FormasyonSSS eğitim ve okul

İlk sürüş eğitimi

tema 1 "İlk eğitim" (. 8 saat) amacı - Belirtilen konumda araba, kontrollerle geliştirmek farklı vitesli bir araba, kurulan boyutunda manevra ve durma öğretmektir.

Eğitim yarış pisti üzerinde, öğleden sonra yapılır. İlk dersler yollarda yapıldığı için önerilmez. Aşırı gerginlik ve öğrencilere yol açan araç ve yayaların üzerlerinde varlığı kontrolleri ile çalışmak için onları doğru becerilere salarak için elverişli değildir. ilköğretimin tüm sınıfları çok rahat bir ortamda yapılmalıdır.

İlk sürüş eğitimi öğrencileri, kontrollerle çalışmak ve araçtaki farklı kontrol yöntemlerini ana öğrenmek zaman yani. E. tekniğini sürüş kapalı çalışmak için. Bu beceri sürüş çok önemli bir parçasıdır. Ancak, aynı zamanda daha sonra şehir, üretilen tahrik taktik zor şartlarda bir araba öğrenme için temel oluşturur.

ilköğretimin amaç - öğrencilere öncelikle doğru performans sürüş tekniklerini öğretmek. Bu durumda, öğrenciler olacak ve belirli beceriler, hala yetersiz olsa da. Sürekli iyileştirme sonucunda, elbette sonuna kadar, kural olarak, öldürecekler sürüş ve çalışmanın diğer konularda tüm sonraki oturumlarda anda bunları tespit sanatında Katı becerileri.

En zor ve sık sık tekrarlanan pedal ve debriyaj kontrol ve gaz ve vites kolu ile çalışmaktır. Bu çalışmayı öğreterek öğrencilerin sıkıca hatırlamak gerektiğini sözde "üç kural" kullanılması önerilir zaman: İlk - Aynı anda debriyaj pedalını ve gaz pedalına basın olamaz: Eğer gaz pedalı durur debriyaj pedalı basıncını bastığınızda, debriyaj pedalını serbest bıraktığınızda hızlanma gaz pedalına basılarak gerçekleştirilir sırasında; İkinci - vites değiştirme kolu kutusu debriyaj pedalı tam pedalına serbest olduğunda gerçekleştirilir gaz; Üçüncü - debriyaj pedalı serbest bırakıldı ve gaz pedalı hep pürüzsüz edilir.

debriyaj pedalı ile gaz kelebeği ve vites kolu ile doğru iş öğrencilerin becerilerinin geliştirilmesi - başlangıç eğitimin temel içeriği. sürüş beceri bir işareti - sessiz vites değiştirme olduğu unutulmamalıdır.

Başlangıç eğitimi, diğerleri gibi, basitten karmaşığa doğru yürütülür. programlardan biri amaçsız hareket kabul edilemez. Öğrenciler sürekli olarak yeni, daha karmaşık görevleri edinmelisiniz. arabanın tekerlekleri sefalet içinde olduğunda Yani, kum veya karda araba ve sonra kapalı sürücü daha sonra ne zaman, araba koltuğu düz zeminde sağlam yüzeyle ilk gerçekleştirilir ile doğru yönelirler. Eğitim vites değiştirme zaman sınırı, böylece daha sonra daha yüksek bir hız sınırlama ve ilk gerçekleştirilir. D.

Master üzerinde oturumun sonunda araç kontrolleri ile düzgün çalışması öğrencilerin talep etme hakkına sahiptir.

Sana egzersiz 3 "artan içinde vites sürüş ve azalan" in "İlköğretim eğitim" pratik eğitim teması için bir yöntem sunuyoruz (4 saat)..

Egzersiz iki görevlerden oluşur:

  1. İlk kadar daha yüksek ve daha yüksek ilk gelen Sıralı vites.
  2. araba motor ve servis freni Frenleme, otomobilin acil durdurma.

İlk görevi pratik Ana çalışma süresi tahsisi.

Eğitim azalan sırada dişli teknolojisi ustanın bir ekran ile başlar. Takip eden açıklamalarda, ana ara madde gazın değeri zorunlu olarak aracın hızı ile orantılı olması gerçeğine öğrencilerin ilgi çeker ve bu, belirli bir ilk taşıtın düşük bir hızda yapılır sırasına göre yukarıda sözü edilen "üç kural" .Obuchenie vites kolu gerçekleştirmek için de gereklidir göstermektedir şanzıman. Bu oturumun sonunda, hem de öğrencilerle sınıfta sonraki testi ile azalan sırada vardiya aracın başlangıç hızını artırarak zorlaştırmak için gereklidir. 35 km / saat veya daha fazla - 30 arasında bir oranda geçiş gerektirecek şekilde daha sonra ihtiyacı olan 25 km / saat - Yani eğer, önce başlangıç 20 üçüncü bir hızda dördüncü hız geçiş için gerçekleştirilmiştir alındı.

araba motoru frenleme ustası öğrenirken ilk resepsiyon gösterir ve sonra artan hızıyla uygulanması sırasında çalıştırdı. Bu durumda, öğrencilere frenler yasaktır kullanın.

Acil araç durdurma ve oturum sırasında geçirirler. Usta acil durdurma iletimini kapatmadan (durağına öncesi) daha sonra fren pedalını ve presleme keskin tarafından nasıl gerçekleştirildiğini gösterir. Etkisiz motoru ile ilk sırayı alırken üzerinde çalışmak için bu tekniği gerçekleştirmek için tavsiye edilir. Ardından hareket usta araba bu tekniği durdurmak için komut verir fakat bir ağır çekim yürütmek için gereklidir. madencilik alımı yavaşlama oranı arttıkça, bir durdurma komutu ustası beklenmedik alındı sürer.

sınıf öğrencileri sırasında fren pedalı ile çalışmak için dikkat etmelidir. Ani frenleme kaçınılmaz mekanizmalarında ciddi tıkanıklık ve hızlandırılmış aşınmaya neden olur ve ancak otomobilin acil durdurma için izin verilir. Hidrolik frenli araçlar tavsiye edilmez Açık olarak keskin detaylar bu zararlı etki olarak, bastıktan sonra fren pedalını bırakın ana ait fren silindiri.

İlk araç durdurma freni vasıtasıyla azalan sırada ardışık vites değişiminin frenleme, hatta hareketli kapalı, hızlanma sıralı vites değişiminin: Egzersiz aşağıdaki kontrol görevi yüklemek için tavsiye edilir.

Öğrenciler, birden fazla hata huzurunda "iyi" "mükemmel" almak - hayır üçten fazla, "tatmin edici" - en fazla beş. önceki tatbikatlarda belirtildiği gibi hatalar, aynı olarak değerlendirilir. daha düşük bir ara transfer gaz miktarına geçiş hareketinin hızı ile orantılı değildir Ayrıca, eğer bir hata olarak kabul edilmelidir.

Bu egzersiz temel olarak eğitim ve vites kolunun yerden uzağa çekerek tamamlar. Bu teknikleri icra tekniği müteakip eğitimde öğrencilerin performansını artırmak olacak ve hızı artacaktır. Ama asıl sorun, daha karmaşık, daha fazla eğitim zaten bu ilk tatbikatlara öğrenciler tarafından edinilen becerilerin dayalı olacaktır zaten diğer olacaktır olduğunu. uzak ve vites değişimleri sırasında çekerken öğrenciler tarafından yapılan doğru tüm hataları ulaşmak için eğitimin bu aşamada çok önemli olmasının nedeni budur.

Birçok hatalar seferde görülebilir (örneğin, öğrenci kontrollerde, üzerinde ayaklarını tutar görünüyor debriyaj pedalı, pedalı sürekli kursiyerlere bakın - Ve sadece onları düzeltmek için vb ..., fren sol ayak basar). Ama bunları gidermek için nedenlerini ve ek eğitim bulma, analiz edilmesi gereken daha karmaşık hatalar var.

GM üç hatalar odaklanmalıdır: Araç vites değiştirirken öğrencinin kusuru ve dişli gıcırtıları yoluyla motorunu durdurarak indiğini güçlü pislik. Yüksek birinci hata nedeni genellikle bir dönme yüksek frekansta kapalı sürücü açıkladı krank milinin ve kuplajın keskin dahil. motor durursa bu düşük motor hızında çalışması kaydıyla, kapalı başlatırken, debriyaj pedalı kolu bırakıldığında olmadan, aniden serbest bırakılır frenini ya da en yüksek vitesi sağladı. Değil motor sıcakken, tepe kapalı yüklü araba hareket, ağır zeminde, start - Tüm bu krank milinin dönüş daha yüksek bir frekansa gerektirir veya motor stop edebilir.

ara madde "gaz" değeri hareket hızı ile orantılı değilse eksik yavaş olan, debriyaj pedalı kapatmak sırasında ortaya değişen zaman, çift eşik olmadan kumanda, vites kolu geçiş gecikmeli çıngıraklı dişliler, pedalı debriyaj.

usta onlara onların ortadan kaldırılması dikkat etmek stajını ve daha ileri eğitim göstermek için, hataların nedenlerini bulmak zorundadır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.