Tarım

Soğanı kafaya dikmek için hazırlanıyor. Ekim öncesi soğanın hazırlanması. İlkbaharda soğanları dikmek için toprağı hazırlama

Ev hanımlarının her biri evdeki yayın her zaman olması gerektiğini bilir. Bu ürün hemen hemen her çanağa eklenir, vücudumuza büyük fayda sağlayabilir. Yazlık ikametgahı olan biri mutlaka evde bırakır. Ancak yeni başlayan bahçıvanlardan gelen herkes, ürün verimi nasıl bol miktarda yapılacağını bilmiyor.

Yatakları hazırlama

İyi hasat için en önemli şey, soğanı dikmek için toprağı hazırlamaktır . Ekmek için güneşli ve açık bir yer seçilir. Soğan için, mineral ve organik gübrelerle önceden doldurulmuş, tüy dökücü toprağa çok uygundur. Çoğu zaman, daha önce fasulye, domates, salatalık, bezelye veya lahana yetiştirdiği topraklara bulaşır. Yataklar 15 cm'ye kadar çok yüksek değildir ve genişliği 100 cm'den fazla olmamalıdır. Her kare için alt tabakayı kesin. M 4 kg gübre veya kompost ve 3 kg turba ilave edin. Sonra her şey küçük bir derinliğe kadar gevşetti, toprak tabakası olan tüm bileşenler iyi karıştırıldı. Bakır sülfat solüsyonu döküldükten sonra toprağı dikkatli bir şekilde seviyeye getirin ve hafifçe koçlayın ve dikimden önce bir filmle birkaç gün kapatın.

Tohumluğun hazırlanması

Soğanı ekime hazırlamak - özellikle zor değil, ama zahmetli bir iş. Bunun için şunları yapmanız gerekir:

- Dikkatle başları ayırıp pürüzlü, kirli ve şımarık tüm maddeleri çıkarın.
- Henüz yeşil filiz çıkmamış tohumların kesilmesi gerekiyor. Bu amaçla, makas kullanarak, üst kuru kısım çıkarılır, böylece filizlenme hızı artar.
- Kuru ve başları sıcak ve kuru bir yerde parçalayın.
- + 20-25 derece sıcaklıkta iyice ısıtılmalıdır.
- Doğrudan dikmeden önce, soğan, 1 çay kaşığı hesaplanarak hazırlanan özel bir kompozisyonla 3 saat bekletilir. 1 litre suya tuz.
- Hastalıkların görünümünü dışlamak için dezenfekte etmeniz gerekir. En güvenilir yöntem potasyum permanganatın doymuş bir çözeltisidir. Tüm mikropları öldürmek için iki saatlik ıslatma yeterlidir.
- Küçük tohumlar kurutulur, üzerine kurulan bu soğan-fide hazırlığı tamamlanır.

İlkbahar inişi

Ekim, toprak iyi halde ısınmış olan Mayıs başında başlar. Her şeyden önce, en küçük tohum toprağa indirilir. 1 cm'den az olmalı, oklar olmazlar. İki hafta sonra, ilkbaharda soğanları dikmek için toprağın hazırlanması tamamlandığında, ana ekime devam edin. Çok büyük tohumlar yere gönderilirse, çok çabuk son bitki sayısını azaltacak olan okları serbest bırakırlar. Çalışmaya başlamadan önce başları bir büyüme uyarıcıyla muamele etmek gereklidir - kesinlikle talimatlara uygun olarak.

Sonbahar ekimi

Sonbaharda, çapı 1 cm'den daha küçük olan en küçük ekim dikilir. Her şeyden önce, bu soğan bahara kadar nadiren hayatta kalacağı için yapılır. İş, ilk donmadan 2 hafta önce yapılır. Yeraltında, bu tohumlar mükemmel bir şekilde korunacaktır, ateş etmeleri yasaktır ve ilkbaharda geniş bir bitki örtüsünün geçeceğinden iyi bir hasat verecektir. Soğanı ekimden önce hazırlamak, ilkbaharda olduğu gibi aynı şemaya göre yapılır.

Doğru bakım

Ekim ekimiyle ilgili esas şartlar sulama, zararlıların zamanında kontrol edilmesi, yabancı ot ve hastalıklardır. Mayıs ayından Haziran ayına kadar bitkiler haftada bir kez sulandırılmalı ve sıcak günler için yaklaşım sayısı ikiye katlanmalıdır. 1 m 2'de 5-10 litre su vardır. Ampuller olgunlaşmaya başlayacağı için Temmuz ayında tedarik azaltılacaktır.

Şu anda sulama, meyveye zarar vermemek için dikkatli olmalıdır. İlkbaharda soğanları dikmek için toprağın hazırlanması doğru olsa da, kısa bir süre içinde toprak sıkışabilir, daha sonra geniş sanki birkaç santimetre genişliğinde gevşetilmelidir. Böyle bir prosedürden önce, toprağın bol suya döşenmesi tavsiye edilir.

Hangisi en iyisi

İlk etapta seçim, meyvenin getirmesi gereken amaca bağlıdır. Örneğin, yeşillikler üzerinde soğan büyüyorsanız, kanıtlanmış yetiştiricilerinin tavsiyelerini kullanın ve en çok kamyon çiftçisi ve zindan kesici tarafından tercih edilen shnitt ve shallots'u satın alın. Ve hangi türün başında satın alınacağı sorusuna karar vermede en uygun seçenek, "Timiryazevsky", "oprichito" veya "stuttgart yükseldi" çeşit çeşitlerinin satın alınması olacak. Ekim için soğan tohumunun hazırlanması doğru yapılırsa, listelenen tüm başlıkların mükemmel tadı ve iyi boyutları olan cazip görünümü olacaktır. Uygulamada da görüldüğü gibi, her şeyi doğru yaparsanız, yüzden 400 kilograma kadar bir ürün elde edebiliriz. Ve 10 ampülden 9'u iyi pazarlanabilir bir görünüm ve maksimum raf ömrüne sahip olacaklar.

sulama

Soğanı ekimden önce hazırlamak bütün kurallara uygun olarak yapılırsa, bitki köklü bir şekilde kurulmuş ve büyümeye başlamışsa, o zaman büyüme mevsimi boyunca 5-7 kez sulanmalıdır. Birincisi, sıvıyı aktif olarak enjekte etmeniz gerekir ve kök ekin oluşturulduktan sonra tüm işlemler azaltılır. Ampul ıslanıp hasat giderek fazla su ilave edilmemelidir. Oklar göründükten sonra, bunların tümü santrifüj ampulüne doğrudan gidecek ve hasat için oluşacak şekilde parçalanmalıdır. Şu anda sulama azaltılmalıdır. Eğer ampul bitki örtüsünün bitiminden önce çıkacak zamanınız yoksa, sindirim işlemine tabi tutulmalı ve hafifçe dökülecek, bu olgunlaşmayı artıracaktır.

gübre

Soğan dikim için çok iyi hazırlanmış olsa bile, yine de gübre gerektirir. Tüm organik minerallerin, toprağa 5 kg çürümüş gübre veya gübre ve 1 kg başına 1 kg kül oranında eklenmesi gerekir.

Ayrıca , 1 m2 için 100 gram hesaplamada yapılan kompleks gübreler de kullanabilirsiniz. Bahar döneminde, katkı maddelerinin bu sezon için aynı hesaplamaya uygun hale getirilmesi gereklidir. Tüm mineral kompostların toprağa derinlemesine eklenmeleri tavsiye edilmez, aksi takdirde genç kökleri yakma riski vardır ve hemen hemen tüm yararlı bileşenler alt tabakalara gidecektir.

Temizlik ve depolama

Soğan turtayı dikim için hazırlarken doğru bir şekilde yapıldı, ince bir ürün yetiştirildi, hasat zamanı geldi. Olgunlaşmanın temel bulguları sararmış ve yaprak bırakmasıdır. Sebzenin gelişme hızına bağlı olarak hasatın 10 Temmuz'dan 10 Ağustos'a kadar kazılması kabul edilir. Tüm yapraklar sararmasa bile, soğan topraktan çekilmeli ve kuruma ve olgunlaşma için 12-15 gün boyunca ince bir tabaka döşenmelidir. Hem soğanı hem dikmek hem de saklamaya hazırlamak bazı beceri ve bilgileri gerektirir. Ürünün kurutulması güneşte yapılır, daha sonra kurutulmuş yapraklar buradan çıkarılır ve başlıklar birkaç gün boyunca +30-35 derece sıcaklıkta kurutulur. Bu, ısıtma cihazlarının veya Rus fırınının yakınında yapılabilir. Böyle niteliksel bir prosedür, başları servikal çürüme ve mildiyö hastalıklardan korumaya yardımcı olacaktır.

Yapılan tüm işlemler tamamlandıktan sonra ekim sıralanmalıdır. 1.5 cm'ye kadar küçük ampuller, Ekim başında kışın döşenmek ve yerleştirilmek daha iyi. Büyük bir mahsul 10-15 kg'da tamamlanır ve kutu veya tuval çantaları içine doldurulur. Ardından plastik poşetlere yerleştirilir, iyi bağlanır ve karanlık bir yerde + 17-18 derece sıcaklıkta saklanır.

Ayda bir kez, çürümüş ve solmuş başlıkları zamanında atmak için hasatın kontrol edilmesi gerekiyor. Ekme süresini belirtilenden daha yüksek veya daha düşük bir sıcaklıkta tutarsanız, iniş yaparken okla gidecektir.

Hastalıkların önlenmesi ve tedavisi

Soğanları ekmeden önce hazırlamak her zaman çeşitli hastalıklardan korunmasını sağlayamaz. Çok sayıda rahatsızlığa eğilimli. Bunların en yaygın olanı mozaik, soğan, servikal çürüme, alt çürüme ve küf kokusudur. Sebzenin hastalığa yakalanması durumunda depolanması için hiç uygun olmadığını bilmek gerekir.

Hastalıkların ortaya çıkmasını engelleyen bazı tedbirler var. Özellikle, bu yıllık meyve ve ürün rotasyonunun uyumu. Kafa başında ekilecek soğanların hazırlanması, topraktaki diğer sebzelerin tüm kalıntılarının dikkatli bir şekilde tahrip edilmesi, tohumların dezenfeksiyonu ve birinci ve ikinci yılların sebze mahsulleri arasında mekânsal izolasyonun yerine getirilmesi ile başlamak zorundadır. Sebzeyi en son üç ila dört yıl sonra bitkiyle birlikte yerleştirin. Yiyecek ve bitki materyallerini temiz tutmak çok önemlidir. Kemeri dezenfekte etmek ve koruyucu spreyi uygulamak gereklidir.

Büyük sele ovaları, bataklıklar ve rezervuarların ekilmesi istenmemektedir. Çeşitli soğan hastalıklarının riskini azaltmak için sonbahar sürülmesini pulluk yardımı ile yapmak ve aynı zamanda optimum miktarda gübre ile gübrelemek gereklidir. Çok miktarda azot kullanmaktan kaçınmak daha iyidir.

Fosfat-potasyum takviyeleri, hastalıklara karşı direnci önemli ölçüde arttırır. Ayrıca sporoporoz ve servikal çürümenin ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olurlar. Buna ek olarak, bu gibi bileşenlerin yardımıyla olgunlaşmayı hızlandırmak ve sebzeleri zararlı zararlılardan korumak mümkündür.

Sütun başında dikilmesi için soğan hazırlamak, tüm tohumların zarar görüp görmediklerini kontrol etmeyi sağlar; zira sadece sağlıklı olanlar yaklaşır. İş başlamadan önce mutlaka ısınır. Bu gibi tedbirler kafaları çürümeye karşı korur ve korur. Sonuç olarak, depolama sırasında atık miktarını azaltmak mümkündür. Bu yöntem, hasar görmüş ve bulaşmış ampullerin zamanında fark edilmesine ve çıkarılmasına yardımcı olabilir. Isınma, küf küflenmesine karşı korunmanın iyi bir yoludur.

Shallots Nasıl Büyür?

İyi döllenmiş bir toprak varsa, bu kadar güzel bir bitki yetiştirmek çok kolaydır. Sulu ve sağlıklı otlar elde etmek için indi, bu sözde aile soğanı. Dikim için hazırlık sonbaharda başlamak zorundadır, ancak çok zararlı değildir, ancak bazı faaliyetler gerektirir. Bunun için maden ve organik gübreler kazıma sırasında dünyaya tanıtılıyor. Bu şart, mükemmel bir hasat elde etmek için temel olarak kabul edilir. Mahsul haline getirilmesi gereken ampuller dikkatlice sıralanır ve bundan sonra hasar görmüş ve çürümüş materyal atılır.

Soğanı dikim için hazırlamak, ilkbaharda, buzların oluşması tehlikesinin ortadan kalkmasıyla, yerin üzerine dikildiğinde yapılmalıdır. İşe başlamadan önce, malzeme birkaç saatliğine ılık suda veya potasyum permanganatın hafif bir solüsyonuyla ıslatılır. Toprağın yeryüzüne yerleştirilmesi 15x25 cm'lik şemaya göre sıralar halinde yapılır.Soğan küplerini indirmenin derinliği 4-5 cm'dir Fasulye en iyi haberciler kültürleri olarak kabul edilir. Bitki ılımlı sulamayı tercih eder ve özellikle nem talep etmez. Bakımın temeli, yabancı otların uzaklaştırılması, yabancı otların ve nadir sulamanın yapılmasından oluşur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.