Sanat ve EğlenceLiteratür

Tür Tarihi. Literatürde Tarihsel türü

sanatsal üreme bilimsel kesinlikle farklı olmasına rağmen yanı tarihçi olarak, bir yazar, görünüm ve geçmişin olaylarını yeniden oluşturabilir. tarih verilerine dayanarak yazar, yaratıcı kurgu olarak çalışmalarını içerir - bu gerçekte değildi sadece ne, ne olabilir göstermektedir.

Tarihsel türün en iyi eserleri, ayrıca tarihi ve bilgilendirici estetik değere sahip, ancak sadece. Kurgu canlı görüntülerde ideolojisini, sosyal aktiviteler, ruh, yaşamı ortaya çıkarmak için bir geçmiş dönemin bütün görünüş olarak çizebilirsiniz. tarihin parçası - hayat çünkü Tarihsel ve türe yakından ilişkilidir. Literatürde tarihsel türün oluşum tarihini düşünün.

tarihsel maceralar

Değil geçmişin olaylarını anlatan herhangi bir iş, gerçekte olduğu gibi bunları yeniden çalışır. Bazen renkli resimler, akut arsa, özel renk için sadece bir malzemedir - egzotik, yüce, vb Bu tarihi karakterize maceralar (örneğin A. Dumas ürünü "Ascanio" "Herminia", "Kara", "Monte Mesih", "Korsikalı Kardeşler" ve diğerleri Kont). Onların temel görevi - eğlenceli bir arsa oluşturun.

Tarihsel türün ortaya çıkması

Sanat tarihi literatür 18-19 yüzyıllarda dönümünde tarafından şekil almaya başladı. Özel bir tür, doğrudan geçmiş devirlerin hayatını tasvir için bir hedef belirledi - Bu zamanda, tarihsel bir roman yarattı. O (daha sonra tarihsel dram çıktı gibi) önceki dönemlerini olaylara adamış eserlerden temelden farklıdır. Sanat tarihi edebiyat, tarih bilgisinin önemli bir dönüm noktası ile bağlantılı olarak bir bilim olarak kendi oluşumunun yani sürecin ortaya çıkmaya başlıyor. Tam da bu nedenle türlerin bu türleri vardır.

İlk yazarlar yeni türler yaratmak

İlk yazar, bize ilgi alanları eserlerini yaratmaya başladı W. Scott. Bu literatürün oluşmasına katkıda önce Goethe ve Schiller, büyük olması Alman yazarlar. "Egmont" (1788) ve "Goetz von Berlichingen" (1773) eserleri ile temsil birinci tarihsel drama çalışmasında. İkinci 1801 yılında bir 1804 yılında "Wallenstein" (1798-1799), "William Tell" ve "Mary Stuart" yarattı Ama yurtdışında gerçek çalışma tarihsel roman türünün kurucusu olarak kabul edilir sadece Valtera Skotta oldu.

O ( "Richard Lionheart'ı" "Ivanhoe", "Robert, Paris Kontu") Haçlı dönemini resmeden eser bir dizi yanı sıra Avrupa ulusal monarşilerin oluşumunu ( "Kventin Dorvard") aittir burjuva devrimi İngiltere'de ( " Daha önce sanatçı temelde oynatmayı kısıtlayan oysa Woodstock "" Püritenler '), İskoçya klan sisteminde çökme (' Rob Roy '' Waverley "), ve diğerleri. yazarın geçmiş kalemin yeniden yapılanma çalışmalarında ilk defa (tarihi kaynakların çalışmaya dayanmaktadır olayların genel kurs ve geçmiş özelliklerin en tipik rakamları). yazarın Yaratıcılık türlerin çeşitli geçirmiş olan daha da geliştirilmesi üzerinde etkisi vardı.

Birçok klasik yazarlar tarihi bir tema bakın. Bunlar çeşitli kitapların yazarı Victor Hugo, sayılabilir. "Cromwell", "Doksan Üçlüsü", "Notre Dame de Paris" ve diğerleri - Bu yazarın Tarihsel romanları.

1827 yılında oluşturulan konu A. de Vigny ( "Cinq-Mars"), Manzoni, ilgileniyor, "nişanlı" ve F. Cooper, M. Zagoskin, I. Lazhechnikov ve diğerleri.

eserler yarattı romantikler Özellikleri

Tür Tarih, Romantiklerin eserleri, her zaman tarihsel değeri yoktur sundu. Bu ve sübjektif olayların yorumlanmasını ve gerçek sosyal çatışmaların değiştirilmesini, iyi ve kötü arasındaki mücadeleyi önler. Çoğu zaman roman ana karakterleri değil, belirli tarihsel türlerine göre sadece yazar (örneğin Esmeralda Hugo'nun iş) ideali somutlaşmış bulunmaktadır. Bu, büyük oranda ve siyasi inançlar yaratıcısı etkiler. Örneğin, aristokrasi sempati A. de Vigny, onun yazılım ürününün kahraman sözde feodal Fronde temsilcileri tarafından yapılan.

gerçekçi yönü

Ama tarihsel özgünlük derecesine göre bu eserlerin yararları değerlendirmek yoktur. Örneğin, Hugo'nun romanları büyük bir duygusal etki gücüne sahiptir. Ancak, 19. yüzyıldan kalma tarihi türün literatürde daha da geliştirilmesi önemli bir adım daha gerçekçi ilkeler bir zaferle bağlantılı olmuştur. Bir sosyal doğası, tarihsel süreç içinde insanların rolü, içinde yer alan farklı güçler arasındaki mücadelenin zor süreçte penetrasyon eserlerin Gerçekçi tasvirleri. Bunlar estetik açıdan büyük ölçüde okul Valtera Skotta ( "jacquerie" Merimee, "Shuany" Balzac) eğitim verilmiştir. Rusya'da gerçekçi tarihsel kırılma Tür eserlerinde zafer Aleksandra Sergeevicha Pushkina ( "Arap Petra Büyük", "Boris Godunov", "Yüzbaşının Kızı").

Psikolojik analiz Derinleşmesi

19. yüzyılda, 30-40s içinde, psikolojik analiz çalışmalarında yeni bir delik vardı (örn Waterloo imaj çalışması Stendhal'ın tarafından "Parma Manastırı"). 19. yüzyılda tarihsel türün üst - Tolstogo L. N. tarafından epik "Savaş ve Barış" Bu tarihselcilik tasvir, yerli sosyal, dilsel, psikolojik ve ideolojik özelikleri doğru iletiminde yanı sıra tarihin büyük ölçekli bilincinin çeşitli tarihsel türlerinin oluşturulmasında kendini gösterir işleri saati.

19. yüzyılın ortalarında Tarihsel tarz

19. yüzyılda, ileri sanat tarihsel literatür gelişimini gerileme, tarihsel malzeme kaldırdı sorulara ulus ve insanların yaşam kaderini dayanır Bunların en belirgini, realist okulun birçok başarıları, sonra. 20. yüzyılın başlarını yanı sıra tarihselcilik sosyal düşüncelerden giderek güçlü ayrılışını - Bu burjuva ideolojisinin genel eğilimin 19.yüzyıl sonları gerici güçlendirmek için başta kaynaklanmaktadır. tarihsel roman çeşitli yazarların hikayesi çağdaşlaştırılması. Örneğin, A. Fransa onun 1912 çalışmalarında yazılı, Fransız Devrimi'nin dönemine adanmış "tanrılar aç" fikrini tutan kendi gelişme kaydedilen ilerlemelere de insanlık.

Daha ortak tarihi sürecin derin bir anlayış bazen davranarak, sembolik literatürü sözde ama aslında mistik bir karaktere sahip bir subjektivist yapılar oluşturur. Örnekler şunlardır: 1901 yılında kurulmuş, 1908 yılında A. Schnitzler iş "Beatrice peçe," Merezhkovsky - "Paul" ve "Alexander I".

Doğu'da Tarihsel tarz

bazı Doğu Avrupa ülkelerinde, diğer taraftan, şu anda büyük kamu tepki ve tarihsel türün bir değere sahiptir. Bu durum, bu ülkelerde bu dönemde kurtuluş mücadelesini başladı olmasından kaynaklanmaktadır. Bazen tarihsel literatür romantik bir karakter haline gelir. Örneğin, eserlerinde H. Sienkiewicz, Polonya romancı. "Sel", "Ateş ve Kılıç", "Quo Vadis", "Albay Wolodyjowski", "Haçlılar"

Doğu Birçok ülkede ulusal kurtuluş hareketi tarihsel roman oluşumu için temel oldu. Hindistan'da, örneğin, onun yaratıcısı B.Ch. olduğunu Chottopadhay.

Ekim Devrimi'nden sonra türün Gelişimi

In Batı Avrupa, sonra Ekim Devrimi tarihsel gerçekçi romanın gelişmesine yeni bir tur başlar. O sanat tarihsel edebiyatının seçkin örnekleridir eserlerin bir dizi yazmak için realistleri Batı sağladı. o faşistler yazarlar hümanistler karşı performansları gelenek ve kültürel mirası korumak için ihtiyacı nedeniyle iken geçmişe dönün. Örneğin, 1939 yılında yazılmış, Thomas Mann novella "Weimar'da Lotte", Feuchtwanger sayısız romanları. Bunlar demokratik, insancıl yönünü farklılık yakından tarihsel kaynaklardan çeşitli yazarın aynı zamanda sıkı çalışma vasıflandınlmışsa çağdaş eserler ile ilgilidir. Ancak bu kez tarihsel burjuva bilimine özgü kavramlardan bir baskı vardır. Örneğin, muhafazakarlık ve mantığın karşı bir mücadele olarak tarihin ilerleme bazen Feuchtwanger'inkiydi fikri, bu insanların rolünü hafife kez öznellik de tecelli.

sosyalist gerçekçilik

sosyalist gerçekçilik itibaren literatürde tarihsel tür alır yeni bir aşamaya. Onun felsefesi tarihsel varlığı insanların kolektif yaratıcılık olduğunu savundu, bu yüzden o zaman edebiyat tarihselci ilkelerine dayanan gelişimi için tüm şartları vardı. Bu şekilde olağanüstü sonuçlar elde etti. En önemli temalar dönemini dönüm, önemli görüntü haline gelir. O zaman büyük genellemeler arzusu, epik tarihsel edebiyatı için tipik bir örneğidir. Bir örnek olarak, roman "Peter" gelişmenin vazgeçilmez dönemde halkımızın kaderi anlatır A. N. Tolstogo, cetvel imajını betimleyen, ama aynı zamanda,.

Sovyet edebiyatının başlıca temalar monarşiye karşı mücadeleyi, Rusya'nın gelişmiş kültüründe kraliyet kaderini ve devrime hazırlık dönemi ve onun açıklamasını oldu. tarihsel literatür tarafından büyük ölçüde M. oluşturulan ait çoklu Gorky'nin çalışmalarını "Sessiz Don Akışları", AN - MA Sholokhov "Klim Samgin Life" Tolstoy - "Çarmıha Gidiş Yolu" ve diğerleri.

Bugün çok popüler tarihsel sır - Boris Akunin Umberto Eco, Agatha Christie, Alexander Bushkova ve diğerlerinin eserlerinde temsil edilen bir tür.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.