Haberler ve ToplumÜnlüler

Salvatore Riina (Toto Riina), İtalyan Sicilya mafyasıdır. Salvatore Riina'nın ceza yasası

1970'lerden bu yana ve 1993'te tutuklanana kadar Salvatore "Toto" Riina, Sicilyalı Corleone kasabasından bir mafya klanının patronuydu. O sadece Canavar olarak adlandırılan acımasız ve acımasız bir adam olarak biliniyordu. Riina zamanında capo del capi Sicilya mafyası olarak kabul edildi ve binlerce cinayete karıştı.

Corleone'dan bir köylü

Salvatore Riina, 16 Kasım 1930'da Corleone'de dünyaya geldi. Gençken bile, o zaman yerel bir doktor Michele Navarre tarafından yönetilen yerel bir mafya grubuna katıldı.

Toto Riina'nın cezai hayatı başkanı Luciano Leggio olan müfreze girişiyle başladı. 1949 yılında Toto, Domenico DeMateo adlı bir adamı öldürmek için emir aldı; İlk kurbanıydı. Bu suç için Salvatore tutuklandı ve 6 yıl hapsedildi.

Hapishaneden ayrıldıktan sonra eski köyüne geri döndü ve kaçak sigarayla uğraşmaya başladı, hayvancılık ve gasp çaldı. O yıllarda, daha zengin ve etkili klanlardan çıkan haydutlar Kasık grubunun üyelerini "köylüler" olarak azarladılar. Bu takma bir zamanlar bunu söyleyen herkesi sevmişti. 1950'lerin ortalarında Luciano Leggio ve ekibi, en üst patron Michele Navarre'ye daha az bağımlı hale geldi. Aralarındaki gerginlik büyüdü ve Navarre isyancı "teğmen" i ortadan kaldırmaya karar verdi. 1958 yazında, sadece öfkesini kızıştı Lego'yu öldürmek için başarısız bir girişim yapıldı.

Başarısız girişimin ardından birkaç hafta sonra Luciano Legjo ve halkı geri döndü. Katillerin ayrılması Salvatore Riina ve Bernardo Provenzano'yu içeriyordu . 2 Ağustos 1958'de, Navarre ve başka bir doktor pusu kurmaktan vurularak eve gittiler. Araba kurşunlarıyla boğulmuştu; bu da hem Navarra hem de arkadaşının ölümüyle sonuçlandı. Takip eden haftalarda ve aylarda, Navarre'nin en sadık insanlarından birkaçı yok edildi ve Lejo, Corleone klanını kontrolünde tuttu.

Leggio tarafından yönlendirilen "Corleonezi"

Corleone'den gelen grubun temsilcileri, yolda olanları öldüren zalim suçlular olarak ünlendi. Polis memurları şiddetin artışına dikkat çekti ve kan dökme olayından sorumlu kişiyi hesapladılar. Yakında, Riina, Provenzano ve Lego arananlar listesine kondu. Aynı tarihte Legjo, düşman mafyası yapısının lideri Angelo Barber'a karşı savaşa liderlik eden Salvatore Greco'yu destekleyenlere katıldı. Bu olaylar, Sicilyalı Mafyanın Birinci Savaşı olarak tarihe karıştı. Aralık 1962'de Barber'ın emriyle Caletedonio Di Pisa öldürüldü. New York'a gönderilmek üzere gönderilen bir partiden eroin çalmakla suçlanıyordu. Buna karşılık, Greco Salvatore Kuaförü cinayetini emretti. Cinayetler Angelo Barbera tutuklandığında 1963 yılına kadar sürdü. Bununla birlikte, bu savaş hükümeti mafya aleyhinde geniş çaplı bir operasyon düzenlemeye zorladı; bunun sonucu olarak yüzlerce kişi hapsedildi. 1964'te Lejo ve Riina gözaltına alındı ancak jüri üyeleri ve tanıkları göz korkutuyorlardı. Bir süre sonra, Riiin serbest bırakıldı ve yine yer altına girdi. Önümüzdeki 23 yıl boyunca bir hayalet olarak kaldı.

1969'da Lejo çıktığında Mafya yapısında çok şey değişti. 1957'de Joseph Bonanno tarafından kurulan kopya, yalnızca üç orijinal üye içeriyordu: Gaetano Badalamenti, Stefano Bontade ve Luciano Legjo. Toplantılarında patronunun yerine yardımcısı Salvatore Riina da sık sık rastladı. Aynı yıl eski üyesi ve Aquascant klanının lideri olan Michele Cavatayo'nun öldürülmesi örgütlendi. Katillerinden biri Riina'ydı. Bundan sonra, Corleone'dan haydutlar güçlerini Sicilyalı mafyanın merkezi olan Palermo'ya kadar genişlettiler.

Mattanza, 1981-1983

Milano'da gizli olan Ledjo, polisin telefonuyla ilgili bir test hazırladıktan sonra 1974'te tutuklandı. Hapishaneden bile olsa, Toto Riina ve diğer mafyosilerden Le belve olarak bilinen Bernardo Provenzano ya da "vahşi canavarlar" yoluyla işlerini yönetmeye devam etti. Riina rakiplerini yok etmek için Sicilya'da müttefikler toplamaya başladı. Bu rakipler arasında Gaetano Badalamenti ve Stefano Bontade'in yanı sıra Salvatore Incerillo ve Tommaso Bushetta da vardı. İkinci mafya savaşına genellikle Sicilya'da orkinos avcılığı dönemi olan Mattanza denir. Şiddet büyümesinin katalizörü Gaetano Badalamenti'nin Sicilyalı mafyanın başındaki görevden alınmasıydı. Riina, Badalamenti'yi, uyuşturucu satışından para tahsis etmekle suçladı; bunun sonucunda ikincisi Amerika'ya kaçmak zorunda kaldı. Savaşın baş göstermesinin bir başka nedeni, Salvatore Incerillo'nun bir meslektaşı olan Giuseppe DiCristina'nın 1978'de öldürülmesi olmuştur. Riina'nın Sicilya'daki mafyada yüksek güç ele geçirilmesi ve uyuşturucu kaçakçılığı üzerinde tam kontrolü elinde tutması hedeflendiği açıktı.

1980'de Tomaso Bushetta cezaevinden çıktı ve savaşa katılmamak için Brezilya'ya gitti. Bir yıl sonra, Stefano Bontade öldürüldü ve iki hafta sonra Intserillo tarafından vuruldu. Böylece Corleone haydutlarının ana düşmanları ortadan kaldırıldı. Bununla birlikte, Riina orada durmadı ve sürekli akrabalarını ve arkadaşlarını öldürdü. Örneğin, Salvatore Contorno 35 aile üyesi kaybetti. Sonuç olarak, Sicilyalı Mafiosi Kontorno hayatının bütününden korktu ve tek intikam alma kararı aldı ve federal bir tanık oldu.

Cadaveri eccelenti (Işıklı Cesetler)

"Corleonezas" güç ve zenginlik kazanırken, hükümeti etkileme becerileri de büyüdü. Politikacılar genellikle mafyayla işbirliği yapar ve reddedenler hızla çıkarılır. Örneğin, savcı Pietro Scallione 1971'de karısının mezarını ziyaret ettikten sonra öldürüldü. Daha sonra Palermo'nun belediye başkanı olan Vito Chanchimino'ya yakıntı ve Riina'nın emirlerini yürütecekti. Eylül 1982'de mafya, herhangi bir insanı yok edebileceğini tekrar gösterdi ve bunun için hiçbir şey alamadı. Sicilya'da bulunan bir İtalyan general olan Carlo Alberto Dalla Chiesa, Mafiosi'yi izlemek ve Mattanza'yı bitirmek için avlanır. Bundan sonra kimse Giovanni Falcone ortaya çıkana kadar suçluları cezalandırmaya cesaret edemedi . İlk başlarda arkadaşları neredeyse yardım almadı, çünkü herkes mafyanın ölümünden korkuyordu. Bir süre sonra, büyük mafyacılar Tomaso Bushetta, bütün akrabalarını öldüren "Corleonezi" ye cezalandırma kanıtı vermeye karar verdi.

Bushetta şimdiye dek tanıklık yapan organize suçların en kıdemli temsilcilerindendi; Mafyanın çalışmalarının birçok iç ayrıntılarını ortaya çıkardı ve Mattanza'ya katılan birçok insana işaret etti. Alınan geniş miktardaki bilgi sayesinde, Falcone, 1986'da, Yüksek Mahkeme'ye davayı duruşmalara getirebildi. Davanın başlamasından önce polis, birkaç Mafyazıyı sorumlu tutmak için izledi. Ancak Toto Riina ve yardımcısı Bernardo Provenzano büyük kaldı. Bushetta baş tanık oldu ve eski yoldaşlarının çoğunu silahlı ve düşmanları hapishaneye gönderdi. Duruşmadan sonra Falcone, tehlikede olduğunu fark etti ve son yıllarını korumalarla çevreledi.

Falcon'un öldürülmesi

1992'de Salvatore Riina Falcone'a ulaşabildi. İmha kararı, eski mafya hanedanına ait ve patronuna ithaf edilen Giovanni Brusca'ya verildi. 23 Mayıs 1992'de Bruska ve adamları, otoyolun bir bölümünde Palermo hava limanına giden bir bomba yerleştirdiler. Falcone ve eşleri, birkaç polis eşliğinde bir zırhlı Fiat'a bindiler. Bruska ve adamları yolun biraz ilerisinde onları bekliyorlardı. Doğru anı beklediler ve Falcone'nun arabası bombaya yaklaştığında patlayıcıyı harekete geçirdi. Falcone arabası ve yolun geniş bir kesimi de dahil olmak üzere birçok otomobil tahrip edildi. Falconet, eşi ve üç polis memuru anında öldü. Bundan sonra, Riina Paolo Borsellino'yu yok etmeyi amaçladı. Sadece bir ay sonra Borsellino, evin yakınında, mayınlı bir otomobil patlaması sonucunda öldürüldü. Bu iki insan hakları savunucusunun ölümü, durmaksızın devam eden şiddete bıkmaktan ve Corleone'dan eşkiyalardan sürekli korkmak yaşamaktan bıkmış insanlara öfkelendi.

Tutuklama ve yargılama

Halkın baskısı altında carabinieri, Toto Riina'yı yakalamak için her türlü çabayı göstermek zorundaydı. 15 Ocak 1993'te doğrudan sokakta tutuklandı, kendi arabasından çekildi. Toto'nun nerede olduğunu kişisel sürücüsü Baldassare Di Maggio'ya bildirdi. Tutuklama süresince, Riina carabinieri'ye seslendi: Komünist! Mahkemede Toto, masum bir muhasebeci olduğunu ve son otuz yılda İtalya'nın en çok aranan suçlu hakkında niçin bir fikri olmadığını iddia etti. Az sonra Riin'in yakalanması haberi gazetelerde çıktı. Sürpriz, Mafyanın başının görünmeyen ve kimliği belirsiz olan bu yıllar boyunca Palermo'da yaşamış olmasıydı. 1974'te balayı Venedik'e bile geçti ve kimse bunu bilmiyordu. Büyük olasılıkla, insanlar yıllarca uzun yıllar sonra nasıl davrandıklarına dair hiç bir fikrini bilmiyordu.

Riina, gıyaben Giovanni Falcone ve Paolo Borsellino'nun öldürülmeleri de dahil olmak üzere 100'den fazla suçtan ötürü iki ömür boyu hapse mahkûm edildi. 1998'de Corleonezi ile yakından ilişkili bozuk bir siyasetçi olan Salvo Lim'in öldürülmesi için bir başka ömür boyu hapis cezası verildi. Şu anda başarısız olan "Don Corleone" Toto Riina, Sardunya adasında sıkı bir rejim hapishanesindedir. 2003 yılında Mayıs ve Aralık aylarında iki kalp krizi geçirdiği bildirildi.

Salvatore Riina'nın Efsanesi

Toto ayrıldıktan sonra, Bernardo Provenzano dizginleri ele geçirdi. Liderliğinde mafya daha sakinleşti ve şiddet önemli ölçüde azaltıldı. Bununla birlikte, Provenzano bir katildi ve polis onu arıyordu. Onu yalnızca 2006'da tutuklamak mümkün oldu.

Biyografisi örnek alınması pek olası olmayan Toto Riin'in oğulları Giovanni ve Giuseppe Riiina, babasının izinden geldiklerini ve çeşitli suçlardan hüküm giyildiğini doğruladılar. Riina'nın ailesi Sicilya'da çok sayıda mülkiyete sahipti, ancak ailenin başının tutuklanmasından sonra hükümet çok el koydu. Son sığınma evi olan Villa, Association Peppino Impastato'ya (Peppino Impashato'nun tüm hayatını mafyaya karşı mücadele etti ve 1978'de öldürüldü) taşındı. 1997'de bir başka villa kamu kullanımına verilmiş ve bir kurum haline gelmiştir.

Toto Riina hâlâ en acımasız ve zalim mafya patronlarından biri olarak düşünülüyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.