Haber ve ToplumDoğa

Sibirya ladin: açıklama, yaşam alanı, halk hekimliğinde kullanılan

Sibirya ladin - yaygın bitki. gür çam iğneleri, etkileyici boyutu (en fazla 30 metre veya daha fazla) yanı sıra koni şekli ve boyutu ile karakterize akrabaları itibaren. Rusya'da, uzun zamandır bu ağaç mucizevi özelliklere sanılıyor. Orman güzellik sevilen ve Batı Sibirya'daki sadece saygı - onun büyümenin ana yaşam alanı değil, aynı zamanda çok kendi sınırları ötesinde.

Görünüm bitkiler

daha güçlü kongenerleri mükemmel bitişik nedeniyle basit ve dayanıklılık uzunluk 2-2.5 cm civarında bir sivri dörtgen iğne yapraklı farklı gür taç (altı metre veya daha fazlasına kadar) genişliği yeterli alana tutan yüksek ağaç. Aşağıda sunulan Sibirya ladin Fotoğraflar, bitkinin güzelliği ve ihtişamı iletmek edebilmek için olası değildir. Genç ağaçlar da bunlar gölge tahammül, güneş altında bir yer için mücadele etmek zorunda, fakat toprağın bileşime oldukça duyarlıdır. Sibirya ladin kum veya bataklıkları, ancak düşük sıcaklıklara karşı çok dayanıklıdır sevmez. Bu onun orta ve güney tayga büyük hissetmek için izin verir. Genç ağaçların kabuğu yaşla birlikte, belli bir pürüzlülük alır ve biraz daha hafif, kahverengi bir dokunuşla, düzgün.

Birkaç dal ile pürüzsüz, sağlıklı bir beslenme gövde. Ağaç oldukça yavaş büyür ve genç sürgünler donlarından bahar duyarlıdır. kuzenleri çoğunun aksine, Sibirya güzellik oldukça renkli çiçek Tuhaf,. Koniler ortasında veya ilkbaharın sonuna doğru görünür. Kadınlar, ağacın tepesinde çam iğneleri aracılığıyla açıkça görülebilir genellikle parlak kırmızı,. değil daha az fark Erkekler, polen büyük miktarlarda içerirler. Bunun bir sonucu anlamıyla her yerde yerleşir olarak rüzgar, uzun mesafelerde taşır. Eylül ayına kadar dişi kozalakları bir maksimum boyutu (8 cm) ulaşmak, birçok Sibirya kuşlar ve bazı memeliler için gıda olan tohum olgunlaşır.

Konum ve büyüme şartları

Avrupa'da, Sibirya ladin, her zamanki birlikte kuzey ve kuzey-doğu topraklarını kapsar. Yüksek soğuk direnci ve toprak ve nem seviyesinin daha az talepkar nedeniyle, kutup enlemlerinde haricinde, Batı Sibirya ve Uzak Doğu'da yaygındır. Sibirya ladin alanı binlerce kilometre, orman-tundra sınırında başlayan ve Kama nehrinin alt ulaşan güney biten sürer. güzel tepelik kayması ve düz bir alan olarak - (500 en azından) yıl, 300 Canlı ağaç kadar.

Sibirya köknar türleri

yetiştirme koşullarına ve diğer doğal etkenlere bağlı olarak, ağaç morphobiological formlarda numarası vardır. Harici olarak, onlar temelde farklı renkli iğneler vardır. Bu, yeşil gümüş, altın ya da mavi-gri olabilir. Bu çeşitlerin son en nadirdir. Tehlike altındaki olarak listelenen Sibirya ladin mavi. Onun endüstriyel günlüğü son yıllarda yasaklanmış durumda. Nedeniyle çam iğneleri eşsiz gölgeye, genellikle süs bitkisi olarak kullanılmaktadır.

Üreme ve yapay üreme

Rüzgar, kuşlar ve memeliler tarafından taşınan koniler, düştü doğal çevre olgun tohumlarda. Ne zaman müreffeh koşullar, bunlar büyüyebilir ve sonunda fidanlar dönüşür. Bir kaç on yıl sonra, ilk yüzyılın sonunda sadece yapılan geleneksel bir şekli ve etkileyici boyutu için yiyeceklerdir.

vitro çoğalması olarak sert çivileri uygulanmaktadır bazen. oldukça iyi ladin Tohum çimlenme -% 70'e varan, fakat böyle bir yöntemin nispeten yavaş büyümeye çok sık kullanılır. Ağaç dikme sonra ilk yıl içinde zorlukla yüksekliği 10 santimetreye ulaşır. kalıcı bir yere taşımak için bir hazır, bu 5-7 yıl sonra olacak. Buna ek olarak, genç ladin çeşitli hastalıklara karşı çok hassastır. tohumlardan büyüyen etkinliği oldukça düşüktür diye.

endüstriyel uygulama

Her zamanki birlikte Sibirya ladin, değerli ağaç türü ifade eder. Bu yaygın inşaat, hem de kağıt hamuru ve kağıt endüstrisinde, mobilya, müzik aletleri imalatı için kullanılır. Ahşaba ilaveten, belirli bir değer ve iğneler vardır. Bu hayvanlar için kozmetik, tabaklama maddeleri ve yem katkı maddelerinin üretiminde, tıpta kullanılan uçucu yağlar iyileştirici bir kaynağıdır.

Park tesislerinde değerli Sibirya dahil yeme Her türlü. İğne standlar mükemmel solunum sistemine bu yararlı hale havayı temizler. Park köknar yürürken solunum hastalıkları olan kişiler için tavsiye edilir.

Tıpta kullanım

En güçlü antiseptik biri - Nedeniyle iğneler, ladin uçucu üretimin yüksek içeriğe. Ayrıca, doğal olarak yararlı maddelerin tahliyesi, hatta çevre havasını sterilize edebilir.

astım - Tıpta da dahil olmak üzere solunum yolu hastalıklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Hastalar genç koni, çam iğneleri inhalasyon kaynatma ya da ladin grove yürümek. Reçine bitki mide-bağırsak bozukluklarının tedavisi için ağızdan alınan. Bazen bronşit için önerilir.

Halk hekimliğinde, aynı zamanda Sibirya ladin onun iyileştirici özellikleri ile tanınır. reçete kullanımının açıklaması oldukça geniş. Her şey olabilir - reçine kabuğu ve iğnelere kozalakları.

Genç dallar bir kaynatma artrit ve romatizma için kullanılır. ladin esansiyel yağı - güçlü bir anti-fungal ajan. Bir olgunlaşmamış tomurcuklar, su ya da süt ile demlenen - C vitamini bilinen ladin ve bunların biyoenerji kaynağı. yürürken iğne yapraklı orman stres, ağır hastalıktan sonra insanlara göstermek için, dalgalanmaları, ya da sadece ruh halini iyileştirmek için.

Sibirya köknar - sadece güzel ve görkemli ağaç, Rusya'nın birçok yerinde yaygın. sanayi için - bir antiseptik ve kaliteli uçucu yağlar - ilaç için kereste kaynağıdır. Ama ortalama bir kişi için - aromaterapi, stres yönetimi ve iyi bir ruh.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.