Haberler ve ToplumÜnlüler

Ukraynalı kozmonotlar ve bilim adamları

Bugün, ilk Ukraynalı kozmonot Leonid Kadenyuk olarak düşünülüyor. Ve bunun nedeni, 1960'ların başından beri ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünden önce Dünya'nın yörüngesini ziyaret edenler arasında en çok doğrudan Ukrayna'nın SSCB'ye bağlananların olduğu çok şey vardı.

P. P. Popovich (1930-2009)

Pavel Romanovich, 5 Ekim 1930'da Kiev bölgesi Uzin kentinde dünyaya geldi. Savaştan sonra Magnitogorsk'a taşındı. Yerel uçan kulüpte ve askeri havacılık okulunda okuduktan sonra 1960'da kozmonot müfrezesine kaydedildi. İki yıl sonra, Dünya'nın yörüngesine yaklaşık 3 gün süren bir uçuş gerçekleştirdi; bu da aynı zamanda iki gemi eş zamanlı olarak katılan ilk uzay seferiydi. Deney, gelecekte yörüngedeki en karmaşık yerleştirme operasyonlarının gerçekleştirilmesini mümkün kılan başarılı olduğu ortaya çıktı. Böylece, ilk Ukraynalı kozmonotun Popovich P.P olduğu iddia edilebilir.

1974'te Pavel Romanovich 2'nci uzay uçuşunu yaptı ve öncülerinden biri oldu, çünkü liderliğindeki mürettebatın sayısız gözlem ve deney yaptığı orbital istasyona yapılan ilk uçuştu. Kozmonot iki kez Kahraman ödülüne ve diğerleri de dahil olmak üzere birçok ödüle layık görüldü. Buna ek olarak, 2005 yılında Ukraynalı-Rus ilişkilerinin güçlenmesi ve gelişmesine yaptığı önemli katkılardan dolayı Prenses Yaroslav Wise 4'üncü Siparişini aldı.

G. T. Beregovoi (1915-1995)

"Ukrayna kozmonotları" listesinde, Poltava'daki I. Dünya Savaşı'nın başlangıcından bir yıl sonra doğan bu pilot-ace'nin adı altında özel bir yer seçildi. Tüm pilotların Altın Yıldız Hükümeti Şövalye Olma Şefi olmasına ve Büyük Vatan Savaşı sırasında SSCB Kahramanı unvanına layık görülmüştür. 1963'te Beregovoi, gelecekteki kozmonotların eğitim için ayrılması komutasında seçildi.

Bir süre sonra, uçuş için uzun zamandan beri gece gündüz eğittiği zaman geldiği söylendi. Uzaya ilk uçuşunu gerçekleştiren Beregovoi, "Soyuz-3" roketine başladı. Keşif seferleri yaklaşık 4 gün sürdü.

G. Shonin'le (1935-1997)

Georgiy Stepanovich Lugansk bölgesinin yerlisi. 1960'da SSCB'nin kozmonot birliklerine üye oldu ve Ekim 1969'da V. Kubasov'la birlikte ilk uçuşunu yaptı. Uçuş esnasında, metalleri sıfır ağırlık koşullarında kaynatma yöntemleri test edildi. Astronot "İlk" ve "Kalbinin Belleği" kitaplarının yazarıdır.

V. A. Lyakhov

Kozmonot 1941 yılında Lugansk bölgesindeki Antrasit şehrinde doğdu . Yakın yörüngesel yörüngeye ilk uçuş 1979'da 175 gün sürdü. Sıfır yerçekiminde yarıiletken malzemelerin tek kristallerinin büyümesi ve yeni metal bileşikleri ve alaşımların oluşturulması üzerine 50 deneme gerçekleştirdim.

AP Aleksandrov ile birlikte 1983'te mekanı ikinci kez ziyaret ettim. Bu kez 149 gün boyunca Dünya'da "yoktu". 1988'de Soyuz TM-6 uzay aracının komutanı olarak uzay yörüngesinde üçüncü kez başladı. Bir haftadır "Mir" istasyonunda çalıştı.

L.D. Kizim (1941 doğumlu)

Ukrayna kozmonotları listesinde Leonid Denisovich, 3 sefer boyunca Dünya çevresinde yörüngede geçirdiği toplam süre 24 aydan uzun olduğundan özel bir yer işgal etti. 1996'da, "Mir-Shuttle" programında Rus-Amerikan işbirliğinin ilk aşamasının başarıyla tamamlanmasına büyük katkıları nedeniyle Dostluk Siparişi verildi.

LI Popov

Leonid Ivanovich 1945 yılında Ukrayna SSR Kirovograd bölgesinde doğdu. Kozmonotta ayrılma 1970'lerde yapıldı. Yörüngeye üç sefer yaptım. 1982'de Ukrayna SSCB Devlet Ödülü'ne layık görüldü.

V. V. Vasyutin

Sovyet döneminin Ukraynalı kozmonotları çoğunlukla, fanatik olarak mesleğe adamış, her şeye hazır insanlardı. Bunların arasında Vladimir Vladimirovich Vasyutin var. Mart 1952'de Ukrayna SSR Kharkov'da doğdu. 1976'da kozmonot müfrezesine katıldı. Eylül 1985'te G. Grechko ve A. Volkov ile birlikte uçağa bindi. Daha sonradan, uçuşlardan çekilmekten korktuğu için talimatları ihlal eden ürolojik bir hastalığa yakalanmış olduğunu gizledi.

Yörüngede bir kez, Vasyutin yakında kendini iyi hissetmedi ve mürettebat üyelerine itiraf etmek zorunda bırakıldı. Sağlığının bozulması nedeniyle uçuş durdurulmalı ve mürettebat Dünya'ya döndü. Sonuç olarak, sefer bozuldu. Bununla birlikte, Vasyutin'e çeşitli siparişler ve madalyalar verildi. 2002'de uzun ve uzun bir hastalıktan sonra öldü.

Anatoli Pavloviç Artsabarsky

Kozmonotik alanında birçok Ukraynalı kozmonot ve bilim adamı, gezegenimizin dışında gelişen uzay olanaklarına ilişkin insanlığın bilgisinin geliştirilmesine büyük katkı sağladı. Bunların arasında Anatoly Pavlovich Artsebarsky var. 1956'da Ukrayna SSR'sinde Dnepropetrovsk bölgesinde bulunan Prosyanya adında küçük bir köyde doğdu.

Ayrılıkta bir test kozmonosu olarak yer aldı. 1991'de S. Krikalev ve Birleşik Krallık H. Sharman'dan bir astronot ile uzay uçuşu gerçekleştirdi. Gezi sırasında toplam 32 saatten fazla uzay içeren 6 uzay yürüyüşü gerçekleştirdim. Sovyetler Birliği Kahramanı ünvanı aldı.

İlk Ukraynalı kozmonot Leonid Kadenyuk

Ukraynalı astronot 1951 yılında Klischkovichi köyünde Chernivtsi bölgesinde doğdu. 1976'da, Sovyet kozmonotlarının ayrılmasına itiraf edildi ve saflarında, uçuşlar için gerekli hazırlık yoldan geçti. Bununla birlikte, "Soyuz" istasyonuna yapılan seferde yer almayı başaramadı. Bütün mesele, Ukrayna kozmonot Kadenyuk'u karısını boşadı, ki bu zaman zarfında bu seferkilerin kötülüğün bir tezahürü olarak kabul edildi ve gezegenlerarası mekânın fatihinin yüksek rütbesiyle uyuşmuyordu.

1983'te kozmonot müfrezesi tarafından sınır dışı edildi, ancak 1988'de tekrar saflarına girdi ve Buran gibi yeni türdeki mekiklerde uzay uçuşlarına hazırlanmaya başladı. Yakında, bu insanlı geminin yakın gelecekte bir keşif yolculuğuna çıkması pek mümkün olmadığı ortaya çıktı ve bu, bu proje üzerindeki çalışmaların durdurulduğuna işaret etti.

90'lı yılların ortalarında Kadendi, ülkesi olan doğduğu ülkenin vatandaşlığını kabul etmek için bağımsız bir Ukrayna cumhuriyetinin yetkililerinden bir davet aldı. Bundan sonra gruba dahil edildi ve kısa süre sonra NASA programına girecek uçuşlar için ABD'ye gitti. Kasım 1997'de Kadenyuk sonunda Columbia gemisinde bir uzay uçuşu gerçekleştirdi. Seferi sırasında, bilimsel deneylerle meşguldü. Uçuş yaklaşık yarım ay sürdü. Mezuniyetinden sonra Kadenyuk vatanına geri döndü ve Ukrayna'nın NCA kentinde çalışmaya başladı ve NASA astronot olmaya devam etti.

NI Adamchuk-Chalaya

Hikayenin konusu modern zamanların Ukraynalı kozmonotları olduğunda, bu biyologun adı mutlaka belirtilir. Nadezhda Adamchuk-Chalaya 1970'de Kiev'de dünyaya geldi. 1996 yılında, "Uzay Mekiği" için yapılan uçuşlara hazırlanmak için seçilen Ukrayna kozmonotları grubuna dahil oldu.

Kadın eğitim ve öğretimin tüm kademesini başarıyla geçti ve uygun nitelikte oldu. Ancak şimdiye kadar tek bir uzay uçuşu yapmayı başaramadı. Şu anda Adamchuk-Chalaya, Botanik Enstitüsünde çalışıyor. N. Soğuk NASU. Daha sonra yörünge istasyonunda gerçekleştirilecek olan deneylerin hazırlanmasıyla ilgilenmektedir. 2003 yılında Ukrayna Cumhurbaşkanı Ödülü kazandı.

Valentin Bondarenko

Sovyet döneminin Ukrayna kozmonotlarının kaderi her zaman mutlu değildi. Her şeyden önce Valentina Bondarenko ile ilgilidir. 1937'de Kharkov'un Ukrayna şehrinde doğdu. 1960'da SSCB'nin kozmonotlarının ilk kadrosuna seçildi. Belki de, üyelerinin en küçüğü olduğu için ünlü "ilk altılara" layık olmadı. Testleri Mart 1961 ortasında başlayacaktı. Bilindiği gibi, oksijen seviyesinin arttırıldığı ses odasındaki eğitimin 10. günü Valentin'in tıbbi sensörleri çıkarmasına izin verildi. Daha önce alkol ile nemlendirilmiş pamuklu ceketini cildi silmek ve daha sonra çöp kutusuna atmak istiyordu.

Bununla birlikte, uçan pamuk, elektrikli ocağın spiraline çarptı ve bu da odanın içinde bir yangın çıkmasına neden oldu. Alev anında kamerayı kuşattı ve derhal kozmonot antrenman kıyafetine geçti. Görevli doktor surdobarokameryanın mühürlü kabini hemen açamadı. Bondarenko başardığında, genç adam hâlâ bilinçli idi. Genç adamın yaşamı boyunca, doktorlar 8 saat boyunca savaşıyordu, ama çok geçti ve yanık şokundan öldü . Ölümünden birkaç ay sonra 1961'de kozmonot ölümünden sonra Kızıl Yıldız Siparişi verildi.

G. G. Nelyubov

Bu astronotun kaderi daha az trajik olmazdı. 1934 baharında Kırım yarımadasında dünyaya geldi. 1960'da ilk kozmonot müfrezesi için seçildi. Yakında, Nelyubov'un en iyilerden biri olduğu ortaya çıktı ve uzaya uçmak için ilk kişi olmasının kuvvetli bir ihtimal var. Ve Gagarin bu amaçlar için seçildiğinde, Nelyubov Yuri'ye bir yedek seçildi. Ancak rüyasını yerine getirmek ve uzaya uçmak için yapmadı, çünkü sağlık sorunları vardı. Bu, genç adama gerçek bir trajedi haline geldi ve kısa sürede sistematik olarak askeri disiplin ihlallerinden dolayı uzay müfrezesinden ihraç edildi. Bunu yaşamak için başaramadı. 1966'da erken trenin tekerlekleri tarafından ezilmiş bulundu.

Artık Sovyet ve Ukraynalı kozmonotları tanıyorsunuz. Her ikisinin adı da bilinmeye değer ve hatırlanması gereken bir şey çünkü bu çalışmalar büyük bir risk taşıyor ve insanlığın geleceğe çalışmasına ve dünya dışı teknolojinin faydalarından yararlanmasına olanak tanıyor. Bu yazıda Ukrayna kozmonotlarının fotoğraflarını görebilirsiniz.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.