FormasyonBilim

Havanın yoğunluğu

Günlük yaşamda, birkaç kişi havanın yoğunluğu ve bu rakamın gezegende var hepsi varlığına genellikle önemi nedir ne olduğu hakkında düşünüyorum. Bu arada, biz sinek, kuş yükselen, uçaklar uçan ve nesneleri düşme ve hava yoğunluğu parametredir gerçeğine yansıtmaz bkz hergün bu fenomenlerin varlığını belirler.

kuru - Çoğu zaman, farklı yerlerde harcama tatil, biz bir noktada nemli hava, ve diğerinde söylüyorlar. Bu durumda, birinci durumda, kolayca hareket nefes ve ikincisinde ise sizin için normal bir iklim ortamında kaldığınızda yaşamadım hareket, rahatsızlık, şiddetini yaşamış belirtti. Şu anda, biz fizik dersleri okulda öğretirken biz başka öğretmene söylendi unutmak - nemli hava, hava kurudur daha az bir yoğunluğa sahiptir ve buna bağlı olarak kitle kuru azdır.

Biz dikkate yukarıda tartışılmıştır bizim duyusal izlenimler, alırsak İlk bakışta, bu paradoksal görünüyor. Ama gerçekten, daha çok su buharı şeklinde eklenir hava gibi, bu içermez sudan daha hafif olabilir?

Ama bu gerçekten de böyle, ve ilk bakışta, bilim adamları uzun zamandır tanıyoruz soruya paradoksal Bunun cevabı vardır.

İlk kez nemli havanın yoğunluğu kuru havanın daha düşüktür hipotez için harika ifade Isaak Nyuton 1717 yılında Londra'da yayınlanan ünlü kitabı "Optics" de. Yine, büyük İngiliz hipotez başarılı olması mümkün değildi - onsekizinci yüzyıla kadar, bilim adamları sadece kabul etmiyoruz, ancak bu konuda özel bir ilgisi hissetmiyorum.

hava yoğunluğu nemine bağlı neden - - nasılsa sorunun anlaşılması yaklaşmak için birkaç bilinen doğal yasalarını hatırlamalıyız.

O zaman aynı sıcaklıkta ve aynı basınçta, sabit bir hacmi alırsak Örneğin, Geçen yüzyılın başlarından Amedeo Avogadro ünlü İtalyan fizikçi, ne olursa olsun gaz tipinde bulundu, gaz molekül sayısı sabit olacaktır. Bu değer, daha sonra denirdi olarak, Avogadro sabiti adlandırılmış ve o gazların yasasını keşfedilmiştir.

hava yoğunluğu sıcaklık, basınç bağlıdır ve nem oldukça basit bir örneğe doğrulanabilir olarak bu yasa tezahür gibi.

Tipik olarak kuru, temiz (kimyasal anlamda) hava, Bileşiminde azot moleküllerinin yaklaşık% 78 içerir, bu moleküllerin her biri atom ağırlığı 28 olan hava bileşimi % 21 oksijen moleküllerinin sahip oldu, molekülleri, atom ağırlığı 32 eşittir . havanın parçası olarak bir yüzde içinde bulunduğu diğer bazı gazların, düşer, ama bizim hesaplamalara, bu rakam önemsiz olarak kabul edilecektir.

Gaz molekülleri gaz olduğu rezervuar dışına serbest özelliğine sahip oldukları bilinmektedir. Yani, Avogadro aşağıdaki kuralı kurdu: Kuru gaz hacmimiz içeren, biz kararlaştırıldığı üzere, azot ve oksijen molekülleri, o zaman bizim hava daha az yoğun olduğu yapacak, bir su molekülü ekleyin. Bunun nedeni çok basittir - su moleküllerinin gaz belirli bir hacimdeki moleküllerin sayısı sabit olduğu bu yana, moleküler nitrojen ve hidrojenden daha küçük bir atom ağırlığı, bu 18 eşittir sahip su molekülleri vardır sadece yerine hava bileşim içinde azot ve oksijen moleküllerine itilir kendi. Bu yüzden, burada yöntem, ve yoğunluk, kuru daha az nemli hava olur.

Bu örnekte ise bir çelişki vardır. Bu herhangi bir kişinin, bu takdirde su yoğunluğu yüksek hava yoğunluğu nasıl olabilir, ağlayabilirsin aslında oluşur. Cevap çok basittir: su daha kolay ve azot ve oksijen olan buhar şeklinde, havada mevcut olan ve bu tür bir "su", çünkü mükemmel bir Avogadro türetilen bütün kalıpları yayıldı.

O nem daha basınç ve sıcaklık ile hava yoğunluğu daha bağımlıdır dikkate almak önemlidir. Nemli hava aynı basınç ve sıcaklık muhafaza sadece süre kuru daha düşük bir yoğunluğa sahip olduğu için.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.