Haberler ve ToplumKültür

Noel Baba'yı dünyanın farklı ülkelerinde nasıl arar?

Ülkemizde Yeni Yıl kutlamaya çok uzun zaman önce başlamıştı, 100 yıl önce. Bundan önce Noel'di: Noel ağaclarındaki ilahiler, şarkılar ve meleklerle birlikte. Fakat bir şey değişmeden kaldı. Ve Yılbaşı gecesinde ve Noel'de aynı gizemli konuk çocuklara geldi - Peder Frost. Kimse bunu görmez, ancak sabahları Noel ağacının altında harika hediyeler bekliyor. Aynı şey, farklı ülkelerdeki Noel Baba'nın meslektaşları tarafından yapılır.

Noel Baba nereden çıktı?

Garip bir şekilde, bu karakterin tatilin dini, Hıristiyan motifleri ile hiçbir ilgisi yok. Kış soğukluğunun bir örneği, soğuk ve donun pagan tanrısı. Koşu havasında, personelini deviren koyun kılığındaki küçük bir gür saçlı yaşlı ve ahşap bir çarpışma yaşanıyor. Efsanelere göre eğer kış gündönümü sırasında özellikle donuksa, hasat iyi olmalıydı. Bu nedenle, Noel Baba için, cam kutuları eşyalarla kaplar - ritüel kutya ve gözleme koyun. Bunlar merhumun anısına verilmek üzere hazırlanan yemeklerdir , kış daima öbür yanlarla birlikte Slavlarla ilişkilendirilmiştir. Pagan gelenekleriyle olan bu bağlantı nadir değildir. Baba Frost'un adı farklı ülkelerdeymiş gibi önemli değil. Neredeyse her yerde bu karakter gri paganizmden geliyor.

Sonra Peder Frost kimseye hediye vermedi. Bu ciddi ve korkunç bir tanrıydı, ama sadece. Morozko'du - o da aynı Peder Frost'du - iyi karakterler kazandıran ve kötülüğü cezalandıran masallarda. İlk olarak, bu motif halk motiflerinden edebiyeye göç etti, yazarlar renkli karaktere dikkat etti. 19. yüzyılda zaten oldukça tanınan türdeydi.

Karakterin doğuşu

Aynı zamanda, ülkede Batı Noel geleneklerini benimsemek ve iyi bir kış sihirbazının kendi analogunu yaratmak için aktif girişimler yapıldı. İlgileniyorken, farklı ülkelerde Noel Baba'yı aradıklarından farklı seçenekler düşünüldü. Önerilen St. Nicholas, Büyükbaba Nicholas ve daha da Slav kulak Morozko'ya aşina. Ancak iyi bir kış sihirbazında en başarılı olanı sadece Noel Baba'ydı. Hem çocuklara hem de yetişkinlere aşık oldu. Aynı zamanda, geleneksel imge oluşturuldu: parlak, kürklü, koyun derisi, şapka ve çizme giymiş yaşlı adam. Tanıdık herkesin elinde Peder Frost uzun bir sihir görevlisi tutar. Daha sonra sihirbazın bir arkadaşı vardı - Snow Maiden'ın torunu.

Peki ya diğer ülkeler?

Böyle bir karakter, diğer ülkelerin mitolojisinde de mevcuttur. Her zaman yaşlı bir adam değil, bazen hiç bir insan bile değil. Mitolojik yaratık, tanrı, iyi sihirbaz. Bu canlıların görünümü çok tuhaftır. Toplantıda, farklı ülkelerdeki Noel Baba birbirini tanımayacak kadar mümkün. Ve gelenekler çok farklıdır. Bir yerde sihirbazlar başka yerlerde iyi çocukları yetiştirmişler ve itaatsizliği cezalandırmışlardır. İyi ve kötü çocukların tatilinde iki misafirin geldiği ülkeler var. İlki hediye verirken ikincisi, eğer kötü davrandıysa onu korkutur veya cezalandırır. Bunun için, sert kış ruhu genellikle en gerçek çubuklar için saklıdır.

Şimdi, dünyanın çeşitli ülkelerinde nasıl Santa Claus derlerdiğini ve nasıl göründüğünü tartışalım.

Herkes Noel Baba'yı tanıyor

Kısa, kabarık beyaz sakallı tombul bir yaşlı adam. Kırmızı kaftan, kürk kaplamalı kırmızı başlık. Noel Baba - Noel Baba'nın farklı ülkelerde yaptığı çağrı budur - İngiltere'den Amerika'ya, Avustralya'dan Kanada'ya. Her Noel büyüleyici kızak, ren geyiği ile gelir ve çocuklara hediye getirir. Bu tür yaşlı adamın prototipi Aziz Nicholas'dı. Nihayetinde Noel Baba "kutsal" ve Klaus "Nicholas" isminden biridir. Noel Baba, dünyanın olağan dünyası henüz yoktu, 5 Aralık'ta tatlıları ve küçük hediyeleri çocuklara getiren ve bunları manto veya bir yastık altında kalan bir çorapta saklayan kişiydi. Aziz Nicholas'ı onurlandıran ve tatilini seven, ona adanmış Hollandalı, bu geleneği Amerika'ya getirdi. O kök saldı, Noel gecesi yakında birçok çocuk, kesinlikle herkese hediye getirecek olan Noel Baba büyü sihirbazını bekliyorlardı.

Finlandiya

İnsanlara farklı ülkelerde, bazen de Rusların işitmesi için Noel Baba'yı seslendirme eğlencesi oldukça eğlenceli geliyor. Örneğin, Finlandiya'da, aziz çocukluk arzularını yerine getiren büyülü bir yaratık Joulupukki olarak bilinir. Tercüme etmek anlamında ne "az ya da çok" bir Noel keçi "anlamına gelmektedir. Doğru, Finlandiya'da bu cümlenin hiçbir hücum veya müphem renk tonusu yoktur. Gerçek şu ki Noel'de bir keçi dolması yapıyorlardı - tıpkı Rusya'da olduğu gibi kışa doldurulmuş gözleme haftasıyla eşlik ediyorlardı. Ve bu eylemin anlamı bir ve aynı - gelecek yıl iyi bir hasat sağlamak için putperest bir ritüel. Fakat Finlandiya'da doğurganlık tanrısı rolünde, keçi benzeri bir yaratıktır, eski Yunan faunlarına ve satyrlara benzemektedir. Jolupukki'ye bu kadar garip bir takma ad verme geleneğinin gerçekleştiği oradan. Bazen kafasında küçük boynuzlarla tasvir edilir. Bu nedenle, farklı ülkelerdeki Noel Baba adı hakkında konuşurken, bazen o sadece bir nazik sihirbaz olmakla kalmaz, aynı zamanda küçük bir başörtüsü olduğu düşüncesine gülümsemez.

Daha önce Finlandiya'daki köylerde çocuklar kürklü kıyafetler giymiş koyun derisiyle örtülmüş ve keçi maskesi takmıştı - aynı gelenek Slav Noel geleneklerinde de mevcuttu. Ancak Rusya'da, mumlar genellikle patates yapar ve ustaların sağlık ve refah dilerler. Finlandiya'da pagan ruhuyla kılık değiştirmiş bu çocuklar, itaatkâr çocuklara hâlâ hediye verdi ve yaramazlığından korktu ve püskürtüreceği sözü verdi.

İtalya

Dünyanın çeşitli ülkelerinde Noel Baba'yı nasıl seslendirdiklerinden bahsederken, İtalya'dan söz etmek imkansız. Çoğu geleneksel Noel karakterinin aksine, çocuklara verilen hediyeler bir kadın tarafından dağıtılır - peri Befana. Hayır, benim Noel Baba da orada. Adı Babbo Natal. Ve peri gibi Befana, bir cadı gibi, Noel'de değil de bebeklere tatlı getiriyor ancak 6 Ocak'ta Saint Epiphany kutlamasının günü. İyi davrananlara yastığın altına çikolata ve tatlılar koyduktan sonra kömürle biraz çorap doldurdular. Peri befan'a oldukça komik gelmiş - gerçek bir cadı gibi. Burun buruk, eğri dişler ve siyah giysiler. Efsaneye göre, Befan'ın peri bir zamanlar kötü bir cadıydı. Ancak İsa'nın doğumunu öğrendikten sonra, kara büyü vazgeçmeye karar verdi. Magi ile tanıştı ve onlarla birlikte Beytlehem'e gitmek istedi. Fakat zavallı Befana'yı onlarla birlikte almamışlardı. Bunun yerine dünyaya dolaşmaya ve itaatkâr çocuklara armağanlar vermek, rascal cezalandırmak talimatı verildi. Dolayısıyla farklı ülkelerde Noel Baba olarak adlandırdıkları için birçok seçenek var. Ve sadece İtalya'da nazik olmaya karar veren kötü bir cadı.

Japonya

Her ülkenin kendi gelenekleri vardır. İlk başlarda tuhaf, olağandışı ve hatta komik görünebilirler - ancak aynı şekilde birisi Saçmalık Makalesi ile saçma ve Noel Baba gibi görünecektir. Örneğin, Japonya'da Yeni Yıl ile ilgili iki karakter var. Noel Baba'nın farklı ülkelerde nasıl çağrıldığından bahsederken, Yükselen Güneş'in Dünyası hakkında ne diyeceğinizi hemen anlamak zordur. Hem kanonik Segatsu-san hem de yeni moda Oji-san var. Bu, ulusal geleneklerin ve kitle kültürünün etkisinin bir sonucudur.

Yeni Yılın İki Ruhu

Segatsu-san, Yeni Yıl'ın eski bir sembolüdür. Bir hafta eve giderek Japon tatilini tebrik eder, onlara şans ve zenginlik kazandırır. Yedi günün tümünün bayram olduğu düşünülüyor; şu anda masada geleneksel Yeni Yıl davetleri sunuluyor ve çocuklar en iyi kıyafetlerini giyiyorlar. Segatsu-san için özel bambu yakalar çam dallarıyla süslendi. Onlar aracılığıyla eve girmek zorunda kaldı. Belki de, Noel Baba'nın farklı ülkelerde nasıl çağrıldığı hakkında konuşmak gerekirse, Segatsu-san söz edilmelidir. Sonuçta, o Japon Yeni Yılı'nın geleneksel ruhudur. Doğru, kimseye hediye vermiyor.

Ozi-san, Batı etkisinin belirgin bir sonucudur. O Noel Baba'ya çok benzer ve aynı zamanda çocukları mahvetiyor. Ojsi-san geleneksel Japon kültürüne çok az benzerlik duyuyor ancak çocukları onu seviyor, çünkü hediye ediyor, sadece tebrikler ve iyi şanslar değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.