Gıda ve içecekYemek tarifleri

Nasıl bir biftek köpekbalığı pişirmek için: kızartma, fırın, Multivarki için birkaç basit tarifler

Köpekbalığı eti geçenlerde mağazalarımızın raflarında ortaya çıktı. Ve zaten restoranında egzotik balık denemek başarmış alıcılar, özellikle de yenilik ulaştı. Ama hayal kırıklığına uğradılar. Ev bir köpekbalığı acı olağan şekilde pişirilir ve inanılmaz pis koku yaptı. Ve bu güzel biftek vardı! Beyaz, kalın mavi-siyah deride kırmızı et ile mavi inci ... Ama bu denizlerin lezzetli yemeğin en tehlikeli yırtıcı yapmak için, bilmeniz gereken bir biftek yemek pişirmeyi köpekbalığı. Sonuçta, şefler koku ve acı bir tat bu balığın kurtulmak et alma hakkında birkaç sırları vardır. Ve bu sırlar bu makalede ortaya koyuyor. Ayrıca birkaç kolay kullanımlı tarifleri bulabilirsiniz. Köpekbalığı gıda yaygın olarak kullanılan Güneydoğu Asya, sakinleri, güçlü bir afrodizyak dikkate söylenmesi gerekir. kas balık eti hiç yağ veya kemik vardır. Buna ek olarak, düşük kalori: ürünün sadece 130 kcal yüz gram.

ön-muamele

Bize sahip köpekbalığı düşer için, bu yüzden sökülmüş görünümde, caizse. vakum veya diğer paketlerde - depolar dondurulmuş biftek satılmaktadır. Bu nedenle, ne parçası ve nasıl köpekbalığı pişirmek için düşünmek teklif yoktur. Evde biftek size buzunu gerekir. Et onun iyi tat kaybetti için, dikkatli yapılmalıdır. , Alt ve önceden ayarlanmış bir kafes paket açılır ve kap içinde biftek kaydırır. Çözülmüş balıkları boşaltmak anlamına nemi sağlamak için gereklidir. Kabı kapatın ve buzdolabına koyun. uzun defrost biftek, lezzetli dışarı dönecek. Sonra kalan buz ve obmoem köpekbalığı eti temizlemek. böbrek gibi amonyak kokusu ve acı tadı biftek eylemi ortadan kaldırmak için: o asitlendirilmiş su, limon veya misket limonu batırılmış. Ayrıca bu amaçla süt için kullanılabilir - sonuç aynı olacaktır.

Eğer köpekbalığı biftek dışında neler yapabilirsiniz

Bu balığın eti çok lezzetli. Seni ondan farklı yemekler çok pişirebilirsiniz. Eğer tava tava biftek kızartmak için gidiyoruz, onlar iyi bir kuru gerekir. Köpekbalığı eti sıvının bir çok içerir. Oda sıcaklığında bir saat boyunca biftek mutfak havlusu bırakın. Köpekbalığı eti çeşitli yemekler pişirmek için küçük parçalar halinde kesilebilir. Bu durumda, biz kıkırdak ve deri kaldırmak gerekir. Evin alerjileri varsa, kesmek için mantıklı ve yapar koyu kırmızı et çok derileri de. Bu bir madde histamin içerir. Bu alerjik reaksiyona neden olabilir. Eğer küçük parçalar halinde köpekbalığı eti tarifini kesmek istiyor Tabii ki, eğer, ilk onu marine sonra biftek kesmek ve gereklidir. Limon suyu veya sütle altında buzdolabında iki saat sonra hoş olmayan bir koku ve acı tamamen kaybolur. Ve şimdi lezzetli bir biftek köpekbalığı pişirmek için nasıl bir kaç yollarını aramalıyız.

Balık atıştırmalıklar fritöz

Evinizin böyle "McDonald's'ın" nda olduğu gibi böyle bir cihaz, olup olmadığı önemli değildir. Fryer herhangi bir metal süzgece veya süzgeç değiştirin. Önemli olan onların hacmi senin tencerenin dibine az olmasıdır. Zaten küçük parçalar halinde bir biftek köpekbalığı pişirmeyi söylediler. Yani, balık kesmek limon suyu ile serpin, limon çevreleri değiştirmesi ve marine etmek buzdolabında gönderin. Bundan sonra, kağıt havlu köpekbalığı üzerinde biraz kuru. Biz geniş ve derin kızartma yağında ısıyı havaya kaldırdı. Üç tabaklar hazırlanması: tuz ve beyaz biber ile karıştırılır un; Yumurta, hafifçe bir çatalla dayak; galeta unu. Balıkların adet sırayla bu bileşenlerin hepsi düşer. Biz bir süzgeçten (veya elek) içine yayıldı. sıcak yağ içine bırakın. kahverengi oluncaya kadar kızartın. forseps ile balık parçalarını çıkartın.

bir tava köpekbalığı bir biftek nasıl pişirilir

Bu tarif, yavaş içindir. Tek şey limon veya sirke suda asitlendirilmiş marine biftek sonra yapmak, bu yüzden kalın kürkü kaldırmaktır. yağla tavayı ateşe koyun. Biz değil, önceki tarifi olduğu gibi o kadar çok dökün. breading için iki tabak hazırlayın. Tek - unla, biz balık tuz ve baharat domeshivaem. İkincisi - bir yumurta sarsacak. petrol kuyusu ısınana kadar bekleyin. Daha sonra un, yumurta ilk her biftek daraltır. Fry gevrek kadar üç ila dört dakika boyunca her bir yan.

Fırında Köpekbalığı biftek

Bu balık sadece pişirme için yapılır. Bu tarif içinde yağ biraz gerektirir. Nasıl fırında biftek köpekbalığı pişirmek için? Biz kaynak temizleme ile, her zamanki gibi başlar. srezh cilt sonra, soya soslu bir tabak biftek koymak balıklar için baharat, limon yakın çevrelerinde serpin. Bir saat için bir buzdolabı gönder. Biz Fırını ısıtın. Bunu Kabartma, folyo ile örtün. bitkisel yağ ile silikon fırça smazhem alüminyum levha. Onu biftek üzerinde paylaşın. folyonun bir tabaka Prikroem. Yarım saat pişirin. Daha sonra folyo çıkarın. fırında balık kahverengileri edelim.

multivarka içinde Köpekbalığı biftek

Bu tarif için iki marine gerekir. İlk - Her zamanki: limon suyu veya limon suyu, su fit sirke veya şarap ile seyreltilmiş. Ama ikinci egzotik. zeytin yağı üç yemek kaşığı bir tabak içine dökün. ginger root için üç (veya ekleme 0.5 saat. L. Toprak). kaşığı doldurun soya yağı ve sıvı bal. Karıştırınız. Bu kompozisyon bizim balık iyi ovmak. Ama önce, dikkatli bir şekilde ilk marine dan bastırarak, (biz hala bir biftek köpekbalığı pişirmeyi unutmayın). Bu balık suyu emmesi için şaşırtıcı bir yeteneği vardır. Eğer biftek aşmak yoksa, o jelatinimsi dönecek. Bir saat dilimleri marine unu çöktü sonra tatlı kırmızı biber ile karıştırılır. Bir kapta Multivarki ayçiçek yağı dökün. Biz elli dakika için bir zamanlayıcı ayarlanarak "cookies" konulu üniteyi koydu. tereyağında biftek koyun. her iki tarafta Fry. Daha sonra her biftek için dereotu serpin peynir ince bir dilim, koydu. Kapağı ihmal ve program sonunda beklemek Multivarki.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.