BilgisayarlarEkipman

Soket 939: description

2004 yılında şirket "AMD" bilgisayar sistemlerinin oluşturulması için bir kez 2 platformunda sunulan - "Soket 754" ve Soket 939. ikisi arasındaki fark, eski yalnızca tek kanallı bellek denetleyicisi ve ikinci vardı - iki kanallı. Ayrıca, işlemci soketine ikinci tür çift çekirdekli işlemci modellerini yüklemenize olanak tanır. Gelecekte bu olasılıkların ve ikincisi özellikleri hakkında ve irade.

"Soket 939" hikayesi

2004 yılına kadar şirket "AMD" aktif "Yuva" denilen tek işlemci soketi, geliştirir. İkinci adı - "Soket 462". Bu işlem modülü 32-bit işlemci modelleri yüklü. 2003-2004 yılları, bu platformun olanakları yeterli olan bir durumun başlangıcı en karmaşık görevleri çözmek için. Bu nedenle, şirket "AMD" tamamen bütün soya işlemci çözümlerini yenilenen ve bir kez iki ürün hatlarında sunmuştur. Bunlardan birincisi, "Yuva 754" karşısında, düşük uç çözümleri oluşturma amaçlanmıştır. Ayrıca, PC'de CPU soketi ortalama bir seviyede toplamasını sağlar. Eh, en verimli masaüstü bilgisayarlar yapmaya ve hatta giriş seviyesi sunucu işlemcileri mükemmel teknik parametrelere sahip ve herhangi bir sorunları çözmek için izin onun Soket 939. tasarladık. bir PC olarak bu tür bir çalışma veya grafik iş istasyonları gibi kullanılabilir. Bir diğer önemli özelliği Athlon 64 X2 haline AMD çözümlerinden bu işlemci soketi ilk çift çekirdekli işlemcisi için fırlatma oldu. Soket 939 Onun daha gelişmiş "Soket AM2" ile değiştirildi, bundan sonra 2006 yılına kadar alakalıydı. İşlemciler bu yuva birbiriyle uyumlu değildir. 940 - "Soket 939" de 939 kişiler ve "AM2" oldu.

Verilen bilgisayar platformu Sıralaması

O yarışan platformları için bir şans bırakmaz Soket 939. performans açısından işlemciler odaklı edildi en zorlu görevlerden üzerindedir. Bu nedenle, yıl içinde bu platformu 2004-2006 güçlü bir oyun PC veya iş istasyonu grafik oluşturmak için idealdir. Ayrıca, bu prize CPU "Opteron" satırını koyabilirsiniz. Bu durumda, böyle bir bilgisayar sistemi giriş seviyesi sunucu dönüştü. Esasen 2004-2006 yılları arasında sunulan bir niş "Soket 939" şimdi "Intel" den "LGA 2011 v3" tutar. Ama bu segmentte "AMD" bugün temsil edilmiyor. mevcut performans gereksinimleri bağlamında, işin 10 yıldır PC tabanlı "Soket 939" bütçe niş ofis bilgisayarlarına prim aşağı gittiğini not edilebilir. Ve şaşılacak: Bilgisayar teknolojisinin piyasada 10 yıl - hatırı sayılır dönem.

"Soket 939" başlıca avantajları

Bir çift kanal RAM - pek çok önemli teknik yenilikler CPU soketi adı Soket 939 Bunlardan birincisi temel ürünlerde hayata geçirilmiştir. önceki "Soket A" bazı anakartlar da böyle önemli özelliğin övünebilir. Ama güncellenmiş bir platform şirketi durumunda, "AMD" ileri gitti. Bellek denetleyicisi entegre edilmeden önce Eğer kuzey köprüsü anakart, ama şimdi yarı iletken çip merkezi işlem birimine taşınmıştır. Bir yandan, çip alanı artar ve ısıtma derecesine bağlıdır. Ama bu standart dışı kursa önemli bir performans artışı sağlar tam kaynaklanmaktadır. Bu platformun diğer önemli yeni özellik grafik kartları için iki slot varlığı idi. Bu mühendislik çözümü oluşturmasına izin grafik istasyonları da büyük performans düzeyleri ile. Eh, bu platformun son önemli özelliği - çift çekirdekli çipleri ortaya çıkması. kristalin iki ünite düzenlemesi durumunda frekans azaltmak zorunda olduğunu: Hemen, onlar kesinlikle bir işlemci modülü bilgisayar ile tam bir rekabet gelemedi. Ama veri akışı 2 böyle bir yaklaşımın haklı fazla optimizasyon yazılımı gibi.

Bu platform için yonga setleri

Soket 939 için ana yonga setleri Bunlar şunlardır:

  • Nvidia şirketinin nForce 4. Bu, bu durumda en işlevsel yonga setleri olduğunu. Bu PCI genişletme yuvaları bir PC 2 grafik hızlandırıcı içinde yükler - Ekspres. Ayrıca, buna dayalı anakartlar bir çip düzen vardı: mantık kümesi yalnızca kuzeydeki CPU kısmına entegre kalan bellek denetleyicisi sonra taşındı güney köprüsü, oluşuyordu.

  • VIA'nın K8T890. açıkça nForce'u 4. kaybetme özellikleri açısından bu karar O 1 GB / s'ye hiçbir dahili Ethernet ağ denetleyicisi vardı ve üreticilerin üçüncü taraf çözümlerini kullanmak zorunda kaldı. Ayrıca, SATA sürücüler için kapı sayısı 2 ile sınırlı ve RAID yaratma olasılığı olduğunu - yonga araçlarını kullanarak dizileri. Bütün bu sorunlar ek fiş yardımıyla çözülür. Ama anakart ve nihai ürünün artan maliyetinin karmaşık düzen var.

  • "ATI" dan başka Xpress 200 yonga seti entegre grafik hızlandırıcı giriş seviyesi Radeon X300 sahip övünme olabilir. Bu, bazı durumlarda mümkün kıldı (örneğin, bir giriş seviyesi sunucu oluştururken) ayrı bir grafik hızlandırıcı satın tasarruf etmek.

  • Buna karşılık, SIS 756 çoğunlukla analog nForce 4. oldu Ama maliyeti daha düşük olmuştu. Ama burada bu üreticisinden nispeten başarısız önceki ürünler bu yonga seti büyük dağılımının yeterince var olmadığı gerçeğine yol açmıştır olduğunu.

rasgele erişim belleği

Sadece bu durumda anakart içinde yönlendirilmiş belleğin bir tür kullanmak. daha önce belirtildiği gibi Soket 939, bir diğer önemli yenilik oldu - bellek denetleyicisi işlemci entegre edilmiştir. Bu 1 nesil modülleri "DDR" ile birlikte çalışmak üzere tasarlanmıştır. Böyle bir sistemin bir parçası olarak belleğin tamamı daha yeni türleri, kullanımı mümkün değildi. Bu süreç çok vardı CPU ve hatta "AM2" denilen yeni bir platform, üretirler.

Modeller desteklenen işlemciler

Bu platform merkezi işlem birimlerinin aşağıdaki modelleri destekler:

  • En mütevazı parametreleri ve performans uygun seviye cips "Septron" satırını övünme başladı. Ayrıca, daha düşük bir saat frekansını ve önbellek miktarı azaltılmış vardı.

  • «Athlon 64" yerleşmiş basamak üzerine biraz daha yüksek. yarı iletken yonganın hesaplama kısmı bunlar aynı "Septronu" vardı, ama frekans daha yüksek ve önbellek arttırılmıştır.

  • performansı sağlanmaktadır yongaları daha büyük bir düzeyde 64 FX hattı Athlon'u. Ve aynı parametrelere: cache bellek frekansı ve miktarı.

  • Hatta daha yüksek AMD Athlon 64 X2 oldu. Soket 939 Bu mümkün olduğu şirket "AMD", 2 çekirdekli CPU yüklemek için ilk işlemci soketi oldu. Yani ne anlama geldiklerini bu.

  • Bu platformda bağlamında performansı en üst düzeyde CPU sağlar "Opteron." Bunlar teknik özellikleri geliştirilmiş olan ve bir giriş seviyesi sunucularda oluşturulması üzerinde yoğunlaşmıştır.

Bu platform dayalı bilgisayar sisteminin maliyeti

$ 799 CPU en verimli modellerinden biri dekor - sanatçısını Amd Athlon aitti FX-53. çünkü zamanda performans fantastik düzeyini ortaya koyar, ve bilgisayar meraklıları pozitif geri bildirim bir çok alınan silikon yongaları bu aralığın Soket 939. anakart bu durumda da oldu, pahalı bileşen, değeri bile 200 $ ulaşabilir. Eğer diğer bileşenleri eklerseniz, o zaman bu durumda bilgisayar sisteminin toplam maliyeti 1500 $ ulaşabilir. Şunları yapabilirsiniz, tabii ki, esasen verimlilik düzeylerini kaybetti ve onunla ve "soket 754" arasındaki fark artık böylece büyüktü bu durumda Athlon 64 çip hattının 939 Soket için daha uygun fiyatlı $ 720 kurmaktı.

yorumlar sahipleri

Herhangi bir sorun "Intel" den "Soket 775" temelinde doğrudan rakip gerisinde bırakmak olmadan performans düzeyi nedeniyle kendisine anda endeks FX serisi Amd Athlon 64. Soket 939 ile işlemciler mükemmel oldu. Aynı zamanda enerji verimliliği ile aynı zamanda "AMD" oluşturmada daha iyi oldu. Bu nedenle, şu anda çoğu bilgisayar uzmanları yeni yüksek performans ve AMD Soket 939 platformu yönünde kendisine dikkat yönlü PC oluştururken.

Artıları ve eksileri "Soket 939"

Bu durumda anahtar kusur - büyük ölçüde "Soket 754" için, aynı yarı iletken kalıbın daha pahalı değer performans normal düzeyde bu platform için Soket 939 Athlon göre uç bilgisayarlar yüksek maliyet idi. Aynı şey anakart hakkında söylenebilir. Ama performans farkı gerçekten çok anlamlı değildi. Bu nedenle, bu sadece PC'lerde ihtiyaç pahasına maksimum performans oldu durumlarda satın alınmış. Diğer tüm durumlarda, seçim daha uygun "Soket 754" için kalmıştır. Şimdi lehte Soket 939. «X2» hakkında - bir set üstü kutu AMD'nin çift çekirdekli çipleri vardı ve bu platformun ana yenilik oldu. İkinci bir önemli unsur - İki grafik kartları ile grafik iş istasyonları yaratma yeteneği.

sonuçlar

2004-2006 dönemi için simgesel Soket 939 üzerinden olmuştur. Bu platform yıllardır "AMD" yarı iletken şirketin ürün geliştirme önceden belirlemiştir. Hatta onun mevcut CPU soketi "soket AM3 +" o zamana kadar yapılmış gelişmelere dayanmaktadır. Sadece geç 2016 yılında kod adı "Zen" idi bu yeni mimari gelecek olan çalışma süresi, yerine.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.