SağlıkSağlıklı beslenme

Kuru erik: kalorili ve faydaları

Şu anda, dünya çapında insanların bir favori lezzeti haline kuru erik. Ve bu olay tesadüfi değildir. Zaten tıbbi amaçlar için kullanılan uzun bir süre kuru erik için. Bu nedenle, eski zamanlarda bu gibi romatizma, gut, böbrek hastalığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan, aynı zamanda aktif insan vücudundan su ve tuz çıkışı için kullanılan kuru eriklerin. erik bileşimi elyaf ve tatlandırıcılar içerir ve bunlar da, doğal bir müshil olarak hareket eder ve bu şekilde bağırsakları geliştirir. Ancak aynı etki beklenebilir ve kurutulmuş meyve kompostosu üzerinde unutmayın. Ve ayrıca, birçok kişi erik, kalori onlar onunla tüketmek korkusu - bu gerekenleri değil.

Bir çok insan soruyor gıda bu ürünün kullanımında, bunların şekil endişe zaman ve ne kadar kalori erik in sırasında? Ve bu ilgi oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Bugüne kadar pek çok yakından bir ürünün kalori içeriği ne yedikleri ve ne olduğunu bilmek kadar önemli olduğunu neden diyetlerini, izliyor. Yani, kuru erik, kimin kalori olduğunu ne fazla ne de az 231 faydalı ve lezzetli yüz gram, kcal. Biz neden anlayacaktır.

Bu erik, çeşitli mineraller, vitaminler, protein içeren bir sır diyet lifi, karbonhidratlar. Ve bu rakam etkileyebilir nispeten yüksek kalori içeriği olan herhangi bir fark erik, yapmaz. Gerçekten de, bu da karoten çok zengindir, kalsiyum, potasyum, magnezyum, sodyum, krom, fosfor, çinko, bakır, iyot, flor ve mangan gibi vitamin B, C, E, pp. Örneğin, kuru erik parçası olan P vitamini, kan basıncını önemli ölçüde azaltılması ve damar duvarlarının güçlendirmeye yardım eder. potasyum varlığı kalp korunmasına yardımcı olur ve kas safra ayrılması işleyişini arttırır; Bu eleman dahil böbrekler işleyişinden sorumludur. Böylece, tüm bu besinler ve elementler böbrek, elbette, kuru erik bağırsak, karaciğer, kalp hastalıklarının tedavisinde son derece faydalıdır yapmak ve.

Aynı zamanda, insan vücudunun saflaştırma yol açar, anti-bakteriyel özellikleri varlığı ile karakterize edilir çünkü kuru erik, örneğin Beriberi'ye anemi gibi hastalıkların varlığında yenmelidir inanılmaktadır. antioksidanlar içeriği bütün vücudu yeniler. böbrek ve karaciğer hastalıkları ve çeşitli enfeksiyonlu organizmanın lezyonların tedavisinde ve ameliyat sonrası düzenli olarak tüketmesi kompostosu limon ve kuru erik.

Bazı insanlar bir kuru erik seçiminde sorunları vardır. Ancak, tek kural vardır: Eğer süpermarkette veya piyasada kuru erik alırsanız, o zaman onun rengine dikkat edilmelidir. Nitel erik parlayacak olmalıdır ve hatta küçük bir plak gri veya beyaz soluk fark ederseniz, o zaman bu ürün zaten şımarık olduğunu bilmelidir.

Bu meyveler köpükleri ve reçel hazırlamak gelen bu et için bir baharat olarak kullanılır gibi modern erik aşçılar, çeşitli salatalar içine eklemeye başladılar. Ancak, ağırlıklarını ve şeklini izlerken olanların, kimin kalori 100 gram başına 231 kcal, görülmemiş kolaylıkla erik, diyet kırabilir unutulmamalıdır. Eğer bu lezzetli kurutulmuş meyve kendinizi şımartmaya karar Böylece, o zaman tatlılar vazgeçmek zorunda yarın gerçeğine hazırlıklı olun. Sonuçta, bu ürünün vücudunuz için çok iyi olmasına rağmen, ancak birkaç ekstra kilo getirebilir nedenle kuru erik yüksek bir kalori içeriğine sahip olduğunu unutmamak ve yoktur.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.