SağlıkDişçilikte

Metal mühürler: hayat, avantajları ve dezavantajları, yorumlar

Diş sorunları oldukça ciddi olabilir diğer hastalıklar, gelişimine yol açabilir. Herhangi bir hasar, çürük dahil, mümkün olduğunca çabuk ortadan kaldırmak için gerekli olan nedeni budur. Bunu yapmak için, diş hekimi dikkatlice özel araçlar, peroksit, alkol ile boşluğu işlemesi gerekir, sen sinir (pulpa) silmeniz gerekebilir. Sonra bu işlemler, doktor diş problemlerinin türüne, hem de hastanın mali olanakları bağlıdır mühür, koyar. en uygun fiyatlı ve erişilebilir metal dolgular bulunmaktadır.

Ne malzeme kullanılır?

Metal dolguları için bir başka isim - amalgam. Bu onların yükleme için kullanılan malzeme nedeniyle. diş için metal dolguları, farklı bir metal (gümüş ya da bakır) ile cıva alaşımı bulunmaktadır.

Gümüş amalgam - gümüş yanı sıra gerekirse, bir alaşım:

 • kalay (sızdırmazlık sertleştirme işlemini yavaşlatır);
 • bakır (alaşım mukavemetini arttırır ve diş duvarları ile tam bir sızdırmazlık temas sağlar);
 • çinko;
 • cıva.

Son metali, bu durumda yükleme sonrasında çok hızlı sertleştirme olacak plastik karışımını oluşturmak için gerekli zamandır.

Amalgam aynı bileşime sahiptir, fakat karıştırma oranı oldukça farklıdır. Özellikle bu gümüş ve bakır oranlarda uygulanır. Bu durumda, bakır miktarı, çok daha fazla, ve kalay ve gümüş, sadece küçük bir kısmıdır.

avantajları

İlk olarak, metal contalar dolayısıyla, hemen hemen herkesin sağlıklı dişlere sahip olmak gelemez, en kolay ve vardır. Buna ek olarak, bu tür bir malzemeden seçilir ve diğer avantajları:

 • Böyle mühürlerin uzun süreli kullanım sağlar sertlik ve mukavemet, bu size zaman ve paradan tasarruf edeceğini, periyodik değiştirilmesi gerekmez;
 • kullanım kolaylığı;
 • Neme duyarsızlık, bu nedenle çay severler imha tehdit edilmez.

Ayrıca, çürük tekrarını önleyebilir gümüş amalgam olduğunu.

eksiklikler

Hastaların çok sayıda yorum metal tokalar çok daha çok sayıda ve daha güçlü olumsuz niteliklere sahip ve söylüyorlar. Bu görüş diş hekimleri tarafından paylaşılır. Yani birçok ülkede, artık hiç kullanılmasının nedeni, ve Rusya'da, biri özellikle özel kliniklerde, bulamıyorum bir mühür koymak kabul uzmanlar, karşılamak için.

Ana dezavantajları hasta ve profesyonellerin yorumları göre, şunlardır:

 • Kötü yapışma;
 • yüksek ısı iletkenliği (sıcak yiyecek ile temas üzerine diş ağrıya neden olabilir);
 • Diş renk değişikliği, kendisi olmanın yanı sıra bir sızdırmazlık radikal emaye renkten farklı (genellikle çiğneme diş koymak neden olan, estetik görünüm olan küçük bir değere sahiptir);

 • sürekli metalin mevcut olan ağızda tadı;
 • bu tip bir yalıtımı hem de diş hekimi, en az iki saat yapmak gerekecektir nedeniyle uzun vulkanizasyon süresi, yükleme karmaşıklığı;
 • bu ek müdahale gerektirebilir çünkü gerçekleşmesi yonga diş sağlayabilir, ancak çekme malzemesi;
 • alaşımın bileşimi vücut üzerinde olumsuz bir etkisi vardır cıva içerir.

Böyle dolgular değiştirmek gerekiyor mu?

Birçok bu kural göz ardı rağmen ek olarak, bu malzemenin dayanıklı olmasına rağmen, metal dolgular bazen hala gerekli (10 yıl olduğu ömrünü) değiştirir. tüm artılarını ve dişler için metal dolgular eksilerini göz önüne alındığında, birçok meslek, bu tür materyallerin kullanmayı reddediyorum. bazı durumlarda olabilir rağmen. Ayrıca birçok patsiety dişin renginin değişiklik nedeniyle metal dolgular yerine karar. O sağlıksız görünüm olur ve anlamlı gülümseme bozar.

Kontrendikasyonlar

bariz avantajları ve yararları yanı sıra, hastanın üzerinde ısrar bile, dikkate yükleyerek metal dolgular hep olamaz gerçeğini almak gereklidir. Bu kontrendikasyonlar şunları içerir:

 • Anterior dişlerin doldurulması;
 • Diğer metal nesnelerin ağız boşluğu içinde bulunması, galvanism (galvanik akımı), aksi takdirde mümkün fenomeni;
 • çene veya tüm yüz alanında radyasyon tedavisi.

hasar

Daha önce yarardan daha bazı durumlarda sağlığa zararlı, uygulanan metal dolgular, bahsedildiği gibi. Bu vücuda giren, özellikle ağız birden fazla bu tür contası, zehirler, cıva alaşımın varlığından kaynaklanmaktadır. Bunun temel belirtileri olan:

 • hemen hemen ortadan ilaçlardır sürekli baş ağrısı;
 • alerjik reaksiyonlar (onlar olmasaydı hasta daha önce alerji zarar gördü, o zaman onlar, görünür, daha agresif hale geliyor);
 • böbreklerde işlevsel ve organik bozukluklar.

Buna ek olarak, yine bilgisayarlar ve ev aletleri bulunmaktadır modern bir hastane çok içinde, özellikle elektromanyetik dalgaların, tesir sınırını girmek için metal mühür durumunda nasıl davranması bulamadı.

Ayrıca kayda değer bu mühür yalnızca hizmet sırasında diş hasarına karşı korur olmasıdır. o kaldırıldığında, diş ölmek için emin olduğunu ve kaldırıldı ve sinir gerekecektir.

Böyle mühürler yaygın SSCB kullanılmaktadır. İnsanlar bağlantılı verilmiş olup çok sayıda sağlık sorunları için götürün bir metal mühürdür. Ancak, çok sayıda çalışmalar ve incelemeler vücut üzerinde olumsuz bir etkisi kanıtlanmıştır.

Hamile kadınlar için bir metal dolgular koyabilir miyim?

Hamile kadın önce anne ile tedavi edildi yüzden eğer Özellikle zararlı metalik mühür doğmamış çocuğa uygulanır. Bu civa annenin bedenine çocuğun vücuda nüfuz etme yeteneğine sahip olmasından kaynaklanmaktadır.

Metal dolgu yükleme adımları

Yükleme işlemi üç aşamada gerçekleşir:

 1. Özel bir matkap kullanılarak kirlenmiş sitelerin kaldırılması. Genellikle, bozuk dentin çürükleri, bu nedenle, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, tamamen veya kısmen çıkarılmalıdır. anestezi kullanımı isteğe bağlıdır. Eğer hassas diş mine ise yine sakız içine anestezik enjeksiyonu yapmak.
 2. Genişleme ve daha sonra doldurmak üzere kanal tedavisi işleme. Gerekirse sert diş dokusu çok ciddi şekilde hasar görmüş ise de, çıkarılabilir sinirin Bu aşamada. Bu yapılmazsa, hasta sürekli dayanılmaz acıyı hissedecektir. aşamaların ana kural - dezenfeksiyon şartlarına uyum. Eğer bütün bakterilerin giderilmesi yoksa mühür boşluğunu kapattığınızda, o zaman aktif olarak çoğalmaya ve diş mahvetmek başlar.
 3. Doğrudan dolum. Bu doktor bir diş amalgam kanalını getiren bu aşamadadır. uymak zorunlu olması gereken bazı önlemler aksi mühür bozulacaktır vardır. kuruttuktan sonra iki saat içinde yemek, duman ya da herhangi bir içeceğe diş dokunmak başka bir yol içmek yasaktır.

Onlar 2-3 saat kurumaya Özellikle metal dolgular (yorumlar onaylamak). o yüzeyini parlatma harcanan bu yüzden ek olarak, ertesi gün tekrar diş hekimine gerekecektir. Bu conta yüzeyi üzerinde pürüzlülüğünün oral mukozaya hasar görmesini önlemek amacıyla, bir. İyi takıldığında hasta ağrı hissetmez.

Tipik olarak, diş hekimi yaptıkları çalışmalarla ilgili bir garanti sağlar. olmasına rağmen ömrü metal mühürler yaklaşık 10 yıldır, garanti süresi iki yıl geçmeyecektir. Bu dönemde, doğrudan mühürler tarafından herhangi bir hasar ortaya çıkması veya ücretsiz yapılan yeni değiştirilen eski amalgam dolguların imha.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.