SağlıkTıp

Nabızumuz: norm ve sapmalar

Kalp atışlarının sıklığı genellikle "darbe" terimi ile gösterilir. Oranı, farklı koşullar altındaki farklı insanlar için önemli ölçüde değişir. Bu gösterge, çok sayıda faktöre bağlıdır: yaş, sağlık, hava sıcaklığı, vücut sağlığı vb.

Nabızdaki değişim, aynı koşullar altında farklı insanlar için değerlerindeki farklılık her zaman herhangi bir sapmayı göstermez. Çoğu durumda bu, kalbin vücudun çevrenin özelliklerine uyum sağlamasına ve yeteneklerini kendi iç ortamının durumuyla ilişkilendirmesine yardımcı olma kabiliyetini gösterir.

Farklı yaştaki çocuklar için normları en belirgin olan puls, yaşam başlangıcında yetişkinlerin özelliklerinden iki kat daha yüksektir. Yenidoğan bir bebekte, ortalama kalp atış hızı dakikada 140 atıştır. Bu durumda, normun sınırları 110 vuruştan 170'e kadar değişen göstergelerdir.

Yetişkinliğe kalp atış hızında bir azalma eşlik eder . Örneğin, dört yaşına gelindiğinde, bebeğin nabzı (85-125 vuruş normu), bebeklik dönemiyle karşılaştırıldığında% 40-50 daha azdır. Ve 12-15 yılla birlikte, bu gösterge zaten bir yetişkinin göstergesi ile karşılaştırılmıştır.

Yetişkinlikte, vücut en iyi fiziksel formda olduğunda (bu süreyi 15 ila 50 yıl arasında büyük bir sınırla sınırlarız), ortalama olarak, insan kalp hızı dakikada dakikada 70 vuruşa eşittir (normal sınırlar 60-80 vuruştur). Elli yıldan sonra, kalp derece, özellikle de eğitimsiz kişiler arasında zayıflamaya başlar ve bu, 60-80 yaşlarındaki nabzın 75-80 vuruşta (muhtemelen 90'a kadar) artmasına neden olur.

Yaşa ek olarak, kişinin nabzı nabızdan çok etkilenir. Spor ya da diğer ciddi fiziksel egzersiz ya da güçlü patlama duyguları sırasında, vücut süreçleri alışkanlıklarını değiştirir. Benzer şekilde, nabzı değiştirirler. Oranı yaklaşık 3-3.5 kat artabilir. Bununla birlikte, kalp atışı, yorgunluk ve hastalık sırasında istirahatte daha sık hale gelebilir. Bu fenomene taşikardi denir ve artık norm değildir. Bu durumda bir doktor görmeniz gerekir.

Bazı durumlarda normal şartlar altında normal olan normların bulunduğu kişinin nabzı azalabilir. Dinlenmekte olan kalp atış hızının 60 vuruştan daha az olması, örneğin sağlıklı olması nedeniyle sağlığın iyileşmesine işaret edebilir. Atletik spor yapan profesyonel sporcuların, özel dayanıklılık gerektiren spor dallarının yaptığı vuruş normalde 40 atış sayısını aşmadığı bilinmektedir. Tamamen farklı bir durum, baş dönmesi, yorgunluk hissi ve diğer hoş olmayan semptomların eşlik ettiği belirgin bir nedenle nabzın yavaşlamasıdır. Bu gibi durumlarda, yalnızca bir doktor kalp atış hızı atlamalarının nedenini belirlemeye yardımcı olabilir.

Kalp oranını kendiniz doğru ölçmek için, birkaç basit kuralları izlemeniz gerekir. Darbeli arteri hafifçe iki parmağınızla (indeks ve orta) basmanız ve atımları 15 saniyede saymanız, ardından rakamı dört ile çarpmanız gerekir. Çocuklar için, nabız genellikle göğsüne bir palmiye yerleştirilerek ölçülür.

Nabzı aynı pozisyonda (oturma, yalan söylemek) ölçmek gerektiği unutulmamalıdır; kalp buna duyarlı tepki verir. Ancak bu koşula uyulursa, ölçüm sonuçlarının güvenilirliği sağlanabilir.

Kendi nabzınızı tam olarak bilmek için tek bir ölçüm yapmanız yeterli değildir. En az üç tane alacak. Bunun için en uygun zaman uyanıştan hemen sonra sabahtır. Hatta 15 saniyede kalp atımlarını saymak, yanlış olmaktan kaçınmak için tam bir dakika boyunca arzu edilir. Tüm ölçümlerden sonra aritmetik ortalama hesaplamanız gerekir - kalp atış hızınızın gerçek göstergesi budur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.