Tarım

Sığır nodüler dermatit

sağlık kurallarına büyükbaş hayvanların içeriği uyulmaması muhtemelen bulaşıcı hastalıkların her türlü enfekte. Bu da bir verimlilikte düşüş, sığır kaybına yol açar ve sonuç olarak çiftlik karlılığı azaltmak için. sığır etkileyen hastalıklar, birçok vardır. Bu durumda, en tehlikeli biri nodüler dermatit olduğunu.

Biraz tarih

Hastalık nispeten yenidir. Atalarımız bilmiyordum sığır ile benzer bir sorun vardı. İlk nodüler dermatit Madagaskar ve Kuzey Rodezya'daki 1929 kaydedilmiştir. 1945 yılında, sığır kirlenme Transvaal ve Kenya kayıtlı. 1963 yılında, inekler Romanya'da enfekte edildi. Şimdi hastalık Hindistan'da yanı sıra Güney ve Doğu Afrika'da özellikle yaygındır.

Rusya ve eski Sovyetler Birliği Virüs

Ülkemizde ilk nodüler dermatit hasta hayvanların sonbaharda 2015 yılında Çeçenistan'da bulundu. En son, Haziran 2016 başında, bu Krasnodar bölgesinde (Tiflis bölgesi) içinde sığır nodüler dermatit gibi hastalıkların bulunmuştur. Dağıstan, Güney Osetya ve Azerbaycan'da daha önce enfekte hayvanların kanıtlar da vardır.

ne olur

Enfeksiyon hayvan DNA virüsleri Neethling, Allerton veya BLD yutulur RNC nodüler dermatit oluşur. Bunlar cins Capripoxvirus, aile Poksviridae aittir. Çoğu zaman Neethling ile enfeksiyona neden. Bu böbrek veya testis dokusunda virüsü yeniden üretir. Tehlikesi, donma 3 devir kadar destekleyebilen olduğunu, diğer şeyler arasında, yatıyor. 4 derecelik bir sıcaklıkta 6 ay boyunca canlı kalabilir.

enfeksiyon kaynakları

Ne yazık ki, hastalık yayılmış ahırlarda sığır içeriği de dahil olmak üzere ve sıhhi düzenlemelere tabi olabilir. onun taşıyıcıları genellikle sivrisinek ve At sineği olması. Böylece, kirlenme bile otlatma de ortaya çıkabilir.

Aslında çevre nodüler dermatit sığır (Neethling virüsü) giren bir uzaklıkta hayvanlar, süt, tükürük, sperm veya kan deri parçalarının yaralar düşen. Ek komplikasyonlar bu hastalık nedeniyle yayılmasının görünür desenleri eksikliği de çiftçilere verir. Yani, bazı durumlarda, virüslü bir hayvan yakın enfekte değildir. Bu hasta inek ya da birkaç kilometrelik boğa sürüsü olabilir.

Zaten Anlatılagelenlerden anlaşılabileceği gibi, enfekte olmuş hayvanların en çok sayıda yer burada kan emen böcekler gözlenir. Bazen sığır (virüs) ait nodüler dermatit taşınacak ve kuşlar edilebilir. Özellikle su kuşu. dermatit virüsü, ve enfekte olmuş hayvanlar ve nefes ile sunulmuştur. Bazı durumlarda, gıda ve su yoluyla bulaşabilir.

semptomlar

Hastalığın kuluçka süresi 3 ila 30 gün arasında olabilir. nodüler dermatit, bu süre içinde kendini göstermediği için, hayvanlar izole edilmez. Sonuç olarak, büyük ölçüde bulaşma riskini artırır.

Hastalık iki şekilde kendini gösterir: akut ve kronik. Bu atipik nodüler dermatit olarak da bilinir. Akut formda bir hasta hayvanın vücut sıcaklığı (40 dereceye kadar) biçimde yükselir. Bu nedenle, bir inek veya boğa iştah azalması, akış gözyaşı ve mukoza, burun akıntısı görünür. İki gün sonra, hayvanın derisi yüksekliği 0.5 ile 7 cm ve 0.5 cm arasında bir çapa sahip olan nodüller kurdu. Bunların sayısı 10 ila birkaç yüz kadar değişebilir. Bazı durumlarda, bunlar birleşir.

Yoğun knot dokunarak. Onların kontür bir kaç saat sonra epidermisi pul pul başlar. Her çukurun merkezinde bir nodül ile oluşturulur. o nekrozu yayılmaya başlar beri. Etkilenen alanı 3 mm'ye kadar granülasyon dokusunun silindiri sınırlanmıştır. Bir hafta sonra, nekrotizan kısmı yaklaşık 2 cm * 1, kurur ve uzaklaşan olan silindirik bir şekle sahip olur. Vposleduyuschem hayvan dokusu cilt üzerinde oluşturulur ve boşluğun kaplanması için pigment büyümüş yoksun deri ile doldurulur. Ama hiçbir komplikasyon olmaması durumunda bu yüzden vardır. Aynı zamanda hayvan derisi ülserleri oluşur olur. Bazı nodüller bir yıl veya daha uzun süre kalmamak mümkün değil.

cilt lezyonları, sığır (fotoğraf hasta hayvanlar sayfasında görülebilir) Aşağıdaki belirtiler ile karakterizedir nodüler dermatit ek olarak:

 • Sütün pembe rengi. Sdaivaetsya çok zor - damla damla. Tüm Enfekte olmuş bir hayvanın ısıtılmış süt, jel benzeri bir görünüm olur. Bu yarım saat için 85 derece, pastörizasyondan sonra buzağılar beslenebilir.

 • iştah kaybı nedeniyle hayvan zayıflama.

 • göz kapakları inek veya boğa ülserleri veya erozyonlar görünümü.

 • Ağız mukus ve irinli burun saldırı dan Güncel tükürük.

 • Kornea bulanıklığı hayvanın görme azalması ve.

Bazen ülserler hava yolu inek veya boğa görünür. Bu durumda, hayvan boğulma ölebilir.

nodüler dermatit atipik bir şekilde nodül oluşumu olmadan meydana gelir. Sadece yeni doğan buzağılarda tecelli ediyor.

Nasıl teşhis edilir

genel klinik tablonun temelinde ilk etapta enfeksiyonu belirleyin. Buna ek olarak, teller ve sığır nodüler dermatit gibi hastalıkların laboratuar teşhisi. San muayene aynı zamanda ön seçim biyomalzeme şüpheli hayvanlara yapılır. Kurulmuş hastalık zaman bir virüs nodüler dermatit, antijen veya genom olarak kabul edilir. Ciddi durumlarda, tanı patolojik ve anatomik çalışmalara dayanmaktadır.

Nodüler dermatit belirtileri kurdeşen, dermatofileza, çiçek, demodectic uyuz ve limfongita belirtilerine benzerdir. Bazen hastalık hatta sıradan böcek sokması ile karıştırılmaktadır. Bu nedenle, herhangi bir nodüllerin hayvanların deri görünümü laboratuar çalışmaları kesinlikle olmalıdır yürütmek.

Patolojik-anatomik değişimler

Ölü hayvanların açılış sığırların nodüler dermatit geçirmiş ile henüz oluşturulmuş değil tedaviler aşağıdaki değişiklikler tespit edilebilir:

 • büyütülmüş, şiş, kesme lenf düğümlerinde etli;

 • viseral plevra altında 1 cm kadar kanama büyüklüğü;

 • pulmoner ödem;

 • burun mukozasında konjestif çeşitleri;

 • Epidermisin nekrozu;

 • nodüller altında damarlarındaki kan pıhtılaşması;

 • barsak mukozasında kanama.

hastalığa neden olabilir ne zarar

Sığırlarda nodüler dermatit, ne yazık ki, gerçekleştirilen bir tedavi değildir, bunun 5 ila sürünün hayvanların% 50 içerebilir. Bazen ve böylece hastalık sığır ve% 100 etkiler olur. enfeksiyona bağlı Mortalite genellikle% 10'dan fazla değildir ve 1 ila% 5 genellikle daha.

Bu hastalık olmasa da, bir bütün olarak sürüsü, en tehlikeli biri arasında ilişki kuran "mows". Bunu çoğalma sırasında önemli ölçüde hayvan performansının düşük olması. Aynı zamanda, çiftçilerin önemli süt ve et hem de satışa kayıpları yanı sıra derileri tabi. Son derece olumsuz hastalık sığır ıslahı etkiler. Enfekte boğa geçici steril hale gelir. Etkilenen inekler de cinsel siklus rahatsız etti. Hamile hayvanlarda, kürtaj içinde ve ölü genç doğmuş.

Rusya'da, çiftçilere bu özel hastalık hasarı henüz hasta birçok inek değildir, vurdu edilmemiştir. çok yaygındır Hindistan'da, yılda yüzünden kayıplar kadar 50 milyon rupi olabilir.

önleme

Ne yazık ki, daha önce bahsedildiği gibi, nodüler dermatit salgın çok zordur önlemek için. Sadece anında bulaşan hastalık. Sığırlarda nodüler dermatit tedavi edilebilir ne sorusunun cevabı, mevcut değildir. Buna ek olarak, bir önceki enfeksiyondan sonra bağışıklık sistemi oldukça kötü üretir. elverişli koşullar tekrar enfekte edilebilir ortaya altında Yani hasta hayvan.

sığır engelle enfeksiyonu dermatit çok zordur. Ancak, minimum hastalığı riskini çiftçiler hala azaltmak edebiliyoruz. İneklerin Bağışıklama Neethlin koyun çiçeği virüsü benzer bir gerginlik kullanılarak gerçekleştirilir. kuzuların testis dokularında da son yetiştirilir. Sadece bu virüsün nodüler dermatit dokunulmazlığı sağlar. Normal koyun benzer etki farklı değil.

Aşıların ek olarak, profilaktik önlemler şunları içerebilir:

 • nem önleme ve sonuç olarak, ahırlarda kan emici böcekler çok sayıda ortaya çıkması;

 • Hayvanlar ve itici tezgahları tedavisi;

 • Uygun belgeler olmadan bilinmeyen müreffeh çiftlikleri hayvanlara ithalini önlemek;

 • Evlerde hayvanlar isteği üzerine muayene için hangar için veterinerler erişim sağlar.

aşılama takvimi

subkutan gerginlik sığır girin. İlk üç ay çağında hıyar gençler vuruldu. 2 hafta ara ile iki defa yap. Ayrıca, aşı bir yıl aralıklarla uygulanır. Hastalığın tespiti durumunda olursa olsun aşıdan önce gerçekleştirildiği zaman içinde, istisnasız tüm hayvanları aşılanmalıdır.

Nodüler dermatit inekler: insan ve diğer hayvanlara tehlike

Sadece sığır hastalığı itimat aşı. Şimdi olmasaydı kadar Neyse ki, IFA ile onlardan hastalığın bulaşma vakaları ortaya çıkardı. Ayrıca tamamen tehlikesiz virüs nodüler dermatit ve kişi için.

yayılmasını önlemek için nasıl

sığır nodüler dermatit, tedavi olan olamaz bölgesinin hızla yayılma yeteneğine sahiptir. Bu nedenle, enfekte hayvanların tespiti tamamen onlarla diğer ineklere ve boğa yanı sıra personel teması ortadan kaldırmak için olmalıdır üzerine. Ayrıca, gerek bölge taşıma hizmetleri için doku enfekte partiküllerin ihracatını engellemek için tedbirler almak. tüm araçların toprakları bırakarak önceden dezenfekte edilmelidir. Aynı prosedür, dış giyim ve ayakkabı görevlileri (formaldehit buharı kullanılarak) tabi tutulur.

onlara doğrudan maruz Belirlenen hastalıklı hayvanların yanı sıra inekler, boğalar, kansız yöntem tıkayabilir. sığır cesetleri yanı sıra yem artıkları ve çöp yok edilir. Çiftliğin üç kez dezenfeksiyonunda gerçekleştirilmelidir. tezgahları Burt dan Gübre ve ayrıca dezenfekte.

diğer şeyler arasında salgınının tersine için kısıtlamalar alınmalıdır:

 • Tüm hayvanların hareketi;

 • Yetkisiz kişiler tarafından Çiftliği ziyaret etmek;

 • hayvan ve ürünlerin satışını kesimi.

nodüler dermatit kurulan özel merkezlerin dezavantajlı bölgelerde bu hastalıkla mücadele etmek. Enfeksiyon şüphesi varsa Çiftçiler ve özel hane sahipleri bunları çağırabilir. Krasnodar bölgesi, örneğin, uzmanlar 12/04/47 veya 04/12/33 tuşlayarak erişilebilir.

Çiftlik sığır nodüler dermatit bulunmaktadır. Nasıl ele alınmalı?

nodüler dermatit Doğal kurtarma hayvan% 90 tutarındadır. Hastalık cins boğalar ve inekler karşı en hassas. Ne yazık ki, tedaviler nodüler dermatit, az önce bahsedilen, henüz geliştirilmemiştir. Bazı durumlarda, ikincil enfeksiyonlara bağlı komplikasyonların önlenmesi için kemoterapi uygulanabilir. Bazen aynı amaç hayvanların antibiyotik verilir.

insanlar hastalığı hakkında ne diyor?

Birçok çiftçi meslektaşları ve veterinerler soru sorabilir: "ineklerde nodüler dermatit tedavi Kim". bu hastalık hakkında yorumlar çok ciddi biri olarak var. Bu nedenle, deneyimli çiftçi ve veteriner olamaz kendi kendine tedavi ineklere başlayanlar tavsiye ve kesim onlar. Ama bazen hastalığında sen (yavrularda, bu arada, malformasyonlar arayan) özel steroid ve vitaminler gibi antibiyotik "Talidomid" kullanabilirsiniz, hastalığın seyrini kolaylaştırmak için bu görüşünü karşılamak mümkündür.

Rusya'da, hastalık en azından ilgisiz an (2016), için, yerli çiftçi soru için, hala çok yaygın ve bu nedenle değil. Sonuç olarak, şifa mümkün halk yöntemleri hakkında hiçbir görüşler vardır. katliam - Ama, büyük olasılıkla, hastalığın diğer bir yayılma durumunda, enfekte sığır ne yapacağını ipuçları, aynı olacaktır.

Böylece, sorun gerçekten ciddi - sığır nodüler dermatit. "Bu hastalığın tedavisi için nasıl?" - Bu sorunun cevabını maalesef yok. Enfeksiyon hayvancılık kesim durumunda. Tabii ki, bu çiftliklerin muazzam hasara neden olabilir. Bu nedenle, önleyici tedbirler ve bir salgın durumunda nodüler dermatit yayılmasını önlemek için önlemler almak emin olun.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.