FormasyonOrta öğretim ve okullar

Spor - kötü alışkanlıklara bir alternatif: dopaminin rolü

Son zamanlarda neden sağlıklı bir yaşam tarzı daha popüler hale geliyor ? Fitness kulüplerinin ziyareti, sağlıklı beslenme ve vücudun hayati güçlerini güçlendirmeye yönelik çeşitli prosedürler sadece bir moda eğilimi değil. Ya bir taraftan spor - kötü alışkanlıklara bir alternatif ve diğer taraftan - bu alışkanlıklardan kaçınmak için yaşamsal bir ihtiyaç varsa? Gerçeği bilmek için, her şeyi sırayla anlamalısınız.

En iyisi olma ihtiyacı

İnsan hayatı birçok açıdan ya da kürelerden oluşur. Bu, aile ve profesyonel küreler, sağlık, kişisel çıkarların olduğu bir alan, bir hobi. Her zaman bir yetişkin her taraftan düşen sorunların ve görevlerin akışıyla başa çıkamaz. Toplum üyelerine talep eder. Ve bu alanların her birinde, bir örnek, örnek olmasa bile en azından en iyilerden biri olmalıdır. Hayatta ayrıca spor gibi bir alan da olabilir. Kötü alışkanlıklara alternatif olarak mutlaka fiziksel aktivite de yer alıyor, bu konu ayrı olarak düşünülmelidir.

İnsan ve toplumun talepleri

Bu tutum hangi yönde ifade edilmiştir? Tabii ki, bu, her adımda bir kişinin kendisinin en iyi avukatı veya müdürü olmasını isteyen yazıtlarla slogan gördüğü anlamına gelmez. Bu gizli onu toplumdan bekliyor. Çoğu zaman insanlar uzun yıllar boyu çalışmak için aylarca ve yıllarca harcıyorlar; bu da uzun süredir sıkıcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda da acı vericidir. Ama onu terk edemezler. Sonuçta, bölüm başkanının yüksek ücretli pozisyonundan vazgeçeceğini öğrendiklerinde sevdikleri yakınları veya arkadaşları hakkında ne diyecekler?

Fakat toplumun bu insanlara olan tutumu iz bırakmadan geçemez. Eh, eğer hayatlarında bir spor varsa. Bu durumda kötü alışkanlıkların alternatifi doğru seçilebilir. Bununla birlikte, eğer baskı çok güçlü hale gelirse ve bir kişi başkalarının beklentileri ve onun ılımlı ahlaki güçleri arasındaki tüm bu tutarsızlığı hoşgörüsüz bir şekilde tahammül edemezse, başarısız olabilir. Şiddetle içme, sigara, gündelik seks, kumar - tüm bunlar çok farklı yaştaki temsilcileri anlayabilir. Tabii ki irade varlığı veya yokluğu burada büyük bir rol oynayacak. Bununla birlikte, insan beyninde olanları daha ayrıntılı olarak düşünmek gerekir.

Zevk sistemindeki başarısızlıklar

Bir kişi yaşamdan daha fazla zevk almazsa, beyin aktivitesindeki başarısızlıklar, yani nörotransmitterlerin gelişimini ve taşınmasını ilgilendiren alanlarda meydana gelir. Şaşmamak gerekir ki, sporun kötü alışkanlıklara bir alternatif olduğu söyleniyor. Bir kişi sigara ya da içki içeriyorsa, dopamine adlı bir nörotransmitter beynine salınır. Ve bu dopamin miktarı beynin normal durumda ürettiği cilt miktarını aşıyor.

Doğal olarak, zevk sonsuza kadar sürmez. Adam er ya da geç gerçeğe döner, ancak beyni zaten önemli bir başarısızlık halindedir. Çok fazla zevk hormonu üretemez. Subjektif ve fizyolojik seviyede, bir kişi acı çeker.

Düşler ve Gerçeklik

Sporun kötü alışkanlıklara alternatif olduğunu söylediklerinde, resim ve dernekler insanların karşılığı olarak ortaya çıkıyor. Örneğin, aplikleri kaldıran bir sporcu ya da mesafeden muzaffer bir şekilde yenen bir koşucu, elinde güzel bir figür ve bir bardak portakal suyu olan bir kız.

Bireyin bozulması hakkında konuşursak, spor gibi bir kavramdan söz etmiyoruz. Kötü alışkanlıklara, mutlu bir ailenin resimlerine ve oldukça ücretli bir mesleğe bir alternatif - tüm bunlar böyle insanlar için erişilemeyen fantezilerdir.

Kötü niyetlere yenik düşen kişiler arasında durumun daha da ağırlaşması

Yaşamın bu iki tamamen farklı yolu, içinde bulunan süreçler tarafından tam anlamıyla şartlandırılmıştır. Günaha karşı koyamama insanın dopamin sistemini etkisiz hale getirir. Böylece günlük hayatta zevk almayı bırakır ve sürekli artan bir "vızıltı" araması yapar. Sonra kısır döngü kapanıyor ve o sporun kötü alışkanlıklara bir alternatif olduğunu neredeyse tamamen unutuyor. Zihnindeki geleceğin çizimleri en iç karartıcıdır. Ve bu sadece, içki içmeye devam etmeye, aşırı ölüme para harcıyor, cinsel partnerlerini değiştirmeye teşvik ediyor.

Önleme ve Spor

Tüm yaşam alanlarının baştan itibaren yıkılmasını önlemek için, kendisini ve tercihlerinizi izlemek gereklidir. Unutulmamalıdır ki, spor kötü bir alışkanlığa alternatif olarak kaza değildir. Fiziksel faaliyete girmemek için farklı mazeretler yaratmak, durumu daha da ağırlaştırmaktadır. Neden? Spor oynamakta olan beynin dopamin üretmeye başlaması çok fazla istenir. Bir kişi bir zevk duygusu kazanır ve onun için, kötü niyetli kişilerin talep ettiği korkunç bedeli ödemek zorunda değildir.

Sporun kötü alışkanlıklara alternatif olduğunu kendinize hatırlatmanız gerekiyor. Buzdolabına yapışmış çizimler, filmleri ve videoları motive etmek - tüm bunlar bir rol oynamakta ve doğru anda bir koşuya gitmek ihtiyacını hatırlatacaktır.

Bir güven kaynağı ve daha iyi bir hayat

Spor doğru kararı vermenize yardımcı olacaktır. Düzenli olarak fiziksel aktivitelere katılanlar çok daha yüksek bir özgüvene sahiptirler. Çevresindeki başkalarının ısrarlı çalışmasında sevilmeyen işlerde çalıştığı bir adamla davaya geri döndüğünde, spor yapması durumunda önceliklerinin belirlenmesinin daha kolay olacağı belirtilmelidir. Ve ilk adım "Sport - kötü alışkanlıklara bir alternatif" dendi. Şiirler, müzik, seyahat, kendi işyerinin açılması - sonunda hayat çok daha çeşitli hale gelecektir. Bu, spor dalında aldığı dopamine bağlı olabilirdi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.