ÇirkinlikAraçlar ve ekipmanları

Tek düğmeli soket veya iki ampuller Anahtarı bağlantı şeması

anahtarlar montajı ve ortalama kullanıcı için aydınlatma nedeni zorluklar onların bağlantısı. Bu nedenle, öncelikle en basit devre nasıl anlamalıdır anahtarı bağlamak için daha zor - tek düğmeli single ve ardından.

aydınlatma ilkesi

lambaların çeşitli binayı aydınlatmak için kullanılır. dahil edilmesi için aygıtlar fazı boyunca elektrik devresini kapatan kullanılır. nötr kablo birleştirme doğrudan her lambaya yapılır.

temel devre şeması tek düğmeli anahtar bir lamba ya da eş zamanlı olarak tüm gruba bir besleme gerilimi sağlar.

Temel özellikler

 1. teller bağlantı kutusu lehim veya Wago terminali kullanılarak bağlanır. Tel bükme İletkenlik azaldığı haneleri oksitlenmiş kişiler, geçici olarak kullanımı tavsiye, ve ek bir dirençli ısı oluşumu ile sonuçlanır yoktur.
 2. Montaj çalışması, kablolama ve bağlantı parçaları ağ üzerindeki bir elektrik kesintisi sırasında üretilir. Hiçbir gerilim bir tornavida göstergesi ile kontrol edilir.
 3. Işık anahtarı her zaman faz ve nötr değildir ayırır. Hep telleri ayırın çünkü Sonuç olarak, elektrik bakım ve yedek ampuller, daha güvenli.
 4. doğru bağlantıları renk uymalıdır oluşturmak için işaretleme tel, mavi ya da mavi ve topraklama - -, sarı, yeşil veya sarı-yeşil fazı, çoğunlukla, kahverengi veya siyah, beyaz nötr olarak adlandırılır.

Araçlar ve materyaller

Burada İşinizde gerekecek nedir?

 • pense;
 • tornavida;
 • yan kesiciler;
 • bıçak;
 • lehim ve akı ile havya;
 • geçiş;
 • Kablo ya da teller;
 • bağlantı kutusu.

bir ampul takılması

ampul-Anahtar anahtara Kablolama açmadan ve sadece ses kapalı sağlar. elektrik tellerinin, lamba ve anahtarın bağlantılarının çoğu bağlantı kutusu bulunmaktadır. faz ve nötr - Bu iki giriş tele sahiptir.

Sıfır giriş terminali ampuller doğrudan gider. Birinci faz daha sonra anahtar, ve girişine bağlanır - kutusuna geri ve en - Lamba temas. Onun metal gövdesi topraklanır. Çekirdek kolaylıkla karışabilir olmasına rağmen bağlayıcılar, çok zor değildir.

İki veya daha fazla bir grup lambanın bağlantısı

İki ampul içine Kablolama tek düğmeli anahtarı onların eş zamanlı ateşleme sağlar.

birbirine siyah iki ve iki kahverengi teller: lambaları paralel olarak bağlanmıştır. bir anahtar üzerinden bir faz ile - temas noktalarından Musluklar diğer bunların bir nötr kabloya bağlanmıştır bağlantı kutusu, gider ve. Lambaların kontakları armatür üzerinde doğrudan yapılır bağlayın. devre kesici seçerken onun mezhep toplam watt daha düşük olmamıştır önemlidir.

sokete anahtarını bağlayın

tek bir tuşla konektörü ile bağlantı devre kesiciyi giderken, bazik bileşikler, bir bağlantı kutusu olarak yapılır.

çıkışları yönelik olarak tedarik tellerin enine kesit, 2,5 mm2'dir. Bu stok 10-15 cm'dir. Duyun aynı tel çapı olan, güç kaynağına paralel bağlıdır.

Anahtar giriş az bir fazdır ve çıkış lamba iki terminallerinden birine bağlanır. Nötr iletken kutusu içinden geçer ve lamba gücünün diğer kontağa bağlanan. Burada, bağlantı bölümü mm2 1.5 alınır.

bir düğme aracılığıyla anahtarın bağlantı şeması

İki veya daha fazla basamaklı ışığın İçerme gerektiğinde kolay bir veya birden fazla lambayı kesmek için yapar. En sık düzeni bağlamaktır Akış anahtarı -tuşuna. Dış yukarı ve aşağı ok basit varlığı farklıdır. Onun bir giriş ve iki çıkış terminali arkasında. Bu düğme, bir papatya zinciri bağlanmıştır arasında.

Kurulum boyunca yürüyüş anahtarı özellikle elektrik mühendisliği alanında tecrübeli olmayan kişiler için zordur. Her şeyden önce, o zaman, anahtar bir terminale akım temin edildiği, diğer kontrast cihaz tasarımını düşünün. şöyle Kurulum olduğunu.

 1. anahtar kutusu PV1 ve çıkışları 2 ve 3 yoluyla terminal 1 sağlanan faz, ilgili çıkışları 2 ve 3 Pv2 bağlanır.
 2. PV2 giriş lambanın uç faza bağlanır. Nötr güç lambanın diğer temas kutuya içinden geçer.

kendi ağında dahil edilme ve bu lambanın içinde keyfi bir vardiyada MF MF 1 ve 2 tarafından doğrulanmadı doğruluğu ve sırayla kapalı yaktı edilmelidir.

Orta anahtarı

2'den fazla yerden ışığı açmak için ek çapraz kesiciler gerektirir. bir çapraz iletişim cihazı ile birleştirildiğinde, bir düğme ışık anahtarı (aşağıdaki şema), bağlantı lamba 3 yerlerden kontrol edilmesini sağlar.

Ara madde şalteri 2 giriş ve 2 çıkışa sahiptir. Bir anahtar anahtarlama kapatır ya da sadece iki besleme hatlarını açar. Bu bakımdan, bir anahtar olarak adlandırılır.

Önemli! tek başına çapraz anahtar, sadece devrenin kutupları değiştirilerek kullanılır. aydınlatma kontrolü için iki döngü ile birlikte kullanılır. Montaj aşağıdaki şekilde yapılır.

 1. 2 PT gidiş standart yol.
 2. rasgele bir anahtarlama cihazları dönüşümlü yapmak ve yük devresini kopmada böylece onların temas A ve C arasında bir kol demiri anahtarı içermektedir. Bunu yapmak için, çıkış A ve C MF 1 giriş X ve W çapraz bağlı ve Y ve Z çıktılar - çıkışlar D ve F 2 MF.

Çapraz anahtarının serisi artacak yatak aydınlatma düzenlemenin benzer sayıda eklerseniz.

Özellikle çapraz bağlantı anahtar

Çapraz geçiş devresi karmaşık olduğundan, yüklü değilse, aşağıdakileri dikkate.

 1. düzeni dört telli kablo yapılmıştır.
 2. Karmaşık projeleri kablo damar sayısında bir artış gerektirir. Elektrikçiler yerine karmaşık şemaları daha güvenilir bir kaç basit toplamak tercih ederler.

Sistemin montajı 3 sandalyeyle lambayı etkinleştirmek

 1. Grafik.
 2. Shtroblenie parçaları için olukları ve delikler kablo.
 3. Duvar montaj donanımı. Bir kutu diğer sistemlerden bileşikler 12 ve tellerin hesaplanmasında yerleştirilerek seçilir.
 4. kontrol odasında makinesi ve bağlantı kutusuna ondan kablonun döşenmesi takılması.
 5. Lambanın kişiye sıfır iletken Katılma.
 6. Gelecekte ilk PV girişine faz iletkenleri bağlanması. Anahtarı kontakları bir bağlantı kutusu üzerinden bağlanır.
 7. lambasının bir kartvizite geçen, devre kesicinin Bileşiği faz çıkış.

Sonuç

Basit aydınlatma tek noktadan kontrol edilebilir anahtarlar ve içinden - iki veya daha fazla. kapsamı Kablolama planı Anahtarı Anahtar modellerinin tüm diğer türleri için temel oluşturur. Dıştan bakıldığında, bütün anahtarları benzerdir. Aralarındaki fark, arka taraftan terminalleri sayısı ile belirlenir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.