Haberler ve ToplumKültür

Rusların gözünden İsviçre'de hayat

İsviçre, Avrupa'nın batı kesiminde bulunan teknolojik açıdan gelişmiş ve finansal olarak zengin bir ülkedir. Küçük bir alanı ve önemsiz miktarda mineral içermektedir. Ülke topraklarının çoğu pitoresk dağlarla kaplıdır. Bununla birlikte, ekonomi açısından devlet, on dünya liderleri arasındadır. Ülke nötr statüsü, güvenilir bankalar, lezzetli çikolata ve peynir, evrensel bıçaklar ve dünyanın en iyi saatleri olarak da bilinir. Sovyet sonrası uzayda bazı sakinler sonsuza kadar İsviçre için ayrılıyor. Bugün, İsviçre'de yaşamanın avantajlarını ve dezavantajlarını ele alacağız.

Doğa hakkında bir şey

Tabii ki, İsviçre'nin doğası pitoresk, çünkü devlet Alplerin tam kalbindedir. Ülkenin toprakları üç bölgeye ayrılmıştır: plato, Alpler ve Jura Dağları. Aralarında kalker dorukları, kristal sırtı, ayna-berrak göller ve çok daha fazlası bulunan İsviçre Alpleri'nin manzarası, dünyanın dört bir yanından gelen turistleri cezbetmektedir. Bununla birlikte, yalnızca bu ülkedeki doğa uğruna kalıcı ikamete geçmeyin. İsviçre'de görülecek bir şeyler var ve tatile nereye gidecekler, ancak bu onun ana avantajı değil.

İsviçre: nüfusun yaşam standardı

Bugüne kadar ülke dünyanın en pahalı ülkelerinden biri. Özellikle Cenevre ve Zürih gibi uluslar arası bir karşılaştırmada bu unvana sahip şehirleri ilgilendiriyor. Aynı zamanda, İsviçre'de yaşama standartları daima yüksek ve yüksek olacaktı. Yaşam standardını net gelir temelinde hesaplarsak, İsviçre Avrupa'daki üçüncü olur. Bu, yeni istatistiklerle kanıtlanmaktadır. Net gelir, tüm zorunlu ödemelerin ödedikten sonra sakinlerle birlikte kalan tutar anlamına gelir. Yalnızca Norveç vatandaşları ve Lüksemburg, daha fazla miktarda net gelir sağlayabilir.

İsviçre'de ortalama ömür maksimum 82.2 yıl. Rusya'da 11.8 yıl daha düşük ve Ukrayna'da 11.3 yıl.

Dolayısıyla, yüksek fiyat seviyelerine rağmen (bununla ilgili daha fazla - biraz daha düşük) nüfusun durumu komşu Avrupa ülkelerinden çok daha avantajlıdır. İsviçre'deki yüksek yaşam standardını gösteren bir başka gerçek de yoksulluk sınırının altındaki vatandaşların sayısıdır; bu da sürekli düşmektedir.

göçmenler

Ülke topraklarında yaşayan planlanan yabancı sayısı artmakta ve% 25'e yaklaşmaktadır. 2015 yılının başında ülke parlak bir olayla karşılandı - nüfusu yılda 100 bin kişi artıyor. Aynı zamanda, aslanın payı, yani artışın% 60'ı göçmenler tarafından sağlandı. Çoğu insan İtalya, Fransa, Almanya ve Portekiz'den buraya taşınıyor. Göç süreci, ülkenin yetkililerinin ülkeye giriş kurallarını sertleştirmek zorunda kalacağı oranlarda olmuştur. Durum yerel sakin sıkıcı hale geldi. Bu nedenle, göçmenlerin kabul kurallarının sıkılaştırılmasını aktif olarak desteklediler.

İsviçre'de Ruslar

1990 yılına kadar Rus topluluğu pratik olarak İsviçre gibi bir ülkede bulunmadı. İsviçre'de Rusların hayatı 1995'e kadar hızla popülarite kazanmaya başladı. İstatistiklere göre, o sırada İsviçre'de daimi ikamet amaçlı olarak 5 bin Rus taşındı. 2007'ye gelindiğinde bu rakam iki katına çıktı. Ve 2016'da resmi bilgilere göre, 22 bin kişiye ulaştı. Bu arada, "Rus İsviçre" gazetesinin gayri resmi verilere göre, 2016 yılında İsviçre'de Rus konuşan göçmen sayısı yaklaşık 40 bine ulaştı. Bu istatistik, Sovyet sonrası tüm alanın temsilcilerini kapsıyor. Rus göçmen sayısını genel göç örüntüsüne göre hesaplarsak, göç oranının yaklaşık% 1'i olur.

Rusya'nın İsviçre ile karşılaştırılması

İsviçre, her vatandaşın yüksek bir yaşam standardına sahip olduğu garantisi verilen ülkelere atıfta bulunmaktadır. Bu garantiler, güvenilirlik bakımından İsviçre bankaları ile karşılaştırılabilir . Bununla birlikte, anlıyoruz, hayat için İsviçre'de eşit derecede iyi olup olmadığı ve Rusya ile karşılaştırılması.

konaklama

İsviçre'deki yaşam maliyeti incelendiğinde, ülkenin sivil toplumunun oldukça yüksek bir satın alma gücüne sahip olduğunu görebilirsiniz. Rus orta sınıf göçmenler bile oraya vardığında kendilerini hiçbir şeyi inkar edemezler. Asıl soru, baş sermayenin yanınıza getirildiğinde ne yapılması gerektiğidir. İyi yaşamak için İsviçre gibi misafirperver bir ülkede bile yüksek ücretli istihdam yaratmanız gerekir. Buradaki Rus yaşamı ideal ve dayanılmaz olabilir. Her şey gelir düzeyine bağlı. Tabii ki, bir milyoner iseniz, ülkeye sermayeyi getirecekseniz şartıyla herhangi bir sorun yaşamadan bir oturma izni verilecektir.

Açıkçası, Rus göçmenlerin gözünden İsviçre'de hayat, ilk bakışta göründüğü kadar gül gibi görünmüyor. Rus göçmenlerin ülkenin yerli nüfusundan daha yoksullukla yüzleşmesi daha olası. Dördüncü yerleşimcinin her biri Avrupa standartlarında konfora girmeyen sıkışık koşullarda yaşamak zorundadır.

ücret

Mavi göllerin ülkesi (sık sık İsviçre deniyor), yaşam açısından en pahalı ülkeler arasındadır. İlk bakışta, ortalama ücretin 6.000 franka (440.000 ruble) yükselmesi, İsviçre'de sakin bir yaşam sürmeyi garanti ediyor, ancak herkes böyle bir maaş bekleyemez. Gıda endüstrisindeki işçiler ayda yaklaşık 5.300 frank, perakende satış mağazalarında perakendeciler - 4.700 francılar, katipler ve servis çalışanı ve daha az - 4.300 frank alıyor. İsviçre'nin maksimum ücreti ve minimum İsviçre ücreti arasındaki fark 7000 frank'tır. Yüksek maaşlar (11.000 franka kadar) için yalnızca yüksek nitelikli uzmanlar güvenebilir.

Fiyat listesi

İsviçre pahalı bir ülke ve alışması gerekiyor. Yüksek gıda fiyatları için Avrupa'nın lideridir. Buradaki malların maliyetinin ülke çapında istikrarlı olması hoş bir şey. İsviçre'de giysiler genelde Moskova'da olduğundan yüzde 20 daha ucuz, ancak daha pahalıdır. Burada her şey özel marka ve modele bağlı. Ocak başında ve Temmuz ayında İsviçre'de toplu satışlar var. Çoğu mağazada indirimler% 50'ye kadar çıkabilir.

İsviçre'deki ürünler Rusya'dan daha pahalıdır. Özellikle etle ilgilidir. En zarif mağazalar Globus ağı çıkışları olarak kabul edilir. Orta sınıf insanlar arasında en popüler olan Coop ve Migros. Peki, ucuz bakkal arasında Denner ve Aldi kaydedilebilir. İkincisi nadirdir. Ana mağaza sayısında belirli ürün grupları için günlük promosyonlar yapılır.

Ortak ürünler için ortalama fiyatlar ( İsviçre Frangı cinsinden) :

 1. Süt - 1.15.
 2. Ekmek - 2,5-3,5.
 3. Elmalar - 3,5.
 4. Peynir - 18'den.
 5. Tavuk filetosu - 25 yaşından itibaren.
 6. Dana eti - 60 yaşından.
 7. Balık - 30'dan.

İsviçre restoranları, Avrupa'nın en pahalı restoranları arasındadır. En ucuz kafe veya öğrenci kafeteryasında, sıcak yemeklerin fiyatı yaklaşık 13 frankla başlar. Orta sınıf bir restoranda, sıcak yemek 30-40 franka mal olacak ve hafif atıştırma - 10-15 frank.

İsviçre, göçmenler için istihdam koşulları açısından AB ülkelerinden belirgin olarak farklıdır. Ekonomik İşbirliği Örgütü ve Avrupa Komisyonu çalışmalarına göre İsviçre, yabancılar için% 76 oranında istihdam sağlamaktadır. Diğer Avrupa ülkeleri nadiren% 60'a ulaşıyor.

Rus göçmenlerin kendi uzmanlık alanlarında iş bulma konusunda gerçek bir fırsatları olması dikkat çekicidir. İşgücü ayrımcılığına gelince, İsviçre diğer Avrupa ülkelerinden de ileri bir seviyededir. İşgücü ayrımcılığı gerçeği ile TMZ veya daimi ikamet için başvuran göçmenlerin% 9'dan fazlası yüz yüze değil. Komşu ülkelerde bu rakam ortalama% 15-17'dir.

İsviçre'de iş bulabilmek için göçmen iş vizesine ihtiyaç duyar. Onu alabilmek için böyle bir belge paketi sağlamanız gerekir:

 1. Başvuru sahibinin anketi 3 nüsha halinde.
 2. Pasaport + 3 kopya.
 3. 3 renkli fotoğraf.
 4. İş sözleşmesi (sözleşme) + 3 kopya.

Bir vize almak, onun yalın doğasına rağmen, göreceli bir kavramdır. Çok ücretli bir iş arayışında İsviçre'ye göç etmek neredeyse umutsuz bir iştir. Bir göçmen benzersiz bir uzmanlığa, bilimsel bir dereceye sahipse ve arkasında büyük tecrübeye sahipse, gerçek bir İsviçre olabilme şansı yüksektir. Yukarıda bahsedilen bir takım düzenlemeler olmadan, İsviçre'ye taşınma ihtimalleri keskin bir şekilde azaltılır. Adalette, ülkenin belirli alanlarda çalışan göçmenlere karşı yüksek bir talebe sahip olduğu kaydedilmelidir.

Bir Rus göçmenine göre yerli İsviçreli her zaman göçmenlerle "Ne yapıyorsunuz?" Sorusu ile bir konuşmaya başlarlar. Genellikle "striptiz çubuğu bulunan bir garson olarak çalışıyorum" ya da "kabare çalışıyorum" gibi bir yanıt bekliyorlar. Kızın mali alanda çalıştığı ve henüz yerel ile evli olmadığı ko- nusunda, görüşülen kişiler çok şaşırıyor.

Genel olarak, yerleşimcilerin raporları ile kanıtlandığı üzere, İsviçre'de basit bir iş bulmak, ortalama maaş ile mümkündür. Yüksek ödeme durumundaki bir işyerinde çalışmak çok daha zordur, çünkü bunun için çok yetenekli bir uzman olmalısınız.

formasyon

İsviçre eğitim sistemi, dünyada lider konumdadır. Ülkenin Anayasası, herkes tarafından erişilebilir olan ücretsiz orta öğretim eğitimine devam etmektedir. Ancak öğrenmeye devam etmek için harcamanız gerekiyor. Yüksek öğretim için fonlama miktarı kurumun seviyesine ve uzmanlaşmasına bağlıdır. Devlet üniversitelerinde eğitim gören öğrenciler, özel yüksek okullara veya yatılı okullara kayıtlı olanlardan daha ucuzdur.

Güçlü öğrenciler, yardımlara ve ücretsiz eğitimden yararlanabilirler. Sovyet sonrası ülkelerde olduğu gibi onur öğrencileri de ücretsiz olarak eğitim almanın yanında burs biçiminde de teşvik edemezler. İsviçre bursu 1000 frankı buluyor.

İsviçreli yerleşimcilerden biri şöyle der: "İyi not almayı sürdürürsem, her sömestrenin sonunda bursum büyür. İsviçre'de sorunsuz bir iş bulmamı sağlayacak bir meslek için eğitim alıyorum "dedi.

Rusya'dan gelen göçmenler böyle İsviçre eğitim türlerine hak kazanabilirler:

 1. Okullaşma.
 2. Üniversitelerde hazırlık kursları.
 3. Dil kursları.
 4. Üniversitelerde eğitim (kamu ve özel).
 5. İkinci bir yüksek öğrenim almak.

Bir İsviçre üniversitesinde ortalama bir dönem yaklaşık 12.000 frank ücreti.

Emeklilik desteği

İsviçre emekliler için en iyi ülkelerin derecelendirmesine defalarca yöneldi. Fakat önemli bir nüans vardır - bu oran genellikle zengin emekliler için hesaplanmaktadır. Özellikle İsviçre'de olanlar için yatırım programları var. Bir göçmen, bir yıl boyunca 100 bin frank tutarında vergi ödemeyi kabul ederse, ülkeye varış tarihini takip eden altı ay içinde bir oturma iznine sahiptir. Ayrıca, herhangi bir Schengen ülkesine vizesiz giriş şeklinde ek bir bonus öneriyor.

İsviçre erkekler için emeklilik yaşı 65, kadınlar 64 yaşında. Emekli maaşı miktarı eski faaliyetlere bağlı olarak yılda 8 ila 50 bin frank arasında değişebilir. Fiyatlar değiştiğinde ve ücretlerin ortalama düzeyi, emeklilik aylıklarına hızla endekslenir. Bu, emeklilerin İsviçre'de yaşamı sevmelerinin bir başka nedeni.

İsviçre'ye taşınan emeklilerin cevapları, devletin kendilerine en azından geçim aracı olmaksızın terk etmeye yetecek kadar az para verdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, yüksek bir düzeyde yaşamak için, ihtiyacınız olan ya da tasarruf sağlıyorsunuz ya da farklı emeklilik sigortası türleri kullanıyorsunuz.

İsviçre'deki ilaç pahalı, bu nedenle ortalama emekliler sağlık sigortası kullanıyorlar. Bir hastalık veya kaza durumunda devletin yardımına dair bir garanti verir. İsviçre yaşı ne kadar büyük olursa, sağlık sigortası yaptırmak o kadar pahalıdır. Bunun nedeni, bir kişinin doktor çağrı sayısını artırma çağında olmasıdır. Sigorta ödemeleri tamamen haklıdır. Örneğin, yaşlı bir kişinin pahalı bir operasyona ihtiyacı varsa, sigorta şirketi maliyetlerini tamamen telafi eder.

İsviçre'de tarım çok gelişmiş ve emeklilerin aslan payı sebze bahçelerinin yönetimiyle ilgilenmektedir. Bu amaçla, emekliler küçük arazileri kiralayıp işleyeceklerdir. 100 metrekare büyüklüğündeki ortalama arsa, yılda yaklaşık 150 frank tutmaktadır. Devlet, bu tür sitelerde yüksek ağaç dikilmesine ve herhangi bir yapı kurmamasına izin vermiyor.

İsviçre'de Yaşam: Artı ve eksiler

Yukarıdakilere dayanarak, İsviçre'ye geçmenin başlıca avantaj ve dezavantajlarını göz önüne alalım. Yani, İsviçre'de yaşamanın avantajları:

 1. Güzel manzara, temizlik, çevre için bakım.
 2. Schengen ülkelerine vizesiz giriş .
 3. Yüksek maaşlar.
 4. Uzmanlık alanında çalışma fırsatı.
 5. Terbiyeli emeklilik.
 6. Yüksek kaliteli ve prestijli eğitim.

İsviçre'deki yaşamın Eksileri:

 1. Vizelerin alınmasında zorluklar.
 2. Her türlü mal ve hizmet için yüksek fiyatlar.
 3. Pahalı eğitim.
 4. İyi bir iş bulmada zorluklar.
 5. Sağlık sigortasına duyulan ihtiyaç.

Sonuç

Bugün İsviçre'de hayat gibi ilginç bir soru düşünmüştük. Makalenin temelini oluşturan göçmenlerin yorumları, bu devletin daimi ikamete geçmek için iyi bir seçenek olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, her şeyin reklam kitapçığında tam olarak vaat edilen şekilde gerçekleştiğinden emin olmak için, dar bir uzmanlığa sahip bir uzman olmalısınız ve kendinizi emek piyasasına sunabilmelisiniz. Öğrenciler için İsviçre'de yaşam da umutlarla doludur.

Başka bir ülkeye taşınmak en önemli adımdır. Ona karar verin ya da karar verin - herkesin tercihi. Fakat İsviçre'nin bu konuda en kötü seçenekten uzak olduğu gerçeği - bir gerçek.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.