FormasyonBilim

Tepkisi nedir?

büyüleyici seslere dikkat etmek, konser salonu, sahne virtüözü kemancı, birçok müzik severler ile dolu bir salonda üzerinde - Tanıdık bir manzara. sanatçının becerilerinin dokunmadan olur herşey nedeniyle akustik rezonans etkisiyle mümkün hale gelir. Yani ne tepki?

terimin bahsedilince hemen yürüyen askerlerin köprü şirketin imha hakkında eski bir hikaye hatırlattı. Askerler, o kendisine yükselmiş bacakta yürüdü devam etti. Sonuç olarak, köprü çöktü.

Veya en yaygın resim - salıncakta çocuk. Ve yakın biri, onları sallanan. Doğru zamanda uygulanan Minör kuvvetler, büyük salınım genliği elde etmek ve çok bebeği teslim edebilir.

neler olduğu olgusunun matematiksel açıklaması girmeden, niteliksel olarak neyi rezonansı anlamaya çalışırlar. Sistemin salınım genliğinin artırmak gibi fizik ders kitabı bu etkiyi tespit harici etki ve doğal frekansının frekans. Biraz açıklama. Salınım frekansı - saniyede titreşim sayısı.

Rezonans fizik, doğal frekans - Evet değil tamamen açık, kelime tüm tanıdık görünüyordu edilmektedir. Ne anlama geliyor?

Kolaylık olması açısından başka örnek hatırlayalım - iki kutup arasında olan uzun geniş tahta (o akışın iki banka olalım), bu titrek, biraz kararsız, ama güvenilir görünüyor. , Tıpkı dere boyunca git gemide kalk ve git. Ama burada kötü şans bu. Belirli bir hızda, bir başka deyişle ya, adımların sıklığı, tahta Walker dökümü tehdit sallanmaya başlar. Bu durumda yine rezonans koşullarını gerçekleştirilen - salınım frekansı kendisi panoları yaya adımlarının frekansı ile çakışmaktadır. Sonuç olarak, titreşim genliği önemli ölçüde artar bu yükseltilmesi sonucu beklenmedik su tedavileri olabilir.

Böyle bir fenomen çeşitli alanlarda son derece yaygındır. rezonans etkisi açıklamasına başlamak için elektronik, tıp, müzik, In. Bu fenomen izin, örneğin, zayıf bir sinyal yükseltmek, genellikle yararlıdır. keman dizeleri ses, yani bir rezonatör olarak hareket ederek, vücudunu güçlendirilmiş Belirli bir frekans üzerinde amplifikatör. Ve keman kendisinin sesi iyi oda akustiği ile geliştirilmiştir.

Diğer birkaç uygulama rezonans - radyo sinyal yükseltme. Yine, bu çok basit. anten radyo dalga sinyalini iletmek ve oradan istenilen sinyal frekansı artırabilir parametreleri değişen özel giriş devresine girer. Ne alıcı ayar düğmesi çevrildiğinde yapıyoruz istenen radyo istasyonu bizi bulmak için. Böyle özel bir radyo sinyali güçlenmesinin bir sonucu olarak daha güçlü ve iyi alıcı tarafından kabul olur.

Böyle bir rezonans yukarıdaki örneklerden soruya açık bir cevap olur. Bu, genel bir artış çabaları sistemi ve dış eylem senkronizasyon yetenekleri yoluyla elde. "Salıncak" tarafından arabadaki kir çıkmak için bir girişim - Son bir örnek olarak. Sürücü alternatif olarak ileri ya da geri makine hareket etmeye başlar. O zamanlar ileri ivme, tekrar hızlanan ama sırt ve tekrar ileri başarısız olursa. Bu yaklaşımla, motor gücü hareketinin atalet ve birçok durumda eklenir zor bir yer üstesinden gelmesini sağlar.

Hatta bu örneklerden mütevazı miktarda sanat ve gündelik yaşamda rezonans fenomeni kullanılan ne kadar geniş bir anlama için yeterlidir.

Bu malzemenin, biz rezonans nedir sorusuna cevap. teknoloji ve kültür çeşitli alanlarda rezonans olayları tezahürleri örnekleri.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.