FormasyonOrta öğretim ve okullar

Avustralya iklim bölgeleri nelerdir? Avustralya: iklim, iklim bölgeleri ve alanları

Avustralya - Avrupalılar tarafından derhal, uzaktan ve alışılmadık biçimde incelenen anakara. Buna ek olarak, tamamen diğer yarımkürede bulunur ve aynı zamanda Dünya üzerindeki en küçüktür. Onun özelliklerini incelemek, iklimi ve dünyanın farklı bölümlerinin doğası hakkında fikir sahibi olmak isteyen herkes için ilginç olacaktır.

Kıtanın coğrafyası

Avustralya, "güney" anlamına gelen Latince Avustralya'dan geliyor. Bu nedenle, kıtanın adı doğrudan konumuyla ilgilidir. Kıtanın en kuzey noktası Cape York'dur. Güney-Doğu Noktası güneydedir. Batıda, Avustralya Stape Point'de, doğuda Byron'da bitiyor. Kıtanın uzunluğu kuzeyden güneye 3200 km'dir. Batıdan doğuya 4.100 km. Sadece on dokuzuncu yüzyılın başında Avustralya haritalar üzerinde göründü. Kıtaya ilişkin genel bilgiler, keşfedicilerin sayısız yolculuklarının bir sonucu olarak elde edildi. İngiliz kaptanı Matthew Flinders tamamen yuvarladı ve unvanını verdi. Kıtanın coğrafyası , her biri ayrıntılı olarak değer alan birkaç iklim bölgesi ve doğal bölge içerir. Melville, Bathurst, Tasmania, Groote Island, Derk Hartog, Flinders, Fraser ve Kangaroo, kıtanın etrafında adalar grubudur.

Anakaradaki sular

Okyanusların varlığı, Avustralya'nın iklimini doğrudan etkiler. Nehirler ve göller de bir rol oynamaktadır. Anakaranın diğer kıtalarla bağlantısı yoktur, Pasifik ve Hint okyanusları tarafından yıkanır. Kuzeyde denizler var - Arafura ve Timor. En büyük körfez, Carpentarium'dur. Güney ve batı kıyılarında, belirgin akımları olmayan sığlıkları uzatır. Doğudan Avustralya, derin havzaları içeren kabartması olan Mercan ve Tasman denizleri tarafından yıkanır. Ada kemerleri boyunca oluklar var. Derinlikleri on kilometreye ulaşabilir.

Avustralya gibi böyle bir kıtada konuşmaya devam ediyoruz. İklim, iklim bölgeleri ve bu kıtanın alanları daha da dikkate alacağız.

Eşit iklim

Bu tip hava koşulları kuzey ve kuzeydoğu bölgelerini kapsar. Avustralya'nın bulunduğu kemerler hakkındaki soruları cevaplandırırken, öncelikle tropikal ve subtropikal iklim ile birlikte aşırı eğitici iklimden bahsetmek gerekir. Bu bölge, yıllık sıcaklıkların küçük bir genliği ve etkileyici miktarda yağış ile ayırt edilir; bazen 2000 milimetreden fazla. Musonlar tarafından yere getirilirler . Bu , her şeyin yaz aylarında gerçekleştiği anlamına gelir. Kış mevsiminde hava kuru, kıtadan sıcak rüzgarlar üşüyor, bazen kuraklık yaratıyor.

Tropikal iklim

Avustralya'nın iklim bölgelerinin bulunduğu soruyu yanıtlamak, bu şeridi unutmayın. Özellikle anakaradaki iki farklı şekilde ifade edilmektedir. Nemli tropik iklim, güneydoğu ticaret rüzgârından etkilenen aşırı doğu bölümüyle ayırt edilir. Ticaret rüzgarları, Pasifik Okyanusu'ndaki hava yığınlarını yeryüzüne mükemmel şekilde nemlendirerek anakara götürür. Ortalama olarak, 1500 milimetreye kadar yağış düşer. En sıcak ay, yirmi beş derecelik bir sıcaklığa ve en soğuk ayın on üçünde bir sıcaklığına sahiptir.

Avustralya'nın hangi iklim bölgelerinde bulunduğunu belirlemek için rahatlamanın etkisini unutmamalıyız - Büyük Bölünme Aralığı için hava yığınlarının nüfuz edilmesi zordur, bu nedenle yağış yalnızca batı yamaçları ve eteklerinde düşer. Orta ve batıda, otuz derecelik ortalama yaz sıcaklıklarına ve önceki tıpat ile aynı kışa sahip bir çöl tropik iklimi vardır. Çölde Avustralya'da iklim nedir? En sıcak alan var. Şehrin Alice Springs adında bir yaz gününün sıcaklığı artı kırk beşe yükselebiliyor ve geceleri sıfıra iniyor. Bu bölgeler, yılda üç yüz milimetre yağış alıyor. Bazen yağmur birkaç yıl olmayabilir.

Subtropikal kemer

Subtropikal iklim Akdeniz, nemli ve kıtasal olmak üzere üç çeşittir. İlki, güney batı bölgesidir. Adından da anlaşılacağı üzere, Avrupa ülkeleri - Fransa ve İspanya şartlarına benzemektedir. Akdeniz iklimi, sıcak ve kuru yazlar ile karakterize edilir. Kışın nemli ve sıcak. Yıllık sıcaklığın genliği oldukça düşük: Ocak ayında +23 dereceye ve Haziran ayında +12'ye. Yağış bin milimetreye düşer. Kıta iklim alanı içinde Yeni Güney Galler ve Adelaide bulunur. Bu bölgenin temel özellikleri, az miktarda yağış ve yıl boyunca etkileyici sıcaklık dalgalanmalarıdır. Nihayet, subtropikal nemli iklim Victoria ve güneybatı eteklerine özgüdür. Hafif yağışlar burada çok yağışlı geçer. Yaz aylarında sıcaklık +24'e, kışa 15 dereceye düşer. Yerel alanlar sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi, süt sığırlarının veya koyunların otlatılması için mükemmeldir.

Şimdi anakara Avustralya'nın hangi iklim bölgelerinde bulunduğunu biliyorsunuz ve diğer ayrıntılara dikkat edebilirsiniz.

Çöller ve yarı çöller bölgesi

İklimin yanı sıra, bu doğal alanları da dikkate almaya değer. Avustralya'nın bulunduğu iklim de bu bölgeleri etkiliyor. Bu nedenle, en yaygın bölgelerden biri, kıtanın kuzey kesiminde bulunan çöller ve yarı çöllerdir . Fiziksel bozunma, belirli bir rahatlamanın ortaya çıkmasına neden olur. Bu bölge, Büyük Kum, Simpson, Büyük Victoria gibi çöllerle ayırt edilir. Gündüzleri muhtemel donlarla mümkün olan en yüksek sıcaklıklarla karakterizedirler. Avustralya çölleri ile diğerleri arasındaki fark, bazı bitki örtüsü için yeterli nem olması gerçeğidir. Fauna zayıftır. Çöller ve yarı çöl bölgelerinde antilop, marsupials, sırtlan, çakallar bulunur. Sürüngenlerin yanı sıra çeşitli jerboa ve gerbilslerden de hâkim olun. Sabit kumda taşlık alana kıyasla çok sayıda hayvan yaşar.

Ekvator orman bölgesi

Yukarıda belirtildiği üzere, Avustralya'nın iklim bölgelerinin bulunduğu bölgede, burada karşılaşılan doğal alanları da etkiliyor. Islak ekvatoral orman bölgesi, Avustralya'nın doğu kıyısında bulunur. Böyle bir bölge oluşturmak için yılda iki bin milimetreden fazla bir yüksek nem ve yağış gerekir. Sıcaklık yirmi derecenin üstündedir ve sıcak akışlarla yağmur miktarı sağlanır. Bu zonda, üst katman kırk metreye uzanan birkaç bitki tabanı vardır. Avustralya okaliptüs bile yüze kadar ulaşabilir! Bu bölgelerdeki bitkiler, bütün bir yıl boyunca yeşil kalmış çok büyük yapraklara sahiptir. Burada çeşitli yılan, kurbağa, örümcek, kertenkele ve böcek yaşarsınız. Hayvanlar genellikle küçük boyutlarda farklılık gösterir (örneğin, koalas). Ayrıca maymunlar da var. Daha büyük hayvanlar, kalın dalları, büyük yaprakları ve büyük ağaç gövdeleri ile doldurulan böyle bir bölgenin alt veya üst seviyelerinde hareket edemezlerdi.

Savannah Bölgesi

Avustralya anakarasının iklim bölgelerindeki kapsamı, özel coğrafi bölgelere göre ayırt edilmesini sağlar. Örneğin, kuzeyde bulunan kumtaşı savannah, doğal cazibe türüdür. Nehrin dağlarındaki akım bu bölgeye akıyor ve bunun sonucunda geniş kapsamlı taşkın alanları geliştiriliyor. Yağmur ormanlarının ve küçük çalıların emprenyeliği olan nemli bir savan var. Burada birçok ot ve çalı yetişiyor. Avustralya'nın hangi iklim bölgelerinde bulunduğunu bilmek, eşsiz doğaya şaşırmamalıdır. Bununla birlikte, "Kakadu" adı altında dünyada bilinen bir milli parkın hala gözden kaçması olanaksız. Bu bakir alanlarda bitki örtüsü ile muhteşem bir yerdir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.