FormasyonOrtaöğretim ve okullar

Nehir parçası. Ne bir nehir deltası olduğunu. Nehrin alt ulaştığında Körfez

Bir nehir nedir, herkesi tanır. Dağlarda veya tepelerde, bir kural olarak, kaynaklanır ve yüzlerce kilometre onlarca onun yolu uzunluğu çalıştı Bu su birikintisi, rezervuar, göl veya denize dökülür. Ana kanaldan akan ırmağın bu kısmı, bir kol aradı. dağ yamaçları boyunca hızlı bir akım çalışırken bir arsa, - bir eşik. Nehir Peki yapmasıdır? Hangi bileşenlerin paylaşabilirsiniz? en biz böyle "nehir" gibi basit ve tanıdık bir deyişle tarafından ne anlama geldiğini daha ayrıntılı bir şekilde inceleyelim.

bir nehir nedir?

Canlı ve cansız doğanın ilk temel bilgi, dünyanın derslerde okul olsun. Göz bebekleri böyle bir dere, nehir, göl, deniz, okyanus ve benzeri gibi kavramları tanıtılır. Doğal olarak, öğretmen yardımcı olamaz ama nehir parçası ne söz edilemez. 2 sınıf - bu terim ve kavramları bir çok ezberlemek için çok erken. Bu nedenle, çocukların ailelerinden yardım isteyin. Ve çıkmaza koyun söylemeliyim. yetişkinler genellikle bu basit sorulara cevap veremez çünkü. Yani, herkes oluşturduğu nehir yatağının delta veya oxbow gölleri arasındaki farkı açıklamak mümkün olacaktır. Nehir vadisi - Ya burada başka bir örnek? Şimdi bu kavramların hepsi yeniden inceleyelim.

Nehir - daimi su akışı. Dünya'nın kurak bölgelerde, örneğin, Afrika ve Avustralya'da, geçici olarak kurumasına neden olabilir. Kar beslenen nehirler, yeraltı, yağmur ve buzul suları. Suyun bu doğal vücudun kendi drenaj kanalı geliştirilen yüzyıllardır sahiptir. Ve iklimin ilişki ve nehir çok açıktır. Ve izleri sürülebilir. İklim bağımlı akış modu: o farklı rakım, enlem ve boylam bölgelerinde aynı değildir.

Karakteristik gözden geçirmekte olduğumuz su kaynakları da arazi ve bulunduğu alana bağlıdır. haritası onlar dağ yamaçları aşağı, ova geçebilir ki nehir göstermektedir. Hatta yeraltı tespit edilebilir. Lowland nehirler düz geniş bir alana akar. Bu, yanal erozyon olduğu kıyıların erozyon, hakimdir. rezervuar eğimli yamaçlar, yatakta genellikle zayıf belirgin üzerinde, sarma. dağ akışları çok farklı özellikleri. Onların çok dar ve kayalık bir yatak. Vadisi zayıf dik yamaçlar, plajları ile tasarlanmış. Tipik olarak, bu su yolları derin değildir, ancak akış hızı çok büyüktür.

Ayrıca göl, nehir ayırt eder. Onlar göller akabilir ya da içlerinden önünü açmak. Bu nesneler, düşük su içinde daha yüksek bir dren sahiptir. Göl nehir yüksek su uzun süre At. Kural olarak, onlar çok uzun değildir. Diğer bazı bataklık nehri. Onlar en azından, tabii ki, ortaya çıkar. Bunlar nedeniyle düz arazi özellikleri üzerinde yapılan, yayılan sel var sık sel sahip olduğu sürekli bataklıktan dışarı yavaşça suyu konulmaktadır nehir yatağı.

Özellikle kayda değer karst nehri. Bunlar sözde karst boşlukları doldurulur yeraltı, neredeyse her zaman beslenirler. Düşük su içinde Drenaj bu nehirlerde arttı.

Springhead

Nehir başlangıcı kaynağı denir. Bu sabit kanalı oluşturulur yerdir. Kaynak farklı olabilir: Bir akarsu, göl, bataklık. Büyük nehirlerin Başlangıç genellikle birkaç küçük gölcükler sağlarlar. Bu durumda, kaynak onların birleşme yeri olacak. Örneğin, Ob nehri başlangıcı su KATUN ve Biya sağlarlar. Dağ akışları hemen hemen her zaman birçok dereleri tarafından oluşturulur. Gölün üzerinden Eh düz bir başlangıç. Bu hatırlamaya değer her rezervuar coğrafyası olduğunu. Ve nehrin her kaynağı da tektir.

nehir vadisi

Nehrin parçaların isimlerini analiz etmeden önce, "nehir vadisinin" gibi terimler üzerinde durmak gerekir. bilimin dili konuşan biz su yolları tarafından oluşturulan uzun boşluklar söz ediyoruz. Onlar akım yönünde kesin bir önyargı var. nehir vadileri (genişlik, derinlik ve binanın karmaşıklığı) tüm parametreleri su yolu kapasitesinin derecesine tamamen bağımlıdır. Değerler varlığını çevreleyen Arazinin yapısı süresini var. dikkate kaya stabilitesini ve yapısal faaliyet alanına kapsamını alınmıştır.

Tüm nehir vadisi ovalar bir alt ve yamaçları var. Fakat yine kendi karakteristikleri kabartma alana bağlıdır. Dağ nehirler dik yamaçlar ile ayırt edilir. Onlar ovalarda daha derindir. Bu vadide onlar geniş ve dar değildir. Çoğu zaman, onlar bir adım attı dibe ortaya koymuştur. vadinin ovaları oldukça farklıdır. Bunlar çekirdeksiz oxbows ve taşkın kanal oluşur. Genç vadi dik yamaçlı ile karakterize ve daha eski kıyıya hızlandırdılar. Böyle yamaçlar teraslar denir. Nehir yaşlı, bu sahil daha uzun ve daha geniş basamaklı yüzden.

Genç nehir teraslar değildir. Hatta taşkın yatağı her yerde ortaya çıkar. bu havuzların dip sık sık bu bölge eskiden buzul düzenlenen olması nedeniyle, tekne biçiminde. Ama istisnalar da var.

nehir ana bölümü - kanal ve taşkın - farklı şekillerde oluşturulabilir. Kayaların hızlı erozyona uyumlu kristal topraklarda çok daha geniştir. Ayrıca, nehir vadileri ana özelliği her zaman yavaş yavaş ağızlarına uzatıldı olmasıdır. Onların yamaçları daha yumuşak ve teraslar vardır - gelişmiş.

Nehir vadileri ve özel bir pratik öneme sahiptir. Bu yerleşim inşası için en uygun yerdir. Kural olarak, teraslarda orada kasaba ve köyler ve taşkın ovası olan mera arazi için mükemmel.

taşkın yatağı

anlamıyla tercüme ise "taşkın yatağı" - su ile doldurulur şeydir. Ve bu kesinlikle doğru tanımıdır. sel ve su baskını sırasında tamamen su ile dolu nehir vadisinin, bu bölümü. Taşkın Alanı kendine özgü bir arazisi vardır. genellikle iki düzeyde ayrılmıştır. Alt taşkın yatağı her yıl düzenli olarak doldurulur. Üst kısmı - Sadece o yıllarda yüksek su seviyesi varken.

Her sel taşkın damgasını bırakır. O, drenaj kanalları ve oxbows form oluşturma, toprak yüzeyini bulanıklaştırmaktadır. Her yıl yeryüzü kum, çakıl ve alüvyon. Bu sel seviyesini artırır. Aynı zamanda, kanal derinleşen bir yöntem vardır. Zamanla, düşük taşkın yatağı yüksek, oluşturulan taşkın yatağı teraslar haline gelir. Onlar karakteri hızlandırdılar. Taşkın Alanı kıyı uçurumlar birkaç metre yüksekliğe sahiptir. Üzerinde genellikle oluşturulmuş gullies ve oxbows bulunmaktadır.

ova taşkın yatağı geniş nehirlerde. Örneğin, Ob genişliği 30 km ulaşır ve bazı bölgelerde ve daha fazlası. Dağ nehir havzalarını iftihar edemez. bunlar bir ya da diğer taraftan tespit edilebilir olup, burada bu tür alanları, tek parçaları bulundu.

Anlam sulak büyük. Böyle değerli alanlar otlak ve meralar gibi kullanılmaktadır. hayvancılık için istikrarlı bir alanı - hemen hemen her büyük bozkırlarında, orman-bozkırlarda nehir ve tayga taşkın yatağı.

nehir yatağı

Nehrin en düşük parçası veya vadi doğrusu nehir yatağı aradı. Bu sürekli bir su akımı oluşturulur. o ilerledikçe sürekli tahliye ve alt tortu çoğu. Kanal, bir kural olarak, şube bir numarası vardır. O dağ akışları dışında genelde karmaşıktır.

Yön bu ağız yaklaşımları ve akış kollu bir çoğul durumu teşkil gibi. Özellikle deltasında birçoğu. yüksek su dönemlerde oluşan taşkın Akış, ama sıcak yaz aylarında o kadar kuru olabilir. Kolların ova nehirleri dolambaçlı arazi bulunmaktadır. Bunlar ince kırıntılı tortul birikimi hareketli gözlemledi. kanallar oluşmuş dağlık nehirlerde son derece nadirdir ve kolları daha doğrudan bulunmaktadır. Sık sık Rapids alanları ve yükseklikleri değişen şelaleler bulabilirsiniz. Onlar çakıl ve büyük kayalar ile ipotekli olabilir. Ples - Derin alanlar kollu - uçurumları ile alternatif. Sıklıkla bu geçişler alt ulaştığı gözlemlenmiştir. Genişlik kollu kilometre birkaç on ulaşabilir örneğin Yenissei Lena, Volga, Ob örneğin büyük nehirler, var.

eşikler

Nehir genellikle akıntının oluşturur. Sıklıkla bir dağ nehir yatağında bulunur. Eşik - çakıl ve kayalar ile çevrili sığ bir sitedir. O aşınmış kayalar örter zordur oralarda üretilir. Büyük akımların belirgin farklılıklar vardır. Eşikler, nedeniyle topografyaya, nakliye imkansız hale ve çok zor alaşım yapmak. Bazen bunlardan dolayı, bir kişinin bir inşa etmek zorunda kalır by-pass kanalı. hidroelektrik santral kurulması Rapids dan Genellikle mansap. Bu nehir yamaçlarında en iyi avantajı ve önemli düşüş kullanıldığında. üzerine Ust-İlim hidroelektrik istasyonunun bir örneği Angara Nehri.

Bir nehir deltası nedir?

Delta - Bir ova nehir. Hemen hemen her zaman çok sayıda kollara ayrılmış kanal ve kovanlar ile karakterize edilir. Delta sadece alt ulaştığı kurdu. Özel bir mini ekosistem oluşturduğu rezervuar bu bölümde dikkat etmek de önemlidir. Her nehir benzersiz ve eşsiz olduğunu.

Çoğu Rusya'nın başlıca nehirleri iyi gelişmiş alüvyon aktivite ile geniş bir delta vardır. Klasik bir örnek her zaman Volga ve Lena ile sonuçlanır. hortumlar bütün bir ağa Onların büyük delta ve şube. Bunların yanında ayrıca Kuban, Terek ve Neva Nehri not edebilirsiniz. güney bölgelerinde bulunan delta bir ayırt edici özelliği, bataklıklar geliştirilmektedir. bankalar barınak çeşitli memeliler, amfibiler, sürüngenler bulmak boyunca Burada bitki örtüsünün sefih çeşitliliğini not edin. çok kuş türü suya yakın yuvalarını kendi ormanlarını ve çalılıkları kurmak. Ama balıkçılık kaynaklarının en değerli parçalar. nehir deltası ne olduğu sorusunu kaydeden biz bu kendi doğası ile eşsiz bir evren olduğunu güvenle söyleyebiliriz.

Limani

At nehrin birleştiği denize genellikle sığ koyları oluşur. Onlar denilen haliç vardır. Nehrin alt ulaştığı bu koy - Burası çok sıradışı ve güzel olduğunu. ova akarsuların denize sel zaman Lyman oluşur. o zaman denir guboyu - O açılabilir. Bu durumda, Körfez mutlaka deniz ile bağlı olması gerekmez. .. Dar tükürmek - deniz suyu Suşi şerit ayrılmış yani kapalı nehir ağızları, vardır. Tipik olarak, su değil, deniz gibi ölçüde, tuzlu girintileri olan. Ancak, tatlı su, küçük bir girişi ile, bu güçlü tuzlu olabilir. Nehrin alt ulaştığında Körfez hep oluşmaz. Birçoğu Azak Denizi kıyısında yer. Estuaries nehirler Dinyester ve Kuban var.

nehir ağzı

Nehir, göl, rezervuar, deniz veya başka su kütlesi akar yer ağız denir. Bu farklı olabilir. Örneğin, ağız bitişik bölgede, ağzı, bay veya mansap oluşturabilir. Tarımsal tarlaları sulaması için çit veya sadece buharlaşması - Ama nehir suyu çeşitli nedenlerle kaybolabilir. Biz kör ağzında söz Bu durumda, yani nehir hiçbir yerde akar. Genellikle kendi yolun sonuna su sadece yere gitmek olur ve dere kaybolur. Bu nedenle, her nehir iyi tanımlanmış ağzını sahip olduğunu söyleyemeyiz. Örneğin, Okavango nehrinin kanal Kalahari Çölü'nün bataklıklarda kaybolur. Böylece nehrin kaynağı ve haliç mutlaka açıkça ifade edilmez, ve onları her zaman mümkün değildir algılamak için.

ırmağa karışan

Daha büyük bir ırmağa dökülen bir su yolu - akını. ikinci kaynaktan genellikle su ve uzunluğa sahip küçük hacim ile karakterize edilir. son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarda gösterilmiştir Ama, bu her zaman böyle değildir. Kurulan yasayı ihlal birkaç nehirler vardır. Örneğin, Oka o suyun hacmine göre aşağı olduğunu Volga akar. bu büyük su yolu aynı zamanda da daha varlıklı ve Kama, akar. Ama Volga bilinen tüm istisnalar da bitmez. Angara ilan Yenisey haraçgüzarı. Bu durumda, ikinci nesne ile birleştirir Nehri parçası, çok su gibi iki kez sahiptir. Yani, biz Angara büyük bir kesinlikle söyleyebiliriz vardır. Eğer düşer ne tam olarak ne olduğunu belirlemek, böylece Tipik olarak akış vadi yönünde fark vardır.

Ama nehir daima birbirleriyle birleştirmek değildir. Bazen bir göl veya diğer su kütlelerinin girer. Kolları sağa ayrılır ve yatağa gel hangi tarafta bağlı olarak bırakılır. Onlar farklı düzenin şunlardır: birincil ve ikincil. Bazıları ana drenaj kanalına doğrudan düşerler. Bu birincil kolları olduğunu. onlarla bağlantılı tüm nehirler, ikincil olacaktır. Örneğin, Zhizdra ikincil için Oka ve Volga birincil koludur.

nehir kolu

Kol - o da nehrin bir parçasıdır. Bu bir dal ya da kanalın "bölme" olabilir. manşon tekrar nehre düşmek gerektiğini unutmayın. Bazen metre birkaç onlarca olur, ancak daha sık birkaç kilometre devam eder. kovan çökelme ile oluşturulur. Bu durumda, ada hattında oluşturulur. kollu birçok yerel isimleri var. Onların Volga "Volozhka" çağrısında bulundu. On Northern Dvina nehir kelimesini temsil "içi boş". Don At halk starodone diyoruz. Tuna Nehri Açık - "Kol". kollu ikincil öneme sahip olabilir. Sonra onlar genellikle kanallar olarak adlandırılır. Bir süre haline oxbows sonra hemen hepsi hortumlar ve kanalları. Ana akım değişiyor, onlar kesilir.

bataklıklı kol

Bayou - ana yolundan uzatılmış bir göl veya nehir sitesi, kesme aracıdır. Starkey taşkın ovada veya alt terasta bulunabilir. üst üste ya da sandy clay sürüler kollu, hem de koparma boyunları menderes zaman ortaya çıkar. yaşlı kadınlarda her zaman karakteristik at nalı şeklinde. Bunlar sadece dökülme suyun ana kanala bağlıdır. Ancak, çoğu zaman ayrı depolarıdır. genellikle taşkın yatağı gölleri denir. tüm yaşlı kadınlara seçilmiş olduğuna nehir, bir kısmını Sürüş, önce baktım izlemeniz konusunda bir fikir verebilir. Büyüdükçe, şeklini dönüştüren - Zamanla bu nesne değiştirilir. Bayou nemli çimlere tamamen ardından Sulak içinde döner ve. Bir süre sonra ondan hiçbir iz kalır.

Nehir seviyesi

Nehir seviyesi - su yüzeyinin yüksekliği. Bu terim, neredeyse tüm doğal ve insan yapımı rezervuarlar için kullanılmaktadır. Her nehir söz alçak ve yüksek değerlere sahiptir. maksimum su seviyesi genellikle ilkbahar ve yaz aylarında, sel sırasında işaretlenir. Sonbahar sel olarak da oluşabilir. Bunun nedeni kalıcı yağmur duşları vardır. Kışın, su seviyesi en düşük seviyesine indirilir. Çoğu zaman, nehir az zengin ve yaz olur - uzun kuraklık sırasında zaman kuru nehir yatağı, akar dereler. Nehrin her rejim kesinlikle bireydir. Azalma ve su seviyesindeki artış daima iklimsel ve kabartma özellikleri bağlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.