FormasyonBilim

Yumurta ve sirke ile inanılmaz deneme

Birçoğu, yumurta sirkeye koyulduğunda ne olacağını düşünmemişti. Bu eylem ilkokul ve orta öğretim okullarındaki çocuklarla yapılabilir. Sonra kırıntılarınız kimyada olduğu kadar çevredeki dünyanın derslerinde de bilgiyi hızlandıracaktır. Düşünmemek, yumurta ve sirke ile bir deney yapmak için zamanı geldi. Yazımızdaki talimatlar.

Deney için neyin gerekli olduğu

Bu deney için el altında iki tavuk yumurtası olması gerekir. Şaşırtıcı özellikler olmasına rağmen sadece bunlardan birini gözlemleyeceksiniz. Ama ikinci karşılaştırmak gerekir. Deneyimlerimize göre iki kahverengi yumurta vardı. Bir bardağa da ihtiyacınız olacak, ancak ikisini de kullanmanız gerekiyor. Ve tabii ki, bir şişe sirke. Sirke ve yumurta ile şaşırtıcı bir deney düşük maliyetli ve bütçelidir. Onun ana avantajı budur. Deneyim için aldığınız iki yumurta renk ve boyut açısından aynı olmalıdır. Ve genel olarak, birbirlerinden farklı olmamalıdır. Önemli olan, hazırladığınız gözlüğün boyutlarına uymalarıdır. Test yumurtalarının bozulmamış, çentiksiz ve çatlaksız olduğunu kontrol edin.

Yumurta ve sirke ile deney yapın. Birinci aşama: hazırlık

İlk cam sıradan musluk suyu ile doldurulur. Ancak, yumurta bir bardak suya batırdığınızda olduğu gibi, ağzı kapatmaz, içerikler dökülür. Bunun olmasını önlemek için 2/3 su bardağını doldurun. Aynı oranlarda sirke ile doldurduğunuz ikinci gemi.

İkinci aşama: deneysel

Denemeye yumurta ve sirke ile başlıyoruz. İlk meyve bir bardak suya batırdı, ikincisi ise bir kapta sirke. Sirkedeki şey ile oluşan değişiklikleri ve dönüşümü karşılaştırmak için bir bardak suda yumurta gerekir. Bir dakika daha pişman olmayın, çünkü yumurta ve sirke ile yapılan deneyim ilk dakikada farkı gösterecek ve değişecektir.

Üçüncü Aşama: Gözlem

Tavuk yumurtası asitte anında küçük kabarcıklarla kaplanır. 10 dakika sonra camda tuhaf bir şekilde garip başlar. Ve sonra sirkenin yüzeyindeki yüzeye çıkıyor. Asit içeren camda yumurta ile kimyasal reaksiyon var iken, mutlaka sakin su bulunan bulaşıklarda. Yumurta sadece camın alt kısmında yatıyor. Bir bardak sirkede olanlar için izlemek çok ilginç. Sadece yumurtanın ne kadar güzel göründüğüne, küçük kabarcıklarla kaplandığına, periyodik olarak yüzeye çıkacağına bakın. Yumurta ve sirke ile yapılan deneyler uzun süre yapılabilir. Doğru, iki saat içinde deneyin başında olduğu kadar güzel görünmüyor. Sirkenin yüzeyinde kahverengi bir leke oluştu.

Dördüncü evre: 12 saat sonra gözlem

Merakımız kaybolmadı, bu yüzden deneyimize yumurta ve sirke ile devam ediyoruz. 12 - 15 saat sonra durum çok değişmedi. Kahverengi leke daha yoğun bir gölge elde etti, sirke yüzeyindeki köpük daha da kalınlaştı ve yumurtayı kaplayan kabarcıklar büyüdü. Kahverengi lekenin nereden çıktığını düşünüyorsun? Evet, o kahverengi yumurta kabuğu.

Beşinci evre: 20 saat sonra gözlem

İşte yumurtaları sıvılarla bulaşıkları alabileceğiniz an geliyor. Bir bardak suyun içinde olan tavuk meyvesi, dışarıya bakarak, değişmedi. Asetik asitteki yumurta hakkında söylenemez. Uyarı! Bu yumurta bir kaşık veya büyük forseps olsun, doğaçlama yöntemlerle sirke içerisinden çıkarmak gerekir. Elde ettiği özelliklere dikkat edin. Kahverengi bir kabuğun kalıntıları bir parmak ile silinebilir, çok yumuşak hale gelmiştir. Akan suyun altında yıkayın. Ve şimdi deneyimizin başında olan şey hiç de değil. Yumurta hakkında yalnızca bu nesnenin şekliyle hatırlatılacaksınız. Şimdi bir sıçrama haline dönüştü. Fakat onu dövmek için acele etmeyin. Yumurta ile yapılan değişiklikler şaşırtıcıydı.

Altıncı evre: asetik yumurtadaki yeni işlevlerin keşfi

Yumurtamız elastik, esnek ve yarı şeffaf hale geldi. Bu, eşsiz bir gece ışığı yapabileceğiniz anlamına gelir. Yarı şeffaf hale geldiğinden, yumurta içinde bir el feneri parlatırsanız, yumurta sarısının nasıl hareket ettiğini görebilirsiniz. Eğer büyük bir arzu ederseniz, ev partilerinden birinde arkadaşlarınızı şaşırtacak bir müzikal ışık şovu bile yapabilirsiniz. Bize göre, bu çok güzel ve olağandışı görünüyor.

Renkli müzik nasıl hazırlanır

Bu buluş için, renk müziğine sahip bir müzik sütununa ihtiyacınız olacaktır. Gereksiz ışık yayan diyotları karanlık bir elektrik bandıyla veya elinizin altında olan uygun bir şeyle boyayın. Yumurtayı açık ampullerin üzerine koyun ve etkinin tadını çıkarın.

Renkli müzikten bıktıysanız

Bu yumurta ile yeni ve olağandışı şeyler yapmak istediğiniz zaman gelecektir, o zaman gücü kontrol edebilirsiniz. Eğer yüzeyin üstünde küçük bir yüksekliğe atılırsa, yumuşaklık elastikiyetinden ötürü kısa mesafeler için iniş yerinden hafifçe geri gelecektir. Bu oyun kabuk geçene kadar devam edebilir. Koruyucu film yumurta-poprygunchika oldukça yoğundu. Sirkenin keskin kokusu dışında sarısı olağanden farklı değildi.

Sirke ve yumurta ile inanılmaz deneme: kauçuk nasıl yapılır

Bu deneyim üç gün sürecektir. Benzer şekilde, bir tavuk yumurta alıp, asetik asit içine daldırın, üç gün bekletin. Birkaç gün sonra, yumurta yiyecek asetik asitten çıkarmak için araçları da kullanırsınız. Ana deneyde yumurta olduğu kadar esnek ve elastik olmayacaktır. Fakat bu durumda patlama yapamaz.

Paskalya Yumurtası

Peki Easter'ın parlak tatilinde tavuk yumurtalarını boyamak alışılagelmiş olan Ortodoks gelenekler vardı. Sıcak suyla behere bir boya ilave edilir. Hazırlama yöntemine bağlı olarak, masa sirkesi de aynı şekilde eklenir. Yumurta kabuğunu gevşek yapmak, yani karbonun bir kısmını yüzeye çıkarmak gerekir (sadece sirke yüzeyinde gözlemlediğimiz film formunda). Ancak yumurtanın boyası 20 saat değil sadece birkaç dakika sürer. Bundan dolayı, kabuğun yüzeyi hafifçe gevşek hale gelir, boya parçacıkları mikro deliklere düşer, böylece yumurtaya ihtiyacımız olan rengi alır.

Bilimi inceleyin, deneyler koyun ve her zaman kimyasal deneylerin yetişkinlerin gözetiminde ve kimyasal koruyucu giysiler altında yapıldığını unutmayın.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.