OtomobilArabalar

VAZ-2110: Voltaj Regülatörü: çalışma prensipleri, cihazlar, devreler ve yedek

Motor jeneratör tarafından üretilen elektrik gerilimi sabit değildir, ve krank mili devir sayısına bağlıdır. stabilize etmek amacıyla, özel bir düzenleyicisidir. Üzerinde biz araba VAZ-2110 örneğinde bu yazıda tartışmak.

Neden bir voltaj regülatörü olan ihtiyaç

Regülatör bağımsız dönme jeneratör yükün hız ve sıcaklık, önceden belirlenmiş bir aralıkta makine ağ gerilimi muhafaza etmeye hizmet etmektedir. Buna ek olarak, aracın pilini şarj istikrarlı sağlar.

Bağlantı şeması ve çalışma prensibi

birçok araba üzerindeki voltaj regülatörü aşağıda yerleşik ağ şemasına bağlıdır.

Voltaj regülatörü (PH) çalışma prensibi rölenin aynıdır. Diğer bir deyişle, bu açılır ve bir elektrik devresini kapatır. O cihaz röle-regülatör denir nedeni budur. voltaj önceden belirlenmiş değişim jeneratörden sağlanan zaman tetiklenir.

İlk düzenleyiciler elektromanyetik tasarım idi. Bunlar gerçek röle idi. Modern cihazlar yarı iletkenler dayalı üretilmektedir. Bunlar küçük boyutu ile karakterize edilen ve ek olarak, daha doğru ve verimli edilir. Hatta bazıları sürücü kendi performansını izlemek olanak sağlayan özel alarmları ile donatılmıştır.

VAZ-2110 denetleyici voltaj

RN "on", aynı zamanda bir yarı-iletken bir yapıya sahiptir. Bu çıkış aygıtı, doğrudan gerekli voltaj korumasını sağlar jeneratör, entegre edilir.

Stok kontrolörü "onlarca" katılım numarası 1702.3702 altında imal. Ayrıca tüm modellerde "Samara" nin jeneratörler olarak kullanılabilir.

Yeni sürümlerinde VAZ-2110 voltaj regülatörü 1702.3702-01 etiketli olabilir. önemli ölçüde çıkışta güç kaybını azaltmak için izin verir MOSFET teknolojisi yapılır röle, bu yeni nesil. Ayrıca, bu cihazlar aşırı ısınmaya karşı güvenilirlik ve direnç artmıştır.

VAZ-2110 RN Özellikleri

Röle voltaj regülatörü jeneratör VAZ-2110, aşağıdaki özelliklere sahiptir.

25 ° C'lik bir sıcaklıkta, pil ve 3A, B, bir yük gerilim regülasyonu

14,4 ± 2

25 ° C'lik bir sıcaklıkta, batarya ve en fazla 3 A, B bir yük ile gerilim regülasyonu

14.4 ± 0.15

Sıcaklık aralığı, ° C

-45 ... + 100

Maksimum akım çıkış devresi: Standart / imalatçı A ile mutabık

5/8

yüksek gerilime İzin verilen uzun süreli maruz kalma,

18

5 dakika için kabul edilebilir etkisi yüksek voltajı., Içinde

25

Semptomlar RN

VAZ-2110 voltaj regülatörü oldukça nadir yıkar, ama olursa, onun yetmezliği bulguları şunlar olabilir:

 • arka ışık kontrol panelinin arıza.
 • Pilin aşırı şarj voltajı değeri.
 • Düşük gerilim batarya.

hasar kontrol röle voltajı VAZ-2110 güvenlik zinciri cihazları paneli sorumlu blowouts kaynaştırılabilmektedir zaman. Arka ışık ateşleme yaktı değilken ise, bu RN suçlu olduğunu olasılığı vardır.

ayni olduğu kabul ve voltmetrenin iğne gösterdiğinde pil şarj seviyesi. olağan pozisyonda, yani sapma E. daha yüksek ya da daha düşük bir voltaj gösterir edilebilir. Bu VAZ-2110 jeneratör voltajı röle kontrol başarısız olduğunda en sık görülen bir semptomdur. ikinci durumda bu sadece bir pil deşarj işlemine sebebiyet verilmesi eğer, ilk yüz batarya plakalarının elektrolit ve imha kaynar.

Nasıl kaldırmadan VAZ-2110 üzerinde pH kontrol etmek

Bu bulgulardan en az birini bulmak, sizin VAZ-2110 voltaj regülatörü kontrol etmek tembel olmayın. Bu prosedür 10 dakikadan fazla sürmez. Bu bir voltmetre veya multimetre, çalışmasında yer, hem de asistanı gerektirecektir. Aşağıdaki doğrulamak için:

 1. araba motorunu çalıştırın ve çalışma sıcaklığına ısıtın.
 2. motoru kapatmadan olmadan, bir terminal «B +» jeneratöre voltmetre kurşun ve ikinci takmak - cihazın "ağırlık" olarak ayarlayın.
 3. Biz düşük huzmeli ön farları dahil etmek ve 2000-2500 dolar. Vol. / Min de ayak uydurarak, gaz pedalının üzerinde baskı asistan isteyin.
 4. Biz gerilim cihazı ölçerler.

VAZ-2110 de voltaj regülatörü Bu norm olan bir 13,2-14,7 V bulunması bekleniyor. voltmetre rakamları verilenden farklı ise tanı önlemler devam edilmelidir.

Yakalanan gerilim regülatörü kontrol

o, o ayrı kontrol edilmelidir ziyade jeneratör yerine, sipariş pH dışına olduğundan emin olmak için. Bu amaçla ana üniteden kesmek gerekir. Prosedür aşağıdaki gibidir:

 1. Pilin eksi terminali çıkarın.
 2. Biz RN jeneratörün sabitleme bir yer bulmak. Vida 2 monte edilir çıkarın.
 3. jeneratöre denetleyicisinden Sarı kesme kablosu.
 4. RN sökün.

teşhis cihazları için güç ayarlanabilir bir çıkış voltajı ile tedarik, bir kartuş ve tellerin bir çift lamba (12) gerektirir. aşağıdaki gibi kontrol algoritması:

 1. ışıklar ve tellerin "kontrolku" koymak ve fırçalar regülatöre takın.
 2. 12 V'de güç ünitesindeki gerilim ayarlama
 3. "Eksi" - «D +» regülatör toplama "artı" güç kaynağından ve onun "ağırlığı" ile türetilmesi.
 4. Biz lamba bakmak: Bu yakmak gerekir.
 5. dışarı çıkmalıyız uygun regülatör lamba ile 15-16 V güç kaynağı voltajı arttırın. bu olmadı ise - RN değiştirilmelidir.

RN Değiştirme

Özellikle karmaşıklığı değiştirilmesi işlemi farklı voltaj regülatörüdür. Tek yapmanız gereken tek şey - iki vidayı vidalama yoluyla jeneratör, yeni bir cihaz satın yukarıda açıklanan yöntemi bunu kontrol ve ayarlamaktır. Ve sarı teli bağlamak için unutmayın!

Üç seviyeli bir gerilim regülatörü VAZ-2110

Şimdi, biraz geri dönün. Arıza araç bulma ve stok birimini satın almak için acele etmeyin, onun yerine karar verdi. Şu adam iyi bir alternatif - üç düzeyli regülatörü. Nasıl normal farklıdır? Bu çıkış voltajının büyüklüğü, böylece pilin yükünü optimize, sıcaklığa bağlı olarak ayarlar.

Mod değiştirme gibi aralıklarda zemberek gerçekleştirilir:

 • 13.6 (en az) - işlem için 20 ° C üzerindeki sıcaklıklarda,
 • 14.2 (norm) - 0 ° C ile 20 ° C;
 • 0 ° C'nin altındaki sıcaklıklarda işlem için - 14.7 V (maksimum)

Üç seviyeli kontrol voltajı VAZ-2110 araç ve fırça tutucusunun iki bölümden oluşmaktadır. Son bağlar direkt olarak jeneratöre ve teller vasıtası ile ilk bağlanmış. Regülatör elverişli bir konumda Motor bölümünde araba gövdesine monte edilmiş bir anahtarıyla ile donatılmıştır. Set PH o dahil birlikte gelen yönergeleri kullanarak, bağımsız olabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.