FormasyonBilim

Eğitilebilirliğini - Hızlı öğrenen ... olduğunu. öğrenmeyi nasıl geliştirilir

Öğrenme süreci verilmiş belirli bir çocuğun asimilasyon, yaşa bağlı olarak, bilgi ve beceri sistemi ile ilgilidir. Ama hesaba eğitim sürecinde her katılımcının bireysel özelliklerini almak için gerekli, mizaç, derecesi türüne tecelli hafıza, gelişmesi dikkat ve algı. Çocuğun kişiliğinin Bu özelliklerin kombinasyonu pedagoji ve psikoloji öğrenme sorunu denir başarısını, tanımlamaya bütünleştirici özelliği belirler.

"Öğrenme" kavramının farklı yorumlanması

Genelde, öğrenme olarak - bu eğitim faaliyetleri sırasında yeni bilgilerin ustalık farklı duyarlılıkta tecelli bilginin kendiliğinden veya maksatlı edinimi için bir kişinin hazır, ana göstergelerden biridir.

Örneğin, fizyolojisi açısından, bu özellik ayrılmaz, sinir sistemi dinamizmiyle bağlı yani geçici bağlantılar içinde (VD Nebylitsin) oluşma hızı. Ama yüksek eğitilebilirliğini, genellikle psiko-fizyolojik önkoşullar tarafından sadece kaynaklanır. Bu ayrılmaz gelişme düzeyine bağlıdır entelektüel aktivite ve verimlilik.

Çeşitli bilimsel pozisyonlarla pedagoji ve psikoloji alanında uzman tarafından dikkate olarak "öğrenme" kavramı, bir çok yorumlar var. Özellikle, B. G. Ananev pedagojik süreçte hızla gelişmesi için hazırlanmış bir zihinle figürü bağlar. B. V. Zeygarnik öğrenme yetişkinlerle çalışan yeni bilginin gelişmesine çocuğun potansiyel olasılıklar yelpazesi olduğuna inanmaktadır. I. A. Zimnyaya almak ve öğretmenin yardımına yorumlamak çocuk hakkının hazır olarak bu kavramı ele alır. Bu terimin en kesin ve tam bir tanım H I Kalmykov verir. Onun teorisine göre, öğrenme - bireyin fikri mülkiyet bir arada, farklı bir kombinasyon olan eğitim faaliyetinin verimlilik düzeyini belirler. Bu özellikler, zihinsel süreçler, farkındalık, bağımsızlık, esneklik ve sürdürülebilirlik düşünme genelleme dahil, duyarlılık bakım.

göstergeler öğrenme

Öğrenci Okul, göstergeler ile karakterizedir, bilgi ve beceri geliştirme, geliştirme (stres, mantıksız yorgunluk, vb ..) sürecinde zorluk eksikliği, ortak faaliyetin yeni yollar, ezberlenmesi ve malzemenin anlayış istikrar geçişte düşünme esnekliğini üstesinden ilerleme hızının.

AK Markova daha doğru bu göstergeleri ayırır:

- yeni bir ortamda yönlendirme aktif davranış;

- seçim ve isteğe bağlı ek görevlerin kararında inisiyatif, arzu daha zor egzersizleri geçmek için;

- hedeflerine ulaşmada kalıcılık ve karşılaşılan engel ve müdahalenin üstesinden gelmek için yeteneği;

- Bir yetişkin (ebeveyn, öğretmen), protestonun eksikliği yardımıyla algısının olumlu.

Zihinsel gelişimin bir koşulu olarak Öğrenci

"Öğrenme" kavramlarını özünde zihinsel aktivite L. S. Vygotskim seviyelerini kurulur. Bunlardan birincisi - tarih, ikinci - proksimal gelişim bölgesi. Bu faktör çocuğun kendi kendine gerçekleştirebileceği faaliyetler listesinde, şu anda bir yetişkin yardımı kullanarak gerçekleştirebilir fırsatlardan daha geniş bir yelpazede arasındaki farkı belirler olduğunu.

L. S. Vygotsky haklı proksimal gelişme bölgesi doğrudan geçerli düzeyinin aksine, zihinsel aktivite dinamiklerini etkilediğini iddia etti. Öğretim süreci öğrenme görevleri çocuğu etkileyen ve şu anda o kendi başlarına fark edemez fırsatlarını geliştirmek zaman daha verimli ve etkili ilerler.

Sonuç olarak, gelişmeyi öğrenen çocukların gizli, potansiyel yeteneklerini ortaya çıkarmak, bize temel aramak zihinsel aktivite bir gösterge sağlayan yeni bilgiler öğrenmek reseptivitede iyileştirebilir.

eğitim

Eğitilebilirliğini - eğitim sürecinin başarısını belirleyen en önemli tanısal göstergelerinden biridir. Öncelikle, ayrı kategori olarak kabul edilir. Ve bu eğitim ile karşılaştırıldığında, gerekirse. aşağıdaki gibi pedagojik ansiklopedisinde bu temel kavramları yorumlanır.

Eğitim - öğretim beklenen sonucu yansıtan bilgi, beceri ve yetenekleri bir arada. Başlıca kriterler GEF içerdiği.

Mark Eğitim ifade eder. Ve öğrenme gözbebeğinin yüksek düzeyde elde bu durumda bir ön koşuldur. Bu bireysel performans oranı ve bilginin asimilasyon kaliteli bir sistemden oluşur. Bu özellik ayrılmaz gelişmesiyle bağlantılıdır bilişsel süreçler algı, düşünme, hafıza, hayal gücü, konuşma, dikkat olarak. Ayrıca öğrenme düzeyi ve kişiliğinin motivasyonel ve istemli ve duygusal kürelerin oluşumunda arasındaki ilişkiyi kanıtladı.

ilkokul çocuklarda öğrenme Tanı

ilkokullarda öğrenim düzeylerinin çalışmanın temel amaçları şunlardır:

Okul küçük düzeyinde eğitim sürecinin başarısının temel göstergelerin oluşumunun 1. belirlenmesi.

2. bireysel özellikleri ve çocuklarda telkin dinamiklerinin çalışma.

bireylerde karşılıklı öğrenme ve telkin doğası 3. Tanımlama.

ilkokul çocuklarının matematik öğrenmenin Karakteristik çoğunlukla Yu Gutka tarafından geliştirilen yöntem üzerinde teşhis çalışmanın sonuçlarına göre yürütülmektedir. Bunun özü yapımıyla ilgili 10 görevleri gerçekleştirmek için olan bir dizi sayı belli ilkelere göre. kartları yardımıyla bir çalışma yürütmektedir Öğretmen konunun ilk üç rakamını gösterir. Çocuk yapım ilkesi ile hesaplanarak önerilen altı üç basamak ekleyerek bu dizi devam etmelidir. Sonuçların yorumlanması doğası ve hata sayısına ilişkin gerçekleştirilir.

Öğrencilerin orta ve üst düzey yönetimin öğrenme düzeyini belirlemek

1997 yılında P. I. Tretyakovym ve IB Sennovskaya eğitim faaliyetlerinde özerklik seviyesi olarak öğrenme güçlüğünün tanısı için bir yöntem geliştirdi.

Çalışmanın sonucunda öğretmenlerden eğitim desteğinin bir doz ile belirlenir. Öğrenme seviye değeri yardımı dozu ile ters orantılıdır. Bu da daha fazla çocuk alt, proksimal gelişme bölgeye mevcut seviyeden hareketli öğrenme düzeyini destek öğretmen ihtiyacı olduğu.

tekniğinin özü 7-12 dakika (deneklerin yaşı bağlı olarak) için öğretmen bilgileri sunmak farklı yöntemler kullanarak, yeni bir malzeme setleri olmasıdır. Bu "görsel", "audialy" ve "kinestetik" idi eşit başlangıç koşulları gereklidir. Sonraki yeni maddenin birincil tespit tutulan (5-7 dak.). Bundan sonra, öğrenciler 4 aşamaya ayrılır, hangi bağımsız çalışmaya başlarlar.

  1. yeni bilgilerin yazılı açıklaması.
  2. temanın içeriğiyle ilgili spesifik bir soruya cevap ver.
  3. iş ilk değiştirilen koşullara sonra modellenmiştir ve kapanır.
  4. Daha önce çalışılan malzeme ile ilişkili yeni durumda edinilen bilgi, pratik faaliyetleri, diğer bilimler uygulanması.

öğrenme düzeyleri

• III düzeyinde öğrenme - en yüksek. bağımsız, kendi bilgi kümesi yeni bilgileri entegre etmek kapasitesi gerekmektedir, çünkü yaratıcı denir. Bu Zun standart seti kullanarak eğitsel sorunları çözme alışılmamış yollar bulmak yeteneğini tanımlar.

• II seviyesi - uygulanmıştır. Bu aktif bir tanıdık tipik bir durumda edinilen bilgiyi kullanma çocuk yeteneği varlığı ile karakterizedir.

• Ben seviye - üreme. Okul, anlamak ve yeni malzeme hatırlamak, onun algoritma uygular.

konu bile özelliklerin minimum listesini göstermek mümkün değilse Bu durumda, bu risk altında okul tarafından belirlenir.

Öğrenme ve performans

işaretleri üzerinde gerisinde kalmış öğrencilerin sayısı sıklıkla öğrenme nispeten yüksek seviyelerine sahip çocuklar gerçeği ilerleme sıhhat gibi diğer koşullara bağlıdır göstermektedir. Bu özellik, çocukların zihinsel aktivite verimlilik düşük seviyede dengelemek için ya da bu şekilde yer almaktadır. fakir öğrenme güçlüğü ile karakterize çocuk, iyi başarılı olabilir performans yüksek düzeyde varsa bu vardır. Ve tersi de doğrudur. orta ve düşük öğrenme performansının birleşimi çocuğun düşük performans neden olabilir.

Bu özelliğin Pedagoji özellikleri eserleri D. V. Kolesova içindedir. O öğrenme yeni yollar geliştirmek ve çevresindeki gerçekliği modüle etmek gerekli fiziksel ve zihinsel çaba yeteneği gibi performans düşündü. Bu optimal vücut işleyişini korurken belirli bir öğrenme görevin nitel performans kişi için gerekli olan süre, ölçülür.

AMAÇ öğrenme gelişme

öğrenmenin geliştirilmesi sadece çocuğun bireysel özelliklerine bağlı değil, aynı zamanda vzaimodeyatelnostyu öğretmen ve öğrenci. Yani bu göstergenin seviyesini yükselterek dinamikleri öğretmeni bölümünde pedagojik etkisi Öğrenci tarafından algılanması bağlıdır vardır.

öğrenme tezahürü eğitim sürecinde mümkündür. Bu nedenle, bilginin transferi her adım, pedagojik etkilerden farklı türleri arasında tutarlılığı sağlamak proksimal gelişim alanının genişlemesini sağlamaya yönelik olmalıdır.

o öğrenmenin en yüksek tezahürü sağladığında eğitim sürecinin örgütlenme Programı iyi olarak kabul edilebilir.

öğrenmenin geliştirilmesi için kriterler

Trainability - hacim ve pedagojik etkisi etkisi altında zihinsel süreçler verimliliği artış oranının ifade eşdeğerdir.

Çocuğun zihinsel aktivite özellikleri bir dizi kullanımı için kriterler:

1. ipucu ihtiyaçları varlığı veya yokluğu.

2. iş için harcanan zamanın miktarı benzer bir prensip rakamları bulmak için.

oluşma kaynaklarının analizine dayalı hataları 3. türleri.

4. (A. Ya. Ivanovoy tarafından) çocuğu gerekli egzersizleri sayısı.

öğrenme merkezinde bireysel ve onun bilişsel aktivite doğuştan yetenekleri vardır. Sonuç olarak, çocuğun tutum belirli bir konu üzerinde göstergenin seviyesini etkileyen ve spesifik eğitim alanlarında başarısını belirler.

Hızlı öğrenen

Her kişi bilgiyi asimile yeteneği doğasına içkin olduğunu. Ancak, hızlı öğrenme sadece başarılı etkileşim oboyudonapravlennoy transferi faaliyetleri ve yeni bilgi aldıktan teşvik olumlu bir eğitim ortamı içinde gerçekleşebilir. Bu koşulların varlığı büyük ölçüde aralarındaki sosyal ilişkiler kurma, şekil ve öğretmen ve çocuğun iletişiminin içeriği tarafından belirlenir. Geçen tezahürü anlayış ya anlayış, sempati veya antipati, anlaşma veya anlaşmazlık olmaması olarak ifade edilebilir.

Bu yüzden, bu özelliği ekspresyonunu sınırlamak kantitatif sonuçlar, yani akım elde etmek oranıdır. Bu formül mümkün tahmin ve tek tek veya bir bütün olarak çocuklardan oluşan bir gruptaki her öğrencinin öğrenme gelişimi için umutları tahmin yapar.

öğrenme aracı olarak Bilgi teknolojisi

Modern koşullarda öğrencilerin öğrenme yeteneğini geliştirir en etkili yolu olarak, eğitim sürecinde bilgi teknolojilerinin kullanılmasıdır. Onlar pedagojik durumların çeşitli oluşturmasına izin çözümü, böylece pedagojik sorunların geniş bir ürün yelpazesi uygulanmasını kolaylaştırmak, proksimal gelişim alanının genişlemesini gerektirir.

BIT kullanımı olarak üreme eylem ve biçimsel-mantıksal işlemleri ile karar alma yeteneğini başlatılması düşünme biçimlerinin, çeşitli simüle etmek için bir araç olarak bilgisayar programlarının kullanılması dayanmaktadır. Bu yeni bilgi ve becerileri mastering sürecinin güçlü bir katalizör değil, aynı zamanda modern bir bilgi ortamında zihinsel yeteneklerinin geliştirilmesi için bir araç değil sadece. Ama kullanımının müzakerenin eşlik ettiği zaman bilgisayar sadece öğrenme etkili bir aracı olarak hareket ettiğini fark etmek önemlidir.

öğrenmeyi nasıl geliştirilir

öğrenme süreçlerinin düzeylerinin yükseltilmesi için özel bir rolü bilişötesi becerilerin geliştirilmesi hassas aşamalarında tanımı içindeki bir oluşum oynarlar. Bunlar zihinsel aktivite (planlama ve kendini kontrol), konuşma, anlama ve farklı işaret sistemlerini kullanma yeteneği yönetimini sınıflandırılmalıdır. Böylece lise öğrencileri vzaimodeyatelnost çocuk ve öğretmen bilişsel süreçlerin sürekli aktivitesini muhafaza amaçlı olacağını eğitim sürecinin böyle bir organizasyon ile elde edilebilir öğrenme.

Adam, gelişme, belirli bir yaş döneminde olmak, bu ilişkilerin ve vzaimodeyatelnosti motivasyonunu, öğrenme sistemi özgünlüğünü belirleyen eğitim sürecinin aşamaların her birinde eğitim faaliyetlerinin bir konudur. Bu özellikler ve her bireyin öğrenme yönlerini belirler.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.