Uzmana sorun

Işgücü piyasasının Devlet regülasyonu

Başka pazar kaynağı gibi, işgücü piyasası hizmetindeydi arz yasaları işidir çünkü, aslında, diğerleri gibi bir metadır, ve talep. Tek fark alıcılar olarak işgücü hareket halinde Bitmiş ürünün piyasalarda satıcıları olanlar, o. Nüfusun refahı ve ülkede dolayısıyla siyasi istikrar ana faktörlerden biri, işgücü piyasası düzenleme devlet aslında, ayrılmaz bir hale geliyor - - hiçbir hükümetin politikasının en önemli parçası Ancak, ödeme düzeyi gerçeğini verilen. Bu yazıda özellikle kullanımlarını işgücü piyasasını düzenleyen ve ana enstrüman bahsedeceğiz.

o şartlar olduğu için işgücü piyasasının Devlet düzenlemesi, hükümetin ekonomi politikasının önemli bir bileşeni olan ücretlerinin vatandaşlar ve onların gelir düzeyine bağlıdır alım gücü. Bildiğiniz gibi, nüfusun yüksek satın alma gücü, daha yüksek toplam talep, ekonomik gelişiminin önemli bir uyarıcısı olan. Normal (tehlikesiz) çalışma koşullarını garanti altına almak hem de gelir yeterli düzeyde vatandaşlara sağlanması - emek piyasasında Devlet politikası iki ana boyutu vardır. piyasayı düzenleyen çeşitli önlemlerin uygulaması alıcının pazar yerine bir satıcının pazara çevirerek, denge dışına sürdüğü işgücü piyasasına ilk yönü, doğrudan etkisi vardır. iş maliyetleri işgücü değildir artırır ve teşkilat çünkü ikinci yönü piyasada dolaylı etkiye sahiptir.

Arz ve talep yasalara uyar işlevine rağmen ve işgücü piyasası düzenleme devlet, bu anlaşılmalıdır nasıl anlamak için, hala hat tek kişi tarafından emek arzını karakterize gerçeği ile ilişkili spesifik bazı özellikleri, çeşitli vardır vardır Her zamanki arz eğrisinin farklı bir bakış. Yani, ücret oranındaki artış ile bireysel ilk çok ilgileniyor ve daha çalışmak istiyorum. korurken, çalışma saatlerinin sayısını azaltmak için arzu - Ancak, çalışmalar gelir belirli bir düzeyde ulaştıktan sonra, çalışan bu mümkün ve durdurmak için, ve ödeme ilave bir artış ters etki neden olacağını inandığını gösteriyor brüt geliri aynı düzeyde.

Devlet düzenleme işgücü piyasasının şu araçları sayesinde denge durumundan kaldırır:

  1. asgari ücretin tanıtılması - beklentilerini aşan gelir elde edecek asgari ücretin altında bir tutara bile işe istekli insanlar olarak ücret piyasa oranı artar;
  2. işsiz Ödeme - aynı zamanda piyasa fiyatını artırırken bazı insanlar işsizlik yardımı yaşamak isteyen ve işe biraz devlet yardımının tutarı aşan bir tutar almak istemiyorum çünkü bir şekilde, piyasada emek arzını azaltır;
  3. zorunlu sosyal güvenlik katkılarının tanıtılması - Birçok işveren, böylece resmi istatistikler ve işlerin gerçek durumu arasında tutarsızlık neden ( "zarf içinde" sözde maaş ödeyerek) gayrı işçileri, maliyetlerini azaltmak işe gerçeğine götürür.

Bu aşamada Rusya ve diğer eski Sovyet ülkelerinde işgücü piyasasının Devlet regülasyonu sosyalist tarzı kontrolü (Sovyet döneminin bir kalıntı) ve gelişmiş ülkelerde işgücü piyasasının düzenlenmesi gibi karakteristik özelliklere sahiptir.

Emek ve ödeme ilişkilerinin düzenlenmesi tanınmış sadece teorik bilgi dayalı değil, aynı zamanda dikkate siyasi durum, insanlar, stratejik hedefler ve devlet planlarının zihniyetini alarak gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.