SağlıkHastalıklar ve Koşullar

Bağırsağın peristalsisidir

Bağırsak peristaltizmi , gastrointestinal sistemin içi boş organlarının duvarlarının dalga benzeri bir daralması olup, boru biçimindedir. Bu hareketler bu organların içeriğini baştan sona sona erdirir.

İçindeki yiyecek bulunmaması halinde midenin peristaltizması hemen hemen kesilir. Şu anda mide kasılmaları, periyodik peristaltik dalgalar içeren bir motor göç kompleksi ile karakterize edilir. Yemek alımı sırasında, pilorik kısmında spesifik sistolik kasılmalar oluşur. Bir süre sonra vücut boşluğunun ve midenin alt kısmında hafif bir azalma olur. Yedikten bir saat sonra midede hafif bir peristalsis görülür. Dalga 1 cm / saniye hızla daralır. Bir dalganın süresi yaklaşık 1.5 saniyedir.

Takip eden dönemde dalgalar yükseltilir ve midenin antral bölgesindeki hız ve genlik de artar. Ve bu sefer içindeki basınç artar ve pilorik sfinkteri açar. Bu noktada, midede bulunan besin kütlesinin bir kısmı bağırsağa doğrudan doğruya hareket etmeye başlar.

Bağırsağın peristaltizması çeşitli motor aktivitelerine sahiptir. Birkaç çeşitli bağırsak kasılmalarından biridir. İnce bağırsakta yemek ilerlemesi sırasında, bir tür peristaltik dalga uzanmaz. İnce bağırsakta geçiş hızında farklılık gösterirler . Hızlı, hızlı, yavaş ve çok yavaş peristaltik kasılmaları vurgular. Bu dalgaların büyük çoğunluğu duodenum alanında oluşur , ancak ileum ve jejunumda da görülür . Aynı zamanda, birkaç dalga ince bağırsak boyunca hareket edebilir.

İnce bağırsakta yiyecek yokluğunda, motor göç eden kompleksler peristaltik dalgalar da dahil olmak üzere yayılır.

Büyük bağırsakta, sindirilmiş yiyeceklerin ilerleme oranı bağırsağın geri kalanından daha azdır. Kolonun normal peristaltisi , insan bağırsağının diğer kısımlarındaki bu sürece kıyasla en kısa sürede sürer .

Diğer bağırsakların peristaltizmi, gıdaların mideye yedirilmesinden sonra ortaya çıkan gastrokolik refleksin etkisi altındadır. Günde 4 sefere kadar olan kalın bağırsakta içeriğini anüste doğru hareket eden önemli itici kasılmalar bulunur.

Bağırsağın peristalizasyonu farklı bir daralma sıklığına sahiptir. Bunlar, sindirim sisteminin düz kaslarında ortaya çıkan yavaş dalgaların frekansları tarafından belirlenir. Bağırsak ritminin özel nedenlerinden biri olan sinir hücrelerinin birikimi ile verilir. Bu hücreler arasında, "Cajal'ın interstisyel hücreleri" olarak adlandırılan hücreler çok önemlidir.

Peristaltik dalgalar normal olarak dakika başına döngülerle belirlenir:

- mideden - 2'den 4'e;

- duodenum - 10-12;

- jejunum - 9-12;

- ileum - 6-8;

- kalın bağırsak - yaklaşık: yaklaşık 0.6, 3-4, 6-12;

- rektum - 3;

- sfinkter - 3-6.

İyi kurulmuş bağırsak çalışması sadece iyi sağlık için bir temel değildir. İyi sindirim insan sağlığının önemli bir bileşenidir. Bağırsağın normal peristaltisi, uygun beslenme, düzenli temizleme, sağlıklı bir yaşam tarzı gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Bağırsakta sorunlar varsa, faaliyetlerini normalleştirmek için bir takım önlemler alınır. Normal barsak peristaltizminde bozukluk varsa, gastroenterolog gerekli tüm testleri yaptıktan sonra tedaviyi reçete eder.

Similar articles

 

 

 

 

Trending Now

 

 

 

 

Newest

Copyright © 2018 unansea.com. Theme powered by WordPress.