SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Meningoensefalit (menenjit, ensefalit): Nedenleri, Belirtileri, Tanı ve Tedavi

Menenjit, ensefalit - bir viral, fungal veya bakteriyel hastalık beyin ve omurilik iltihabı ile karakterize edilir. Bu, ölümle sürece acil tanı veya tedavi yöntemlerini sonuçlanabilir.

öykü

Bu Hipokrat zamanında inanılmaktadır ve Avicenna bu hastalığın varlığından haberdar idi. bunu tedavi olabilir mi? Aksine hayır evet yerine, bugünün dünyasında, zaman sorunu tanımlamak ve buna cevap vermek her zaman mümkün olmadığı için. ilk belgelenmiş durumda 1768 yılında İskoçya'da rapor edildi, ama sonra ajana bağlantı açıkça görülmemektedir. Hatta Cenevre erken on dokuzuncu yüzyılda salgın hakkında konuşmak, ve son değildi, onunla baş başardı. Son iki Yüzyıllar boyunca ensefalit Afrika, Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri'nde çıktı Menenjit.

Yirminci yüzyılın sonuna kadar, menenjit gelen ölüm neredeyse yüzde yüz ulaştı ancak penisilin başarıyla 1944 yılında hastalığa karşı kullanıldıktan sonra, kurtarılan hayatlar sayısı artmaktadır. yaygın bakteriyel patojenler olarak glukokortikoid ilaçlar bu buluşun karşı yardımcı oldu ve aşılar.

nedenleri

Hastalığın etiyolojik esasına göre üç kategoriye ayrılabilir:

- (belirli bir patojen tarafından provoke) enfeksiyon;
- enfeksiyon alerjik (enfeksiyon, aşılama veya romatizmal hastalığa cevap olarak, beyin zarlarının otoimmün lezyon);
- toksisitesi (infeksiyonlara neden tahriş edici maddelere maruz kalma).

birincil ve ikincil ensefalit menenjit gibi izole edilmiştir. Tahmin edeceğiniz üzere enfeksiyon sitesi beyinde yer almaktadır zaman, birincil hastalığı denir. Bu meydana geldiğinde, viral iç yaralanma (yaralanması, hematom) veya enfeksiyon hastalıkları. İkincil hastalık, orta kulak iltihabı, sinüzit, tüberküloz veya frengi gibi, bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.

epidemioloji

Daha önce, nedeniyle nüfusun aşırı kalabalık için, hijyen standartları ve kötü beslenme menenjit ensefalit uyulmaması esas beş yaş altındaki çocuklarda görülür. Ama şimdi bu tür vakalar yüzünden tıbbın gelişmesi ve yaşam koşullarının iyileştirilmesine nadirdir.

Erken ilkbahar - En kış sonuna muzdarip. Şu anda, eksikliği hastalığı telaffuz ve bağışıklık yanı sıra ani sıcaklık değişimleri, nem azalmıştır. akarı tanıtıldı ve kapalı, kötü havalandırmalı yerlerde daimi ikamet.

Menenjit, ensefalit yaygın, ancak Afrika'da en yaygın bulunur. Rusya'da, hastalığın ilk salgını İkinci Dünya Savaşı, İkinci başlamasından önce meydana - Geçen yüzyılın seksenli yıllarında, ve sonuncusu - 1997 yılında.

uyarıcı dinamo

En yaygın pnömokok ve meningokok menenjit, ensefalit. Streptococcus pneumoniae seksenden fazla antijenik varyantları olduğunu. vücut kendisi, sabit olan aerobik alanı tercih ediyor, ancak kritik durumlarda geçici olarak oksijensiz gidebilir. Form bakteriler oval, bir mikrometre daha az bir çapa sahip, bu sabittir, bu itiraz etmez. Bu, insan vücut sıcaklığında, kan ortam üzerinde büyür. Pnömokok menenjit, bir nekahet hastadan veya kişiden damlacıkları ile bulaşan ensefalit. antibiyotikler de dahil olmak üzere ilaçlar, yeterince dirençli mikroorganizma.

patogenez

hastalık maddesi, üst solunum yolu içine alır ve mukoza nazofarenks veya orta yutakta bağlı olduğu gerçeği ile başlar. Pnömokok, (kapsül, teikoik asit, madde C) sahip olan hastalık oluşturma mekanizması faktörleri prostaglandinlerin üretimini, kompleman sistemi ve aktive edilmiş nötrofiller uyarır. Bütün bunlar bir araya ensefalit menenjit neden olur. Onun nedenleri daha derin. Burada mukozal inflamasyon kolonize patojen kulak iltihabı, sinüzit, sinüzit veya bademcik iltihabı şeklinde gelişir. Bakteriler kendi toksinler vücudun bağışıklık sistemini inhibe çarpma ve kan akımı ile, beynin kalp, eklemler ve diğer şeylerin yanı sıra astar etkileyen, vücuda yayılır.

klinik

Klinikte, menenjit ensefalit aldığı üç şekli vardır:

- eşlik ettiği akut, adrenal yetmezlik , ve sık sık öldürücü olan;
- semptomları giderek artmaktadır uzamış;
- az ışık aralıklarla tekrarlayan,.

akut bir şekilde, ani sıcaklık derecesi artışı ile bir arka plan üzerinde refahı bir aniden başlamasıyla karakterizedir için basamak (39-40 derece) pireticheskih için. Mevcut solgunluk, terleme, siyanoz, bilinç ve nöbet olası kaybı, hem de yüz kaslarının parezi. bebekler ve bebekler kaygı içinde çığlık monoton aralıksız gösterir. artırarak kafa içi basınç kafatası ve şişkin fontanellerde bir tutarsızlık dikişler olabilir. Hastalığın ikinci gününde karakteristik vardır meningeal belirtiler, böyle sert boyun kasları olarak. Üç ya da dört gün sonra, hasta komaya girer ve (inflamasyon nedeniyle) ilerleyici şişlik soğanilikteki fıtık yol açar.

meningeal belirtiler

Bu menenjlerin iltihabı karakteristik özellikleri. Bunlar hastalığın başlangıcından sonraki ilk saat içinde ortaya çıkar ve tanı için yardımcı olur.

  1. setter köpek Pose (başı geriye atılmış uzuvları vücuda verilir).
  2. boyun kaslarında Sertlik ve boyun (pasif ekstansör kasların artan tonu nedeniyle olamaz hastanın kafa doktoru eğmek).
  3. Belirti Kernig (doktor kalça ve diz hastanın bacağını büker, ama düzeltmek çalıştığınızda o direnç karşılayan).
  4. Üst semptom Brudzinskogo (başın fleksiyon vücuda bacaklar çekme gözlenmiştir).
  5. Ortalama semptom Brudzinskogo (pubis üstü bölgede presle bacak fleksiyon).
  6. Alt belirti Brudzinskogo (Pasif bir bacağın fleksiyon ve diğer mide etmektir).
  7. Belirti Lessazha (bacakları vücuduna bastırılır ile bebek, koltuk altı muhafaza kaldırıldı).
  8. Belirti Mondonezi (göz küresinin ağrılı basınç).
  9. Belirti spondilit (elmacık kemer dokunarak yaparken ağrı).
  10. uyaranlara, ışık ve fono-fobi ile artan duyarlılık.

çocuklar

bir yetişkin için, ensefalit gibi hastalıklara transferi güçtür menenjit. Çocuklarda Sonuçları nadiren hastalık şikayet çünkü daha trajik olabilir, böcek ısırıkları fark edip azaltılmış bağışıklık yok. Erkekler kızlara göre daha fazla acı çeker ve hastalık zordur.

Çocuğunuzu korumak için, kene ısırması ve diğer kan emici böcekler için yaz aylarında sokakta onu incelemek için halsizlik en ufak bir işaret ve saatin her çift de bir doktoru görmek için zaman içinde, o ilkbahar ve sonbaharda daha sıcak giymelisiniz.

tanılama

ilk etapta doktor için teşhisini doğrulamak için önemlidir "ensefalit menenjit." o aldın mı? Kesinlikle. Bu nedenle, hasta ayrı kutu veya bulaşıcı hastalıklar kliniğine yerleştirilmelidir, epidemiyolojik araştırma önceden gerçekleştirdi. Sonra yaşamın ve sağlığın tarihini toplamak gerekir, şikayeti bulundu. Fizik muayene meningeal işaret ve sıcaklık ölçümü test etmektir. laboratuar testleri, kan alındı ve çözelti edilir.

beyaz kan hücresi kan belirgin bir artış genel olarak analizi genç formların baskın, eozinofiller yokluğu ile saymak ve keskin saatte altmış milimetre ESR artmıştır. BOS yeşilimsi bir renk ile, yanardöner bulutlu. Nötrofiller ve protein hakim olduğu, glikoz miktarı azalır. Patojen kan belirlemek için, balgam veya serebrospinal sıvı bir besleyici ortam üzerinde plakalanır.

tedavi

Doktor ya da acil servis Eğer kabul menenjit ensefalit, nörolojik hastanede derhal hastaneye hastayı şüpheli. Tedavi tanı laboratuvar teyidi beklemeden kez başlatılır. Gözlemlenen sıkı yatak istirahatı, yüksek kalorili diyet.

semptomatik ve patogenetik tedavi ile başlayın. İlk adım, bakteriler tarafından meydana getirilen toksinlerin vücut temizlemek ve kan üzerinden intrakraniyal basıncı ve ince azaltmaktır. Bu hasta için damar içine glükoz ve diüretikler ile salin verilmiştir. Vücudun aşırı su baskını soğanilikteki ve anlık ölüme fıtık yol açabilir çünkü. Bundan başka, çözeltiler mikrodolaşım, vasodilatörleri ve nootropikler destek beyin etkinliğini geliştirmek için.

Etyolojik tedavi antibiyotik tedavisi (benzilpenisilin, florokinolonlar, sefalosporinler) 'dir.

sonuç

Tüm ensefalit menenjit tedavisinde nasıl başladığını hızlı ve başarılı bir büyük ölçüde bağlıdır. yardım zamanında sağlandı halinde bunun sonuçları, minör olabilir. Ve seksen yüzde hastalık ölüm oranı kadar şiddetli ve hızlı kurs ile aynı anda. Bunun nedenleri çeşitli olabilir:

- serebral ödem ve çarpma;
- kardiyo-pulmoner yetersizlik;
- sepsis;
- DIC.

önleme

Menenjit, ensefalit risk altında olanlar arasında iki ile beş yaş arası çocuklar bu aşı için, önlenebilir. o da altmış beş yıl sonra insanlar için tavsiye edilir. Bu aşılama çoğu ülkede kullanılan ve aşı, resmi programda girilir.

Şu anda üçüncü dünya ülkelerinde kamu hala tanı korkuyor "ensefalit menenjit." tedavi edilebilir mi? Evet, tabii. Ama başarı ne kadar hızlı destekli ve nasıl bağlıdır.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.