SağlıkTıp

Servikal omurga: anatomi, yapısı. Servikal omurga

Omurga - bir iskeletin temeli insanın ve onun başlıca sistemlerinden birine. Bu omuriliği korur ve dik bir pozisyonda vücudu destekler kim olduğunu. Dahası, omurga insan hareketi sırasında beyin sarsılmaların koruma sağlar. Bu yüksek yastıklama özellikleri nedeniyle. Bunlar omurganın özel yapısını açıklayabilir - 24 omurun oluşmaktadır. Ortak özellikleri olan dört tümen halinde gruplandırılır. her biri farklı bu büyük özellikleri arasında servikal vertebra. Anatomi, okullarda öğretilen, bu tam bir resmini vermez. Bu nedenle, sık sık zarar bulunursa servikal. Bu noktada oldukça kırılgan olduğu için bu, çok tehlikelidir. Ve her servikal omur ne özellikleri, her insanı bilmek arzu edilir.

servikal anatomisi

Omurga omurilik korumanın çok önemli bir işlevi vardır. O iskelet sertliği sağlar ve yürürken şokları yumuşatır. Buna ek olarak, omurga çeşitli hareketler yapabilir. Sonuçta, o insan iskeletinin temelidir ve dik pozisyonda vücudu destekler ve darbeleri emer. Her bölüm kendi özel sayı ve vertebra yapıya sahiptir. Torasik bölgede Bunların çoğu, ve çok büyük vardır. birbirlerine çok yakın yerleştirilmiş lumbar ve sakrum olarak, yavaş yavaş kobchika için birbirleri ile birlikte ortaya çıkar. Servikal omurga en savunmasız ve kırılgan Ama. Bu farklı bir yapıya sahiptir hemen her biri yedi vertebra oluşur. Bu noktada, omurga "C" şeklinde öne doğru hafifçe eğilirler. Servikal omurga çoğu mobil olduğunu ve başın hareketleri çeşitli gerçekleştirmesini sağlar. Ama nedeniyle zayıf boyun kasları ve vertebra küçük boyutta sık yaralanma veya hasara maruz kalan bir yerdir.

Servikal vertebra Özellikleri

omurganın İçinde omurilik olduğunu. Onun savunma omurların özel yapısı ile sağlanır:

- ön kısmı, omur gövdesi denilen ve silindirik bir şekle sahiptir;

- ona ark omur ile tanımlanan omurilik kanalı arkasında;

- Buna ek olarak, kan damarları için delik deşik sinirsel uzantılar vardır.

Ama bu kadar servikal omur teşkil edilmez. İnsan anatomisi dikkatli olmak gerekir anlamak için bize izin verir ve neden bu kadar çok yaralanmalar servikal omurgada görülür. Bu alanda vertebra boyutu küçük ve çok hassastır. Bunlar boyut ve şekil olarak hemen hemen tüm farklıdır. İlk çan diye kafatasına omurga tutan, "Atlas" adı verilir. Ayrıca, ikinci vertebra bağlı o karmaşık bir şekilde alt, "eksen" olarak adlandırılan. Altıncı ve yedinci servikal vertebra olarak yapısında olağandışı. Bu da gerçekleştirmek için işlevler tarafından açıklanabilir. boyun omurlarının özel yapısı, omuriliği korumak için gerekli gıda Głowno beyin ve başın küçük hareketleri çeşitli gerçekleştirme yeteneğini sağlamak amacıyla gereklidir.

1 ve 2, servikal vertebra

"Atlas" adı verilen en üst omurgası. O eksenel ve hiçbir vücut ve spinöz süreci vardır. Bu noktada omurga kafasına oksipital kemik ve omurilik ile bağlanır. Bu "Atlanta" özel yapısı belirler: spinal kanalı çevreleyen iki yay içerir. İkinci vertebra Odontoid yöntemi ile birleştirildiğinde, depresyon - bunların ön ön ve arka olarak küçük bir yumru oluşturur. Lütfen bulunduğu bir ark oluğa sahiptir omur arteri. glenoidin "Atlanta" Başı kısmı dışbükey olduğu ve alt - düz. Böyle bir yapı, ilk servikal omur neden o omurga ve kafa arasındaki bir ara konuma sahiptir gerçeği açıklıyor. Anatomi aynı zamanda "Eksen" olarak adlandırılan ikinci omur, özelliklerini dikkate. Kafasında ile menteşe milleri "Atlant" konulu bir keskin "dişleri" vardır. İkinci servikal vertebra Böyle bir yapı, baş ve pistleri dönme hareketlerini gerçekleştirme olanağı sağlar. "Alanta" ve "eksen" bir intervertebral disk arasında, eklem tür bir kompleks bileşik oluşturur. Bu yüzden sık sık beyin gücünü ihlal burası yaralanma durumlarda.

6 ve 7, servikal vertebra

Bu bölüm biraz genişleyen sırtına Aşağı. İşte büyük 7'dir servikal vertebra. Hatta çoğu insan öne eğik kafa kısmında bulabilirsiniz, konuşur. Bu nedenle, oyunculuk denir. Yani genellikle omur sayısında aydınlatmaktadır. Alt kısımda bir oluk bulunur. Burası ilk kaburga bağlanır. onun ya da çok az ya da hiç çapraz süreçlerinde açıklıklar - 7 servikal vertebra başka özelliği vardır. O kalanı aksine ikiye ayrılması yok, uzun bir haç ve bir büyük spinöz prosesi vardır. Bu omur sayesinde Viyana enine uzanan ve o sinir köklerine iki çift olması tek kişiydi. Genellikle bu bir yer ve "Withers'ın" çıkıntı oluşan tuzların birikmesi vardır. 6 servikal vertebra, aynı zamanda "uykulu" olarak adlandırılır. Doktor kanamayı durdurmak için ona onu çeker gerekirse bu ad, onun kambur ön damara çok yakın bulunduğu gerçeğine verildi ve.

omurların kalan: Karakteristik

İnsan vücudunun için servikal omurganın normal işleyişi çok hareketli olmalıdır. Bu özel yapısı ile sağlanmaktadır. Servikal vertebra kişi üç ila altı çok küçük boyutu var. üçgen şekil olarak yeterince benzer büyük vücutlarında da delikleri. omurun üst kenarları bir kenar oluşturan, biraz çıkıntı yapar. bunların işlemleri kısa ve hafifçe açılı bir şekilde bulunan vardır ifade edilmektedir. 3, 4 ve 5 boyun omurgaları küçük çapraz işlemler ve bölünmüş uçları üzerinde spinöz bulunmaktadır. transvers kan damarları için delikler vardır. Bu onlar aracılığıyla beyne besleyen ana vertebral arter olduğunu.

Eğer bu yapıyı ihtiyaç Neden

İnsan vücudu gereksiz bir şey ve herhangi işlevlerini yerine tüm ayrıntıları vardır, akıllıca tasarlanmıştır. Bu, özellikle servikal için de geçerlidir. Onun omurları özel yapı boynun daha iyi hareket edebilmesini sağlamak için, hem de beyin ve omuriliği korumak için gereklidir. Çoğu zaman, bu omurganın bu bölümünün devlet insan sağlığına bağlıdır olduğunu. Bu kompleks bileşik hasar, omurga ve gövde kan damarları korumak için tasarlanmıştır. Birden süreçlerle servikal vertebra bir yapı onlara kasların setleri ekin alanını arttırabilir. Sonuçta, insan omurga bu birimdeki birçok mobil olduğunu. Özel bir az güvenilir ise omurları arasındaki bağlantı, ancak daha işlevsel.

servikal spinal yaralanması

Onlar boyun, kafa veya düşen güçlü bir darbe için darbe sonucu oluşabilir. Hatta keskin eğimli veya başın dönüm servikal vertebra yaralanması yol açabilir. Bu sığ bir yerde suya genellikle zaman dalış olur. Birçok durumda, bu yaralanmalar ölümcüldür. Kırık veya çıkık başarıyla dezenfekte bile, ciddi komplikasyonlar gelişebilir. Nitekim, bu yerde omurları ve intervertebral diskler kafasına ani hareketler veya darbeler tepki o kadar kırılgandır. Bazen hasarının etkileri hemen vertebra eklem süreçlerine kadar küçük çatlaklar bile Röntgende, görünmez görünmez olduğunu olur. Ve sonuçları onları ağır olabilir. Servikal omurga hasar ne tür en sık şunlardır:

- yırtık bağlar;

- omurlar arası diskler kırar;

- sublüksasyonu ve vertebra dislokasyonu;

- vertebra değiştirmesi;

- kırıkları.

Neden hasar tehlikeli türü

omurların yapısında bile küçük değişiklikler çeşitli rahatsızlıkları ve hastalıkları gerektirecektir. Örneğin, bu belirtiler, intervertebral disk veya patolojiler herniye oluşabilir:

- baş ağrıları;

- baş dönmesi;

- genel bir halsizlik;

- yürüyüş bozukluğu, konuşma veya görme.

Bunun nedeni olduğuna sıkıştırılmış vertebral arter ve beyin besleyen kan damarları. olduğunda ciddi yaralanma tehlikesi omurga zadenut spinal kanalı hasarlı olan. Bu felç, kalp veya ölüme bozulmasına yol açabilir. o yaralanmanın şiddetini belirlemek için her zaman hemen mümkün olmadığı gerçeği ile boyun omurga hasar riski. Bazen sadece bir ağrı taşıma veya şişlik ne zaman gösterir.

Servikal omurganın bir hastalığı tedavi etmek için nasıl

Omurganın yaralanmalar için komplikasyonları önlemek için hemen tedaviye başlamak çok önemlidir. En önemli şey - sabit bir pozisyonda boyun düzeltmek için. Bu omurilik veya kan damarlarının zarar yok hasarlı vertebra için yapılmalıdır. Bu özel bir yarı sert bir korse kullanılarak yapılır. Nörolojik bozukluklar varsa, tedavi evde yürütülen, ancak bir doktor muayeneden sonra yapılabilir. akciğer yaralanması durumunda özel bir bükülmez kasnak vasıtasıyla sabit bir pozisyonda boyun lokomotor aktivitesi sınırlamak ve gidermek için gereklidir. Soğuk kompres veya ilk günlerinde kullanılabilecek novocain blokaj güçlü ağrılar ile. Sonra fizyoterapi, masaj ve kurtarma esnasında göstermek - fizyoterapi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.