FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Vologda bölgenin maden kaynakları. Doğal koşullar ve kaynaklar, Vologda bölgesinde coğrafyası

Vologda bölgenin coğrafyasının temel özellikleri - düz ormanlık ve sulak. Çeşitli doğal koşullar ve bölgenin kaynaklarının araştırmacılar burada manzara 33 farklı tiplerini ayırt etmek için izin vermiş. Böyle İçin nispeten küçük bir alanda oldukça saygın bir rakamdır!

Bu yazıda iklim, topografya, toprak, yüzey suyunun alanının coğrafyasına bakacağız. Vologda bölgesinde mayınlı mineraller nelerdir? Burada bulabilirsiniz Bu sorunun cevabı.

Vologda bölgesinde Genel Coğrafya: Sınırlar ve Boyutları

Vologda bölgesi - Rusya'nın Avrupa kısmında kuzeyindeki bir bölge. Yüzölçümünün 145.000 kilometre karedir. Vologda bölgesi yaklaşık 700 kilometreden (Batı doğuya) sublatitudinal yönünde uzatılmış.

Rölyef çoğunlukla alçak, pek çok göl ve bataklık arazi vardır. İklim oldukça uzun kışlar ve kısa yazlar ile kıta ılıman. Orman Vologda bölgesinde (yaklaşık% 75-80) yeteri kadar büyük bir kısmı kaplıdır. Daha detaylı koşulları ve bölgenin doğal kaynaklar aşağıdaki bölümlerde açıklanacaktır.

İdari Vologda bölgesi 26 belde ve iki kent bölgeye ayrılmıştır. Bölgede birkaç ciddi sosyal sorunlar var. Öncelikle iyi düşünülmüş bölgesel politika olmaması: Hemen hemen tüm gelir ve ekonomik aktivitenin sadece Vologda bölgesinde şehrinin iki amaçlanıyor - Cherepovets ve Vologda. Sosyo-ekonomik ve demografik sorunlar yaşayan kalanı (periferik) alanları. İkincisi, bölge tıp ve eğitim oldukça düşük seviyesine sahiptir.

Özellikle rölyef alanı

Orographically Vologda bölgesi engin Doğu Avrupa Ovası'nın parçasıdır görüyoruz. Yerel topografya Şekil - bataklıklarında, küçük tepeler ve düşük çıkıntıların dizisidir. buzul rahatlama çeşitli biçimleri de nadir değildir. Ortalama yüksekliği 150-200 metredir. Bölgenin aşırı güneydoğudaki tepelik dağ tırmanma olduğunu Kuzey Uvaly.

Atlantik Okyanusu, Arktik Okyanusu ve Hazar Denizi - O Vologda bölgesi topraklarında olduğunu üç büyük drenaj havzalarının bir dönüm olduğunu.

Jeolojik alan çok eski bir Prekambriyen platformun üzerinde yer alır. Ama burada o moreni tip yatakların kalın katmanları tarafından engellendi. Bu jeolojik özellik Vologda bölgesinde metalik olmayan mineral kaynaklarının önemli rezervleri açıklar. Kum ve kil her yerde buradadır.

Oldukça güzel ve Belozerskaya sırtı ilginç. Bu rölyef yapısı çok uzun zaman önce değil kuruldu - son buzullaşma döneminde (yaklaşık 12-15 bin yıl önce). Sırtın içinde güzel göller ve doğa rezervlerinin dizisidir.

iklim koşulları

Vologda bölgenin iklimi - ılıman karasal. Ve karasal iklim doğudaki promosyon ile artar. don olmayan süresi, 190-210 gün vardı. Nem batı doğu alana gelen azalır.

Bölge, güzel karlı kış ünlüdür. Gerçekten de, burada kar 160 güne kadar sürebilen. O Kasım ayının başında şekillenmeye başlar ve tamamen Nisan ayının ikinci yarısında imha edilir.

darbe avantajlı batı ve kuzey rüzgarları ise. Yılın ani iklim dalgalanmaları yılda görülmemektedir. Kış mevsiminde, oldukça uzun ve soğuk (ortalama Ocak sıcaklığı - -10 ila -14 derece arasında). Yaz, kısa süren yağmur ve serin. Sıcak mevsim yıllık yağışın yaklaşık% 70 düşer içinde gibiydi. Vologda bölgesinde Geçiş mevsimleri çok belirgin değil ise.

Bölgesel farklılıkların açısından, bölgenin batı kısmı hava kütlelerinin düzenli değişimi sonucu sık ve ani hava değişikliklerine, muzdarip. Yaz geldi Atlantik Okyanusu'ndan gelen sabit dense eşlik eder. Vologda bölgesinde seyahat ve turizm için en ideal ay Ağustostur. Yaz sonunda rağmen zaten ilk gece donları olabilir.

Su alanının kaynaklar: nehirler ve göller

Vologda bölgesinde toprakları derin nehirler ve sayısız gölleri açısından zengindir. Batıda, Unzha Kostroma'daki ve güneyde nehir Sheksna, Mologa ve Andoma Nehri - Bölgenin en büyük su arterler. Merkezi ve bölgenin doğu kısmı Northern Dvina Nehri ve ana kollar havzasına aittir.

Nehir Vologda bölgesi - sade tip, geniş vadiler ve taşkın ile. Kanal sayısız sandy shoals ve küçük adaları karmaşık. nehirlerde akış çoğunlukla pürüzsüz. Bunun tek istisnası kaynaklanan Sukhona olan Kubensky göl.

Bu arada, nehir Vologda su rejiminin düzenlenmesinde büyük rol yerel göl oynarlar. Onlar sayesinde, nehirlerin çoğu bahar sel seviyesini azaltır. Toplamda, bölge az dört bin göl bulunmaktadır. Bunlardan en büyüğü - beyaz, Kubenskoe, Onega, Vozha. Ayrıca bölgesinde büyük bir hazne bulunmaktadır. su dolu yaklaşık% 12. Çoğu sulak Yüksek nem batı bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Çok sayıda göl, nehir ve kanal yoğun bir ağ su turizm Rusya'nın bölgede gelişmesini belirlendi. Kano ve rafting çok popülerdir. alanında zaten zorluk değişen su yollarının onlarca geliştirdi. yat ve yelken yarışları üzerine büyük göllerde yüzün.

Toprak ve bitki örtüsü

kuzey temsil podzolik, çim-podzolik Vologda bölgesinde topraklarının - güneyindeki. Ayrıca (bölge sulak olarak) yaygın bataklık topraklar.

bir bütün olarak bölgenin Flora doğal kuzey orman tipik bir örneğidir. esas ladin oluşan iğne yapraklı oluşumları, - ormanların çoğu. Burada en popüler ağaç türleri: Sibirya ladin, köknar Avrupa, çam, karaçam, Sukachev, Sibirya köknar ve diğerleri. huş, kavak, kızılağaç - Büyük ölçekli günlüğü sitesinde oluşturulan Sözde ikincil ormanlar, genellikle yaprak döken türlerin oluşturduğu. Vologda bölgesi Batıda meşe, kül ve akçaağaç ormanlar vardır.

Yerel doğal manzaralar ve ekosistemler, hem de diğer korunan nesnelerin (188 alanında tümü) içindeki milli park "Rus Kuzey" in korunmaktadır.

Vologda bölgesi maden kaynakları: Yakıt Kaynakları

maden kaynakları yakıt petrol ve gaz, turba, dahil petrol şeyl ve enerjilerini almak üzere diğer maden kaynakları,. Geri Vologda bölgesinde topraklarında geçen yüzyılın 60'lı yıllarda, üç potansiyel petrol ve gaz yatağı alanları bulunmuştur. 90'ların ortalarında devam petrol ve gaz alanları için acil arama üzerinde çalışın. Şu anda, jeolojik araştırmalar devam yanı sıra petrol ve gaz alanlarının endüstriyel gelişme umutlarını değerlendirdi.

diğer yakıt kaynaklarının Ekstraksiyon uzun çeşitli işletmeler meşgul etmektedir. Bu kaynak - turba. Vologda Yakıtlar 2000'den fazla mevduat bulundu. Yerel yataklarının toplam rezervi 5,5 milyon ton ulaşır. konsantrasyon batı ve güney-batı bölgeleri için tipik olmasına rağmen Turba Mevduat, hemen hemen tüm bölgeye yayılmıştır. bölgede çıkarılan turba çok küçük bir yüzdesi, enerji yakıtı olarak kullanılır. Başlıca kütle tarım için kullanılmaktadır. Turba, bilindiği gibi, hayvanlar için bir gübre, hem de yatak olarak kullanılır.

İnşaat malzemeleri

Vologda bölgenin maden kaynakları yakıt maden kaynaklarının sınırlı değildir. .. Dolomit, vb kireçtaşı, marn, Tüm bu ırkları farklı malzemelerin üretimi için kullanılır: bölge aktif çok çeşitli inşaat malzemeleri çıkarılmaktadır. En Volsk - kireçtaşı mevduat en ünlü. Bu hammadde 100 bin tona kadar her yıl üretir.

Vologda bölgesinde aktif olarak kum ve kil geliştirilmiştir. kum ve çakıl büyük yatakları: Abakanovskoe, Berezovsky Prisheksninskoe, Komelovskoe ve diğerleri. bölge da geçmeyen, düşük-erime ve kil boyama ekstre edilir.

Bölgenin maden kaynaklarının geliştirilmesi için umut verici

petrol ve gaz dışında, Vologda bölgenin maden kaynaklarının geliştirilmesi için umut verici diğer vardır. Bu altın, boksit ve elmas olduğunu.

Yani, bölgenin kuzey-doğu kesiminde elmas yatakları arama için umut verici olarak kabul edilir Ilezskaya alandır. CJSC "Vologdageologorazvedka" ve "Kraton" Burada işin ayrıntılı bir anket düzenledi ve sözde boru patlama bulundu. Onlar da, elmas uydular mineraller, bulunmuştur.

Bu bölgede üretimi için bir başka umut verici bir kaynak - altın. Geri 80'lerin jeologlar altın cevherleşmesi yerel nehirleri Vaga ve Kubeny belirledik. Ve zaten 1994 yılında, o plaser altın neredeyse Vologda bölgesi topraklarının tamamında meydana geldiği tespit edilmiştir.

Kentin nüfusu ve

Vologda bölgesi Rusya'nın en Rus bölge olarak kabul edilir. Nüfusun etnik kompozisyonunda Rusça yüzdesi ülke için tam bir rekordur yaklaşık% 97 vardır. Fin-Ugor kökenli yerli insanlar - Rus ethnos ek olarak, Veps da ev sahipliği yapmaktadır.

Vologda% 70 fazla kentsel bölgelerde yaşamaktadır. bölge 15 şehirler vardır. Ama sadece iki tanesi, nüfusu 100 bin kişiyi aşıyor.

Vologda bölgesinde şehrinin tamamı aşağıda sıralanmıştır:

 • Vologda.
 • Cherepovets.
 • Babayev.
 • Vytegra.
 • Totma.
 • Büyük Ustyug.
 • Gryazovets.
 • Sokol.
 • Kadnikov.
 • Kirillov.
 • Krasavino.
 • Ustyuzhna.
 • Nikolsk.
 • Kharovsk.
 • Belozersky.

Vologda - bölgenin "başkenti"

Petersburg Şehir - bu sadece idari değil, aynı zamanda Vologda bölgenin kültürel merkezidir. İlginçtir, bu bu bölgede şehrin sayısal nüfusu değil. Yani, neredeyse yedi bin daha fazla Cherepovets sakinleri de.

Vologda - bir antik şehir. kroniklerde bunun ilk söz 1147 yılına dayanmaktadır. Vologda tanımlanmış ve devlet koruması 224 mimari, kültür ve antika bir anıt altına alınmıştır.

Vologda Kremlin, Ayasofya Katedrali kule üzerinde görüntüleme platformu, Kazan Church, Taş Köprü ile - en ünlü ve en çok ziyaret edilen şehir konumlar arasında. Vologda tarihi kısmında ahşap mimarisinin eşsiz ve çok güzel anıtlar bir sürü kaldı. Kentin sembolü bir tür Vologda tereyağı ve Vologda dantel başladı.

Sonuç

Vologda bölgesi Rusya'nın Avrupa bölümünde kuzeyinde yer almaktadır. İklim karasal ılıman. Bu alan, uzun karlı kışlara ve kısa yağışlı yaz ile karakterizedir. alanın kabartma düşük sırtlar ve tepelerle karmaşık bazı yerlerde, çoğunlukla düzdür.

Vologda bölgesinde nehir ve kanallar yoğun bir ağ yoktur. Bölge pek çok göl ve bataklık vardır. Ormanlık alanı yaklaşık% 75'tir.

Bir turba, kil, tuz ve zengin inşaat malzemeleri - bölge için büyük bir endüstriyel öneme sahip Vologda bölgesi maden kaynakları. Bölgenin doğu ilçelerinde ise elmas yatakları keşfetti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.