FormasyonOrta öğretim ve okullar

Onega - Rusya'nın Avrupa'daki ikinci büyük gölü

Rusya'nın Avrupa'daki ikinci büyük gölü Onega'dır. Meydandaki ilk yer Ladoga'ya ait. Onega Gölü yüzeyinin% 20'si Rusya Federasyonu'nun iki bölgesi (Vologda ve Leningrad bölgesi) içinde yer almaktadır. Ve asıl kısmı bölgede Karelia'ya ait. Yaklaşık 50 akış gölü besler ve akış sadece Svir nehrinin içindedir. Nehir havzasında bulunur. Neva. Svir, Avrupa'nın en büyük iki rezervuarını birleştirdiği için bilinir.

isim

Onega, Rusya'nın Avrupa'daki ikinci büyük gölüdür. Adı kökenlidir. Bugüne kadar hayatta kalmış olan yazılar Onego olarak bildirdi. Sözcüğün tam anlamı bilinmiyor, ancak bunun nasıl olduğunu 3 versiyonu var:

 • A. Szegren, adın "ses", "ses" anlamına gelen Fince kelimeden kök saldığını ileri sürdü. Tarihçiye göre, gölet gürültülü olarak kabul edildi, bu yüzden çağırdılar.
 • Prof. A. Pogodin, toponym'in Sami sözcüğünden kaynaklandığı ve "kum" olarak tercüme edildiği fikrini dile getirdi. Rezervuarın isminin "ovada düz" anlamına gelmesi mümkündür.
 • Evde bilim adamı I. Mullonen, toponym'in bir çok dilde köken aldığına inanıyor. Tahminimce, Saami ve Fince. Onların bulduğu ünsüz kelimeleri şu yorumu yapıyor: önemli, büyük.

tanım

Rusya'nın Avrupa'daki ve Avrupa'nın tamamındaki ikinci büyük göl, Güneydoğu Avrupa yönünde uzamış bir formdadır. Bu su gövdesinin uzunluğu ve genişliği sırasıyla 220 ve 86 km'dir. Onega Gölü, ovada, deniz seviyesinden 33 m yüksekliktedir.

Güney kıyıları oldukça düz ve kuzey kıyılarında çok sayıda dar ve derin koylar biliniyor. Bundan dolayı, gölün sınırları büyük ölçüde artmakta ve 1.28 bin km'lik bir değere ulaşmaktadır.

Göletin kuzey ve batı kıyıları ormanı örter. Güneyden bu yer yer alçak yer ve bataklıklar ile değiştirilir. Doğu kıyısı homojen değildir. Eğer kuzey kısmı sert kayaçlardan oluşuyorsa, güneye doğru onların yerinde kumlar gelir.

koylar

Onega, Rusya'nın Avrupa'daki ikinci büyük gölüdür. Bu iyi bilinen bir gerçektir. Ladoga'ya benzetilerek, kuzey ve kuzeydoğu ekstremitesinde keskin bir kıyı şeridi vardır. Burada çok sayıda ada, koy ve yarımadalar var.

Bunların en büyüğü Povenets ile Petrozavodsk arasında bulunur:

 • Kondopazhskaya Koyu, 30 km.
 • Petrozavodskaya Körfezi, 18 km.
 • Lizhemskaya Körfezi, 35 km.
 • Unitsky Körfezi, 45 km. Takımadayı oluşturan birçok ada içerir.
 • Harika dudak, 20 km.
 • Povenets Körfezi. Bundan dolayı Zaonezhie yarımadası kuruldu.

Iklim

Rezervuar Baltık ve Beyaz Denizlerin yakınında, hava kütlelerinin Atlas okyanusundan ve Arktik'ten çarpışmasına neden oluyor. Doğudan, gök gürültülü fırtınalar ve kuvvetli rüzgarlar, fırtınalar ve fırtınalar var. Kuzey havası ağustoslarla eylül arasında donları ve şiddetli kışları getiriyor.

Hangi ayda Rusya'nın Avrupa'daki ikinci en büyük göleti donuyor ? 4 sınıf bu sorunun cevabını biliyor. Buz kabuğu, Kasım - Aralık döneminde tamamen oluşur. Kar kapağı Ekim-Kasım aylarında belirlenir ve Nisan sonuna kadar sürer. Bu tarihler gölün genişliğinden dolayı gerildi. Güneyde kışın süresi kuzeyden biraz daha azdır.

Göl üzerindeki yaz dönemi kısa. Haziran'dan Eylül'e kadar sürer. Güneş havayı neredeyse hiç otuz derecelik bir sıcaklığa kadar ısıtmaz. Sonbahar kötü havanın bir dönemidir: yağmurlar düzenli olarak çiselemekte, kuvvetli rüzgarlar darbe ve bazen donlar var.

Gölün çevresinde en yüksek ve en düşük sıcaklık +34 ve -48ºC'dir. Şubat, yılın en soğuk ayıysa hava ortalama -10 ºC'ye soğutulur. Temmuz ayı, en sıcak olanı. Şu anda pencere +16 ºC civarındadır. Bölgeye alternatif olarak hakim olan soğuk ve sıcak hava akımları, keskin sıcaklık değişikliklerine neden olur. Yılın ilk ayında -41 ve +5ºC'yi, Temmuz ayında da +33 ve -2ºC'yi görüntüleyebilirsiniz.

Rusya'nın Avrupa'daki en büyük ikinci göletinde, çok sayıdaki ada (16.5 bin) bulunmaktadır ve bunların büyük bir kısmı kuzey kesimiyle sınırlıdır.

Büyük Klimetsky Adası

Gölün en büyüğüdür. Şehire 41 km uzaklıktaki Petrozavodsk'un kuzeydoğusunda yer alır. Arsa büyüklüğü 30 × 8 km'dir. Büyük Klimetsky adası, Karelya'nın en pitoresk bölgelerinden biridir.

Rusya'nın Avrupa'daki ikinci büyük gölü, açıklanamayan pek çok olgu ile doludur:

 • Adada defalarca hafızada başarısızlıkla birkaç saat veya gün sonra ortaya çıkan insanlar kayboldu.
 • "Katlanmış alanlar", bir insanın imkansız olduğu yerlerde kaybolabileceği bir fenomendir.
 • Bazı bölgelerde garip sesler duyulur ve toprağın titreşimi hissedilir.
 • Uzun yıllar burada yaşayan insanlar, tanımlanamayan uçan nesneleri "cadı ışıkları" gördüklerini ve hayaletler ormanında dolaştıklarını söylüyorlar.

Kizhi Adası

Rusya'nın Avrupa'daki ikinci büyük göletinde büyük bir ada daha var - Kizhi. Ünü, bir çan kulesi ve iki kilise içeren mimari topluluğa bağlı.

20. yüzyılın sonunda Kizhi Pogost , UNESCO tesisleri listesine dahil edildi.

Plajlar ve büyük su alanı, harika doğa ve benzersiz tarihi eserler burada birçok gezginleri cezbetmektedir. Rusya'nın Avrupa'daki ikinci büyük gölü, tek bir insanı ilgisiz bırakmadı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.