Sanat ve EğlenceLiteratür

Lope de Degas, "Fuente Ovejuna": özeti

İyi bir ürün, farklı gözüyle dünyayı görmek için ona yardım edin, bir kişinin hayatını değiştirebilir. Kaç bu canlıların edebiyat tarihinin var?

İnsan hayatında Edebiyatı

Literatür Her insanın yaşamı içinde yer gurur alır ve nedenleri çok sayıda. kitapların Hikayeleri sen dışarıdan dünyayı görmek için diğer insanların düşünmek ve kendilerini nasıl hissettiğini anlamak için izin verir. Teşekkür iyi bir kitap için, insanlar dengesini bulmaya, ruhsal ve ahlaki olarak büyüyebilir. Genellikle gibi düşünen maiyeti arasında bulmuyorum çünkü bir kişinin yalnız hissediyor, ama kitap okuma, o bütün insanlar farklı olduğunu anlar ve her biri kendi benzersiz iç dünyasını sahiptir.

İspanyol edebiyatı

o dili geliştirmeye başladığında İspanyol Edebiyat, yalnızca XII yüzyılda ortaya çıkmıştır. O zamana kadar, İspanya'da, biz Latin kullandı. bu ülkenin edebiyatının tüm geçmişi dünyaya harika literatür notu verdi her biri 4 büyük zaman dilimleri, ayrılabilir. İlk periyot İspanyolca yazma görünmesini sadece ilk ürkek girişimleri biriydi ve gerçeğiyle kutlandı. İkinci aşama -, Lope de Vega ve Cervantes'in çağ yayıldığını. Üçüncü aşamada düşüş ve İspanyol edebiyatının dördüncü canlanma vaat idi.

Yazar ile aşinalık

Lope de Vega - İspanya, oyun yazarı, romancı ve şair altın çağının bir temsilcisi. O 2000'den fazla parça yazmış ve sadece yaklaşık 400 bozulmadan gelebilmiştir. oğlan altın Nakış bir ailede doğdu. onun ilk yıllarda daha çok sanatta bir ilgi gösterdi ve. Zaten 10 yıldır o edebi metnin ilk çevirisini yaptı. Lope de Vega Alcala Üniversitesi girdi ve onun romances çok ün kazandı. yazar doğa her zaman sanatın önceliklidir gerektiğini ikna oldu.

Üniversite sınırdışı edilmiş ve 10 yıldır Madrid ayrılmak zorunda kaldı. nedeni aile kız acı bir hiciv onu reddetti oldu. Ardından, yazar, yeni bir güzel bayanlar için sermaye döner. Çok geçmeden maddi ailesine destek olmak amacıyla edebi eserlerin bir dizi oluşturur Valencia, taşındı. yaratıcılık Dramatik çiçekli için sekreter olarak hayatının döneminde gelen Alba Dükü. Lope de Vega Engizisyon hizmetçi olarak, o iki karısı ve neredeyse tüm çocukları kaybetmişti. Onun son aşkı o şiirlerin bir dizi seslendirdi 20 yaşındaki bir kız oldu. Geçen yıl yaratıcısı kişisel dram ile dolduruldu.

Fuente Ovejuna

dram İspanya'da küçük bir köyde meydana olaylarla ilgili anlatır. Düzenin Komutanı asi halkını baskı altına almak amacıyla Master gelir. Ustalar geçenlerde babasından unvanını aldı genç vardır. Komutan Fernand Guzman ordusunu önerir ve usta Rodrigo Giron onun yardımı alır. beklenti nedeniyle yabancı kadınlara sevgisinin kötü bir üne sahiptir kötülük Komutanı ayrılışını bekleyen ile Fuente Ovejuna sakinleri. Hiç kimse misilleme korkusuyla bunu inkar edemez. Basit bir adama aşık olduğunu Laurencia, - Son zamanlarda, Komutan Fernand Guzman belediye başkanının kızı peşinde.

Master and Commander tamamen isyancıları bastırmak, galip ayrıldı. Fuente Ovejuna hediyeler ile Fernand Guzman karşılar, ama Laurencia ve arkadaşları başka bir şey gerek yoktu. Zaman geçer ve Laurencia dere üzerinde Guzman karşılamaktadır. Komutan bu son şansı olduğunu karar verir ve inatla kendi almak istiyor. Frondoso, onları izlerken - Ancak, o sevgili Laurencia olduğunu bilmiyor. Sevgilisini korumak isteyen, Frondoso Komutanı silah ve gizlemeyi tehdit eder. Gücenmiş komutan bu aşağılama için acımasız intikam vaat ediyor. O kızlar babasına gelir ve ona göndermek için talep eder. Ancak, belediye başkanı sıradan insanlar da onuruna sahip olduğunu, yüzsüz Gusman açıklıyor. Bu arada, Kastilya kralı direnci Master and Commander bastırılmasını tanır ve bu belli bir tehdit görüyor. anlamak için, kendi kendine bunları çağırır. Sadece bu gerçek kızgın bir zorbanın şiddetten yoksul köylüleri kaydeder. Ferdinand Guzman, Laurencia ve Frondoso yokluğunda sırasında düğün oynarlar. Olayların ortasında askeri başarısızlık aşağılanmış ve hatırlama geçmiş Komutanı zulmeder ve hapis Frondoso bilemek söyler döndü. o sevilen bir korumaya cesaret çünkü Laurencia da gözaltına alındı. Fuente Ovejuna görüşlerini ayrılır hangi konseyi, toplar: Bazı isyan etmek istemeyen, ama biri adalet peşinde. beldelerinden toplantıda o dayandı işkence ve taciz açıklayan ve Frondoso yakında öldürülmüş olması, Laurencia karmakarışık. Bu bardağı taşıran son damla olur ve insanlar Guzman'ın evine söz ediyoruz. Kızgın kalabalık basitçe bile kurtarmak için zaman yoktu komutanı tramples.

bu sorumluluğu kaçınılmazdır fark eden insanlar hakimin soruları aynı şekilde cevap karar: Komutan Fuente Ovejuna öldürdü. Hakim şiddetle şüphelileri sorguya ve kadın ve çocuk demeden, cezaevlerine içine sıkışmış. Ancak köylüler itiraf etmedi. Bunlar eski komutanı tüm zorbalık kralına yazdığı ve bu heyecanlı ve sevilen kral altında yaşamaya hazır bulunmaktadır. Birinin suçlu olduğuna dair mümkün olmadan, Kastilya Kralı çiftçilere affeder ve kendi önderliğinde çok çaba gerektirir.

Kitabın tarihsel arka planı

Yukarıda tartışılan bir özeti olan dram "Fuente Ovejuna", İspanya'da 1476 yılında olmak gerçekleşti gerçek tarihsel olaylara dayalı yazılmıştır sır değil. Lope de Vega tam tüm ayrıntıları, isimleri, yerleri ve karakterleri korur. sakinlerinin Yükselişi gerçekten Koyun anahtarının köyünde meydana geldi ve bu Calatrava Fernan Gomez de Guzman Düzeninin Komutanı gönderildi. Ancak, tarihsel kronik bir bağışlayıcı cetvel karşı elini kaldır cesaret acımasız isyan nankör insanlar olarak bu olayı dikkate alır. zorbalık ve taciz ücretleri - yazar da gerçekten olduğu gibi bütün durumu dikkate alır. "Fuente Ovejuna 'kökleri tarihçesi İspanya'da siyasi durumla yalan.

o zaman İspanya birçok yazarların eserlerinde yansıdı feodal zulüm, çok karakteristik oldu. Yukarıda tartışıldığı bir özet olan Lope de Vega'nın "Fuente Ovejuna", drama keyfi muzdarip İspanya'da derebeylerinin zulümler tanıklık, bir tane daha kıvılcımı.

Fuente Ovejuna: Ürün analizi

Lope de Vega İçin hükümdar ve onu seviyorum ve takdir insanların mükemmel bir birlik olarak kabul edildi. Yazar İspanya'da emlak monarşiyi uygundur, ama her sınıfın hakları açıkça tanımlanmalıdır inanıyordu. Biz de Vega anti-feodal kurmuştu ve İspanya'da sorun son derece dengesiz olduğunu söyleyebiliriz. Ancak, eğer onun dünyanın ütopik doğasını anlamış? onun diğer eserlerini inceleyerek, onun ne kadar gerçek feodal İspanya'dan fark olduğunu görebilirsiniz.

Lope de Vega çalışması, "Fuente Ovejuna" koymak ana sorular - "faili bulunmuştur olsa ne olur" ve olduğu Nitekim, Kastilya kralı sadaka gitti ve ne kadar ileri "komutan kaçan ne olur?" yapsın? Yazar soruya cevap ama sadece bu dikkate değer olduğunu vurgulayan etmez.

görüntü Laurencia

Lope de Vega'nın "Fuente Ovejuna" nin Dram ana kadın karakter olmadan imkansız olurdu - Laurencia. Yazar, bir kadının rolü daima parlak olması gerektiğine inanmaktadır. Bu nedenle Laurnesiya - inatçı ve güzel kız. Çok basit köylülere aittir ama o asil kızlık dikkat edilmesi gereken ona hakkını verir belediye, kızıdır. İşte bu zalim komutan karşı ayaklanmaya tüm köylüleri yükseltir. birçok kez onun kurnaz düzenlemesi, güç ve hediye almak için çalışıyordu ısrarla ve küstah Komutanı Fernand Guzman, reddetti olarak Laurencia, onur ve cesaret vardır. idealize köylünün Lope de Vega'nın görüntünün eserlerinde o da gelenek ve ahlak sorumluları sanıyordum her zaman olduğu gibi biraz.

o, iyi güzel, cesur, zeki ve asil tarafından tarif edildiği gibi Laurencia görüntü, çok gerçek değildir. Basit bir köy kız için çok yaygın değil nitelikleri bu kombinasyonu. Gerçek bir çiftçi büyük bir zihin sahiptir ve o adam güçlere karşı ayaklanmaya bir bütün köye yol açabilecek olası değildir. Bununla birlikte, "Fuente Ovejuna", hikaye bir kadın karakter sürekli ilginç dokunuşlar kalite insan ruhunun dizeleri olan - bir, cesur, asi ve nazik.

güncellik

güç ilişkileri ve sıradan insanların soru her zaman açık olduğu için "Fuente Ovejuna" bugün alaka, önemlidir. Harici olarak, durum değişti, ama özü aynı kalır. "Şiddet" ve kontrol yöntemlerini değiştirdi, ama çok eski öncesi görüntülerin, modern yöneticiler kaldırılır?

yazarın diğer eserleri

yazarın diğer eserlerini de açıkça feodal sisteme karşı ruh halini gösteriyor. Köylüler yazar ülke ve ahlak genel ruhunun bir gösterge dikkate alır. Görüntünün yazarın tüm eserleri, içinde bile en önemsiz kahraman köylü daima herhangi kral ya cetvel görüntüsü daha parlak ve daha sıcak çizer. Lope de Vega (örneğin, "Seville Yıldız" gibi) ülkenin siyasi ve sosyal durumu hakkında duyduğu derin endişeyi gösteriyor.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.