FormasyonBilim

Püskürme. ana sınıflandırma

Volkanlar kanallar ve çatlaklar üzerinde müstakil bir tepe denilen yer kabuğunun, derin magma odalarının patlama ürünlerinin yüzeyinde gösterilir. Onlar üstünde bir krater bir koni şeklindedir. bir volkan ağzı - zeminle merkezini bağlayan bir kanal.

Yeryüzü gelmesi ürünleri, boyut ve bileşimi açısından değişiklik gösterecektir. Bundan başka, püskürme farklı yoğunlukta ve sürede gerçekleştirilebilir. Bu özelliklerin ışığında sınıflama etkinliğinin en yaygın türleri yapılır. Bir patlama birini veya başka bir karakter alabilir unutulmamalıdır.

Pliny the Elder adını Plinian türü. Romalı bilgin patlaması sırasında ölen Vezüv 79 AD. e. Plinian türü, belirli yoğunluktadır. yaklaşık yirmi ile elli kilometre yüksekliğe kül büyük miktarda serbest bırakılması eşlik aynı anda patlaması ve birkaç saat veya hatta bazen günlerce sürebilir. Emisyon ürünler geniş bir alan üzerinde dağıtılmıştır, ve bunların hacmi 0.1 ila 50 ve daha çok kübik kilometre olan edilir. Püskürme Plinian Çeşidi tepenin çökmesi ve Caldera oluşumu ile sonuçlanabilir. Bazı durumlarda, kavurucu bulutlar oluşmuş, ancak lavlar her zaman değil meydana edilir. volkan Bu tür 1980 yılında St Heles (ABD) patlak verdi.

Peleysky tip yapışkan lav varlığı ile karakterize edilir. Bu sayede, bir veya daha fazla ekstrüzif kubbeler oluşturan vermek üzere katılaştı. Yani (üzerinde yanardağ PELEE patlak veren Martinique adasında) 1902 yılında.

Kısa aktivitesi Vulcan farklı türü. Burada püskürme birkaç dakika veya birkaç saat sürebilir. Ancak, gün veya birkaç hafta sonra birkaç ay süreyle yenilenmektedir. patlamalar lav akışlarını oluşturan sıvı magma bu tür varlığı ile karakterize edilir. Yapılar Proklastik malzeme ve lav oluşturulan. stratovolcanoes hacmi on yüz kübik kilometre mesafededir. Püskürük kubbe ve kül emisyonları her zaman değil gözlendi. o Guatemala Fuego yanardağ patlak Vulcan tipine göre.

Strombolian tip Stromboli Akdeniz adasının onuruna denir. patlama türü için birkaç ay (bazen yaş) için sürekli eruptif aktivite ile karakterizedir. Bu durumda, eruptif sütun nadiren on kilometre üzerinde yükselmektedir. Bazı patlamalar kül konileri oluşturur. Bunlar bazalt (ağırlıklı olarak) andezit ya da (nadiren) cüruf oluşmaktadır. kendilerinin tek gen volkanları adlandırılırken, koni genellikle tek patlama oluşturulur.

Hawaii tip emisyonları erimiş lav verimi ile karakterize edilir. fay ve kırıklara Çeşmeler yüksekliğinde bazen iki bin metre biri ulaşabilir. Sadece bir delik olduğunda, lav radyal uzaklaşmakta. Bu nedenle, çok yumuşak eteklerinde (on derece kadar) ile kalkan yükselmeler oluştu. Bu yükseltiler tabakalar oluşturulur ve kül içermez. Kalkan, dünyanın kapatılması Manuel Loa (Hawaii) en büyük volkan. Onun yüksekliği - 4103 m. Bu yükseklik biri yüz yirmi bir uzunluğa sahiptir ve genişliği elli kilometre idi. lav Akışları beş milyondan fazla kilometrekarelik ada alana yayıldı. hacminin 42.500 kilometre küplük fazla yüzde seksen deniz seviyesinin altındadır.

patlamalar diğer türleri vardır. Ancak, çok nadiren görülür. Örneğin, 1965 yılında bir denizaltı patlama İzlanda yanardağ yılında Surtsey Island kuruldu.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.