Spor ve FitnessAtletizm ve Atletizm

Bir kalkışla uzun atlamanın yolları ve tekniği. Uzun atlama için standartlar

Uzunluğu atlamak doğru bir şekilde akrilik olmayan bir egzersize atıfta bulunur. Bu sporda başarı için yalnızca iyi hız verisi değil aynı zamanda geliştirilmiş fiziksel nitelikler de gerekiyor. Bu nedenle sporcular boyları nispeten düşük olmakla birlikte uzunlamalıdır.

Uzun atlamaların gelişimi tarihi

İlk kez bu spor antik Yunan'da ortaya çıktı. Pentatlon'un çekirdeğinin bir parçasıydı. Atlamaların tarihçilere tarihlenmesinden başlama zamanı tam olarak belirlenemedi, ancak antik sporcuların bütün egzersizleri kargo ile gerçekleştirdikleri biliniyor. Çoğu zaman, küçük dambeller sarkıktı. Açılışlar, gevşemiş toprak veya kum üzerine yapıldı.

Bu sporla ilgili resmi yarışmalar, atletizmin gelişiyle aynı anda yapılmaya başlandı. Zaten 1860'da Oxford Üniversitesi yıllık turnuvanın ana programına atlar atıldı. İlk müsabakalarda 5.95 m olan bir kayıt kaydedildi. Uzun yıllar boyunca bu başarı kimseye yenilmedi.
Ancak İngiliz Toswell ve Lane - ilk profesyonel atletler, 6 metre eşiğini aştı. 1868'den birinde 6.40 metreye, diğerinde - 7.05 metreye (1874) ulaşıldı. 60 yılı aşkın süredir, Lane'in rekoru (7.05 m) takip edilmesi gereken bir örnekti. Bununla birlikte, 1935'te efsanevi Amerikalı aktarmalı D. Owen markayı 8,13 m'de fethetmeyi başarmıştı. Bu kayıt, uluslararası atletizm derneği kurulduğu 1960'lara kadar sürdü. O zamandan beri, tüm sonuç ve başarılar resmen kaydedildi.

Kadın kategorisine gelince, 1928'de Japonya'da Hitomi olan ilk plak şirketi 5.98 m'ye atladı 1939'daki altı metrelik işareti 6,12 m'lik Alman Schultz'ın üstesinden geldi.

Uzun yollar atlar: yollar

Bugüne kadar 3 çeşit egzersiz tekniği vardır. Bunlar, "bükme", "bacaklarınızı bükme" ve "makas" gibi uzun vadede atlamak gibi. Her biri özel beceri ve uçuş tekniklerini gerektirir.

Öğrenmek ve gerçekleştirmek en kolay, bacaklarınızı bükerek uzun bir atlamadır. Başlıca nüansı, uyluk ve karın kas kütlesi gerginliğinde bir azalmadır. Bunun için sporcu bükmeli ve volanı hareket ettiren bacağa doğru çekmeli. Davanın biraz geriye eğilmesi gerekiyor. Bu sayede eller önce dışarı doğru ve sonra yukarıya çıkarılır. Uçuş yörüngesi azaldığında gruplandırma başlar. Dizler yüksek, alt bacaklar serbestçe alçaltılmalıdır. Vücut öne eğilir ve eller üstten öne, sonra aşağı ve geriye doğru hareket eder. Iniş sırasında bacaklar dizlerinin üzerinde düzeltilmelidir. Bu tekniğin en zor yanı dengesini korumaktır.

"Kıvırma" yolu çok fazla eğitim gerektirir, çünkü kovulduğunda çok zor bir yeniden düzenlenmeye sahiptir. Uçuş esnasında, sporcu ayağını indirip mümkün olduğunca geriye itmelidir. Eller aşağıdan yukarıya doğru saat yönünde dairesel bir hareket yapar. Bu noktada, sporcu vücuda bükülmüştür. Karın kaslarını gererek, iniş yaparken bacakları kaldırmak daha kolaydır. Yolun üçte ikisini aşmış olan jumper, parmaklarını mümkün olduğunca ileri doğru dizlikleriyle düzeltmelidir. Bu tekniğin dezavantajı atletlerin tüm hız yeteneklerini fark edememesidir.

Yukarıda bahsedilen uzun vadede atlama yöntemleri birbirine çok benzer. Bununla birlikte, çeşitli "makas" ayrı ve en karmaşık kategoriyi belirtir. Uçuş sırasında atlet doğal hareketine devam etmelidir (havada koşuşturarak). Kurallara göre, bir jumper en az 2.5 adım atmalıdır. Bu işlem sırasında, kasanın geriye biraz eğilmesi gerekir. Eller dengeyi sağlamak için ayakları ile senkron olmayan dairesel hareketler gerçekleştirir. İniş sırasındaki gruplama standarttır.

Uzunluğu atlama: teknik

Bu sporun temel görevi, uçuş esnasında maksimum yatay mesafeyi aşmaktır. Bir atlamanın uzunluğunu gerçekleştirme tekniği hareketin asiklik yapısını gerektirir. Egzersizin etkinliği, sporcuların hızlarını geliştirme kabiliyeti ile belirlenir. Uzun bir atlamanın başarısının anahtarı, yalnızca hızla koşuşup zorla çekilme yeteneğini değil aynı zamanda uçuş sırasında düzgün hareket etme kabiliyetini de beraberinde getirir. Bu şekilde yüksek sonuçlar elde etmenin tek yolu budur. Ayrıca açılış tekniği de önemlidir.

Profesyonel sporcular genellikle "bükülmüş" ve "makas" gibi atlama yöntemlerini kullanırlar. Onları kullanmanın nedeni, uçaktaki en büyük etkinliktir. Bu yöntemlerden herhangi biriyle uzunlamasına bir atlama tekniği, yüksek seviyede beceri, mükemmel hız ve güç gerektirir. İyi gelişmiş bir koordinasyon sistemi de önemlidir.

Eğitim kurumlarında, "bacaklarınızı bükme" egzersizinin en kolay yolu uygulanmaktadır. Uzun süreler, çok fazla zaman ve özel beceri gerektirmeyen eğitim yöntemleri atlar, genç yaşta bile (9-10 yıl) gerçekleştirmek çok kolaydır. Beden eğitimi derslerinde, eğitmen, başlangıç sporcularının uçuş ve gruplama tekniğine dikkat etmelidir. Aksi taktirde, yaralanma olasılığı yüksektir.

Atlamaları uzunlamasına gerçekleştirme aşaması birkaç aşamaya bölünür. Başlangıçta, kalkış ve itme gerçekleştirilir ve daha sonra uçuş devam eder. Son aşama iniş olacak.

Koşu nasıl düzgün başlatılır

Bu eylemin temel göstergesi hızdır. Sporcunun ne kadar hızlı uçtuğu konusunda, uçuşunun menzili direk olarak, yani nihai sonuca bağlı. İtkime alanına olan mesafe ve her sporcunun kendisi seçtiği adım sayısı. Bunlar, jumper'ın fiziksel özelliklerine dayanılarak oluşturulmuş bireysel özelliklerdir.

50 metrelik bir mesafedeki profesyonel sporcular yaklaşık 22-24 adım atarlar. Kadınlarda başlangıç noktasından itme bandına olan mesafe 40 m'dir ve bu mesafe 20-22 adımda ele geçirilir. Amatör kategorilerde (örneğin beden eğitimi), atlama sayısı 20 m'lik bir başlangıçla başlar ve atılan bu adımlar dikkate alınmaz.

Kalkış, klasik olarak 3 bileşene ayrılır: başlangıç, ivme ve itme için hazırlık. İlk aşama bir yerden veya bir yaklaşımdan olabilir. Koşunun başlaması, atlamanın daha fazla temposunu ve kuvvetini belirler, bu yüzden özel dikkat göstermelidir. Yerden başlayarak sporcu belirli bir noktadan hareket etmeye başlar, bir bacağını önüne, diğeri ayak parmağına geri iter. Burada önemli nüans sallantıdır. Vücut ileri ve geri hareket ettiğinde, sporcu kasıtlı olarak ağırlık dengesini karıştırarak optimum dengeyi kurar. Yaklaşımdan başlamak belirli bir ayağıyla kontrol noktasına ulaşmayı gerektirir, bundan sonra başlangıç sayımı genel kabul görmüş kurallara göre başlar. Hız yazarken bacakların ve ellerin genliği mümkün olduğunca geniş olmalıdır. Vücudun eğiminin 80 dereceye ulaşması önemlidir. Dağılımın sonuna gelindiğinde bagaj dikey bir konumda olmalıdır. Koşu esnasında, düz bir çizgide hareket etmeniz gerekir, böylece daha sonra parçayı rahat ve güçlü bir şekilde bastırabilirsiniz. Atlamadan birkaç adım önce hızlanma hızı maksimum olmalı. Şu anda omuzlar geri çevrilmeli ve pelvis çok ileri çekilmelidir.

Üzerine nasıl inşa edilir

Kalkıştan uzun bir atlama tekniği, yalnızca ivme ve uçuşu değil aynı zamanda kendisini zorlar, bu da iyi sonuçların anahtarıdır. Sporcu ne kadar doğru ve güçlü bir şekilde pistten itilirse, son rakamları o kadar yüksek olacaktır. Atlamanın bu kısmının ayak bileğinde tek bir itme ile gerçekleşmediğini belirtmek gerekir.

Aslında, itme, ayağı özel bir sınır işaretine koymakla başlar. Bu noktada, ayak, dış kemer üzerine dayanıyor, ancak bazı sporcular ağırlık merkezini hemen topuktan parmağa doğru kaydırıyor. Her durumda, ayağın öne doğru kayması 2 ila 5 cm arasında olmalıdır.

Uzun atlamada optimum itme ayağın özel bir konumu ile sağlanır. Koşu bacağı 70 derecelik bir eğimle diz hafifçe bükülmelidir. Yeni başlayanlar bu pozisyonda önerilmemektedir, çünkü bacak kasları henüz yeterince gelişmiş değildir ve atlama kablosu dengeyi kaybedebilir, diğer bir deyişle, bacağına ve vücuduna etki eden desteğin tepki kuvvetleri ile başa çıkamaz. Yüzeydeki ilk pislikten sonra, kalça ve diz eklemleri yumuşatır. Şu anda, sallanan bacak ileri ve yukarı doğru hareket ettirilir, tamamen düzleşir. Bu an, jumper'ın kas ve atalet sisteminde keskin bir yük artışı ile belirgindir. Atletizmdeki bu pozisyona dikey denir. İtme esnasında, el hareketlerini elle yapmak gereklidir. Bu, pırıltı kuvvetini artıracaktır.

İtme görevi, yatay hareketten (kalkış) en yüksek dikey kalkış hızını elde etmektir. Pırıltı ne kadar hızlı olursa atlama yüksekliği de o kadar yüksek olur. En iyi kalkış açısı 22 derece olacaktır. Yeni başlayanlar vücudun herhangi bir sapmasına izin verilir, ancak sadece hareket ekseni boyunca.

Doğru uçuş tekniği

Atlet için parkurdan gelen itme evresi en zora başlar - havadaki hareket. Uçuş gerçekleştirmek en zor unsurdur. Uzun atlama tekniği, teknenin dengesini ve doğru konumunu korumakla kalmayıp aynı zamanda optimum iniş koşulları yaratmayı gerektirir.

Uçuş aralığı ve dengesi, atletin nasıl ittiğine bağlıdır. Bu sporun en iyi temsilcileri 10 m / s'ye kadar olan hızlara ulaşıyor. Aynı zamanda, maksimum kaldırma yüksekliği yaklaşık 60 cm'dir Kalkış esnasında, koşu bandı bir süre vücudun arkasında kalmalı ve uçuĢ bacağı yatay seviyeye kadar bükülmelidir. Böyle bir uzun atlama tekniği, herhangi bir yöntem için, hatta "makas" da kullanılır. Vücut hafifçe öne eğilmelidir. Eller bükülmeli ve hareket ekseni boyunca farklı yönlerde yönlendirilmelidir.

Uçuş fazı, atlama şeklinize bağlıdır. Son aşamada, sporcunun gövde ve ekstremiteleri özel bir konuma girmelidir - gruplama. İniş öncesi bir an için iki bacak da düzleştirilmeli ve yatay yüzeye paralel olarak öne doğru çekilmelidir. Eller dengeyi sağlamak için dairesel hareketler yapmalı, sonra mümkün olduğunca geri alınmalıdır.

Doğru yere nasıl inilir

Atlamanın bu safhasına hazırlık, uçuş yolu düşmeye başladığı andan itibaren başlar. Bu noktada, doğru gruplamak önemlidir. Verimlilik açısından, bacaklarınızı uzunlamasına çıkıntısının yatay yüzeye en dar açı olacak şekilde tutun. Kalkışla birlikte uzun atlama tekniği de iniş alanı ile düzgün temas anlamına gelir. Uçuş aşamasını terk etmeye dikkat etmek önemlidir. Bunu yapmak için, bir manevra gerçekleştirilecek bir bacak dinlendirmek gereklidir ve yüzeye temas ettikten sonra vücudu dağıtın. Hem omuzu hem de kolu aynı anda çıkararak bakım sırtta (geri) yapılır. Bagajın bu pozisyonda erken çıkarılmasının bacaklarda düşüşe ve yüzey ile erken temasa neden olabileceği unutulmamalıdır.

Resmi kurallar

Atlama çizgilerinden başlayıp atletin izi ile biten (vücudun herhangi bir parçası), çubuğa dik düz bir çizgide atlama sonuçları belirlenir. Çukurdan çıkışa yalnızca yanlara veya ileriye izin verilir.

Uzun atlama kuralları, atıcı çubuğa paralel olarak bir çizgi aldığında sporcunun sonucunu geçersiz kılar. Ayrıca, sporcunun çukura girmediği veya uçuş fazının kil üzerinde bir iz bırakması durumunda son göstergeler dikkate alınmaz. Kumun ilk dokunma şekli ara sonuç olarak sayılır. Buna ek olarak, uzun atlama kuralları, atletin son (en iyi) skorunu kaydettirmeden önce yapabileceği girişim sayısını belirler. Sözde şans sayısı 6 kısıtlamalı. İstisnalar, 8'den fazla sporcunun katıldığı yarışmalardır. Bu durumda, her jumper için 3 deneme turu uygular. Son bölümde 8 sporcu en iyi performansa sahip.

Genellikle Kabul Edilen Normlar

Profesyonel ve amatör formlarda, standartlar önemli ölçüde değişir. 9-10 yaş arasındaki erkek çocuklar için uzun atlama standartları 1.90 - 2.90 m arasında, kızların bu yaşta 1.90 - 2.60 m aralığında olmaları gerekir. 15 yaşına kadar çocuklar Norm 3.30-3.90 m, kızlar için 2.80-3.30 m'dir.

Yarı profesyonel kategoride (18 yaşından itibaren), göstergeler çok daha yüksek olmalıdır. Erkekler için kalkıştan uzun atlama için standartlar 3.80-4.4 m arasında değişir Kadınlar için nihai sonuç 3.10-3.60 m aralığında olmalıdır.

"Spor ustası adayı" nın başlığını kazanmak için, atlama takımlarının amatör performansını hemen hemen iki kez aşmaları gerekiyor. CCM için norm 7.20 m'dir "sporcu efendisi" için izin verilen sınır 7.60 m'den başlar MSMK'nın statüsü, uzun eğitimlerin tükenmesi sonucunda gerçekleşir. "Uluslararası kategori sporunun efendisi" nin normu 8.00 m.

Dünya rekorları

Bu sporda en iyi performansa sahip olan sporcu sayısına göre Birleşik Devletler benzersiz bir şekilde ön planda. Bugüne kadar dünya rekoru (uzun atlama), Amerikan Mike Powell'a ait. 1991 yazında Tokyo'da düzenlenen açık şampiyonada atlet 8.95 m. Kadınlar için benzer bir kayıt, Sovyet jumperi Galina Chistyakova'ya ait. Haziran 1988'de 7.52 m seviyesine ulaştı.

Olağanüstü sonuçların sayısına göre mutlak dünya rekoru (kalkıştan uzun atlama) Amerikan Ralph Boston'a aittir. 1960'tan 1965'e kadar, diğerlerini ve maksimum maksimum sayıları 6 katını aşmayı başardı. Amerikan dövüşü yapabilecek tek Sovyet atleti Igor Ter-Hovhannisyan'dı. 1962'de (Yerevan'da) ve 1965'te (Meksika Şehrinde) iki kez rekor kırdı.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.