Spor ve FitnessAtletizm ve Atletizm

Olga Rypakova. Biyografi, spor kariyeri, ödüller

Erkekler, kavgada daha güçlü olan, yüzme, koşu daha hızlı olan veya daha fazla atlayabilen her zaman yarışmışlardır. Bu yarışmalar ilgisiz kadınları terk etmedi. Çoğu jimnastik egzersizlerini ve elbette "spor kraliçesi" ni seçti; bu da doğru bir şekilde atletizm olarak nitelendirilmedi. Bu spor dalında bazı sonuçlara ulaşanlar, asla bu kadar kolay olmayacak. Ama yine de kızları durdurmaz. Ve ilginç disiplinleri seçmeye devam ediyorlar. Koşu, atlama, atma, yüksek beceri ile gerçekleştirilen, kimseyi kayıtsız bırakma: hem katılımcıların kendileri hem de çok sayıda izleyici.

2008'de Pekin'de bronz madalya ve 2016'da Rio de Janeiro'nun iki kez galibi olan bu yazının kahramanı, üçlü atlamalı (Londra, 2012), kapalı mekanlarda 2010'da dünya şampiyonu olup, çeşitli uluslararası müsabakalarda birincilik ve birincilik ödülünü kazanmıştır. , Bir zamanlar dünya zaferinin "spor kraliçesi" ne yükselmeye başladı. Bu yıldız şimdi sadece Sovyet sonrası uzayın ülkelerinde değil, aynı zamanda sınırlarının çok ötesinde atletizm taraftarlarının hemen hemen hepsi tarafından biliniyor. Burası Kazakistanlı bir Olga Rypakova.

biyografi

Olga, 30 Kasım 1984'te Kazak SSR kenti Ust-Kamenogorsk şehrinde bir spor ailesinde dünyaya geldi. Atletizmi kontrol altında ve ailemin tavsiyesi üzerine uygulamaya başladım. Olga'nın babası dekatlonla uğraşırken sekiz yaşında atletizm sektörüne getirdi. Gençliğindeki ilk antrenör, babasının öğrencisi olan Tatyana Nazarova'ydı. Olga Sergeevna Rypakova başlangıçta uzunluk ve heptatlonda atlamalara karıştı . Sporcunun ilk uluslararası startı, 2000 yılında Güney Amerika'da, Santiago Şili'de (Şili) gerçekleşen Junior World Championship oldu. Orada ilk kez uzun bir atlama yaptı ve şimdiye kadar sadece 23. sırada yer aldı. Sporcu anılarına göre - o zamanlar onun büyük başarısı oldu, çünkü yarışmanın diğer tüm katılımcıları ondan birkaç yaş büyüktü.

İlk başarılar

On sekiz yaşındaki Olga Rypakova, yetişkin katılımcılar arasında heptatlonda Kazakistan'ın şampiyonu oldu. Aynı yıl Kingston'da (Jamaika) Dünya Gençler Şampiyonasında gümüş madalya kazandı. Heptatlon disiplinde Doha'da (Katar) düzenlenen Asya Oyunları altın madalyaları kazanan sporcu, 2007'de hala uzun atlamaya odaklanmaya karar verdi. Bu disiplinler için sporcunun teknik zıplama yeteneğini değil sprintte çok yüksek oranlar gerektiğinden fiziksel eğilimler göz önüne alındığında, rakiplerin hızdan ziyade tekniğin önüne geçebileceği atletizm türlerini seçmek mantıklıydı. Ve elbette, seçim sonunda üçlü bir sıçrayışa düştü - bu, kalkış, atlama, basamak, atlama ve iniş safhalarından oluşan karmaşık bir atletizm biçimidir. Bu formda önemli sonuçlar elde etmek için atlet, hızlı egzersiz, atlama, koordinasyon ve atlamayı gerçekleştirirken koşu hızını söndürmeme yeteneğine ihtiyaç duyar.

Üçlü atlama kayıt cihazları

Erkekler olimpiyat oyunlarının başlangıcından (1896) üçlü sıçrama ile yarışırsa, kadınlar için bu disiplin Olimpiyat yarışmalarına sadece bir yüz yıl sonra Atlanta (ABD) 'de 1996 yılında tanıtıldı. Bu disiplindeki ilk Olimpiyat şampiyonu Ukraynalı atlet Inessa Kravets, bir yıl önce Gothenburg, İsveç'te bir kadın koşusundan (15 metre 50 santimetre) üçlü sıçrama disiplininde dünya rekoru kırdı. Erkekler, dünya rekoru İngiliz Jonathan Edwards'a aittir (18 m 29 cm). Aynı yıl, 1996 yılında Royal Swedish Stadyumundaki aynı Dünya Atletizm Şampiyonasında kuruldu. Birçoğu için, Jonathan'ın hiç sporcu olmadığı şaşırtıcı, sadece çocukluğundan beri bir hobi.

Hadi kahramanımıza dönelim. Olga Rypakova, üçlü sıçramaya ve Olympus'a doğru yola çıkarak yetiştirmeye başladı.

Rypakova - Olimpiyat şampiyonu

Her atlet için en çarpıcı başarı Olimpiyat Oyunlarındaki zaferdir. Pekin'de 2008 Olimpiyatları Olga'yı dördüncü pozisyona getirdi, ancak halen de Yunan sporcunun yasadışı uyuşturucu suçlamasıyla reddedildiği bronz madalya aldı. Sonra bir sonraki Olimpiyatlarda atlet zaten kararlı bir şekilde kararlıydı. 2012 yılında Sisli Albion - Londra Stadyumu'nda Olga Rypakova, ilk Olimpiyat altın madalyasını 14 metre 98 santimetre ile üçlü atlayarak kazandı. Rio de Janeiro'da (2016), Olga atlayış dizisini tamamlar ve bronz madalya ile troika bulur. Olga'nın kişisel atılımı - 6,85 m ve Split'teki (Hırvatistan) üçlü atlamada atlet, Asya'nın resmi rekoru olan 15.25 m en iyi sonucunu gösterdi.

Kazakistan'ın spor efsanesi

2016'da Olga, "Major" un erken unvanını aldı (CSKA Ordusu kulübünü temsil ediyor). Onuruna, Ust-Kamenogorsk'un yerinde düzenlenen atletizm atletizm merkezi seçildi ve birçok yarışmanın yapıldığı ve Olga Rypakova'nın adını taşıyan uluslararası startlarını defalarca gerçekleştirdi. Merkezin direktörü kocası Denis Rypakov, Dünya Üniversitelerinden 400 metre galibiyete profesyonel koşucudur. İki çocuğu var, Nastya'nın kızı ve Cyril'in oğlu. Ebeveynler çocukların ayaklarını takip edeceğini umursamıyor. Kız, atletizm uygulamaya devam ederken yine de başka bir spor voleybolu tercih etti.

Gelecek için planlar

Aile sağlıklı bir yaşam tarzı geliştirir. Kazakistan'da atletizm, modern gençlere ilham veren Olga Rypakova'nın başarısı sayesinde hızla gelişiyor. Şu anda, Olga, babası ve kocasının rehberliğinde tren yapıyor ve Kazakistan sporcuları arasındaki uluslararası yarışmalardaki zafer kazanan madalya kazandırıyor. Spor kariyeri, vazgeçmeyecek ve bu yıl Londra'daki Dünya Şampiyonasında oynayacak. Ayrıca Asya Oyunlarında ve Tokyo (Japonya) da yapılacak olan 2020 Olimpiyatlarında yer alacak.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.