Spor ve FitnessAtletizm ve Atletizm

Efsanevi yüksek atlama Javier Sotomayor. Biyografi, kayıtları ayarla, fotoğraf

Javier Sotomayor - dünyaca ünlü yüksek jumper. Kariyeri boyunca Kübalı defalarca kayıtlar koydu, bazıları eşsiz. Şampiyon koleksiyonunda 8 altın madalya, 4 gümüş madalya ve 1 bronz madalya bulunmaktadır. Sekiz kez dünyadaki sezonun en iyi göstergesinin sahibi oldu.

Kısa biyografi. Javier Sotomayor

13 Ekim sporcu kırk dokuz yaşında döndü, Matanthas (Küba) eyaletinde Limonar kasabasında dünyaya geldi. Tam adı Javier Sotomayor Sanabria'dır. Siyah bir erkeğin büyümesi neredeyse iki metre (1 m 95 cm), ağırlığı 82 kg'dır. Javier Sotomayor, yüksek atlamada dünya rekoru kırmayan bir Küba atlatıcısı .

Atletizm kariyer sporcusu 1981'de başladı. Oğlan yalnızca 14 yaşında iken inanılmaz bir başarı elde etti: güçlü, gelişmiş bir çocuk kolaylıkla iki metrelik bir bar aldı.

Dünya sahnesine ilk girişi

1984 yılında Javier Sotomayor, ilk kaydını 2 m 33 cm yükseklik seviyesine çıkarırken, bu gösterge 17 yaşın altındaki sporcuların dünyadaki en iyi markası. 1984 yazında Rusya'da Moskova oyunları "Dostluk" düzenlendi. Uluslararası atletizm yarışmaları Olimpiyatlara bir tür alternatif oluşturuyordu. O zamanlar, birçok ülke Amerika'daki Olimpiyat Oyunlarını boykot ilan etti, bu yüzden Küba atlatıcı Los Angeles'a gidebilme şansına sahip değildi. Rus yarışmalarının sınırları dahilinde yükseklikte atlamalar da dahil edilmiştir . Javier Sotomayor Moskova'da başarılı bir performans sergileyerek altın madalya kazandı.

On yedi yaşında, Paris'teki bir odada ilk dünya şampiyonalarına katıldı. Ardından sporcu gümüş madalya kazandı. Çubuğu 2 m 36 cm yükseklikle fetheden, çocuklar arasında bir dünya rekoru kırdı.

Sotomayor'un başarıları

20 yıl içinde, Küba atleti Indianapolis'teki (Amerikan) Pan Amerikan Oyunlarının şampiyonu oldu.

1988'de Javier Sotomayor, boykot yüzünden Seul'deki Olimpiyatlarda oynayacak ikinci fırsatı kaçırdı. Ancak Güney Amerika'daki uluslararası maç günleri öncesinde başlayan Salamanca şehrinde İspanya'daki Gran Premio Diputacion De Salamanca yarışmalarına katıldı. Burada, 7 yıllık tüm spor kariyerleri için sonuçlarını yendi. 240 cm yüksekliğe çıktı ve bir sonraki atlama tüm dünyada rekor oldu: Küba sporcusu barı 2 m 43 cm'yi aldı.

Bir Küba atlatıcısı olan Javier Sotomayor, performansını artırmaya çalıştı. Ve zaten San Juan'daki atletizm yarışmalarında 1989'da dünyaya ilk olma yeteneği kanıtlıyor. Oyunlarda, gezegenin bir sonraki rekorunu (27 yıl boyunca aşılmaz), 2 m 44 cm yükseklikte barın üzerine atladı.Sotomayor Javier, Budapeşte'deki kapalı bir alanda düzenlenen bir yarışmada kazandığı altın madalya ile ödüllerini topluyor. 1989'da Universiade şampiyonu ünvanını kazandı.

Küba jumper'ın bir sonraki zaferi

24 yaşındayken Sotomayor, Havana'da düzenlenen Pan-Amerikan Oyunları'nda şampiyon olan bir katılımcıydı. Bu müsabakaların hemen sonrasında Japonya'ya gitti. Tokyo Dünya Atletizm Şampiyonalarına ev sahipliği yaptı. Uluslararası yarışmalarda Sotomayor Javier 2.36 m yükseklik ile yüksek bir sıçrama gerçekleştirdi ancak rekoru 2.38 m Amerikan Charles Austin tarafından dövüldü. Bu nedenle, Küba ikinci sırada yer aldı.

Ve 1991 Dünya Şampiyonasında - 1991'de Seville'deki kapalı bir alanda Javier bronz madalya kazandı. Ancak 1993 yılında Toronto'daki bu yarışmaların galibi oldu. Ardından sporcu iki kez şampiyon unvanını doğruladı: 1995'de Barselona'da ve 1999'da Maebashi'de. 1993'te Salamanca kentindeki düzenli müsabakalarda konuşma, dünya rekoru kırdı. 2 m 45 cm yüksekliğe uyması şaşırtıcı sonuç sadece Javier'in kariyerinde değil, aynı zamanda dünya çapında atıcılar arasında en iyisi. Henüz bu rekoru kimse aşamaz.

Önemli müsabakalarda zafer

25 yıl içinde, Küba, sonunda Barselona'daki Olimpiyat Oyunlarına katıldı. Aziz rüyası gerçekleşti - altın madalya kazandığında 2 m 34 cm.
1993'te Sotomayor Javier ikinci kez Stuttgart Dünya Atletizm Şampiyonasında yer aldı. Ve yine zafer yüksek atlamanın ilk sırası. İki sezon sonra aynı uluslararası yarışmalara üçüncü kez katılır ve gümüş madalyanın sahibi olur.

1994 yazında Javier Sotomayor, ilk karşılaşmasını St. Petersburg'daki Şerefiye Oyunları'nda yaptı ve kazandı. Bu turnuvada atletler arasında ikinci kez 1998'de New York'ta (ABD) ortaya çıktı ve aynı zamanda şampiyon oldu.

1996'da Javier Sotomayor, ABD'deki Yaz Olimpiyatları'nda (Atlanta) bir ödül kazanamadı. Atletlerde 12. sırayı atlamayı başardı. Girişim travma oldu. Ancak bir yıl sonra Küba, fiziksel formunu tamamen geri kazandı ve Atina'daki Dünya Şampiyonalarına altın madalya kazandı.

2000'de, Küba atlamacı yine Sidney Olimpiyat Oyunları'nda şans gülümsedi. 2 m 32 cm'lik skorla yüksek atlamada ikinci sırada yer alarak Rus atlet Sergei Klyugin'i kaybetti.

Skandal ve spor kariyerinin sonu

İspanyollar 1993 Salamanca'daki Javier Sotomayor'un kaydından çok etkilenmişlerdi ki, Küba'nın şerefinde yaptığı stadyumu aramaya karar verdiler. Ancak yarışmadan altı yıl sonra atlatıcı uyuşturucu kullanmaktan hüküm giymişti. Efsanevi sporcu idrarındaki Pan-Amerikan Oyunlarında, kokain izleri bulundu. Bir skandal patladı. İlk olarak, Javier Pan-Amerikan yarışmalarının galibi durumundan yoksun bırakıldı, daha sonra 2 yıl boyunca diskalifiye edildi.

2001'de Küba atlatıcı sporu bırakma kararını ilan etti ve hepsi de anabolik ilaçların kullanımında tekrar fark edildiği için. Başka bir skandalı atlet her şeye. Hoş olmayan bir tarihin ardından, Salamanca yönetimi "Javier Sotomayor" stadının adını yenisine çevirmek konusunda ısrarcı oldu. Belediye başkanı, basın mensuplarının sporcunun ilk hatasını affetmeye hazır olduğunu ancak doping tarihinin tekrar edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.