Sanat ve EğlenceLiteratür

Robert Ludlum: Biyografi ve Yaratıcılık

Bugün Robert Ludlum'un kim olduğunu konuşacağız. Bu yazıda Amerikalı yazarın kitapları ve biyografisi de incelenecektir. Birçok çok satan, yapımcı ve oyuncu yazarıdır. Yazarın eserleri 32 dilde yayınlanıyor ve 210 milyondan fazla kopya halinde uygulanmaktadır.

biyografi

Robert Ludlum, Mayıs 1927'de New York'ta dünyaya geldi. Babası George, oğlan sadece 7 yaşındayken öldü. Bu nedenle, gelecekteki yazar New Jersey'de çok zaman harcadı. Orada akrabalarıyla yaşıyordu. Oğlan Rektory Okulu'nda eğitim görmeye başladı. Sonra Connecticut'taki Middletown'da bulunan Wesleyan Üniversitesi'ne girdi. Orada öğrenci olarak Alpha Delta Phi adında bir gayri resmi kardeşlik üyesi oldu.

Oldukça erken Robert gelecekteki bir mesleği seçmeyi düşünmeye başladı. Aktör, askeri bir adam, futbolcu ve yazar olmak istiyordu. Çocuk 16 yaşında iken, Junior Miss adlı bir prodüksiyonda rol oynamak üzere teklif edildi. Bu kesinlikle bir genç adamın hayatını değiştirdi. 1945'te orduya katıldı, Pasifik Deniz Piyadeleri'nde görev yaptı. Sıralamada geçirdiği ilk birkaç ay boyunca yüzlerce sayfa gösterim aldığı biliniyor. Onların içinde donanmayı hizmet olarak nitelendirdi. Middletown'a döndükten sonra, gelecekteki yazar üniversiteden mezun oldu. 1951'de sanat alanında lisans derecesi aldı. Aynı zamanda evlendi. Seçilen kişi, üç çocuğu getirdiği kızı Mary idi.

etkinlik

50'li yıllarda, Robert Ludlum sık sık televizyon ve televizyon programlarında yer aldı. 1954'te Gladyatör filminde Spartacus'u canlandırdı. İki yıl önce, Fritz Hoshuolder'ın yönettiği "Strong Singles" filmi için zaten bir asker olmayı başardı. Robert Ludlam, North Jersey Playhouse'da yapımcı oldu. İki yıl sonra, New Jersey, Paramus'da Playhouse-on-the-Mall adlı bir tiyatro yarattı. 1971 yılına kadar Ludlum sadece kendi tiyatrosu için oyun yazdı. Çoğu Broadway'e bindiler.

1971'de, İkinci Dünya Savaşı sırasında Amerikalı bir askerin hikayesini anlatan yazarın ilk Scarlatti Efsanesi kitabı yayımlandı. Yazarın kendisine göre, eser yalnızca 10 girişimle yayınlandı. Yayıncılar kitabın kaderi için korktular, ancak roman anında en çok satanlar oldu. Yazarın bir sonraki çalışması 1973'te yayınlanan "Weekend Osterman" adlı eserdi. Tarihin aynı hikayeye uyarlanması 1983'te çıktı. Resim direktörü Sam Peckinpah'dı. Robert ailesiyle birlikte 1970'de New York'a taşındı. Buna ek olarak Florida'da bir ev de vardı. O sırada, Ludlum gelecekteki hikayeler için materyal toplamak için çok yolculuk yaptı. Yazarın kendisine göre, Paris her zaman en sevdiği kentti.

Bourne Kimliği

1980'de "Bourne Identification" adlı kitap yayınlandı. Yazarın dünyaca ün kazandı ve bir seri eserin başlangıcı oldu. Born - ana karakter - hikayesinde denizde herhangi bir belleği bulunamadı. Geçmişte, o CIA ajanıdır. Anlatı boyunca, kahraman gerçek kişiliğini hatırlamaya çalışıyor. "Doğanın tanımlanması" ilk kez 1988'de gösterildi. İkinci kez - 2002 ortasında. Arsaya göre, kahramana Marie Saint-Jacques yardımcı olacak. CIA çalışanları ve yeminli düşmanı Carlos Jackal, sıralarına müdahale etme niyetinde. Diğer karakterler arasında Central Intelligence Agency'nin üst düzey personellerinden Jack Manning'e dikkat edilmelidir. Destanın devam etmesi sırasıyla 1986 ve 1990'da serbest bırakılan "Bourne Supremacy" ve "Ultimatum" eserleri oldu.

Prometheus hileleri

Yazarın eserlerinin bazıları Jonathan Ryder ve Michael Shepherd takma adları altında yayınlandı. Robert Ludlum'un bibliyografyası 2000'de yayınlanan "The Prometheus Dodge" adlı kitapla sonuçlanır. Yazar 12 Mart 2001'de vefat etti. 73 yaşındaydı. Sebep kalp kriziydi. Yirmi'den fazla kitabın yazarıdır. Yazarın ölümünden sonra el yazmaları bulundu. Bunlardan biri - "Ambler Uyarısı" - orijinalinde 2005 yılında yayınlandı. 2006 yılında Rusya'ya transfer edildi ve Rusya'da iş çok satanlar oldu.

kaynakça

1971'de yazar "Scarlatti'nin Mirası" adlı kitabı yazdı. 1972'de "Hafta Sonu Osterman" adlı eser geldi. 1973'te "Paper Matlock" kitabı çıkar. Jonathan Ryder 1973'te Trevayne'in eserleri ve 1974'de "Call of Khalidon" ın adıyla çıktı. 1974'te de "Reinemann'ın Değişi" adlı kitap ortaya çıktı. 1975 yılında Michael Shephard adıyla "Gandolfo'ya Giden Yol" adlı eseri yayınlandı. 1976'da "Twins-rakipleri" kitabı yayımlandı. "Şansölyenin El Yazısı" 1977'de ortaya çıktı. 1978'de "Holcroft'un İncili" adlı kitap yayınlandı. "Circar of Matarese" adlı eser 1979'da çıktı. 1980'de "Born's Identification" yazıyordu. 1982'de yazar "Parsifal Mosaic" adlı eseri yarattı. 1984'te "Akit Komunitesi" kitabı yayımlandı. 1986'da "Bourne Supremacy" i yayınladı. Icarus Gündemi adlı kitap 1988'de çıkar. "Bourne Ultimatum" 1990 yılında basıldı. 1992'de yazar "Omaha'ya Giden Yol" adlı eseri yarattı. 1993 yılında "Akrep Yanılgısı" kitabı yayımlandı. 1995'te Kıyamet İzleme göründü. 1997'de Matarese Countdown kitabı yayımlandı. 2000 yılında Robert Ludlum, "The Prometheus Trick" adlı kitabı bitirdi. 2005 yılında yazar "Ambler Uyarısı" nın elyazması yayımlandı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.