FormasyonOrta öğretim ve okullar

İnsanlığın en iyi icadı: en önemli bulgulara genel bir bakış

Gezegenimizin tüm varlığı için yüz binlerce inanılmaz şey yaratılmıştır. Etrafına bakmak yeterlidir - gördüğümüz her şey sıkı bir insan emeği sonucunda ortaya çıkmıştır. Ve bu çeşitlilik arasında, insanlığın en iyi buluşunu objektif olarak tespit etmek olanaksızdır. Bununla birlikte, büyük ölçekli sosyal anketlerin sonuçları ve bu konuda bilim insanlarının görüşleri var. Onların üzerinde, eğitiminde rehberlik etmek tamamen mümkündür.

Geçmişten Keşif

Keşif çağrısı yapmak için daha doğru olan insanlığın en iyi icatları, binlerce yıl önce keşfedildi. Şimdi bunlar hayatımızın ayrılmaz bir parçasıdır.

İlk etapta, elbette, ateş. Toplumsal evrimin dönüm noktası olan onun ustalıktı . İnsanlar ateşin ne olduğunu ve nasıl kullanılacağını anladıklarında, geceleri etkinliklerini geliştirmeye, onları yırtıcılardan korumaya ve çeşitli yiyecek hazırlamaya başlamışlardı. Uzun yıllar mağaralarda sönümlenmeye izin verilmemektedir. Sonuçta, bağımsız yangın çıkarma yolu çok uzun sürdü.

Yangın sayesinde evrim süreci daha hızlı gitmeye başlamıştı bile. Homojen Homo erectus, üzerine nişasta içeren yiyecek hazırlarken, beynin yoğun gelişimini teşvik eden polisakkaritlerin hızlı asimilasyonunu sağladılar.

yazı

Bu açıkça insanlığın en iyi buluşudur. Bu ifadeyi ispatlamak için ikna edici konuşma, hatta gerekli değildir. Nitekim, medeniyet gelişimini başlatan ve farklı halklar ve kültürler arasında bilgi alışverişi yapmaya katkıda bulunan yazıların kaynağıydı. Her şey uzaktaki 9000-7000 gg'de başlamış olsa da. Yakın Doğu'nun (Suriye bölgesi) erken dönem piktogramlarından MÖ.

Kağıt, aynı zamanda insanlığın en önemli buluşlarından biri olarak düşünülür. Yazmalar, izin verilen kişilerin aldıkları bilgileri kaydetmelerini sağlar. Ve kağıt milyonlarca insana ulaştı. Sonuçta, buluşundan önce, yazmaya yönelik tüm malzemeler çok pahalıydı. Bu arada, M.Ö. 105'de bir kağıt vardı. Tsai Lun tarafından yaratılmıştır . Gelecekte, buluşu, kağıdın üretildiği şekilde geliştirildi.

Kitap

Birçoğu, bunun insanlığın en iyi buluşu olduğunu söylüyor. Bununla birlikte, kitap böyle bir statüyü hak ediyor. Bırakın birçok kişi bunu bir ciltleme baskısı olarak algılar. Ancak bu sadece insanlar kitaba alışık olduğundan.

Aslında her biri ayrı bir küçük dünya. Yüzyıllar boyunca bilgiyi yönlendiren, insanlığın gururu ve mirası olan kitaptır. Bilginin kaynağı, sözlü ve tarihi tecrübe, gizem ve zevktir. Kitap okurken, insanlar daha eğitimli ve entelektüel açıdan meraklı hale gelir, kelime hazinesini zenginleştirir, düşünmeye ve analiz etmeyi öğrenirler. Onlar, büyük harfli bireyler olarak mükemmeldir. Sadece modern teknolojiler çağımızda insanlar kitapları unutuyor ve eskiden okudukları şeyi okumuyor yazık.

elektrik

Zamanımıza daha yakın bir dönemden bahsetmişken, onunla başlamak mantıklı olacaktır. Ölçek açısından, bu gerçekten de insanlığın en önemli ve en iyi buluşudur. Ancak elektrik, insanların elinden çıkardığı gibi değildir. Sonuçta, bu bir şey değil, elektrik yüklerinin hareketi ve etkileşiminden kaynaklanan bir dizi fenomendir. Ancak bu durumda elektrik, modern bir anlayışa sahiptir.

İlk işlevsel kaynak XVIII. Yüzyılda oluşturuldu. Ardından boşalma elde etmek için bir cihaz olan bir volt kutbunu icat etmek mümkün oldu.

Ve şunu söylemeliyim ki, görüşülen birçok insan, insanoğlunun en büyük yaratılışını ... elektrikli bir ampul olarak gördüklerini söyledi. Bir nedenini anlayabilir. Gündüzleri gece değiştiriliyor, ancak hayatımızda, aydınlatma vasıtaları olduğu için hayat durmuyor - ampuller. İlk prototip, 1854'te Alman saatçi Henry Gebel tarafından icat edildi. 26 yıl sonra, ampul Amerikan mucidi Thomas Edison tarafından rafine edildi. O dünyamıza bir anahtar, bir kol ve kartuş veren kişi buydu. Tungsten filament, ampulleri atıl gaz ile doldurmayı öneren elektrik mühendisleri Alexander Lodygin tarafından 1890'da icat edildi.

Tükenmez kalem

Aslında, bu tür büyük ölçekli buluşlar arasında bu şeyin dokunmuş olması şaşırtıcı değildir. İngiltere'de yapılan bir araştırmanın sonuçlarına göre, çoğu insan tükenmez kalemin insanlığın en iyi icadı olduğuna inanıyor. Bu basit ve gündelik şey, 1938'de Laszlo Biro adlı bir Macar gazeteci tarafından oluşturuldu. Mesleğinde bir kimyager olan kardeşi Georg tarafından kendisine yardım edildiğini belirtmek önemlidir.

İlk önce, mucitler Macaristan'da bir tükenmez kalemi patentledi. Ama sonra İkinci Dünya Savaşı başladı. Bu bağlamda, kardeşler Arjantin'e taşındı ve orada buluşu patentledi. Bir süre sonra, Eversharp adlı tükenmez kalem şirketinin üretim hakkını sattılar. O zamanlar büyük bir meblağı olan 1.000.000 dolar ödendi.

1943'ten beri, bugün her insanın kullandığı yeri doldurulamayan sıradan cihazlar olan tükenmez kalemlerin seri üretimi gerçekleştirilmektedir.

İnternet

İnsanların, insanlığın en iyi icadı olan Dünya Ağı olduğu gerçeğine itiraz etmeleri pek olası değildir. Modern insan hayatını kökten değiştirdi. Gezegenin nüfusu, video iletişimi, uzaktan çalışma, oyunlar, Dünya'nın bir başka yerinde muhatapla anında iletişim, çevrimiçi yayınlar ve daha pek çok şey hakkında öğrendi.

Şüphesiz, Internet, insanlığın en iyi buluşudur. Şimdi ~ 4 milyar kişi tarafından kullanılmaktadır ve bu sayı her geçen gün artmaktadır. Ve her şey 1962'de başladı. O zamanlar Amerikalı bilim adamı Joseph Karl Robnett Liklayder, dünyanın ilk bilgisayar ağı konseptini tanıttı. 5 yıl sonra, İnternet ağı ARPA Net'in oluşturulması üzerine çalışmalar başladı. Ve ilk sunucu 02/09/1969 tarihinde kuruldu. Ve daha 29 Ekim'de iki ay sonra, 640 kilometre mesafedeki iki bilgisayar arasında bir iletişim oturumu yapıldı.

O andan bu yana İnternet hızla gelişmeye başladı. Zaten birkaç ay içinde haber grupları, posta listeleri ve ilan tahtaları vardı. Ve bugün internette neredeyse her şey var.

Yaratılışlar "sıfırdan"

Tarihle kısa bir geziden sonra 21. yüzyılda insanlığın en iyi buluşlarından bahsedebiliriz. 2001 yılında organik bir ışık yayan diyotun yaratılmasıyla birlikte yeni bir dönem başladı . Şimdi bu, tüm LED göstergelerinin temelini oluşturuyor.

2002'de tıptaki bir buluş, gözün yapay bir retinasının yaratılması ile işaretlendi. Daha sonra gelecek yıl mühendis mühendisleri nesnelerin zihinsel yönetimi için bir arayüz geliştirdiler.

2004 iki şaşırtıcı icat ile damgasını vurdu. Dünya bir nötron mikroskopu ve biyonik bir göz gördü.

Bir yıl sonra, kendi kopyalarını oluşturma yeteneğine sahip bir robot yaratıldı. Ve 2006'da, insanlığa kendini iyileştirici kaplamalar ve boyalar sunuldu.

2007'de hiç bir bulguya rastlanmadı, ancak 2008'de dünya, aktığı şarja bağlı olarak direncini değiştirebilen bir mikroelektriğin öğesini öğrendi. Ona memristor deniyordu.

Önümüzdeki iki yıl içinde dört keşif daha yapıldı. İlk kez internete bir düşünce aktarımı yapıldı, biyolojik bir 3D yazıcı oluşturuldu, LG uzmanları ultra-taşınabilir bir PC geliştirdi ve biyologlar DNA'yı yapay bir programla değiştirilen ilk canlı hücrenin çıkardı. Tüm bunlar gerçekten şaşırtıcıydı. Şimdilik çok sürprizler var. Bu nedenle insanlığın en iyi buluşunu belirlemek çok zor.

"Onuncu" nın ortasına kadar

Büyük ölçekli kalkınma işaretlendi ve 2012. Ardından bir hava ekranı, bir sanal gerçeklik kaskı yaratılmış ve özel çözünür elektronik üretmek için bir yöntem geliştirilmiştir.

2013'te lazer alanı iletişimlerini kurmak mümkün oldu. Ve 2014'te MEMS-nano-enjektör ve daha az önemli, ama komik şey - akıllı çubuklar icat etti. Daha sonra 2015'te dünyaya bir "uyku" bakteri (robotlu nano cihaz) sunuldu. Yüzeyde özel nanoyapılar sayesinde ultra hassas nem sensörü işlevlerini yerine getirir.

Son yıllar

Hikayeyi bitirmek için, insanlığın en iyi buluşlarından TOP10'u 2016 yılının sonuna kadar belirleyerek istiyorum.

Birincisi, elektromanyetizma yüzünden yükselip kayabilen yüzen Flyte lambası tarafından alınır. İndüktif rezonant bir kuplajla aydınlatılır.

İkinci sırada, ışığın radyasyona elektriğe dönüştürülmesi için Tesla'nın güneş çatısı tarafından haklı olarak getirilir.

Bir sonraki şaşırtıcı buluş, otomatik bağcıklu Nike HyperAdapt 1.0 spor ayakkabıları. "Geleceğe Dönüş" filminin hayranlarının hayali gerçeğe dönüştü.

Dördüncü sırada akıllı çok fonksiyonlu çalar saat Hello Sense, uyku döngülerini izleyerek ve sahibinin en uygun anında uyanma emri veriyor.

Ayrıca 2016'da her yöne dönen Eagle 360, "akıllı" bir diş fırçası ve bilişsel işlevlerle sorun yaşayan insanlar için daha fazla mutfak eşyaları ortaya çıktı. Buna ek olarak, dünya güçlü ve gürültülü bir saç kurutma makinesi, A vitamini ile zenginleştirilmiş tatlı patates ve 4K kamera ile donatılmış minik bir drone Dji Mavic Pro gördü.

Bu nedenle, insanlığın en şaşırtıcı ve en önemli icatları hakkında söylenebileceklerin küçük bir parçası. Tabii ki varoluş tarihinde on binlerce kez daha fazla keşif yapıldı. Ve zamanla bu sayının birçok kez artacağından emin olabilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.