Gıda ve içecekPişirme İpuçları

Kek oymak için nasıl

Herhangi aile tatili pek rulolar, pastalar, cheesecakler, kekler olmadan yapacağız. Oldukça sık rastlanan bir hostes pişirmek ne kadar lezzetli tarafından değerlendirilecektir. Ve turta bu konuda önemli bir rol oynamaktadır.

Genel olarak, pişirme görsel sanat benzer testi ile ilişkili. Let it biraz saçma geliyor, ama güzellik onların vizyonunu göstermek için, dünyaya tutumlarını ifade edebilir bu basit "malzeme" geçer.

Genellikle deneyimsiz hostes, bazı zorluklar olabilir, "heykel nasıl kek" sorusu ile karşı karşıya. Sonuçta bu süreç belli beceri ve yeteneklerini gerektirir. Aslında, biraz gerekir: çalışkanlık, sabır ve bilginin en az. Ve sadece kısa bir zaman o kek heykel nasıl basit bir bilim öğrenmek mümkün olacaktır.

İyi kek hazırlama şekilde sadece farklı değil, aynı zamanda, bir tür doldurma bilinmektedir (maya hamur ve doğal olarak önceki formuna maya ya da nefes olmadan). yuvarlak kek gibi biri, oval sever ve bazı bunları bir kare şeklinde haricinde çanak hayal etmeyin birisi.

Turta formu testinin türüne bağlıdır unutulmamalıdır. Örneğin, maya veya mayasız iyi ve daha kolay için yuvarlak pişirmeye oymak için. Milföy turta geometrik formlar, zarf veya torba oluşturmak için daha uygundur.

Nasıl bir yuvarlak şekli üzerinde kek oymak için?

İlk adım favori tarifi için hamur hazırlamak. eller heykel önce, bitkisel yağ ile yağlamak için arzu edilir. Bu durumda, süreç çok daha kolay almak hamur eller yapışmayacak çünkü olacaktır.

hamur eşit küçük parçalara bölünür ve boncuk onları rulo edilmelidir. Her kordon unlu düz bir yüzey üzerinde sürüp düzleştirin.

Küçük bir oklava kullanarak doldurma koymak merkezinde küçük bir pasta mi rulo. daha sonra bağlantı kek kenarları müdahale etmeyecek şekilde Dolgu alınmalıdır.

yuvarlak veya oval turta oluşturun sıkıştırarak yöntemine bağlıdır. Bu nedenle, kek oval şekilli bağlantı karşılıklı kenarları için. pasta kenarına yuvarlamak için eşit torbanın benzerlik oluşturan, merkezi bir araya.

Nasıl bir zarf şeklinde kek oymak için?

Daha önce belirtildiği gibi bir kare veya zarf kalıp daha iyi şeklinde kek puf böreği. Hamur özel ya da geleneksel bıçak kesme kareler ile masaya ince haddelenmiş, ve daha sonra ondan edilir. Yine, ortada ici koyun ve ters açılar merkezi ve zaschipyvaem toplanmaktadır.

Pişirme kek oymak için nasıl endişe daha değmez sırasında Nihayet, en önemlisi onların mutfak başyapıtlarından en tuhaf formları ile geliyor, deneme korkmayın. Öyleyse onun ev, üyelerine duymak emin olabiliriz Şekillendirici kek "Ne güzel!" - eğlenceli aslında çok. Ve şeker lezzetli çörekler bir parça bir bardak çay ile günün son davasını görüşmek üzere ne kadar güzel bir akşam birlikte bir yuvarlak masa için ailesi ile kendi ellerini pişirilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.