SağlıkSağlıklı beslenme

Kolesterol: yarar veya zarar?

Eğer dünyanın dört bir yanından katillerin adını biliyor musunuz? Nikotin ve kolesterol. Ama ilk eğer - zehir kendisi ikinci isteksiz suikastçi olur, daha doğrusu, bir katili yapıyoruz Faydalı, hatta gerekli vücut maddeler olduğunu.

Tam olarak nasıl? Birlikte ele alalım.

Kolesterol - vazgeçilmez ve her yerde bir

Ya kolesterol (basit bazı hariç) hayvan dünyasının vücut mevcuttur. Bir bitki - kolesterol mevcut değilse, o zaman önünüzde olan hayvan ve bitki temsilcisi değildir. Bu arada, bitkilerde bir uyumlu adı "fitosterol" sahip ve onunla benzer işlevleri yerine, kolesterol analog olduğunu.

Ne vücuttaki kolesterol yapar? Çok:

 • Onları bir doğal "sertlik" veren tüm membranların bir parçasıdır;
 • Bu izole sinir hücreleri, pals iletkenlik iyileştirilmesi;
 • "Sınır kontrolü", hücreye ve moleküllerin geçiş rol oynar bunun dışında;
 • örneğin A, E ve D gibi bazı vitaminler, sentezinde yer;
 • Bu da dahil olmak üzere, hormonların üretimi için önemli bir işleve hizmet - (erkek ve dişi) cinsiyet;
 • şirketinden safra üretiminde yer alan;
 • Bu insan eritrositleri koruyan hemolitik zehirler ;
 • Erken çocukluk formlarda nöronlar arasındaki bağlantıları, yani - beyin fonksiyonlarını geliştirir.

Kolesterol hatta hayvan omurilik endüstriyel bir şekilde üretilir ve erkek ve dişi cinsiyet hormonları, böbrek üstü bezi hormon üretimi için farmasötik endüstrisinde kullanılan çok yararlıdır. Kolesterol belli zehirleriyle zehirlenmesi için bir panzehir olarak kullanılır.

Kolesterol bir katil hale geldikçe

Tüm zehir ve tüm tıp. Hipokrat Bu sözler açıkça kolesterol örnekle gösterilebilir. Nasıl bu kadar yararlı madde bir katil olmak olabilir?

Aslında kolesterol lipoproteinlerin vasıtasıyla gövdesi boyunca gerçekleştirilir olmasıdır. Onlar nereden geldi? Lipoproteinler - yağ (lipo) 'in bir grubu ve proteinler (-proteinov), maddenin bağlı ve kolesterol olduğu. Ve şimdi - en ilginç: kolesterol lipoprotein orta, düşük ve çok düşük yoğunluklu oluşur, eğer dokuya "gider". Ama, doku ve hücreler zaten kolesterol ile doldurulur ve daha o kabul edilmemektedir olduğunu düşünün. kan damarlarının duvarlarında - Sonra kolesterol, yani "kapıda yüksüz". Neyse ki, aynı zamanda karaciğerde işlenmesi için "taşımak" kan damarlarından yakalama kolesterol ve yüksek yoğunluklu lipoproteinler vardır. Gelen dengeli bir diyet , bu süreçler, dengeli gemiler temiz ve lastik kalır.

Eğer lipoproteinler ortamı, ihtiyaçtan fazla düşük, çok düşük yoğunluklu, ancak yüksek yoğunluklu lipoprotein ile vücut sağlamak Ancak, - yetersiz, daha sonra durum acınacak haline gelir: Düzenli kan damarlarının duvarlarında birikir "ekstra" kolesterol, onların lümeni daralır ve ateroskleroz yol açar . ölüm - Ya bugün ateroskleroz neden her şeyi bilir.

Yukarıdakilere dayanarak, yüksek yoğunluklu lipoprotein ve lipoprotein diğer yoğunlukları dengelemek için gereklidir. Ama nasıl? Düşük yoğunluklu lipoproteinler yiyerek oluşturduğu çıkıyor doymuş yağ yağlı et, yağ, tereyağı, krema, yumurta, yumurta içinde bulunan ve dolayısıyla kek, pasta ve benzeri tatlılarda. Yüksek yoğunluklu lipoproteinler bitkisel yağlar, balık, fındık ve tohumlar içerdiği doymamış yağların yiyerek oluşturulur.

her şey basittir, ama ... - Öyle görünüyor

Bu çağda, çoğu insan tamamen tamamen ayrı fast-food restoranlarda, normal atıştırma gelen, hayvansal yağların, et ürünlerinin kullanımı, büyük miktarda yedikleri gerçeğini göz ardı edilmektedir.

Ve nasıl ilk zaten yaygın aterosklerozun sonuçlarıyla geldi terapist bir resepsiyonda duyduğumuz tereyağı ve yağlı et insanın tehlikeleri, aksi olabilir. Ne yazık ki, bu durumda, diyet sadece biraz ömrünü uzatmak, üzücü sonucundan bize kaydetmez.

Yani ne yapmalı?

Sen iyi bir sağlık dayandığı üç temel hakkında bilmeniz gereken:

 • Uygun beslenme;
 • yeterli fiziksel aktivite;
 • zamanında tıbbi muayeneler.

Doğru beslenme - bitkisel gıdalar üstünlüğü ile bir diyet. Her insanın ayında sebze ve meyveler (ham ve pişmiş ikisi) en az 15 kg yemelisiniz. Hayvansal yağlar sebze 2/3 değiştirmeniz gerekiyor.

Bitkisel yağlar (zeytin, ayçiçeği, soya fasulyesi, mısır, vb.) Içeren bir fitosterol, doymamış yağ seviyesi, ve bu nedenle - yüksek yoğunluklu lipoprotein, kan dolaşımına aşırı kolesterolü kaldırır. Sen raflarda ürünler daha yakından bakmak gerekir. Aralarında yararlıdır olanlardır. Örneğin, yayılır - adı bizim için sıradışı ve bu nedenle almayın. Ancak Avrupalılar kadar zaman olduğunu bilerek, kombine yağ karışımları tercih etti - günlük gıda ürünü ve bu nedenle her aile üyesi için yararlı olmalıdır.

Fiziksel aktivite - ille ziyaret spor salonları ve fitness merkezleri yorucu değil. İki saat yetinelim bir gün veya yarım saatlik koşu yürür.

Zamanında (her altı ayda) kandaki kolesterol Anketi hızlı onun yükselişi ve normalleştirme sert diyet kullanma hakkında bilgi edinmenize yardımcı olabilir.

Gördüğünüz gibi, her şey basittir. Önemli olan - sadece bunu bilmek, ama hareket etme!

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.