Gıda ve içecekYemek tarifleri

Kavanoza tuzlu lahana asitleme olarak: Temel tarifi

nasıl hakkında konuşmadan evvel lahana turşu için tuzlu bir bankada, ben bunun genelde yapılmalı neden sadece birkaç kelime söylemek istiyorum. Evet, yaşlı berrak içinde turşu hazırlanması - atalarımızın her zaman taze sebze ve meyve satın alabilirsiniz hiçbir buzdolabı, hiçbir süpermarketler vardı.

Tabii ki, biz turşu lahana sıcak tuzlu yeni yemekler ile masanızı çeşitlendirmek ve tat duyumları aralığını genişletmek gerektiğini söyleyebiliriz. Bu sadece kısmen kısmen doğrudur.

Uzun yolculuklarda gitti gemilerde eski günlerde, genellikle genellikle tamamen ekipleri ölmüş hangi iskorbüt hastalığı salgını, parladı okumuş olmalısınız. Ama bu sadece yabancı denizciler ile oldu ve Rus denizciler sakince gitti yolculuklarda, ve mürettebatın hiçbirisi vitamin eksikliğinden dışarı ölmedi. Ve o lahana turşusu olması koşuluyla. Tam anlamıyla mucizevi vitaminlerin büyük kaynağı akın, Gemiadamları sağlık sorunu yoktur sağlarlar.

Bir çok nasıl lezzetli ve faydalı lahana turşusu hakkında söylenecek, ama biz hala yer almak değil denemek ve geri tuzlu bir kavanoza lahana turşu nasıl olsun. Her şeyden önce, neden bankaların soruyu cevaplamak için. Bu varil ve emaye tencere hariç en uygun ambalaj olduğunu. Ama bir şehir dairede birinci hiçbir yerde koymak ve ikincisi pişirmek için gerekli olabilir. En uygun seçenek - Cam kavanozlar çıkıyor.

tuzlu bir bankada lahana turşu nasıl

tuzlama için aynı eşsiz krizi ve suyu bol sağlamak için, sadece beyaz sebze seçmek gerekir. salamura bir bankada lahana tuzlama önce, doğramak gerekir. Buraya gelen aynı durum olduğunda özel granül isimli gerekli değil. Kıyılmış lahana dilimlenmiş tonyusenkoy dizeleri daha lezzetli olduğunu fark edilir.

lahana biri orta kafa üç litrelik kavanoz için yeterli olduğunu. orta boy bir havuç, bir düzine karabiber, diş sarımsak, tuz 2 çorba kaşığı, üç defne yaprağı ve şeker bir çay kaşığı ektedir.

tuzu ile bir kaba rende havuç ve yere rendelenmiş ile karıştırılır Kıyılmış lahana. Bu lahana suyu vermek için yapılır. Katmanlar podkidyvaya sarımsak, biber, defne yaprağı arasında, Sonra bir kavanoza konur ve katmanlar halinde sıkıca sıkıştırılır. En ağız onun kavanoz doldurmayın - tuzlu için çok az yer bırakın. İdeal - omuzlarında yükleniyor. lahana Tamping, banka derin çanak altına yerleştirerek, sıcak bir odada koymak gerekiyor. Kurtarılmış suyu ışıltı ve bankaların kenar üzerinde yıkamak için başlar ve çanak onu gitmesine izin vermez. Günde iki kez, senin lahana durumunu kontrol ve gaz serbestçe beklemeye bırakılması, bir tahta sopa, iğneyle delmeyin. , Tava bir kaç gün içinde birikmiş tüm tuzlu birleştirme soğur ve kavanozun içine, yani alınan yere döner kaynatın. akışkan olursa, sizce, biraz içinde, sonra biraz su ekleyin. Şimdi salamura lahana turşu bilmelerini. Soğuk birkaç saatliğine sürdürebilmek için sadece kalır - ve masaya getirebilir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.