Haberler ve ToplumÜnlüler

Myasishchev Vladimir Nikolaevich. Bireyciliğin genel ve deneysel psikolojisi

Önce o, babası gibi avukat olmak istedi, ancak hukuk fakültesinin ilk dersini tamamladıktan sonra, öğrenci Myasishchev Vladimir Nikolayevich bir tıp fakültesine alındı. Oğlan her zaman genel ve deneysel psikoloji ve bireyselliğin psikolojisi ile ilgileniyordu. Profesör Lazursky ve akademisyen Bekhterev önderliğinde "Herald of Psychology" dergisinde yayınlanan bilimsel çalışmalarına başladı.

Vladimir Myasishchev. Biyografi: çocukluk

Gelecekteki bilim insanı 11 Temmuz 1893'te Friedrichstadt şehrinde (Letonya) doğdu. Babam Nikolai Myasishchev barışın bir adaleti idi ve Vladimir Nikolaevich'in annesi Evgenia Arsenyevna, Lavrov'un gizli danışmanı kızıydı, oda temizliği yaptı.

Aile babası babasının ölümünden sonra Vladimir Nikolayevich'in çocukluk geçtiği Nikolaev şehrine geçti. Çocuk, mükemmel bir ev eğitimi gördükten sonra on dört yaşındayken özel dersler vermeye ve aileye mali yardımda bulunmaya başladı. Çocukluk çağından beri Myasishchev Vladimir Nikolaevich edebiyattan, müziğe ve güzel sanatlardan hoşlandı - hepsi onu insan çalışmasına, düşüncelerine, duygularına, duygusal deneyimlerine çekti.

Bilim adamının genç yılları

Birinci Dünya Savaşı sırasında, genç bir bilim adamı, Petrograd eyaletindeki Sivoritsy'deki bir psikiyatri hastanesinde bir merhamet kardeşi olarak görev yapmaya başladı ve Gatchina'da bu tip bir hastanede çalıştı ve Petrograd kasabasında bir sağlık görevlisi görev yaptı. Çalışmalarına sadece 1919'da devam edebilir ve aynı yıl enstitüden mezun diploması almıştır.

Diğer yaşam aktiviteleri bilimle ilgilidir. Pedagojik Refleksoloji Enstitüsünde çalışan Myasishchev Vladimir Nikolaevich, kısa bir süre içinde psikiyatri bölümünün başında bulunduğu Beyin Araştırmaları Enstitüsünde paralel olarak çalıştı.

1921'den başlayarak Myasishchev, en yüksek pedolojik derslerde bağımsız olarak öğretime başladı ve 1929'dan itibaren Psikoloji Bölümü'nde profesör oldu.

Öğretmenler Myasishchev

Ana öğretmeni ve öğretmeni, erken kırk üç yaşındayken ölmüş olan Alexander Fedorovich Lazursky'dir. Vladimir Nikolaevich'i düşünen bir bilim adamı ve bakım veren, seçici bir doktor olarak kuran Lazursky oldu. Bu nedenle, Lazlessky ve Bekhterev'in ölümünden önce (1927) çalıştığı en iyi psikolojik laboratuarın başında yer alan VN Myasischev'in kazaen olmamasıydı.

Bekhterov'un kararı ile Vladimir Nikolayeviç, Lazursky'nin "Şahsiyetlerin Sınıflandırılması" adlı çalışmasının basımını bitirmek ve hazırlamak zorunda kaldı. Bu görev üzerinde çalışarak, bilim adamı kendisini sağlıklı ve hasta bir insan sorununun çalışmasına tamamen batırdı. Bir kişiyi, vücudun ve kişiliğin birbirine bağlı olduğu ayrılmaz bir kişilik olarak anlama, Myasishchev, bir kişinin öznel, psikolojik kişiliklerini açıklamaya yönelik olarak, objektif ve psikofizyolojik yönlerini inceledi.

Vladimir Myasishchev. «İlişkilerin Psikolojisi»

Daha sonra, bu dikkate değer bilim adamı bir kişinin kişiliği ile olan ilişkilerini incelemeye başladı. İlk olarak psikolojide "tutum" kavramını ortaya attı. Anlamı, bir insan onun çevresindeki dünyayı yansıtırken tutumun bu (şekil) olmasıydı.

Yaşam sürecinde kişiyi çevreleyen gerçeklik değişir ve buna bağlı olarak rol ve dünyadaki resim algısı değişir. Herkesin farklı yolları vardır: biri "güçlü", bu "resmin" yeniden yapılandırılmasına karşın, biri dünyanın değişik yönleriyle etkileşimini değiştirmez. Vladimir Nikolaevich Myasishchev, teorisinin bir teyidi olarak, A. S. Makarenko'nun pratik çalışmalarına dayanmaktan memnuniyet duyuyordu. A. S. Makarenko, kişiyi ilişkilerden "uzaklaştırmanın" imkânsız olduğuna inanıyordu. Ve daha da kötüsü, "kusurlu" tutum, insan zihninde sapmalara, formasyonlarına o kadar güçlü yol açar. Ve bunun tersi, daha sağlıklı sosyal ve pedagojik ilişkiler, bir kişinin ahlaki ve psikolojik olarak sağlıklı niteliklerini geliştirir.

Kişinin gelişimi üzerine emeğin etkisi

Geçen yüzyılın yirminci yılında VN Myasishchev, insanın çalışma etkinliğini incelemeye başladı ve özellikle çocukların emek eğitimine zaman kazandırdı. Bilim adamı, emeğin sağlıklı bir kişi olabileceğini düşünüyordu;

1923'te bilim adamı, hasta (kusurlu) çocuklara İş Eğitimi Enstitüsü'nü ve on iki ay boyunca yönetmenliğini yaptı. Bilimsel çalışmalara ek olarak, bilim adamı aktif bir kamu oyuncuydu. Örneğin, Üçgen Fabrikasındaki emeğin etkisini inceledi, radyo işçilerinin, öğretmenlerin ve aktörlerin çalışmalarını inceledi. Hazırladığı ve yayınladığı eserlerin yanı sıra, bilimsel dergilerin editör kurulu üyesiydi.

Savaş yılları. Sonuç

İkinci Dünya Savaşı sırasında Myasishchev, Leningrad'da kaldı ve abluka altındaki hücreden kurtuldu; Bekhterev Araştırma Enstitüsüne giderken geçici bir hastane yerleştirdi. Bu zor yıllarda bile bilim adamı iş bırakmadı, beyin yaralanmalarının, yaraların etkisini inceledi. Araştırmasının yardımıyla Vladimir Nikolaevich, zihinsel sapmada çeşitli faktörlerin oranının sonuçlarını geliştirebildi.

Vladimir Myasishchev her zaman saygı ile, yeni bir iç psikoloji ve psikoterapi yaratmak için kendi gücünü veren meslektaşları, bilim adamları hakkında konuştu. Öğrencilere ve niteliklerini iyileştirmek isteyenlere dersler verdi. Bekhterev Araştırma Enstitüsünde pratik dersler düzenledi. Elli yıldır, bilim adamı çok sayıda psikolog ve psikoterapist yetiştirmiştir. Vladimir Nikolayevich yaptığı işler ödüller olmadan kalmadı, madalyaları, İşçiliğin Kırmızı Afişinin Siparişi, Lenin Siparişi ve birçok teşekkür mektubu tuttu.

Bilim adamı Myasishchev Vladimir Nikolaevich 4 Ekim 1973'de öldü. Onunla Rusya'da büyük bir adam kaybetti.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.