FormasyonBilim

Mayoz ve mitoz: ana farklılıklar

Bütün canlı organizmalar, hayatlarını yaşayan, bölünmüş ve gelişen hücrelerden oluşur. Bölünme süreci, aynı aşamalara sahip iki tamamen ters yönde oluşabilir: mayoz ve mitoz.

Canlı organizmalar için, hücrelerinde çekirdek bulunur, mitoz ile karakterizedir. Bunlar ağırlıklı olarak hayvanlar, bitkiler ve mantarlardır. Bilimin bu bölüştürme yöntemine vejetatif çoğalma denir. Mayoz bölünme metodudur, ancak özelliği kromozom sayısının yarıya indirilmesidir.

Mitozun mayozla nasıl farklı olduğunu anlayacağız. Her süreç benzer bir aşamadan geçiyor, ancak her biri için ana farklar olan özellikler var.

Birinci aşama, bölünme sürecidir. Mitoz işlemi, kromozomların bölünmesini içerir. Her biri, ortaya çıkan iki hücre arasında dağıtılan iki yeni hücre oluşturur. Bilim, yeni hücrelerin daha fazla kaderinin tamamen farklı bir sonuca sahip olduğunu kanıtladı. Böylece, örneğin, daha da bölünebilirler veya bölme bir hücrede devam eder. İki hücrede bölme işlemini aynı anda durdurmak mümkündür.

Mayoz süreci biraz farklı geçer. İki bölüme dayanıyor. İlki tam olarak iki kromozom sayısındaki azalmayı beraberinde getirir. Diploid hücre iki haploid hücreye ayrılır. Her kromozom iki kromozom varlığı ile karakterize edilir. İkinci bölme kromozom sayısını azaltmaz. İkinci bölünme sonucunda dört yeni hücre oluşur. Her hücrede bir kromozom ve bir kromatid lokalizedir. Mayoz ve mitoz, benzerliklerine rağmen, ilk aşamada zaten farklılıklar gösterir.

İkinci aşamada konjonktür. Mayoz bölünme sürecindeki hücrelerin ilk bölünmesi , homolog kromozomların birleşmesini içerir. Mitoz süreci, herhangi bir çiftleşmenin eksikliğiyle karakterize edilir. Sonra kromozomların hizalanması. Mitoz, eşleştirilmiş kromozomların varlığı ile karakterizedir, ancak ekvatordaki dağılımı çiftler halinde değil, aynı zamanda ayrılık halindedir. Bu durumda mayoz bölünme süreci tamamen farklı bir etki yapmaktadır. Burada ekvator boyunca hizalama çiftler halinde geçmektedir.

Mitoz ve mayoz bölünme süreçlerinin karşılaştırılması, farklılıkların yalnızca bölünme sürecinde değil, aynı zamanda son analizde de ortaya çıktığını gösterdi. Mitoz, bir çift somatik ve diploid hücrenin oluşumunun temelini oluşturur. Herediter faktörlerin süreç boyunca kaldığı unutulmamalıdır. Mayoz bölünmenin bir sonucu olarak, iki çift germ hücresi bir haploid karakterden oluşur. Kalıtım sorunu konusunda ise, korunmaz ve nihai olarak tamamen değişmiştir.

Bununla birlikte, en önemli fark çoğalma sürecinin doğasında yatmaktadır. Mayonez, bir kural olarak yalnızca olgunlaşma aşamasındaki cinsiyet hücrelerinde ilerleyen bir cinsel üreme süreci. Mitoz, somatik hücrelerin eşeysiz çoğaltılmasının temelini oluşturur. Buna ek olarak, somatik hücrelerin iyileşmesi için tek yol olan mitozdur .

Buna ek olarak, mayoz ve mitoz hedeflerinin doğasında önemli farklılıklar gösterir. Mayoz, sabit sayıda kromozomun muhafaza edilmesine eşlik eder ve yenilerinin oluşumunu teşvik eder. Bileşiminde kalıtsal yatakları vardır. Mitoz kromozomların ikiye katlanması üzerine kurulmuştur. Uzunlamasına bölünme temelinde geçer. Ardından, oluşan kromozomlar kızı hücreleri boyunca ayrılırlar. İlk bilgi tam olarak iletilir ve değişmez. Çok sayıda hücreden oluşan organizmaların gelişimi temelinde olan mitoz süreci. Sonuç olarak, mayoz ve mitozun, tek bir amacı izlemelerine rağmen, çok sayıda farklılık ve zıtlıkları olduğu sonucuna varılabilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.