Haberler ve ToplumKültür

Bebeğiniz için bir Yunan adı seçin

Anne-babalar önünde bir bebeğin doğumunu beklerken, en akut sorun, gelecekteki çocukları için bir isim seçmektir. Son yıllarda, bu alanda iki eğilim ortaya çıkmıştır: Babalar ve anneler çocuğuna aslen bir Rus adı seçerler veya orijinal ve özel bir isim olarak adlandırmaya çalışırlar. Yunan kökenli isimler çok popülerdir. Bu yazıda konuşmamızı önerdiğimiz onlar hakkında.

İlginç bir gerçek şu ki, Yunan adının bir kural olarak iki dilde varlığı: konuşma dilinde ve resmi. Örneğin, Emmanuel adını pasaportuna günlük hayatta kaydeden bir kişi her zaman Manolis'i imzalayacak ve adını geçecektir. Ünlü Yannis isminin pasaport üzerindeki taşıyıcıları Ioannis'tir.

Hemen hemen tüm modern Yunan isimleri Yunan kökenlidir ve sadece küçük bir bölümü diğer insanlardan borçlanmaktadır. Bu nedenle, ebeveynlerin çocuklarını çağırdıkları birkaç kategori kategorisini ayırt edebiliriz:

  1. Ortodoks bir Yunan adı. Bu grup şu isimleri içermektedir: Vasilios (tercüme - kral), Irini (barış, barış), Georgeos (tarımla uğraşmaktadır), Catherine (bakire, saf).
  2. Antik (çoğunlukla mitolojik) isimler: Aphrodite ( güzellikteki deniz köpüğünün tanrıçasında doğan ), Pinelopee (sadık karısı), Sofokles (zafer) ve diğerleri.
  3. Latince veya Yahudi kökenli isimler : Meryem (sevgili), Constantinos (kararlı), Anna (merhametli).
  4. Çoğu kez Batı Avrupa'dan gelen modern isimler: Eduardos (mutluluk ve zenginlik koruyucusu), Isavella (güzel kadın), Roberthos (ebedi şan).

Menşe ne olursa olsun, herhangi bir Yunanca adı, kural olarak, kişinin kişiliğinin herhangi bir özelliği anlamına gelir ve akıl veya ahlaki nitelikleri karakterize eder. Dahası, bu özellikler isim taşıyıcısı için son derece olumlu ve gurur vericidir. Yani, aşağıdaki isimler çok başarılı: Eleni (ışık), Leonidas (aslana benzer), Prokopios (başarılı, ilerlemiş), Parfenios (namazı kucaklamak), Evangelos (iyi haberler taşıyan).

Yunanlılar'a gelince, günümüzde çoğu kez erkeklere Georgios, Dimitrios ve Constantinos ve Maria, Eleni ve Catherine adlı kızları derler. Ayrıca, Nikolaos (ulusların galibi), Vasilios (kral), Panagiotis (ilahi), İoannis (Tanrı tarafından kutsanıyor), Anastasia (diriltilmiş), Sofia (bilge) ve İncil (sevinçli) gibi isimler de popülerdir.

Ülkemizde, antik Helen'ler tarafından icat edilen isimler, hayal edebileceğinizden daha sık karşılaşırız. Bununla birlikte, Yunan kimliğinin, yerel kültüre ve dil koşullarına uyarlandığı gerçeğinden ötürü, bu şekilde algılanmamaktadır. Dolayısıyla, Yunan kökleri, İskender, Sergei, Alexei, Artem, Nikolai ve diğerleri gibi ülkemizde erkek isimlerinde popülerliğe sahiptir. Bu arada, öncelikle Rus olarak kabul edilen kadın isimleri: İnanç, Umut ve Sevgi - nin de Yunan kökleri var, bugün Polina ve Sofya gibi popüler isimlerden bahsetmiyorum.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.