemin iç koşulların etkisi Brownian rastgele veya hedeflenen dağıtımını yapmak. Basınç çarpmaktadır ve damar duvarının parçacıkları oluşturulur.

Bu durumda basıncın oluşturulması dahil olan kuvvet - bu, birim zaman başına her parçacık veren bir itici güçtür. ivme ve güç yapar Nerede formül kinematik organlarının elastik çarpışma açıklar hatırlarsanız, biz anlıyoruz. Bir molekül veya sıvı ve gaz atomu bir elastik küre olarak kabul edilir. İçinde sürekli birbiriyle sıvı ve gaz halindeki madde parçacıkları, enerji ve momentum alışverişi çarpışır. Bu nedenle, basınç da sadece damar duvarına tarif edilmiş olmasına değil, aynı zamanda herhangi bir maddenin içinde.
Hatta, vakum içinde bunun içinde hafif bir basınç oluşturmak parçacıkların belli bir miktar her zaman. Boşlukta basınç bu tür aynı anda ortaya Varlığından doğrudur. Başlangıçta bir vakum düşünüldü - bu mutlak boşluk olduğunu ve sıfır basınç oluşturur. Okul fizik ders şimdi bu varsayımı kullanır.

parçacıkların hareket dönersek. Bu bizi kinetik ve statik basınç ne olduğunu anlamaya yardımcı olacaktır. parçacıklar sabit rasgele termal hareket, olduğu zaman, sabit bir baskı vardır. sistemin herhangi bir dış etki ve baskın yöne sahip taneciklerin hareketinin uygulandığı zaman, bu, aynı parçacıklar, bir kinetik basınca sahip başlar.

Statik basınç su dolu küvetin altındaki, örneğin, gözlemlenebilir. Biz musluğu açarsanız, su jeti çekim ek bir kinetik baskı oluşturacaktır. Basitleştirmek partiküllerin elastik çarpışmalar ile ilgili olarak yukarıda tarif edildiği gibi aynı değerlendirmelere dayanarak hesaplamak mümkündür. jet ölçülen hıza sahiptir ve ivme bir çarpışma banyo alt ile değiştirilir. Tam sistem basıncı (su banyosu) kinetik ve statik basınçların toplamına eşit olacaktır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.