SağlıkTıp

Merkezi sinir sistemi

Merkezi sinir sistemi omurilik ve beyin içerir. İlk dikişin biraz düzleşmiş gibi görünüyor. Ve kafatasının boşluğunda bulunan beyin, iki hemisfer, bir gövde ve serebelliden oluşur.

Merkezi sinir sistemi fizyolojisi, vücudun çevre ile olan ilişkilerini, kişinin çeşitli uyaranlara tepkilerini kontrol eder. Ayrıca vücudun organları ve organları koordinasyonu sayesinde. Genel olarak, faaliyeti reflekslere dayanır, çünkü vücut çevredeki veya içerdeki ortamdaki en ufak değişikliklere tepki verir.

Merkezi sinir sistemi, kraniyal sinirler (12 çift) ve omurga kökleri (31 çift) vasıtasıyla vücudun tümüyle sinir bağlantıları yapar. Kaslar, deri, kısmen ekstremite ve iç organlardan omuriliğe "bilgi", arka köklerden gelen afferent sinirler yoluyla iletilir. Ve iskelet kası'ndan gelen "bilgi", arka köklerden gelen efferent sinirler yoluyla kendisine gelir. Reflekslerin varlığı veya yokluğu omuriliğin nasıl çalıştığından bahseder, refleks fonksiyonunu yerine getirir mi. Hasar görmesi, tüm dürtülerin (hem afferent hem de efferent) iletiminin ihlalini gerektirir. Omurilikten beyne ve sırttan, mutlaka tüm beyin sapı boyunca geçen kısmi kesintiye uğramış veya sonlandırılmış sinir yolları vardır. Okülomotor, işitsel ve optik sinirler orta beyinde atılır. Metabolizmanın, dolaşımın, beslenmenin yönetimi diensefalonda endokrin ve kardiyovasküler sistemin çalışmasıyla (iç ve dış) algıların bağlantısıyla gerçekleşir. Serebral korteks çok sayıda nöron içerir. Bunlar, çeşitli katmanlarda düzenlenmiş ve süreçler vasıtasıyla birbirine katılan farklı şekillerde hücrelerdir. Kortekste her bölüm farklı bir hücre bileşimine sahiptir; bunun nedeni, gerçekleştirdiği işlevdir.

Tüm merkezi sinir sistemi, tüm insan davranışları alanlarındaki tüm departmanlar bir bütün olarak çalışır ve böylece işlevsel bir sistem oluştururlar. Bu anlayışın konumundan açıkça görüleceği gibi, herhangi bir reaksiyonun, herhangi bir refleksin, önemli bir işi takip ettiği açıktır. Herhangi bir zamanda merkezi sinir sistemi vücudun ihtiyaçlarına bağlıdır. Her şeyden önce, bunlar objektif bir öncül tarafından motive edilir - vücuttaki çevredeki bir değişiklik. Nörofizyoloji açısından, bu mekanizma serebral hemisferlerin korteksini subkortikal merkezler vasıtasıyla aktive ederek oluşur. Şu anda organizmanın en çok ihtiyaç duyduğu dürtüleri gönderiyorlar. Merkezi sinir sistemi baskın motivasyonu tatmin etmeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla, organizmanın dış ve iç ortamının durumu hakkında mevcut tüm bilgileri sentezler ve daha sonra davranışsal hareketini gerçekleştirir.

Merkezi sinir sisteminin yenilgiye uğratılması birçok nedenden kaynaklanır. Bunlar doğuştan malformasyonlar ve dolaşım bozuklukları, travmanın etkisi, tümörün veya inflamatuvar süreçlerin etkisidir. Fetüs aşağıdaki tehlikeli faktörlerden etkilenirse bebek ve omurilik kusurlarla gelişir: gebelikte bulaşıcı hastalıkların transferi, yaralanma, radyasyona maruz kalma, toksik maddelere maruz kalma, her iki ebeveynin alkolizmi veya bunlardan birinde alkolizm. Sapmaların ortaya çıkmasında en az rolü kalıtımla oynanmaz.

Özellikle ağır şekil bozuklukları, yukarıda listelenen faktörlerin gebeliğin ilk aylarında cenin etkilediğinde ortaya çıkar. Bunlardan birincisi, hidrosefali (beyindeki ventriküllerde çok fazla beyin omurilik sıvısı birikir ) ve mikrosefali (az gelişme gösteren beyin ve kafatası) tarafından işgal edilir. Bu sistemin yenilgisini ve omurganın ve kafatasının kemiklerinin gelişimsel kusurlarını etkiler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.