FormasyonOrta öğretim ve okullar

Tarih hattı nedir?

Aynı gün iki kere nasıl yaşarsın? Bugünden yarına bir saat makinesi olmadan güne nasıl sıçrayabilirim? Gezegende Yeni Yıl ilk önce nereden gelir? Bu soruların cevapları, tarihleri değiştirme hattı gibi bir düşünceyle bağlantılıdır. Bu, Dünya yüzeyinde çizilen ve bölgeleri bölerek yaklaşık bir gün boyunca farklı olan zamanı belirleyen geleneksel bir sınırdır.

Kayıp Gün

Bildiğiniz gibi, saymanın zamanı soyut bir prosedür değildir. Gezegenin ekseni etrafında dönmesi ve Güneş çevresinde dolaşımı için ifade edilen temel kozmik yasalar ile bağlantılıdır. Bu kalıplar antik dönemden kalma zamana göre gözlemlendi ve ortaya atıldı. Bununla birlikte, gezegenin hareketini hesaba katmak ve etkileyici mesafelere hareket ederken tarihlerin tanımını düzeltme ihtiyacı yalnızca 1521'de Magellan'ın dünya turunda yaptığı geziye çıktı. Ayrılış noktasına ulaşan ekip, Avrupa'nın şimdiden 7 Eylül'de yaşadığını keşfetti; bu arada yerleşik günlükleri 6 Eylül tarihli - bir gün bir yerlerde kayboldu. Gemideki belgeler çok dikkatli olduğu için hata olasılığı son derece düşüktü. Yakında, Avrupa'nın meraklı zihinleri, Magellan'ın yolculuğunun bir gün geçtiğinde gerçekleşti.

Tarih değişikliği satırı: definition

Dünya eksenden batıdan doğuya döner. Aynı zamanda, Magellan liderliğindeki seyirci ters yönde ilerledi. Gezegeni doğudan batıya doğru çevirdiler ve Avrupa'da tanıştıkları geziden daha az gündoğumu gördüler.

Böyle rahatsız edici bir karmaşanın, birisinin dünyayı dolaşmaya karar verdiğinde ortaya çıkmamasını sağlamak için, tarihlerin değiştirilmesi için bir çizgi hazırlandı. 180 derece meridyen boyunca neredeyse tamamen geçer ve günün saatinin aynı kaldığı ancak takvim tarihinin değiştiği sınırdır. Örneğin, eğer 18 Mayıs günü takvimde çizginin batısında olursa, o zaman doğuya - başka bir 17. Bu durumda hem orada hem de saat yaklaşık olarak aynı saati gösteriyor.

Coğrafi haritaya yerleştirme

Sıfır meridyenden farklı olarak, tarih değiştirme çizgisi pratik olarak topraklara ulaşmaz. Bundan dolayı, çoğu durumda, gezegende gezinirken bir gün çıkarmanız veya eklemeniz gerekmez. Daha önce de belirtildiği gibi çizginin ana kısmı, 180 derecelik meridyen ile örtüşmektedir. İki kutup arasında bağlar, yalnızca Antarktika'ya kara olur. İlk kez, zaman sınırı, ülkemizin doğu bölgesi alanında bulunan meridyenden sapıyor. Daha sonra tarih değiştirme çizgisi, Pasifik Okyanusu'ndan geçer ve Bering Boğazı'nı kırar . Güneyde sınır yine 180º'lik bir meridyenden sapıyor: Aleut Adalarını batıdan çevreliyor . Ayrıca, tarihlerin değiştirme çizgisi dünyanın en büyük okyanusunun suları üzerinden geçer. Bir sonraki önemli sapma, Samoa, Fiji, Tongatapu, Chatham, Kermadec adalarında yaşıyor. Bu bölgedeki çizgi, meridyenin doğusundan geçer ve Yeni Zelanda'nın güneyine döner.

Bering Boğazı alanında, zaman sınırı Diomida adalarını ayırır. Aralarındaki mesafe sadece dört kilometredir. Kruzenshtern adasında, Birleşik Devletlerin topraklarından birine "dün" devam ederken, Rusya'ya ait olan Ratmanov adasında zaten "bugün".

kural

Satırın kesişiminde tarihlerin değiştirilmesi gerekir. Gemi doğudan batıya doğru hareket ediyorsa, ekibinin takvim numarasını birer birer arttırması gerekiyor. Ters yönde hareket etmesi durumunda, azalır. Zaman sınırının saptığı, Okyanusya adalarını süpüren segmentte, ekip, tekne limanlarından birine girmezse, yani yerel saatle senkronizasyona ihtiyaç duyulmazsa, 180º meridyeni aşarak tarih değiştirme hakkına sahiptir.

Belli bir yönde bir hattı geçtiğinizde aynı gün iki kez yaşayabiliyoruz. Bazı romantikler önemli tarihlerde böyle bir yolculuk yapıyor: düğünün yıldönümü, doğum günü.

Sınırın Taşınması

Haritadaki tarih çizgisi bugün olduğu gibi her zaman aynı görünmüyordu. Filipinler'de, neredeyse son asrın ortalarına dek, takvim sayfaları "Amerikan" hesaplamasına göre devredildi. Bununla birlikte, aynı coğrafi boylamda bulunan Celebes adasında, Asya tarihi denilen yere yapışmıştı.

Alaska'da takvim, ait olduğu ülkedeki zamanla senkronize edildi: 1867'ye kadar Rusya'yla, sonra da - ABD'yle. Samoa , ticaret ihtiyaçlarına göre iki kez hesaplama biçimini değiştirdi. 1892'de ABD ile aktif olarak ticarette bulunduğu zaman çizgisini batıya taşımaya karar verildi. O yıl ülkenin sakinleri 4 Temmuz'da şafağı iki kez bir araya geldi. Bir asırdan sonra az bir zaman geçtikten sonra, 2011'de Asya-Pasifik ülkeleri ile ticaret ilişkileri ön plana çıktı. Tarih hattı adanın doğusuna taşındı. Sonuç olarak, bu yıl 29 Aralık'dan sonra 31'inci an geldi.

Dünyadaki kim ilk önce Yeni Yılla buluşuyor?

Hattın ekvatoryal bölgedeki meridyenden belirgin sapması, Lain Adaları için yeni bir zaman dilimi tahsis etmek için Kiribati hükümetinin 1995'deki kararı ile bağlantılıdır. Bunun sebebi oldukça ağırdı. Kiribati iki bölgeye ayrıldı: biri takvimde iken, örneğin 14 Haziran'da diğeri 15 yaşındaydı.

Hat Adaları'nda, Dünya'da başka bir yerde daha yeni bir gün daha erken başlar. Bu bölgenin nüfusu ilk önce 1 Ocak'ta toplanıyor. Tonga ve Yeni Zelanda'daki adalar arasında belirli öfkeleri uyandıran ikinci olgu oldu. Binyıl'la ilk tanışacakları kişiler olacaktı, ancak yeni bir saat dilimi oluşturulması onları böyle bir fırsattan mahrum etti.

Esas itibariyle, değişim tarihleri yalnızca koşullu bir sınırdır. Temelinde hiçbir fiziksel kanun yoktur. Hat, uluslararası iletişim kolaylığı için oluşturuldu. Bu sınırın kesişmesiyle bir tarihin başka bir tarih değişikliği, yaz ya da kış dönemine geçişte saatin çevirisine benzer. Bu eylemler bir kişinin hareketini veya faaliyetini kozmik süreçlerle ilişkilendirmesine yardımcı olur, ancak doğrudan hareket etmezler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.