FormasyonOrta öğretim ve okullar

Sanatsal detay: tanım, sınıflandırma, işlevler, araçların rolü

Çocukluğumuzdaki her birimiz birkaç on, belki yüzlerce bulmaca içeren bir mozaik toplarız. Oyun tasarımı gibi, edebi imge birçok birbirine bağlı ayrıntıdan oluşur. Ve okuyucunun yalnızca keskin manzaraları bu mikro yapıları fark edebiliyor. Yazınsal eleştirilere girmeden önce, sanatsal bir detayın ne olduğunu anlamalı.

tanım

Edebiyatın gerçek kelimenin sanatı olduğu gerçeği hakkında çok az düşündü. Bu nedenle dilbilim ve edebi eleştiri arasındaki yakın bağlantı. Bir kişi bir şiiri okur veya dinlerse resmi gösterir. Yalnızca aldığı bilgileri sunabileceği bazı incelikleri duyduğunda güvenilir olur.

Ve biz soruya dönelim: sanatsal bir ayrıntı nedir? Bu, görüntüler oluşturmak için önemli ve önemli bir araçtır ; Bu, büyük bir ideolojik, duygusal ve semantik yük taşıyan bir ayrıntıdır.

Virtuozo, bu unsurlar tüm yazarlar tarafından kullanılmadı. Çalışmalarında Nikolai Gogol, Anton Pavlovich Chekhov ve sözcüğün diğer sanatçıları tarafından aktif olarak kullanılıyorlardı.

Parçaların sınıflandırılması

Hangi sanatsal ayrıntıları biliyorsun? Cevaplamak zor mu Daha sonra konuyu daha ayrıntılı bir şekilde inceleyin. Bu öğenin çeşitli sınıflandırmaları vardır.

Yerli edebiyat eleştirmeni ve filolog - Esin Andrey Borisovich tarafından önerilen varyantı ele alacağız. "Literary Work" adlı kitabında başarılı bir tipoloji tanımladı; burada üç büyük ayrıntı grubu seçildi:

  • psikolojik;
  • tanımlayıcı;
  • hikayesi.

Ancak edebi araştırmacılar, daha birçok türü ayırt eder:

  • yatay;
  • sözel;
  • portre.

Örneğin, Gogol'un "Taras Bulba" adlı öyküsü, "Dead Souls" te arsa ayrıntılarıyla, yani açıklayıcıydı. Dostoevsky'nin Suç ve Cezası romanı psikolojik faktörü vurgularken. Bununla birlikte, bu tür parçaların aynı sanat eserinde birleştirilebileceğini unutmamak gerekir.

Sanatsal fonksiyon fonksiyonları

Edebi eleştirmenler bu aracın çeşitli işlevlerini ayırt eder:

1. Özel. Bir olayı, bir görüntüyü veya benzer bir olayı vurgulamak için gereklidir.

2. Psikolojik. Bu durumda, ayrıntı, psikolojik portre aracı olarak, karakterin iç dünyasını ortaya çıkarmaya yardımcı olur.

3. FOTOGRAFİK. Enstrüman kahramanların gerçeği dünyasından gerçeği karakterize eder.

4. Doğalcı. Öğe doğru, objektif ve doğru bir şekilde nesneyi veya bazı fenomeni iletir.

5. Sembolik. Eleman, bir sembol rolü ile donatılmıştır; yani, hayattan fenomenlerin benzerliklerine dayalı alegorik bir anlam taşıyan çok kıymetli ve sanatsal bir hale gelir.

Sanatsal detay ve imaj yaratmada rolü

Şiirde, bu tip anlatımsal ayrıntılar, çoğu zaman, resmin referans noktasının işleyişini gerçekleştirir ve hayal gücümüzü zorlar, lirik durumu tamamlamamızı sağlar.

Sanatsal imge genellikle bir parlak kişisel ayrıntıya sahiptir. Kural olarak, lirik düşüncenin gelişimi onunla başlar. Verilen araç altında bir resmin ifade dahil olmak üzere diğer öğeleri de ayarlanmaya zorlanır. Sanatsal ayrıntı, görüntünün dışa vuruşunu andırıyor ancak okuyucu dünyasının algısını tazelerle karşı karşıya bırakan bir sürpriz yapıyor.

Bu araç, bir insanın artık onsuz şiirsel keşifler düşünmediği şekilde bilincimize ve yaşam duygumuza girer. Tyutchev'in şarkı sözlerinde bir çok ayrıntı var. Şiirlerini gözlerimizin önünde okurken yeşil alanların, çiçekli ve güzel kokulu güllerin resmi açılıyor ...

N. V. Gogol'un Yaratıcılığı

Rus edebiyatının tarihinde, doğanın hayat ve şeylere, diğer bir deyişle çevredeki insan varlığına özel dikkat gösterdiği yazarları vardır. Bunların arasında, insanların bir araya getirilmesi sorununu, şeylerin yaratıcısı değil, düşüncesiz tüketici olarak görmeyi başaran Nikolai Vasilyevich Gogol. Gogol, eserinde bir nesneyi veya şeyi ayrıntılı olarak ustalıkla tasvir ederek karakterin ruhunu bir kalıntı olmadan değiştirmiştir.

Bu öğe, karakteri yansıtan bir yansıtma işlevi gerçekleştirir. Böylece, Gogol'un eserindeki ayrıntıların sadece insanı değil, aynı zamanda kahramanın yaşadığı dünyayı da tasvir etmenin en önemli aracı olduğunu görüyoruz. Hayat için hiç yer olmadığı izlenimini veren şey, karakterlerin kendileri için az yer bırakıyorlar. Fakat onun kahramanları için bu bir sorun değil, çünkü varlığın aksine, günlük dünya onlarla ön planda.

Sonuç

Sanatsal bir detayın rolü aşırıya kaçılamaz, tam teşekküllü bir çalışma yaratmak mümkün olmaksızın. Bir şair, bir yazar ya da bir besteci bu aleti kendi çalışmalarında kendi tarzında kullanır. Örneğin, ayrıntıları kullanan Fyodor Mikhailovich Dostoevsky, sadece kahramanların veya St. Petersburg'taki görüntüleri değil, aynı zamanda romanlarının sınırsız felsefi ve psikolojik derinliklerini ortaya koyuyor.

Sadece Gogol ve Chekhov'un değil, aynı zamanda Goncharov, Turgenev ve diğer yazarlar gibi etkileyici ayrıntıları zeki ve ustalıkla uyguladı.

Sözcüklerin sanatçıları, ayrıntılarını eserlerinde yoğun bir şekilde kullandı. Sonuçta, anlamı muazzam. Bu araç olmadan karakterin bireysel bir karakterizasyonu açıkça ve kapasitif olarak verilmesi gerçekçi olmazdı. Yazarın kahramana verdiği tutum da bu araç yardımıyla belirlenebilir. Ancak, elbette, tasvir edilen dünya da ayrıntı yardımı ile yaratılıyor ve karakterize edilmiştir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.