Entelektüel gelişimiHristiyanlık

Neden ölümden korkmak mantıklı değil?

makalenin başlığı konusunda, daha sonra biraz olacaktır. Öncelikle hikaye hakkında düşünmek gerekir, ana karakteri Rachel Dolezal oldu. Birçok inanıyorum Spokane (Washington) eski başkanı, hem de Renkli İnsanların İlerlemesi İçin Ulusal Derneği başkanı - bir dolandırıcılık. Diğerleri Dolezal yakın zamana kadar Bryus Dzhenner olarak bilinen ve bir adam oldu Keytlin Dzhenner, 65 yaşındaki bir kadının, farksız olduğuna inanıyoruz. Bu iki adam arasındaki tek fark toplum onu ne teklif kabul etmeye hazır olduğunu kadarıyla olmasıdır.

Tarih Dolezal

Gerçek şu ki Dolezal hakkında ortaya edildiğinde, iki taraf çok tutkuyla ve aktif birbirleriyle tartışıyorlardı. Ancak bu skandalın en ilginç yönü sinirli ve garip hikayeleri "transrasovosti" bir kadın ile ilişkili olarak tutkulu insanlığı dönerken, olmasıydı. Yalancılar ve hileler maskeleri çeşitli kendilerine yararlı olacağına tarafa kendilerini göstermeye, ve Dolezal Howard University dava açma, belirli bir ırk kimliğine seçti ve daha sonra başka, akademik kariyer başlatın. Eğer söylemem ise kelimenin tam anlamıyla iki yüzü vardır ırk dolandırıcıların, tarihidir. Ama ikiyüzlülük böylece ahlaken çirkin neden ırk gelince?

Haklı mı?

Başka zimmete para geçirmekle Dolezal suçlu demek Bu insanlar kimlik kendisidir, iyi haklı olabilir. Ve onun hile aslında beyaz insanların örtük ayrıcalıkları oluşturulabilir. Ancak ücretlerin yanlış olduğu ve böylece olması gerekenden daha fazla kendi ölümü hakkında olumsuz duyguları neden olabilir kişisel kimlik ortak kavramına dayanmaktadır.

Parfitt ve onun yargıları

Derek Parfit, Oxford'dan bir filozof, İnsanların temel bir hata dayalı kendilerini düşünen düşünür. insanların kendi kimliklerini yorumlamak hangi doğal yolu, uzun yıllar süren başlıca özelliklerinden bir katı derin ve oldukça stabil kümesidir. Onların bebek fotoğraflarına baktığında, şu anda kullanılabilir olmasını, hatta ruhunun bir ifadesi olarak özel bir karakter özellikleri bir tezahürü olarak belirli yüz ifadeleri yorumlayabilir. Dolezal o bir çocuk olarak kendini boyalı zaman mum boya şeftali değil, kahverengi kullanılan söylüyor. Bu, bu teorinin özü budur.

Şimdiye kadar yeni bir dizi yaşadı bir kişi, ama - Veya, örneğin, belli bir süre içinde kendini görünce (1040 yaş arası), kafanın içinde oldukça spesifik ve somut sen nasıl görüneceğini imajını, görünür Eğer bilinmeyen tecrübe. Bir "ben" in sunumunda anahtar şimdi karşılaştırılır "bir" Geçmişte ya da gelecekte, bütün bu bireyler tek bir varlık olduğunu anlamaktır. Sen hayatı boyunca bir bulunmaktadır. Sen, hatta dönüşümsel bir deneyim olabilir kaçınılmaz zorluklar ve denemelerle geçecek, ama yine de baştan sona bir kalırlar.

Parfit teorisini Özellikleri

Parfitt bu yaklaşım yanlış olduğunu söylüyor. Kişiliğiniz mutlaka bağlantılı olmak zorunda değildir. , Yirmi, kırk ve iki yıl belirli psikolojik bağlantısı (anılar, arzuları, tercihleri, eğilimleri) olabilir devyanostopyatiletny ve güvenle kişilikleri birbiriyle ilişkili olduğunu söyleyebiliriz. Ama fiziksel beden değişiklikleri bellek problemleri ve yönlendirilmesi çeşitli gerçekleşmesi oluşabilir gerçeği göz önüne alındığında, bu süre içinde hareket, aynı kişi olarak kendimi düşünmek anlamsızdır. Bu, daha fazla veya daha az ilgisiz kişilerin bir dizi yerine belirli bir kişidir.

Bu nasıl hikayeye ilişkilendirmek?

Varsayalım o siyah adam hissediyor ve kâr veya herhangi yararına yalnızca bu hareketi kullanmıyordu neyi konusundaki tablolara Dolezal kesinlikle dürüst olduğunu. Ya aslında "siyah" hissediyorsa? Neden böyle dört koyu tenli kardeşlerimiz, hem de koyu tenli eski kocası olarak yaşadığı çeşitli deneyimler, o siyah adam ile tespit etmeye başladı gerçeğine yol açtığını kabul edemeyiz? Neden onun eylemleri bakış genetik açıdan tahmin edilir? o yarış biyolojik bir olgu olarak değil algılanan gibi görünmeyen bir çağda garip, ama toplumsal bir yol olarak mı? Bu makale (o aslında gerçekleşti ise) ancak aldatma bir kamu hareket için, o hissettiğini anlatmak için Dolezal eleştirmek amacıyla, ama bu başka bir hikaye değil. Sözünü yerine ve başlığa dönmek zamanıdır. kişisel kimlik Parfit kavramının olarak ölüm korkusu azalmaya yol açabilir?

Parfitt ve hayata tutum

Parfitt bazı insanlar depresyona ve birisi kararlı bir ruh olduğunu tanınması ile sinirli edilebileceğini kabul eder. Ancak, Parfitt böyle bir düşünce, inanmaktadır "özgürleştirici ve rahatlatıcı." O yazıyor: "Ben kendisi hapsedildi önce. Hayatım bana daha hızlı ve daha hızlı her geçen yıl ilerliyordu geçtiği bir cam tünel, görünüyordu ve bu tünelin sonundaki sadece karanlık oldu. " Ama uzun bir felsefi düşüncenin ardından, her şey değişti: fikrimi değiştirdim zaman", tünelin cam duvarlar aniden ortadan kayboldu. Ben açık havada yaşarlar. Doğal olarak, hayatımın ve başkalarının hayatları arasında hala bir fark yoktur. Ama küçülüyor. Diğer insanlar yaklaşıyor. Onların gelecekteki yaşam ve başkalarının hayatlarında fazla ilgi daha az endişe değilim. "

Parfitt ve ölüm karşı tutum

Nasıl can Parfitt şimdi ölüm bakar? Onun eski görüşlerine göre, o çok daha endişe yakın gelecekteölümüyle ilgili olduğunu yazıyor. Dünyada Ölümünden sonra onları olurdu hiç kimse olmazdı. Ama şimdi bir başka açıdan bu gerçeği bakabilirsiniz. Daha sonra hayatında gösterim çok olacak olsa da şimdi olduğu gibi, bunların hiçbiri olmayacak. Belirli bir kişinin ölümü sonucunda - bu onun gelecekteki deneyimleri ile iletişimin sadece onun eksikliği var. Eğer Bu bakış itibaren soruna bakarsak, ölüm korkunç görünmüyor ve o kadar korkulacak bir anlam ifade etmiyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.