FormasyonBilim

Modern jeolojik dönemi. Şimdi çağı nedir

şimdi dönemi ne olduğunu anlayabilmek için, 1881 yılında düzenlenen Uluslararası Jeoloji Kongresi kararı II oturumunda, bakmak gerekir. Sonra bilim adamları gezegenimizin jeolojik geçmişi hakkında tartışırlar. bilime karışıklığı tanıtır görünümü, birkaç nokta vardı. uzmanların Genel oy, mevcut jeolojik çağın karar verildi - Senozoik. Bu 66 milyon yıl önce başlamış ve bu güne kadar devam eder.

Senozoik Özellikleri

Tabii ki, modern jeolojik çağ - Bu monolitik ve monoton bir şey değildir. Üç ayrılmıştır Paleo-: dönemlerde Neojeni ve Kuaterner. Bu süre boyunca, dünyanın önemli bir değişiklik oldu. o flora ve fauna açısından da dahil olmak üzere, bugün olduğu gibi Senozoyik erken evrelerinde Toprak, oldukça yanlış görünüyordu. Ancak, gezegen bildiğimiz şey oldu ki birkaç şey ortaya çıkan durumdan sonra oldu.

Bu birbirine okyanus akıntılarının küresel sisteme yeniden başladı. Bu eşi görülmemiş bir kıtasal sürüklenme neden oldu. Onun sonucu ekvatoral ve kutupsal havzası arasındaki ısı değişimi bir komplikasyonu oldu.

kıtasal sürüklenme

Paleojen'de süperkıta Gondwana bölün. Modern jeolojik dönemin başladığını önemli olay, Hindistan ve Asya'nın bir çarpışma oldu. Avrasya'da "sıkışmış" güneybatıdan Afrika. Böylece Eski Dünya ve İran güney dağlar göründü. Jeolojik dönemler yavaş ilerlemiş ama Dünya'nın amansızca haritası bugün gibi olur.

Antik Tethys Okyanusu, kuzey ve güney Gondwana Laurasia sonunda kayboldu ayrılması. Bugün sadece deniz bununla (Akdeniz, Karadeniz ve Hazar) arasında kalmıştır. güney yarımkürede de önemli olaya tanıklık. Antarktika Avustralya kesti ve bir buzul vahşi olma, direğin yanına gitti. Panama Kıstağı nihayet Pasifik ve Atlantik okyanusları ayıran, yani bağlantılı Kuzey ve Güney Amerika ortaya çıktı.

Paleojen

Modern jeolojik çağ açılan ilk dönemi - Paleojende (66-23.000.000 yıl önce). Organik dünyasının gelişmesi için yeni bir dönem. Mesozoik ve Senozoik sınır türlerinin kitlesel yok olma çok sayıda tarafından kutlandı. Çoğu insan dinozorların nesli tarafından bu felaketi biliyorum.

Yeni bir kabuklu deniz yerine Dünya'nın Mezozoik sakinlerini, kemikli balık ve kapalı tohumlu bitki örtüsü geldi. sürüngenler hakim karada Jeolojik devirde. Şimdi lider pozisyonu memelilere yol verdik. sürüngenler yalnızca timsah, kaplumbağa, yılan, kertenkele ve diğer bazı türler hayatta Of. Modern bir görünüm amibiler kurdu. Havada, bu kuşların üstünlük kurdu.

Neojen

Jeolojik devirler geleneksel sekansı, ikinci dönem takip ve Paleogenic Kuvaterner öncesinde, Cainozoe Neogen olduğunu belirten. Bu 23 milyon yıl önce başlamış ve 1.650.000 yıl önce sona erdi.

Neojen organik dünyanın sonunda nihayet modern özellikler benimsenmiştir. deniz sönmüş diskotsikliny, assiliny ve Nummulites'ler oldu. Büyük ölçüde karada organik dünyasının yapısını değiştirmiştir. Memeliler ova, yoğun ormanlarda yaşama adapte olması, ve yarı polustepyah böylece geniş alanlar kolonize. Bu Neojen hortumlular, toynaklı ve fauna diğer temsilcileri ortak bugün (sırtlan, ayı, sansar, porsuk, köpekler, gergedanlar, koyun, öküz, vb. D.) ortaya çıktı. Primatlar ormanda ve doldurulan açık alanlar çıktı. 5 milyon yıl önce, ilk ataları modern insanın hominidlerin ailesinin. kuzey enlemlerde termofilik bitki örtüsü (mersin, defne, palmiye) oluşturmak kaybolmaya başladı.

Modern dağlar ve denizlerin oluşumu

Neojen gezegenin Modern manzara tanımlı dağ binanın sürecini devam etti. Atlas - Amerika'da, Cordillera ve Afrika'da Appalachian Dağları kurdu. dağlar Avustralya'nın doğu ve Hint yarımadasındaki çıktı. Batı Pasifik'te herhangi marjinal deniz (Japonya ve Okhotsk). Farklı volkanlar aktivite, su volkanik yay yükseldi.

Bir süredir mevcut yukarıdaki dünya okyanus seviyesi ise yine Neojen sonuna doğru düştü. Buzullaşma kapak sadece Antarktika, aynı zamanda Arktik. İklim daha istikrarsız ve sonraki Kuvaterner için geçerliydi kontrast olma.

fauna göçü

Neojen döneminde, toprakları Kuzey yarımkürede nihayet bütünsel uzayda birleşti. Afrika ve Avrupa arasında bir Akdeniz rota vardı. Batı Sibirya Ovası'ndaki turgai denize kayboldu. Bu Asya'dan Avrupa'ya ayırır. dünyanın farklı bölgelerinde arasında kolaylaştırılmış göç kurur sonra. Amerika'dan otçul atı geldi ve Asya dan - Antelope ve boğalar. Afrika'nın dışına taştı hortumlular. Başlangıçta vardı kılıç dişli ve Amerika'da yaşamış Kediler, Avrasya'yı doldurdu.

4 milyon yıl önce Panama Kıstağı ortaya çıktı. şimdiye kadar görülmemiş hayvan göçü hızlandırmış ve iki Amerika arasında bir kara bağlantısı vardı. Senozoyik boyunca Güney faunası aslında büyük adada yaşayan, tecrit durumdaydı. Şimdi, birbirlerine türlere yabancı temas. Fauna karıştırın. Kuzeyde, armadillo, sloths ve keseli geldi. Atlar, tapirler, hamster, domuz, geyik, devegiller (lama) Güney Amerika kolonize olan. Kuzey faunası zenginleştirilmiş. Ama Güney Amerika'da gerçek bir çarpışma oldu. Çünkü toynaklı ve yırtıcı karşısında yeni rakiplerin sönmüş birçok kemirgenler ve keseli oldu. Bunlar çelişkili olaylar Büyük Amerikan değişimi olarak tanındı.

dörtlü

Birçok jeolojik dönemler ve dönemleri birbirini başarılı üzere birkaç milyar yıl sürdü ve nihayet bir buçuk milyon yıl önce, Senozoik Kuvaterner dönem başladı bir noktaya geldi. O, bu güne kadar devam ettikçe modern olarak kabul edilebilir.

Tüm dönemleri ve jeolojik tarihinin dönemlerin birbirlerinden benzersiz özelliklerinden farklıdır. o kişinin gelişimi ve oluşumu vardı bu süre olarak Kuvaterner da antropojenik denir. İlk ataları Doğu Afrika'da ortaya çıktı. Sonra Avrasya yerleşti ve çağdaş arasında Chukotka Amerika'ya geldi. İnsanlar gelişim çeşitli aşamalardan geçti. Son (makul kişi) 40 bin yıl önce meydana geldi.

onun Kuvaterner iklim şoklara benzersiz aynı zamanda. Geçen milyon yılda Beni ısınma, birkaç buz çağlar boyunca gitmek için zaman olmuştur. İklim sıkıntılardan termofilik flora ve fauna birçok türün yok olmasına yol açmıştır. Kayboldu ve hayvanlar Buz Devri yaşama uyum sağlamış (mamutların, yünlü gergedan, kılıç dişli kaplanlar).

Holosen

şimdi dönemi ne sorunun cevabı, zaten (Senozoik) bulunmuştur. Aynı zamanda, altında bugün de devam Kuvaterner'de. Ayrıca bölüme ayrılmıştır. Modern departmanı Kuaterner dönemi - Holosen evre. Bu 12.000 yıl önce başladı. Bilim adamları bu interglacial diyoruz. Yani önemli ısınmanın ardından bir dönemdir.

Aynı zamanda, modern insanlık birkaç küçük buz yaş yakalamak başardı. Son 12 bin yıl çevrimi bir kaç kez tekrarlandı iklim değişikliği, Kuvaternerde karakteristiğidir. Aynı zamanda ölçeğinde çok dramatik minik değil kalır. İklim bilimciler, 1450-1850 iki yıllık geldi Küçük Buz Çağı, derler. Avrupa'da kış sıcaklıkları tarımsal ekonomide sık mahsul başarısızlıkları ve şoklara yol açan, düştü. Küçük Buz Çağı Atlantik optimum ile başlar (900-1300 gg.). Bu dönemde, iklim çok daha hafif olduğunu ve buzulların önemli ölçüde azalır. öyle değil mi bugün rağmen biz, Ortaçağ'da Grönland keşfetti Vikingler, bu "yeşil ülke" denirdi hatırlamalıyız "yeşil".

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.