Haberler ve ToplumKültür

Volkov: Soyadı ve ünlü soylu ailelerin kökeni

Her birimiz hayatında en az bir kere, adının menşei veya anlamıyla ilgilendi. Volkov adının kökeni meraklı ve büyüleyici. Sadece adı değil, aynı zamanda bir soyadı da kişiye özel özellikler verir. Bu, soyadınızın kökeni ve anlamını bilmenizin gerekçelerinden biridir. Yine 20. yüzyılın başında ve sonunda en popüler olanlardan 22'nci sıraya yerleşen Volkov'un soyadı olduğuna inanıyoruz. Aşağıda kökeni ve anlamını dikkate alacağız.

Sürüm # 1

Bu soyadın kökeniyle ilgili birkaç teori var. Birçok kişi cinsi Volkov'la ilgileniyor. Adın kökeni iki versiyonda değerlendirilecektir. Yani, hayvanların isimlerinden oluşan bir alt gruptan oluşur. Birçok ülkede "kurt" sözcüğünü anlamlarına taşıyan erkek isimler vardır. Örneğin, Almanya'da Kurt, Kurt - Wook adı var. Rasgeleliği düşünüyor musun? Bu öyle değil ve avcının antik zamanlardan beri insana aşina olduğu gerçeğine bağlı. Atalarımız kurtlara öfke, doyumsuzluk, açgözlülük ve zulüm gibi nitelikler verdi. Ayrıca atalarımız kurtun canlılar ve ölüler dünyası, büyücüler ve sıradan insanlar arasındaki arabulucu olduğuna inanmaktadırlar.

Böyle bir efsane var. Kurt şeytanı kilin üzerinden taşıdı ya da ahşaptan çıkardı, ancak canlandıramadı. Tanrı bu canavara hayat verince, kurt şeytana koştu ve onu tırnağa tuttu. Slavlar özellikle bu hayvanın büyülü yeteneklerine inanmış, bu nedenle çeşitli hastalıklara karşı bir savunma olarak onlarla birlikte bir kurt küpü taşıyorlardı. Ayrıca tılsım yırtıcıların kendisinin adıydı. Bazı belgesel kaynaklar, Eski Rus Volk'un zamanında dostça ve yalnız biri diyebileceğini doğruluyor. Volkov adı ilk olarak XVI. Yüzyılın dokümanlarında araştırmacılarla bir araya geldi. Volkov'un adının analizi, bir başka versiyonun varlığına zemin hazırladı.

Sürüm # 2

Alman lexicographer Max Fasmer Rus dili Atatürkçü sözlüğünde, hayvanın adı olan kurtun "sürüklenme" fiilinden kaynaklandığını yazar ve bu yırtıcı "yı avlamak ya da kurban etmek için" izin verir "der. Ancak onomastik için bu sürüm (isimlerin ve isimlerin kökeni üzerinde çalışılan dilin bir bölümü) inanılmaz geliyor, çünkü sadece bu yırtıcıyı değil, diğerlerini de kurbanı "çekiyor". Max Fasmer sözlüğünde de "sürükleme" fiilinin özel etimolojisi belirtilmemiştir. Alman "Wolf" un Slav "kurt" un kökenli olduğu ortaya çıkıyor.

Yırtıcı adının kökeni, eski ve az bilinen Nakh diline dayanarak restore edildi. "Wolf" "in" - "ulum" ve "lakh" - olmak üzere iki onktoopötik kelimeden oluşur. Nakh sözcüklerini birleştirdikten sonra, kelimenin tam anlamıyla "öfkeli" olarak çeviren bir "volach" alıyoruz. Bu dilde, ulumaktan kurt ayına kadar olan imajından, "şarkı söylemek" anlamına gelen "lah" fiilinin bir başka anlamı oluştu.

Volkov'un kökeninin birkaç daha güvenilmez versiyonu var. Fakat bunları artık düşünmek artık mantıklı değil.

Rod Volkov: adın kökeni

Rus İmparatorluğu'nda bu isimle yetmiş asil aileye rastlanmıştır. Bunların arasında birçok eski var. İlk Volkovlar, türlerinin 16. yüzyılın başında Rusya'ya gelen asil Litvanya Kurt Gregory tarafından kurulduğuna inanıyorlardı. Takip eden yüzyıllarda Volkovlar vali, aşiretler, büyükelçiler ve katiller saflarında kaydedildi. Kurt Grigoryanın torunları olan Torunlar, 1618'de Yaroslavl bölgesinde toprağa sahiplerdi (o zamanlar evrimleşmeye çağrılmışlardı). Birinci cildin herbaryumuna göre, Volkovların bu dalı en eskilere ait olduğu bilinmektedir. Kostroma, Novgorod, Vologda ve diğer illerin soy kitaplarının altıncı bölümünde kaydedilen Volkov Vasily İvanoviç'ten geldi.

Grigory Volk'un büyük torunu - Ivan Fedorovich Volkov - çağdaşları arasında kahramanca bir kişi olarak tanınan Binbaşı generali, özellikle Mosalsky ve Meshchovsk bölgelerinde atalar tarafından ödüllendirildiği İzmaylovskaya kalesinin fırtınası sırasında kendini gösterdi. Bu cins Simbirsk, Moskova, Novgorod, Chersonesos ve Tambov'un soy kütük kitaplarının yedinci bölümünde kaydedilmiştir.

Volkov'lar - yeni ve hak ettiği asalettir asil ailesi, yirmi iki ilin soy kitaplarının ikinci ve üçüncü bölümlerine dahildir! İmparatorluğun Majestelerinin izni, Rus tiyatrosunun kurucusu Fedor Grigoryevich Volkov'un (soyadının kökeninin ortak bir kaynağı olduğu) da kalıtsal asil unvanını aldığı teyit edildi.

Sonuçları özetleyelim

Volkov adının kökeni birkaç versiyona sahiptir. Rus İmparatorluğu zamanlarında 72 asil ailenin kaydedildiği de tespit edilmiştir. Bunların en büyüğü, 16. yüzyılın başında Litvanya Grigory Volk tarafından kuruldu. Volkov'un sert olduğunu söylüyorlar. Soyadın kökeni elbette ki yırtıcı hayvanlarla bağlantılıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.