Haber ve ToplumDoğa

Neden hiç kış fırtınaları olmaz?

İnsanlar her zaman gök gürültülü büyük önem vermişlerdir. Onların görünüşü etrafındaki en baskın mitolojik görüntülerle bağlantılı olduğunu speküle. Bilim nispeten yakın zamanda bunu anlamak - XVIII yüzyılda. kış bir fırtına asla neden: Birçok hala soru ile işkence? Daha sonra makalesinde, bunu çözeriz.

Fırtına nasıl?

Bu geleneksel fizik çalışır. Fırtına - atmosfer katmanlarında doğal bir olaydır. alışılmış duş gerçeği ile karakterize edilir kaynaktan herhangi bir fırtına sırasında, birbirlerine ya da toprağa kümülüs bulutları yağmur birleştiren kuvvetli bir elektrik deşarj. Bu deşarjlar da gök yüksek seslerden eşlik ediyor. Genellikle rüzgar arttıkça bazen kasırga fırtına-eşiğine ulaşan, bu selamlıyor. Havanın başlangıcı genellikle havasız ve nemli hale gelir kısa bir süre önce, yüksek sıcaklığa ulaşır.

gök gürültülü türleri

gök gürültülü iki ana tipi vardır:

  • vnutrimassovye;

  • Ön.

Şans Vnutrimassovye, buna göre, en az bir soğuk hava yüzeyinde sıcak hava çarpışma bol hava ısıtma sonucu olarak ortaya çıkar ve. Bu özelliğinden dolayı da oldukça sıkı zamana bağlıdır ve genellikle öğleden sonra başlar. Suyun yüzeyi üzerinde sürüş ısı veren ise deniz üzerinde ve onlar, gece geçirebilirsiniz.

Sıcak ve soğuk - Frontal fırtınalı iki hava cephede çarpışması görülür. onlar değil günün saatine bağlı olarak belirlenir.

Fırtına frekans meydana bölgesindeki ortalama sıcaklığına bağlıdır. alt sıcaklık - az olasılıkla onlar gerçekleşmesi için vardır. Onların kutuplar birkaç yıl içinde sadece bir kez aşılabileceğini ve çok hızlı bir şekilde azalıyor. Endonezya örneğin, en az iki yüz kere yılda başlayabilir onun sık uzun süreli yağmur, ünlüdür vardır. Bunlar, ancak, genellikle yağmurlar çöl ve diğer alanlarda bypass.

Neden fırtınalar var?

fırtınalar kökenini açıklayan bir anahtar nedeni havanın sadece düzensiz ısıtma haline gelir. zemin ve yüksekliği daha yüksek bir sıcaklık farkı, daha güçlü ve kısmi daha sık ortaya çıkar. soru şu: kış bir fırtına asla neden?

aşağıdaki gibi, bu fenomenin ne kadar mekanizmasıdır: içinde bulunan buz parçaları ile bulutu gelen soğuk hava ve ısı transfer kanununa göre yerden sıcak hava, yukarı eğilimi - indirilir. bulutların bölgelerinde bu döngü bir sonucu, sıcaklık çeşitli destekler gibi, iki kutuplu elektrik yükü sahip bulunmaktadır: pozitif yüklü parçacıklar alt ve negatif biriken - üst kısmında bulunur.

bulutun iki kesimi arasında bir çarpışma, aslında, yıldırım olan büyük bir kıvılcım, fişleri her zaman. Kıvılcım sıcak hava kırılır ve iyi bilinen bir gök gürültüsü olduğu patlama, sesi. sesin hızı yukarıdaki ışık hızı, bu yüzden aynı anda ulaşmaz yıldırım ve gök gürültüsü var.

şimşek türleri

Her zamanki yıldırım kıvılcım görmüş ve kesinlikle duymuş değil top yıldırım. Yine de, fırtına nedeniyle yıldırım bu çeşitlilik, sınırlanamaz.

Dört temel tipi vardır:

  1. Yıldırım-kıvılcımlar bulutları isabet ve yere dokunmadan.
  2. Kemer bağlayan bulut ve toprak - en korkulan edilecek en tehlikeli yıldırım vardır.
  3. bulutların altında gökyüzüne doğru sıçrayan Yatay yıldırım. Yeterince aşağı düşük gider, ama yere dokunmadan olamaz gibi onlar, üst katlarda yaşayanlar için özellikle tehlikeli olarak kabul edilir.
  4. Fireballs.

Soğuk kış fırtınaları olmaz Neden?

Bu sorunun cevabı oldukça basit. Neden kış bir fırtına olmaz ki? Çünkü yeryüzünün çok düşük sıcaklık. Resim keskin bir kontrast alt tarafından ısıtılan sıcak hava ve üst atmosfer soğuk hava, bulutlar içerdiği, böylece elektrik yükü, her zaman olumsuz arasında ortaya çıkar. O kış bir fırtına asla olmasının nedeni budur.

Elbette, bu kışın sıcaklık pozitif kaldığı tropikal ülkelerde, bunlar ne olursa olsun yılın zaman meydana gelmeye devam anlamına gelir. Dolayısıyla, bu tür Arktik ya Antarktika, fırtınada gibi dünyanın soğuk sıralarda - büyük nadir, çölde yağmur karşılaştırılabilir.

Kar neredeyse tamamen eridiğinde Bahar fırtına genellikle Mart ayı sonunda veya Nisan ayında başlar. Her görünüm Toprak sıcaklık vermek ve ekim için hazır olması için yeterince ısındı anlamına gelir. Bu nedenle, pek çok ulusal işaretleri ile ilişkili yay gök gürültülü.

Erken bahar fırtına yeryüzüne zararlı olabilir: Hava değişim halinde olduğu zaman bir kural olarak, bu anormal sıcak günlerinde gerçekleşir ve onunla gereksiz hatta nem getiriyor. Bundan sonra, zemin sık sık donuyor ve kötü bir hasat sağlar, buz tarafından engellendi.

Fırtına esnasında Önlemler

ağaçlar, borular ve diğerleri - özellikle tek, yüksek binaların yakınında durmamalı yıldırım düşmesi kaçının. Mümkünse, genellikle daha iyi tepede olmamaya.

Su - Elektrik mükemmel iletken, böylece fırtına yakalanmış olanlar için ilk kural - Suda olma. yıldırım bile hatırı sayılır bir mesafede, havuza vurursanız Sonuçta, deşarj kolayca orada duran bir adam ulaşır. Aynı bir temas pek az olması gerekmektedir, böylece, ham toprak için de geçerlidir, ve giysiler, vücut - mümkün olduğu kadar kuru.

Bu elektrikli ev aletleri ve cep telefonları ile temas etmemelidir.

Fırtına araba bulundu - lastik lastikler iyi yalıtım sağlamak, bırakmak daha iyi değil.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.